Ψέματα, χρήμα και Seroxat: Ένα νέο ιατρικό σκάνδαλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2

    Ψέματα, χρήμα και Seroxat: Ένα νέο ιατρικό σκάνδαλο;



    ******ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΧΥΠΟΠΤΟΣ ΑΣΘΕΝΗΣ. ΕΠΙΣΗΣ, ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΗ ΕΠΙΣΤΟΜΗΝΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΑΝ ΕΧΩ, ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ, ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ H/ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΤΡΙΤΟΥΣ ΣΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ.******

    Γεια σας,

    Είναι η πρώτη και ίσως η τελευταία φορά που σας γράφω. Δηλώνω εξαρχής πως δεν θα ασχοληθώ περεταίρω με το θέμα αυτό σε επίπεδο συζήτησης στο forum λόγω έλλειψης χρόνου. To forum σας το βρήκα τυχαία ψάχνοντας πληροφορίες για το φάρμακο Seroxat και σκέφτηκα να σας ενημερώσω για τα παρακάτω αν δεν τα γνωρίζετε ήδη:

    Αυτή την στιγμή, σε παγκόσμιο επίπεδο και ειδικότερα στην Αμερική και στην Αγγλία, η παρασκευάστρια εταιρεία του αντιμετωπίζει κατηγορίες αναφορικά με τους κινδύνους που ενέχει η χρήση του Seroxat καθώς και την απόκρυψη στοιχείων (α) για την πιθανή επικινδυνότητα χρήσης του φαρμάκου από ορισμένους ασθενείς και (β) την μη αποτελεσματικότητα του σε ορισμένους ασθενείς.

    Μέχρι και αυτή τη στιγμή διενεργούνται έρευνες από εθνικούς οργανισμούς υγείας, δικαστικές αρχές καθώς και την ίδια την παρασκευάστρια εταιρεία που πιθανότατα θα οδηγήσουν σε αλλαγές του φύλλου οδηγιών χρήσης του φαρμάκου επιπλέον αυτών που έγιναν το 2003 κα αφορούσαν την μη χορήγηση του Seroxat σε ανήλικους (μη αποτελεσματικό, τάσεις βίας και αυτοκτονίας κ.α.) καθώς και κατάθεση αποζημιώσεων από την παρασκευάστρια εταιρεία σε παθόντες (χώρια τα πρόστιμα).

    Είναι γεγονός πως η παρασκευάστρια εταιρεία όπως και άλλες φαρμακοβιομηχανίες απολαμβάνουν τεράστια κέρδη (μόνο από το Seroxat η παρασκευάστρια εταιρεία χαίρει κερδών της τάξεως του 1 τρις. δολαρίων) και είναι επόμενο η παρασκευάστρια εταιρεία να μην θέλει – αν και τώρα δεν έχει επιλογή – να δημοσιοποιήσει τα παρακάτω στοιχεία:

    Αυξημένο ρίσκο τάσεων αυτοκτονίας σε νέους ενήλικες (18-29) με έντονη κατάθλιψη ή/και αγχώδεις διαταραχές (σε σχέση με όσουν πήραν placebo σε κλινικές μελέτες).

    *Βίωμα έντονων συμπτωμάτων απεξάρτησης από εύλογο αριθμό χρηστών.


    Η απόκρυψη των παραπάνω στοιχείων σε συνδυασμό με άλλα στοιχεία που έχουν να κάνουν με τα συμπτώματα αυξομείωσης της δόσης κ.α. (εξετάζονται) έχουν οδηγήσει σε θανάτους διεθνώς και αποτελούν δείγμα της πιθανής συνομωσίας αυτών των πολυεθνικών εναντίων του γενικού πληθυσμού στο όνομα του κέρδους θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς.

    ΑΔΙΑΒΛΗΤΑ στοιχεία για όλα τα παραπάνω από WHO, MHRA, BBC & την παρασκευάστρια εταιρεία (δυστυχώς για τους μη γνωρίζοντες Αγγλικά, στα Αγγλικά) θα βρείτε στο zip file (βλέπε παρακάτω link) που δημιούργησα και θα παρουσιάσω στον δικό μου γιατρό. Εύχομαι να επωφεληθείτε από αυτό.

    http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=E2FB1F4676CB 98B0

    (Στα μεγάλα αρχεία pdf πατήστε Ctrl + F και γράψτε “seroxat” ως λέξη κλειδί για πιο εύκολη πλοήγηση. Επίσης δείτε και τα video)

    (Το αρχείο δεν είναι μολυσμένο με ιούς – το έχω σκανάρει - ΣΑΣ ΚΑΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΝΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΤΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ)

    ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ SEROXAT KAI ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ Η/ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ - ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ - ΑΛΛΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ SEROXAT EINAI ΟΦΕΛΙΜΗ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ (ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ) ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΚΟΨΟΥΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΦΑΡΜΑΚΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ.


    Και κάτι ακόμα: Η σχετική καταχώρηση στην Wikipedia δεν είναι αντικειμενική καθότι υπάρχουν υποψίες ότι κάποια στοιχεία διορθώνονται από εργαζόμενους της παρασκευάστριας εταιρείας.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    12
    αυτά όλα είναι γνωστά εδώ και δύο χρόνια, μόνον στην Ελλάδα δεν είναι ακόμη ευρέως γνωστά. Υπάρχουν καταχωρημένα στοιχεία στα επίσημα σαιτς φαρμακολογίας για όσους ενδιαφέρονται. Αλλά οπωσδήποτε όποιος το παίρνει καλό θα είναι να συζητήσει με τον γιατρό του για ποιό ακριβώς λόγο επέλεξε αυτό το φάρμακο και άν χρειάζεται να το συνεχίσει και για πόσο καιρό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    12
    http://www.emea.europa.eu/pdfs/human/referral/19294204en.pdf

    ερωτήσεις και απαντήσεις για το σεροξάτ από την ΕΜΕΑ - European Agency for the evaluation of medicinal products
    ή και στο

    https://www.medicinescomplete.com

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Λαμβάνω το σεροξάτ επί πολλά έτη και δεν είχα καμιά παρενέργεια...αντίθετα με βοηθά πάρα πολύ!
    Μήπως αυτές οι \"έρευνες\"δεν είναι και τόσο ανεξάρτητες?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2
    Εγώ έκανα το χρέος μου να ενημερώσω όσους διατρέχουν πιθανό κίνδυνο εν αγνοία τους από την χρήση του συγκεκριμένου φάρμακου. Το να αφορίζει κανείς στοιχειοθετημένες κατηγορίες βάση προσωπικών εμπειριών και μόνο είναι το λιγότερο ανεύθυνο και αδαές. Προσωπικά αμφιβάλω αν κάποιος χρήστης του Seroxat δεν έχει βιώσει έστω και μια παρενέργεια βάση της πληθώρας των παρενεργειών που αναφέρονται ως συχνά εμφανιζόμενες.

    Πιο έγκυροι οργανισμοί από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και την Ρυθμιστική Αρχή Φαρμάκων και Ιατρικής Φροντιδας (Μ. Βρετανία), λυπάμαι, αλλά δεν υπάρχουν (εκτός αν περιμένετε να ενημερωθείτε από τον «Εισαγγελάτο»). Η δικαιοσύνη έχει ήδη αποφανθεί, άνθρωποι έχουν ήδη πεθάνει, η αλήθεια δεν είναι διαπραγματεύσιμη και σαφώς δεν είναι η πρώτη φορά που προκύπτει σκάνδαλο για φάρμακο του τύπου SSRI.

    Όσοι επιμένουν να αντιλαμβάνονται τους πολυεθνικούς κολοσσούς με παγκόσμια οικονομικά συμφέροντα (που ξεπερνούν την αρχική τους ιδιότητα) ως αξιαγάπητα παιδάκια που αποσκοπούν στο κοινό καλό, είναι απλώς εκτός τόπου και χρόνου και δεν αντιλαμβάνονται σε τι κόσμο ζουν (έτσι δυστυχώς έχουν μάθει – αυτό δεν είναι δικαιολογία όμως).

    Η αποσιώπηση των όσων στοιχείων αναφέρω στην αρχική μου δημοσίευση είναι ενδεικτική των όσων αναφέρω περί πιθανής συνωμοσίας, οικονομικών συμφερόντων κτλ. Τα στοιχεία που σας έχω διαθέσει δεν είναι παρά η κορυφή του παγόβουνου.

    Αναρωτιέμαι πόσα σκάνδαλα πρέπει να ξεσπάσουν για να αρχίσουν ορισμένοι να αναθεωρούν τις απόψεις τους περί «τέλειου κόσμου» (ασχέτως αν τα σκάνδαλα τους αφορούν ή όχι). Ας μην είμαστε απαθείς, η γνώση μας δίνει φωνή, μας δίνει δύναμη!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    2
    Αν έχει κάποιος το αρχείο τον παρακαλώ να το ξανα-ανεβάσει εδώ γιατί έχει λήξει το link. Χίλια ευχαριστώ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •