φόβος για έμφραγμα λόγω άγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29

    φόβος για έμφραγμα λόγω άγχους

    καλημέρα στους φίλους του φόρουμ.

    τον τελευταίο καιρό νιώθω ότι θα πάθω έμφραγμα από το πολύ άγχος και τρελαίνομε και μόνο στη σκέψη.
    βασικά τα τελευταία 3 χρόνια έχω κάνει κάθε δυνατή εξέταση και όλες βέβαια και ευτυχώς δηλ. είναι άψογες αλλά κάποια συμπτώματα με τσακίζουν
    και ψυχολογικά και σωματικά.
    π.χ (συνεχείς ζαλάδες , έκτακτες συστολές ,πονάκια και τσιμπήματα στο στήθος , και τώρα τις τελευταίες ημέρες κάψιμο στο στήθος και μουδιάσματα με κομματιάζουν ,
    και με τρομάζουν υπερβολικά .)
    βέβαια αυτό με φοβίζει όχι γιατί μπορεί να πάθω κάποιο έμφραγμα και δεν ξέρω τι άλλο αλλά για το τι θα κάνουν τα παιδάκια μου αν εγώ φύγω από τη ζωή, και ιδίος αν αυτό συμβεί την ώρα που είμαι
    μόνος στο σπίτι μαζί τους ή όταν τα έχω στο αυτοκίνητο και οδηγώ και και και .............
    έχασα και εγώ την μητέρα μου σε σχετικά μικρή ηλικία (15) και με πονάει ακόμα και τώρα 20 και χρόνια μετά στα 39 μου,πόσο αυτά που είναι 6,5 και 4,5 και 4,5 τα δυο δίδυμα .
    Σίγουρα δεν είμαι ο μόνος θα μου πείτε και ευτυχώς έχω ακόμα δουλεία το ίδιο και η γυναίκα μου αλλά ...............

    χάλια μαύρα δηλαδή. σόρρυ αν σας κούρασα αλλά κάπως πρέπει να τα βγάλω από μέσα μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    MAMAVE οι εξετασεις σου ειναι αψογες οπως λες,ετσι αψογη ειναι και η καρδουλα σου...τπτ δε θα παθεις...να σου ζησουν τα αγγελακια σου...
    Αλλα γτ λες τα τελευταια 3 χρονια? 3 χρονια εχεις αυτο το φοβο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    όχι ο φόβος αυτός είναι τώρα κάποιους μήνες 6 με 8 άλλες φορές πολύ έντονος και άλλες απλά δεν υπάρχει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    το ξέρεις ότι δεν έχεις κάτι αλλά γκρινιάζεις πολύ...κάνε και μια φορά το σταυρό σου που έχεις κ εσύ κ η γυναίκα σου τις δουλειές σας,το σπίτι σας,τα μωρά σας...
    το ξέρω ότι η ζωή έχει αγχος αλλά να μην είμαστε κ αχαριστοι...στα γράφω φιλικά να ξέρεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    μια χαρουλα τοτε...τρεχα οσο ειναι καιρος και μη μπεις σε αυτο το φαυλο κυκλο χωρις λογο...τι κανεις εδω μεσα?αντε ριξε τη γυναικα σου στο κρεβατακι σας και θα τα ξεχασεις ολα!παθολογικα εισαι αστερι,γτ να γινεις "ασθενης" εθελοντικα σαν ολους εμας εδω μεσα?αφου αυτος ο χαζοφοβος δεν ειναι κ μονιμoς οπως λες...ξερω ευκολο να το λες,δυσκολο να το κανειςςςςςςςςςς,αλλα εισαι μια χαρα...πως νιωθεις σημερα?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.
    θα έλεγα ότι σήμερα είμαι σχετικά καλά ,με λίγες αρνητικές σκέψεις βέβαια (και πως να λείψουν θα μου πείτε)αλλά καλά.
    αγαπητή/έ haniel αστέρι δεν είναι κανένας νομίζω, πάντα κάτι θα υπάρχει και αν όχι παθολογικό κάτι ψυχολογικό,και εγώ τουλάχιστον έχω ένα θεματάκι με διαταραχή άγχους,κρίσης πανικού και τα σχετικά αλλά λέω καλά.
    όπως και να έχει είμαστε όλοι μαζί εδώ ο καθένας με τα προβλήματά του μικρά ή μεγάλα υπαρκτά ή όχι ,ας βοηθηθούμε λοιπόν είναι κάτι και αυτό ,και όλοι χρειαζόμαστε κάποιον να τα πούμε να βγούν απο μέσα μας, και εδώ τα λες πιο άνετα άγνωστοι μεταξύ μας αλλά και τόσο γνωστοί και κοντά ο ένας στον άλλο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    μπραβο MAMAVE ετσι καλα να εισαι...και ακομα καλυτεραααα...αχ καιγω,καιγω το εχω το θεματακι μου ναι,καταλαβαινω...εγω ειπα να αρχισω κατι ομοιοπαθητικα χαπακια,αλλα απο το φοβο μου και αυτα δε μου καθονταν καλα και τα σταματησαααα...αντε να δουμε τι θα απογινουμε...ε ενταξει και εσυυυυ,εισαι αστερακι με λιγουλακι πανικο,καλα ειναι και παλι!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Πριν λίγες μέρες απάντησα στον hollyman που είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα. Το θέμα του στο forum αν θέλεις να το διαβάσεις είναι «άγχος, φόβος, σίγουρα!!??»
    Σου στέλνω και εσένα την ίδια απάντηση.
    «Νομίζω πως σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να εμπιστευόμαστε τους ειδικούς. Δεν ισχυρίζομαι ότι δε γίνονται λάθη, αλλά από τη στιγμή που έκανες πολλές και εξειδικευμένες εξετάσεις, οι οποίες δεν έδειξαν κάποιο πρόβλημα, είναι σίγουρο ότι δεν έχεις κάποιο καρδιακό πρόβλημα.
    Δε ξέρω πόσο χρονών είσαι. Αν είσαι όμως μεταξύ 30 με 40 τότε να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτόν το φόβο. Πάνω από το 10% των Ελλήνων σε αυτή την ηλικία παρουσιάζει κάποια στιγμή αυτόν τον φόβο. Έτσι καταφεύγουν στους καρδιολόγους και υποβάλλονται σε σωρεία εξετάσεων που φυσικά βγαίνουν όλες αρνητικές. Πολλοί μάλιστα βιώνουν και συμπτώματα ανακοπής, τρέχουν βραδιάτικα στα νοσοκομεία, πιστεύουν πραγματικά ότι πεθαίνουν και τους είναι ακατανόητο όταν (μετά συνήθως από μία ηρεμιστική ένεση) τους λένε ότι δεν έχουν τίποτα. Άλλοι πάλι φοβούνται ότι θα πεθάνουν στον ύπνο τους και γενικά υπάρχουν πολλές φοβικές συμπεριφορές με το ίδιο φοβικό αντικείμενο (καρδιά) και ίδια γενετήσια αιτία (άγχος).
    Αν και είναι πολύ εμφανές ότι αγχώθηκες αφάνταστα από τη πιθανότητα να πάσχεις από καρδιά, συμβαίνει και τίποτα άλλο στη ζωή σου το τελευταίο καιρό που σε πιέζει; Σου προκαλεί άγχος; Στρες; Μπορείς να εντοπίσεις κάποια αλλαγή στη καθημερινότητα σου; Στη ρουτίνα σου; Βρίσκεσαι σε κάποιο δίλλημα; Σε κάποια διαδικασία λήψης σοβαρής απόφασης;
    Κάπου εκεί μπορεί να εντοπίζεται το πρόβλημα και η λύση να είναι η σωστή διαχείριση των καταστάσεων οπότε το σύμπτωμα (ο φόβος) να χαθεί….»
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    8
    Καλημέρα
    Έχει συμβεί κάτι τον τελευταίο καιρό που αυτές οι ανησυχίες σου είναι πιο έντονες;
    Και όταν έχεις αυτό τον φόβο, τι συμβαίνει;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by giannisfrank View Post
    Πριν λίγες μέρες απάντησα στον hollyman που είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα. Το θέμα του στο forum αν θέλεις να το διαβάσεις είναι «άγχος, φόβος, σίγουρα!!??»
    Σου στέλνω και εσένα την ίδια απάντηση.
    «Νομίζω πως σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να εμπιστευόμαστε τους ειδικούς. Δεν ισχυρίζομαι ότι δε γίνονται λάθη, αλλά από τη στιγμή που έκανες πολλές και εξειδικευμένες εξετάσεις, οι οποίες δεν έδειξαν κάποιο πρόβλημα, είναι σίγουρο ότι δεν έχεις κάποιο καρδιακό πρόβλημα.
    Δε ξέρω πόσο χρονών είσαι. Αν είσαι όμως μεταξύ 30 με 40 τότε να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτόν το φόβο. Πάνω από το 10% των Ελλήνων σε αυτή την ηλικία παρουσιάζει κάποια στιγμή αυτόν τον φόβο. Έτσι καταφεύγουν στους καρδιολόγους και υποβάλλονται σε σωρεία εξετάσεων που φυσικά βγαίνουν όλες αρνητικές. Πολλοί μάλιστα βιώνουν και συμπτώματα ανακοπής, τρέχουν βραδιάτικα στα νοσοκομεία, πιστεύουν πραγματικά ότι πεθαίνουν και τους είναι ακατανόητο όταν (μετά συνήθως από μία ηρεμιστική ένεση) τους λένε ότι δεν έχουν τίποτα. Άλλοι πάλι φοβούνται ότι θα πεθάνουν στον ύπνο τους και γενικά υπάρχουν πολλές φοβικές συμπεριφορές με το ίδιο φοβικό αντικείμενο (καρδιά) και ίδια γενετήσια αιτία (άγχος).
    Αν και είναι πολύ εμφανές ότι αγχώθηκες αφάνταστα από τη πιθανότητα να πάσχεις από καρδιά, συμβαίνει και τίποτα άλλο στη ζωή σου το τελευταίο καιρό που σε πιέζει; Σου προκαλεί άγχος; Στρες; Μπορείς να εντοπίσεις κάποια αλλαγή στη καθημερινότητα σου; Στη ρουτίνα σου; Βρίσκεσαι σε κάποιο δίλλημα; Σε κάποια διαδικασία λήψης σοβαρής απόφασης;
    Κάπου εκεί μπορεί να εντοπίζεται το πρόβλημα και η λύση να είναι η σωστή διαχείριση των καταστάσεων οπότε το σύμπτωμα (ο φόβος) να χαθεί….»

    ευχαριστώ για την απάντηση ,είμαι 39χρ. και σε γενικές γραμμές απλά είμαι πολύ αγχώδης οπότε μου βγαίνουν και κάποια προβληματάκια. στρές και άγχος θα έλεγα στο φούλ λόγο καθημερινότητας δουλεία σπίτι υποχρεώσεις (λογαριασμοί παιδιά και γενικότερα ότι έχει ο καθένας μας) απλά εμένα με ρίχνουν πολύ.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    17
    Τεστ κοπώσεως έκανες; Αν ναι, τότε βρες μιά διέξοδο, πχ προετοίμασε ένα ταξίδι γιά σένα και την οικογένειά σου, δε χρειάζεται να είναι ταξίδι που θα πραγματοποιηθεί μέσα στην επόμενη χρονιά, κάτι μεγάλο και μακρύπνοο είναι ό,τι πρέπει. Φασούλι το φασούλι, έστω και τρία χρόνια μετά ένας γύρος της Νότιας Ευρώπης οδικώς με το αυτοκινητάκι σου.
    Αν όμως δεν έκανες τεστ κοπώσεως, κάνε ένα. Έτσι, γιά να βεβαιωθείς ότι δεν έχει φράξει τίποτε.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Angeliki View Post
    Καλημέρα
    Έχει συμβεί κάτι τον τελευταίο καιρό που αυτές οι ανησυχίες σου είναι πιο έντονες;
    Και όταν έχεις αυτό τον φόβο, τι συμβαίνει;
    θα έλεγα τίποτα αλλά ίσως πω ψέμματα , λίγο καιρό πριν κοντά στο Πάσχα ένας φίλος και συνάδελφος ετών 46 έπαθε έμφραγμα χωρίς να προ υπάρχει αιτία οπότε με επηρέασε πολύ ,και η καθημερινότητα όπως προείπα.
    η αβεβαιότητα για το κάθε τι καθημερινό είτε είναι δουλεία είτε υγεία και όλα αυτά που όλοι ακούμε για γνωστούς η άγνωστους (τύπου ο τάδε έπαθε αυτό ή το άλλο )με χαλάνε υπερβολικά,και περισσότερο όταν βλέπω πόσο κοντά είμαι ηλικιακά .

    νομίζω είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα μου. αν και πήγα σε ψυχολόγο τελικά τα παράτησα στη μέση λόγο οικονομικών.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Seas View Post
    Τεστ κοπώσεως έκανες; Αν ναι, τότε βρες μιά διέξοδο, πχ προετοίμασε ένα ταξίδι γιά σένα και την οικογένειά σου, δε χρειάζεται να είναι ταξίδι που θα πραγματοποιηθεί μέσα στην επόμενη χρονιά, κάτι μεγάλο και μακρύπνοο είναι ό,τι πρέπει. Φασούλι το φασούλι, έστω και τρία χρόνια μετά ένας γύρος της Νότιας Ευρώπης οδικώς με το αυτοκινητάκι σου.
    Αν όμως δεν έκανες τεστ κοπώσεως, κάνε ένα. Έτσι, γιά να βεβαιωθείς ότι δεν έχει φράξει τίποτε.
    έκανα πρίν 5 χρόνια και ήταν οκ. θα το επαναλάβω όμως σύντομα το έχω στο πρόγραμμα.
    θα έλεγα ότι γενικά και σύμφωνα με τα λεγόμενα τον γιατρών δεν διατρέχω κάποιο κίνδυνο αφού δεν έχω ιστορικό δεν έχω χοληστερίνες κτλ είμαι 84kg με 1,85 ύψος και σε γενικές γραμμές όλα καλά ,αλλά μου γυρνάει συχνά στο μυαλό.

  14. #14
    Quote Originally Posted by MAMAVE View Post
    θα έλεγα τίποτα αλλά ίσως πω ψέμματα , λίγο καιρό πριν κοντά στο Πάσχα ένας φίλος και συνάδελφος ετών 46 έπαθε έμφραγμα χωρίς να προ υπάρχει αιτία οπότε με επηρέασε πολύ ,και η καθημερινότητα όπως προείπα.
    η αβεβαιότητα για το κάθε τι καθημερινό είτε είναι δουλεία είτε υγεία και όλα αυτά που όλοι ακούμε για γνωστούς η άγνωστους (τύπου ο τάδε έπαθε αυτό ή το άλλο )με χαλάνε υπερβολικά,και περισσότερο όταν βλέπω πόσο κοντά είμαι ηλικιακά .

    νομίζω είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα μου. αν και πήγα σε ψυχολόγο τελικά τα παράτησα στη μέση λόγο οικονομικών.
    ...και γω όταν έχασα τη μαμά μου από έμφραγμα, πήγα σε καρδιολόγο και με έστειλε σε ψυχίατρο :Ρ
    Είναι λογικό να νιώθεις έτσι με το σοκ που πέρασες με τον φίλο σου.
    Πάντως, πριν χρόνια έπαθα ένα γερό σοκ, όταν ένας γνωστός μας σαραντάρης, (φαρμακοποιός φαντάσου), έχασε τη ζωή του από ανακοπή. Δυο μήνες πριν το πάθει είχε κάνει όλες τις εξετάσεις.
    Τι θέλω να πω με αυτό?
    Από τη στιγμή που έχεις κάνει τα απαραίτητα και τα κάνεις όταν πρέπει, χαλάρωσε και σκεψου το λογικά.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    8
    Το ότι είχες αυτό το ερέθισμα το Πάσχα είναι σημαντικό καθώς όπως είπες κι εσύ, μπορείς να κάνεις συνδυασμό γεγονότων.
    Με τον ψυχολόγο πως πήγε;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2011, 14:04
  2. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ...HELPPP!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 08-11-2011, 16:22
  3. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 14:16
  4. καθυστερηση..λογω αγχους???
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 01:09
  5. Προβλημα κατα την στιγμή της επαφής λόγω άγχους(?)
    By faylos_kyklos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 17-02-2009, 04:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •