Τι χαρακτηριστικά έχεις για εσάς ένας καλός ψυχολόγος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315

    Τι χαρακτηριστικά έχεις για εσάς ένας καλός ψυχολόγος?

    Με βάση την εμπειρία σας από την ψυχοθεραπεία, ποιά χαράκτηριστικά πρέπει να πληρή ένας ψυχολόγος για να θεωρείται ότι κάνει καλά την δουλειά του?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα πω ενα δικο μου ορισμο που εχω βγαλει εγω κ μπορει να μη βρει κ συμφωνο κανενα. για μενα ενας ανθρωπος πρεπει πανω απο ολα να ειναι ανθρωπος κ να εχει αισθηματα κ μετα να ειναι επαγγελματιας. εγω ετσι το βλεπω....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το να εισαι καλος ψυχολογος ειναι χαρισμα ( κατι σαν την ευφυια ) . Η τοχεις η δεν τοχεις . Κ δεν μαθαινεται σε κανενα σχολειο του κοσμου , ουτε βελτιωνεσαι με τα χρονια
    Last edited by Macgyver; 18-11-2013 at 14:35.

  4. #4
    Να είναι γυναικα, νεα και όμορφη.
    Να έχει ωραιο στήθος.
    Να μη πληρώνεται.
    Κατά τα άλλα, οι ψυχολόγοι δεν ειναι πολυ χρήσιμοι. Συνηθως κοροϊδευουν τον κοσμο (μου το εχει πει ψυχολόγος).
    Ή ψυχιατρος, ή ανοιγεις ένα βιβλιο και μαθαινεις ψυχολογια απο μόνος σου.

    Κατά τα άλλα μερικες φορες εχω την αισθηση οτι ανθρωποι καλλιτεχνικης φύσης έχουν μια τάση να γινονται καλοι ψυχολόγοι. Αν και καλός ψυχολογος μπορει να γινει οποιοσδηποτε μεσα απο δουλειά και κατανοηση και συνεχη εκπαιδευση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κατά τα άλλα, οι ψυχολόγοι δεν ειναι πολυ χρήσιμοι. Συνηθως 9 στους 10 εεερρρ 7 στους 10 κοροϊδευουν τον κοσμο (μου το εχει πει ψυχολόγος).
    Ή ψυχιατρος, ή ανοιγεις ένα βιβλιο και μαθαινεις ψυχολογια απο μόνος σου.[/QUOTE]

    Σελτζουκο , δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κατά τα άλλα, οι ψυχολόγοι δεν ειναι πολυ χρήσιμοι. Συνηθως 9 στους 10 εεερρρ 7 στους 10 κοροϊδευουν τον κοσμο (μου το εχει πει ψυχολόγος).
    Ή ψυχιατρος, ή ανοιγεις ένα βιβλιο και μαθαινεις ψυχολογια απο μόνος σου.
    Και ο ψυχίατρος για πόσο όμως?
    για πάνω από 6μηνο είναι too much τα λεφτά, και αρχίζεις να αναρωτιέσαι αν αξίζει...
    Επίσης όταν έκανα ψυχοθεραπεία, ποτέ μα ποτέ ο ψυχίατρος δεν μου είπε κάτι συγκεκριμένο, να μου δώσει μια κατεύθυνση. Λέγαμε περί ανέμων και υδάτων, την ιστορία της ζωής μου, πώς αντιμετώπισα κάποιες καταστάσεις αλλά ποτέ δεν μου είπε "άλλαξε αυτό ή πρόσεξε εκείνο". Το μόνο που μου είπε στο τέλος ήταν ότι έχω πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση :(
    Ενώ από φίλους που πήγαν σε ψυχολόγους έχω ακούσει ότι έκαναν πλάνα, κρατούσαν σημειώσεις, έθεταν στόχους, παρακολουθούσαν ενδεχόμενη βελτίωση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Και ο ψυχίατρος για πόσο όμως?
    για πάνω από 6μηνο είναι too much τα λεφτά, και αρχίζεις να αναρωτιέσαι αν αξίζει...
    Επίσης όταν έκανα ψυχοθεραπεία, ποτέ μα ποτέ ο ψυχίατρος δεν μου είπε κάτι συγκεκριμένο, να μου δώσει μια κατεύθυνση. Λέγαμε περί ανέμων και υδάτων, την ιστορία της ζωής μου, πώς αντιμετώπισα κάποιες καταστάσεις αλλά ποτέ δεν μου είπε "άλλαξε αυτό ή πρόσεξε εκείνο". Το μόνο που μου είπε στο τέλος ήταν ότι έχω πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση :(
    Ενώ από φίλους που πήγαν σε ψυχολόγους έχω ακούσει ότι έκαναν πλάνα, κρατούσαν σημειώσεις, έθεταν στόχους, παρακολουθούσαν ενδεχόμενη βελτίωση.
    Ειλικρινά, θα ήθελες κάποιον ψυχοθεραπευτή που να σε πάρει από το χέρι και να σου πει τι να κάνεις? Για μένα ο καλός ψυχολόγος είναι αυτός που σου δίνει να καταλάβεις ο ίδιος ποιά είναι τα λάθη σου και ποιές οι δυνατότητές σου. Το αν θα διορθώσεις τα λάθη σου για να γίνεις πιό λειτουργικός για σένα και αν θα αξιοποιήσεις τις δυνατότητές σου είναι δική σου επιλογή. Αν ο ψυχοθεραπευτής αναλάβει την ευθύνη της ζωής σου, εκείνος θα είναι κακός επαγελματίας κκαι εσύ θα έχεις παραχωρήσει το πολυτιμότερο αγαθό σου: την ελευθερία αυτοδιάθεσης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το να εισαι καλος ψυχολογος ειναι χαρισμα ( κατι σαν την ευφυια ) . Η τοχεις η δεν τοχεις . Κ δεν μαθαινεται σε κανενα σχολειο του κοσμου , ουτε βελτιωνεσαι με τα χρονια
    Αυτα ειναι τα δικα μ , εγινε μπερδεμα με την απαντηση μ στον Σελτζουκο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν και δεν ειχα προσωπικη εμπειρια ψυχοθεραπειας, πιστευω οτι τα βασικα χαρακτηριστικα που πρεπει να πληροι, ειναι:
    υψηλη συναισθηματικη νοημοσυνη, ψυχικη ισορροπια, σωστη εκπαιδευση, ηθος. με αυτη την σειρα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Ειλικρινά, θα ήθελες κάποιον ψυχοθεραπευτή που να σε πάρει από το χέρι και να σου πει τι να κάνεις? Για μένα ο καλός ψυχολόγος είναι αυτός που σου δίνει να καταλάβεις ο ίδιος ποιά είναι τα λάθη σου και ποιές οι δυνατότητές σου. Το αν θα διορθώσεις τα λάθη σου για να γίνεις πιό λειτουργικός για σένα και αν θα αξιοποιήσεις τις δυνατότητές σου είναι δική σου επιλογή. Αν ο ψυχοθεραπευτής αναλάβει την ευθύνη της ζωής σου, εκείνος θα είναι κακός επαγελματίας κκαι εσύ θα έχεις παραχωρήσει το πολυτιμότερο αγαθό σου: την ελευθερία αυτοδιάθεσης
    Να μου πει τί να κάνω, ναι!
    Γιατί αν σκέφτομαι λάθος, τότε είμαι μέσα στο πρόβλημα, άρα λύση δεν θα βρω.
    Για να βρω λύση ή πρέπει να μου το πεί κάποιος από έξω από το πρόβλημα ή εγώ να αποστασιοποιηθώ τόσο ώστε να δω την κατάσταση με μάτια τρίτου.
    Να βελτιωθώ μαγικά με το ραβδάκι της καλής νεράιδας αποκλείεται...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Να μου πει τί να κάνω, ναι!
    Γιατί αν σκέφτομαι λάθος, τότε είμαι μέσα στο πρόβλημα, άρα λύση δεν θα βρω.
    Για να βρω λύση ή πρέπει να μου το πεί κάποιος από έξω από το πρόβλημα ή εγώ να αποστασιοποιηθώ τόσο ώστε να δω την κατάσταση με μάτια τρίτου.
    Να βελτιωθώ μαγικά με το ραβδάκι της καλής νεράιδας αποκλείεται...
    O ρόλος του ψυχοθεραπευτή δεν είναι να σου δίνει έτοιμες λύσεις, αλλά να σε βοηθήσει να αποκτήσεις την ικανότητα να τις βρίσκεις η ίδια. Και ναι, στόχος της ψυχοθεραπείας είναι να δούμε καθαρά τον εαυτο μας. Και για να το κάνουμε αυτό πρέπει να δούμε τον εαυτό μας με τη ματιά ενός παρατηρητή. Ο θεραπευτής μπόρεί να γίνει για σένα το "όχημα" που θα σε βοηθήσει να αποστασιοποιηθείς. Να δεις όχι μόνο αυτό που είσαι, αλλά και αυτό που μπορείς να γίνεις...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Το μόνο που μου είπε στο τέλος ήταν ότι έχω πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση :(
    Λένα, σ' αυτό καταλήγουν οι περισσότεροι ειδικοί με το θέμα της αυτοεκτίμησης... Σάμπως όμως έχουν κι άδικο;
    Μεγαλώνουμε μ' ένα κοινωνικό σύστημα που μας κακοποιεί τόσο, ώστε η "χαμηλή αυτοεκτίμηση"
    έχει γίνει επιδημία, αλλά κι η αιτία για τα υπόλοιπα ψυχολογικά μας προβλήματα.
    Αλλά και το ισχύον εκπαιδευτικό σύστημα, δυστυχώς δεν μας μαθαίνει πως να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και παρ' όλ' αυτά
    οι περισσότεροι έχουμε την πεποίθηση ότι μας ξέρουμε καλά. :P
    Μόνο λοιπόν όταν γίνουμε ένα με το πρόβλημα και χάσουμε τον εαυτό μας, μόνο τότε διαπιστώνουμε ότι
    το μόνο που ξέρουμε είναι πως έχουμε θυσιάσει τα θέλω μας στα πρέπει της κενωνίας.

    Συμφωνώ κι εγώ με τον Νικ, ότι συνήθως ο ειδικός δεν σου λέει τι θα κάνεις, ή τι θάκανε εκείνος στη δική σου θέση,
    επειδή μάλλον σέβεται την διαφορετικότητά σου, οπότε κι αποφεύγει να γίνεται παρεμβατικός.
    Πάντως κι εμένα, επειδή συνήθως βιάζομαι και θέλω να βλέπω άμεσα αποτελέσμα, μ' ενδιαφέρει να ξέρω τον τρόπο
    αντίδρασης του άλλου σε μια ανάλογη με τη δική μου κατάσταση. Αυτό δεν σημαίνει κι ότι θα ζητήσω μετά ευθύνες,
    αν δεν καταφέρω τελικά να δώσω λύση στο πρόβλημά μου. Αν επιμένεις δηλ., ίσως και να σου πει τι θάκανε στη θέση σου,
    και δεν θα σ' αφήσει να πελαγοδρομείς, γιατί καταλαβαίνει πως αρχικά δεν μπορείς να δεις μόνη σου τις εναλλακτικές, που έχεις.

    Μετά και μια κινέζικη παροιμία λέει: «Δεν φτάνει να δώσεις ένα ψάρι στον πεινασµένο… είναι καλύτερα να του μάθεις να ψαρεύει,
    γιατί με το ένα ψάρι θα χορτάσει μια μέρα, αλλά με την τεχνική του ψαρέματος θάχει να τρώει για πάντα».
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Lena01;462048]Να μου πει τί να κάνω, ναι!
    Γιατί αν σκέφτομαι λάθος, τότε είμαι μέσα στο πρόβλημα, άρα λύση δεν θα βρω.
    Για να βρω λύση ή πρέπει να μου το πεί κάποιος από έξω από το πρόβλημα ή εγώ να αποστασιοποιηθώ τόσο ώστε να δω την κατάσταση με μάτια τρίτου.


    Λενα , σωστα λες οτι καλο ειναι βλεπεις την κατασταση με ματια τριτου . Γ αυτο εχω τους κολλητους μου , παλαιοθεν , που με ξερουν πολυ καλα , κ ξερω οτι θα μου πουν την αληθεια στο αν κατι κανω στραβα . Τους ρωταω . Μην ξεχνας οτι ο ψυχο-ταδε πανω απ ολα ζει απο τα λεφτακια σου , κ θα κοιταξει να μην σε κακοκαρδισει . Ενω ενας πραματικος φιλος-η θα στο πει ευθεως . Βεβαια ανηκω στην παλια γενια , οπως κ οι φιλοι-ες μ , προσεκτικα επιλεγμενοι , εχουμε καποια πειρα ζωης να ξεχωριζουμε το προβλημα . Εσυ δεν εχεις καποια κολλητη που να μπορει να σου κανει διαγνωσουλα ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Καλησπερα..
    να κανει συχνα ψυχοθεραπεια ο ιδιος-α,
    να κραταει το ιατρικο απορρητο,
    και να απαλλάσσεται απο προσωπικα του προβληματα!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Λοιπόν για το αρχικό ερώτημα: χρειάζεται να έχει ολοκληρωμένη και έγκυρη εκπαίδευση και να βελτιώνει συνεχώς τον εαυτό του. Αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι θεωρούν τον 'ψυχολόγο' συνώνυμο του ψυχοθεραπευτικού του ρόλου και αυτό δεν είναι σωστό. Η ψυχολογία είναι ολόκληρη επιστήμη με πολλούς κλάδους και ειδικότητες. Μπορεί κάποιος να μην 'το έχει' για έναν τομέα και να του ταιριάζει ένας άλλος. Πάντως διαφωνώ κάθετα με το ότι η ενασχόληση με την ψυχολογία είναι 'χάρισμα' που ή το έχεις ή όχι.... σιγά μην είναι και 'κληρονομικό χάρισμα' ρε παιδιά... Δε λέω, σε όλες τις ειδικότητες χρειάζεται και η κατάλληλη προσωπικότητα ή αυτό που λέμε 'ταλέντο', αλλά αναμφισβήτητα δεν αρκεί μόνο αυτό.
    Όσο για το άτομο που όπως λέτε είπε ότι 'οι ψυχολόγοι κοροϊδεύουν τον κόσμο', είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ατόμου που ΔΕΝ είναι καλός επαγγελματίας, διότι και άγνοια έχει και χοντρά προβλήματα με τον εαυτό του (με τις επιλογές του, με την αυτοεκτίμηση, με τον τρόπο που επικοινωνεί και πολλά άλλα).

    @Lena ίσως δεν ήταν όσο 'κατευθυντικός' θα ήθελες ο ψυχολόγος που επέλεξες. Σίγουρα δεν μπορεί να αναλάβει την ευθύνη της ζωής σου (όπως σωστά είπε κι ο νικ παραπάνω), όμως μπορεί να σου επισημαίνει κάποια πράγματα που θεωρεί ότι σε δυσκολεύουν ή είναι 'λανθασμένα' (με την έννοια ότι σε οδηγούν σε φαύλους κύκλους, σε βασανιστικά συναισθήματα κλπ) και μπορεί να σου δίνει ιδέες για εναλλακτικές. Και σίγουρα υπάρχουν επαγγελματίες που εφαρμόζουν τη μέθοδο που περιέγραψες ότι ακολουθούσαν οι φίλοι σου (ότι κρατούν σημειώσεις, έχουν στόχους - πλάνα, γινόταν αξιολόγηση κλπ). Υπάρχουν πολλές ευτυχώς προσεγγίσεις και μπορείς πάντα να επιλέξεις αυτή που νομίζεις ότι σου ταιριάζει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ?
    By Greca in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 37
    Last Post: 25-08-2023, 12:45
  2. Καλός ψυχολόγος.
    By ΕΡΗ_1982 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-05-2012, 13:59
  3. καλός ψυχολόγος;!
    By νιφάδα in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 17:57
  4. Καλός ψυχολόγος
    By piterpan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2010, 11:53
  5. Καλος ψυχολόγος?
    By Polydefkes in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2006, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •