φόβος για έμφραγμα λόγω άγχους - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    το άφησα στη μέση λόγο οικονομικού,αλλά θα συνεχίσω μόλις μπορέσω.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Φίλε μου. Η αντίληψη των ανθρώπων είναι υπερβολικά ελαττωματική (αλλιώς δε θα υπήρχαν ταχυδακτυλουργοί). Δυστυχώς (ή ευτυχώς) όλοι μας όμως της έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη. Ποιος δε πιστεύει αυτό που βλέπει ή βιώνει (αντιλαμβάνεται). Όλα όμως όσα αντιλαμβανόμαστε επηρεάζονται από πλήθος πραγμάτων που συχνά αλλοιώνουν πάρα πολύ τη πραγματικότητα.
    Ένα από τα ελαττώματα της αντίληψης μας είναι ότι οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται σύνολα. Βλέπουν πάντα ολόκληρη την εικόνα και σπανίως (οι ανεκπαίδευτοι) τη τεμαχίζουν. Το θέμα εδώ είναι ότι εάν αυτή η εικόνα τεμαχιστεί σε μικρότερα κομμάτια τότε θα δεις κάτι τελείως διαφορετικό.
    Αν ήσουν εδώ θα σου έδειχνα μία εικόνα (όχι μία φορά, αλλά πέντε) και εσύ θα μου απαντούσες ότι βλέπεις ένα γέρο. Μόλις όμως σου ζητούσα να προσέξεις και να τη κόψεις κομματάκια (με έκπληξη) θα μου απαντούσες ότι βλέπεις ένα ζευγάρι, μία καμάρα, ένα σκύλο και πολλά άλλα.
    Το ίδιο πρέπει να κάνεις με τη καθημερινότητα σου. Φυσικά και έχεις πάρα πολλά πράγματα που σε πιέζουν και σε αγχώνουν. Όλοι μας έχουμε. Αν τα δεις σαν σύνολο τότε βρίσκεσαι αντιμέτωπος με ένα απροσπέλαστο βουνό. Αν όμως τεμαχίσεις την εικόνα και αντιμετωπίσεις το καθένα ξεχωριστά και στο χρόνο του, τότε θα δεις ότι τα πράγματα είναι πολύ διαχωρίσιμα.
    Η συμβουλή μου είναι να κάνεις μία λίστα με τις υποχρεώσεις σου και να ασχολείσαι με μία κάθε φορά. Όποτε ολοκληρώνεις μία υποχρέωση να τη σβήνεις με μία γραμμή αλλά να την αφήνεις εκεί και να τη βλέπεις. Με αυτό τον τρόπο θα βλέπεις τις υποχρεώσεις σου και θα προγραμματίζεσαι καλύτερα, θα έχεις το αίσθημα της επίτευξης και παράλληλα θα βλέπεις ότι όλα αντιμετωπίζονται. Θα νιώθεις μία ικανοποίηση με τη διαγραφή κάθε δουλειάς και θα νιώθεις πιο ικανός και δυνατός να διεκπεραιώσεις τα υπόλοιπα. Πίστεψε με, αυτό θα σου μειώσει το καθημερινό άγχος.
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  3. #18
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Φίλε μου......καλημέρα.

    Μια συμβουλή από εμένα. Πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις μια απόφαση! Και ξέρεις ποια είναι αυτή;
    Πάρ'το απόφαση πως είσαι καλά γιατί με το να νομίζεις πως δεν είσαι καλά ενώ στην πραγματικότητα είσαι περδίκι, σου τρώει πολύ χώρο στην σκέψη σου που κανονικά αυτόν τον χώρο θα έπρεπε να τον καταλαμβάνουν τα όμορφα σου παιδάκια!
    Καλημέρα και πάλι!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    Θεοφανία αυτο που ειπες για τον φαρμακοποιο ηταν τρομαχτικοοοοο.......να κατι τετοια ακουμε και δεν ησυχαζουμε ποτεεεεεεεεεεε......καταραμε νος φοβοςςς,πππφφφφ!!!!!!!!!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Σαν πρωην πανικο-βλητο αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο να ανησυχουμε για κατι δεδομενο..Τον θανατο.

    Καθε μερα ακουμε για θανατους νεων απο καρδια,απο καρκινο κτλ..Οτι ειναι γραμμενο κανεις να παθει θα το παθει!Χαιλαντερ δεν ειναι κανεις μας..Δεν το παιζω ανετη και εγω φοβαμαι.

  6. #21
    Quote Originally Posted by haniel View Post
    Θεοφανία αυτο που ειπες για τον φαρμακοποιο ηταν τρομαχτικοοοοο.......να κατι τετοια ακουμε και δεν ησυχαζουμε ποτεεεεεεεεεεε......καταραμε νος φοβοςςς,πππφφφφ!!!!!!!!!
    ...το έφερα ως παράδειγμα γιατί και μενα με σόκαρε.
    Ενας νέος άνθρωπος, μες στα πράγματα λόγω επαγγελματος, που έκανε εξετάσεις, δεν κάπνιζε, αθλούνταν.
    Και όμως....
    Καλό είναι να προσέχουμε όσο μπορούμε, αλλά να μη μας γίνεται και εμμονή.
    Ολοι φοβόμαστε τον θάνατο, είτε τον δικό μας είτε των δικών μας, αλλά δεν πρέπει να αφήνουμε το φόβο να μας ροκανίζει τη ζωή.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    http://www.youtube.com/watch?v=w4FWqVs55jQ Καλησπερα σε ολους...πως ειστε σημερα?????????

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    γεια χαρά σε όλους εγώ είμαι αρκετά καλά τις τελευταίες μέρες,(χωρίς έκτακτες, κρίση πανικού, και αρνητικές σκέψεις),θα έλεγα όλα σε πολύ χαμηλά όρια ,άρα υπέροχα αυτή είναι ζωή όχι η ταλαιπωρία του άγχους και τον κρίσεων.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Να σας ρωτησω βρε παιδια κατι(δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναρωτησει...)νιωθω πολλες φορες τη ροη του αιματος σε φλεβες του κεφαλιου & μετα για λιγη ωρα σ αυτο το σημειο σαν μουδιασμα.Το χει νιωσει καποιος?Γνωριζετε τι μπορει να ειναι?Σας ευχαριστω.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Να σας ρωτησω βρε παιδια κατι(δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναρωτησει...)νιωθω πολλες φορες τη ροη του αιματος σε φλεβες του κεφαλιου & μετα για λιγη ωρα σ αυτο το σημειο σαν μουδιασμα.Το χει νιωσει καποιος?Γνωριζετε τι μπορει να ειναι?Σας ευχαριστω.
    Στραβωνει το στομα??

    Πλακα κανω..Παρε το και λιγο στην πλακα..

  11. #26
    Σκέψου το εξής για να δεις ότι δεν κινδυνεύεις.

    Από τους αγχωμένους παθαίνουν έμφραγμα 1,5 στους 100

    Από τους ήρεμους 1 στους 100.

    Με άλλα λόγια έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάθεις αλλά συνολικά έχεις 98,5 πιθανότητες να μη πάθεις καλόν είναι να είσαι ήρεμος να είχε 99,5 αλλά και πάλι καλά είσαι.

    Σε βόηθησα καθόλου ?
    Last edited by ταλαίπωρος; 14-12-2013 at 00:58.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by ταλαίπωρος View Post
    Σκέψου το εξής για να δεις ότι δεν κινδυνεύεις.

    Από τους αγχωμένους παθαίνουν έμφραγμα 1,5 στους 100

    Από τους ήρεμους 1 στους 100.

    Με άλλα λόγια έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάθεις αλλά συνολικά έχεις 98,5 πιθανότητες να μη πάθεις καλόν είναι να είσαι ήρεμος να είχε 99,5 αλλά και πάλι καλά είσαι.

    Σε βόηθησα καθόλου ?
    Γεια σου ταλαίπωρε έχεις δίκιο κάπως έτσι είναι τα πράματα αλλά άμα κολλήση το μυαλό κάπου είναι άστα να να πάνε.
    τέλος πάντων σε δυο μέρες έχω ραντεβού με ψυχίατρο να δούμε τι θα μου πει και αυτός και τη θα κάνουμε.
    οπότε νέα σε δυο μέρες τα λέμε φιλαράκια.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2011, 13:04
  2. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ...HELPPP!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 08-11-2011, 15:22
  3. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 13:16
  4. καθυστερηση..λογω αγχους???
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 00:09
  5. Προβλημα κατα την στιγμή της επαφής λόγω άγχους(?)
    By faylos_kyklos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 17-02-2009, 03:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •