Ειμαι εγω υπερβολικη;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5

    Ειμαι εγω υπερβολικη;;

    καλημερα. μπηκα σ πειρασμο να γραψω κ εγω κατι που μ απασχολει κ θα θελα να δω τι λενε κ αγνωστοι πανω σ αυτο, γιατι οκ οι οποιες φιλες μ λενε εχω δικιο αλλα μπορει να το λενε επειδη με εχουν κ φιλη κ ισως κ αυτες να με ανεχονται με τα κουσουρια μ κ δε θελουν να μ πουν ξεκαθαρα οτι ειμαι λαθος.
    λοιπον στο θεμα.. δεν ανεχομαι να με γραφουν οι αλλοι ποσο μαλλον οταν υποτιθεται ειναι φιλοι! τι θελω να πω... σας ρωτω είναι λογικο να περνεις πχ τηλ μια φιλη σου, να σ λεει εχει δουλεια θα σε παρει αυτη σε λιγο κ να μη σε παιρνει καθολου; λες αντε ειχε δουλεια, ομως μετα την βλεπεις στο φεις να ανεβαζει τραγουδια κ να σχολιαζει στον εναν κ τον αλλον.. ή πχ να στελνεις μηνυμα για χρονια πολλα σε καποιον κ ουτε ν μπαινει στο...κοπο να σ πει ενα ευχαριστω. ή ν στελνεις σ καποια φιλη σ υποτιθεται στο φεις μηνυμα τι κανει, να το διαβαζει κ να μη σ απανταει καθολου!!! ουτε ενα καλα ειμαι... κ φυσικα αμα πεις οτι μ πειραζει αυτη η συμπεριφορα κ εχω καταλαβει οτι γινομαι κουραστικη, σ λενε κ απο πανω οτι κανεις λαθος κ απλα ειχαν δουλεια. δε μπορω καθολου κ οποιον/α κανει κατι τετοια τον ξεκοβω πλεον! μηπως ειμαι υπερβολικη;; δε θελω να με γραφουν! γιατι δηλ εγω οταν μ στελνει καποια φιλη μνμ αμεσως προσπαθω να απαντησω; κ οχι μονο φιλη, ακομα κ γνωστη! τουλαχιστον πες το ρε φιλη, δε γουσταρω να σ μιλαω, σε θυμαμαι μονο οταν εχω προβληματα, γι αυτο κ σε κανω παρεα. κατα τ αλλα γραμμενη σ εχω.. γιατι δε το λενε;; χαζη με περνανε; οτι δε καταλαβαινω;

    υγ: οχι δεν ειναι το προβλημα της ζωης μ. μην απορειτε για την ωρα που το στελνω, απλα κοιμομουν ολη μερα...

  2. #2
    Οχι εγω πραγματικα πιστευω οτι εχεις δικιο , δεν εισαι υπερβολικη .
    Καλα κανεις και ξεκοβεις τετοια ατομα , κι εγω καποτε μιλουσα σε ενα ατομο του ελεγα να βγουμε αλλα η ποτε δε μπορουσε η τα διαβαζε τα μηνυματα μου αλλα δεν απαντουσε .
    Κι εγω δε μπορω να το καταλαβω αυτο αν ειναι να μη σε θελουν (γενικα) ας το πουνε καλυτερα ειναι απο το σε γραφουν και να μη το παραδεχονται κι απο πανω .
    Καταλαβαινω μερικες φορες μπορει καποιος να ειναι απασχολημενος αλλα αν ποτε δεν εχει χρονο για εσενα η δε σου στελνει μηνυματα τοτε απλα δεν ενδιαφερεται .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4
    κοιτα για να έγραψες εδώ πιστεύω πως σε ενοχλεί αυτό ( λογικό) . Αλλά δεν σε βρίσκω υπερβολική νομίζω όλοι μας την ίδια αντίδραση θα είχαμε,και νομίζω καλό θα ήταν
    να '' χαθείς '' λίγο απο τις φίλες σου να δεις αν θα καταλάβουν την απουσία σου :p
    Αν δεν σε ψάξουν και δεν αναρωτηθούν γιατι χάθηκες ... νομίζω θα έβγαζες ξεκάθαρα τα συμπεράσματα σου.

  4. #4
    ...εβακι, σε αυτή την περίπτωση, μήπως η φίλη θελει να σου δείξει ότι απλα δεν θέλει άλλο, αλλά δεν μπορεί να στο πει ξεκαθαρα?
    Επίσης σε καποια στιγμή το έχασα στο κείμενο γιατί ήταν σα να μιλας για συντροφο και όχι για φιλο.
    Στο λεω γιατί, ούτε ο φίλος είναι κτημα μας, αλλα πολύ περισσότερο οι φιλοι.
    Αν νιώθει κάποιος την υποχρέωση να μας κανει παρέα όιτι ώρα την ημέρα το ζητάμε και τσαντιζόμαστε από πάνω επειδή θέλει να κάνει κάτι άλλο, δεν υπάρχει πια η σχεση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    evaki ζητάς πράγματα ή μάλλον απαιτείς(!) κάποια συγκεκριμένη άμεση αποδοχή και ανταπόκριση απο τις φίλες σου. Οι φίλες σου όμως δεν ειναι υποχρεωμένες να σου απαντήσουν τη συγκεκριμένη στιγμή, και γενικά δε τις υποχρεώνει κανεις, δεν είναι δουλειά το θέμα φιλία του τύπου κανε αυτό σε 5' αλλιώς θα απολυθείς.
    Προφανώς δεν είναι οι φίλες που θέλεις να έχεις δε σου δίνουν τη σημασία που θέλεις. Η αλήθεια είναι πως και γω ήμουν (ίσως να είμαι ακόμη λίγο) της άποψης οτι αν καποιος δε μου φερεται όπως θέλω οκ τον διαγράφω τελείως απ'τη ζωή μου. Όμως τώρα σκέφτομαι δε χρειάζεται να γινεσαι τόσο ακραία. γιατί οκ εσύ θελεις η φίλη σου να σου δώσει τη σημασία που ζητάς και δε στη δίνει, ε δε χρειάζεται να τη διαγράψεις απλά να μην απαιτείς (μέσα σου) να σου απαντήσει στο μνμ.
    Δλδ πες οτι σου ειπε θα σε παρει σε λίγο, ε μην περιμένεις με το ρολόι στο χέρι να δεις πότε θα σε πάρει. Μη δινεις τόσο σημασία. Αν δε σου απαντήσει καλως.
    Δε ξερω αν το εξηγησα καλα αυτο που ηθελα να πω. Γενικά σε καποιον ανθρωπο μη δίνεις για να πάρεις! Δώσε γιατί εσύ θέλεις να δώσεις και όχι για να έχεις ανταπόδωση.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    σοκολατα 14, ετσι ακριβως! δεν απαιτω απο κανεναν ανθρωπο να μ κανει παρεα. αλλα πες το με τροπο οτι δε θες. τι μ λες παραμυθια; δηλ μια απασχολημενος, δυο, τρεις, ε δε γινεται.

    Μolly φυσικα κ μ ενοχλει. δεν ειναι το μεγαλυτερο προβλημα της ζωης μ αλλα με πειραζει, σπαζομαι ασχημα οταν με γραφουν! αυτο ακριβως κανω πλεον. θα χανομαι. αν κ τετοιο θρασος που εχουν ορισμενα ατομα μπορει να μ πουν κιολας απο πανω οτι εγω απομακρυνθηκα...

    Θεοφανια αυτο πιστευω. αλλα μ αρεσουν τα ξεκαθαρα πραγματα. ας μ το πει με τροπο καπως τελος παντων... κ το χειροτερο: γιατι ομως οταν μ εχουν αναγκη με θυμουνται;;; αφου δεν θελουν να συνεχιστει η φιλια μας, τι μ πρηζουν οταν τους απασχολει κατι; αλλα βεβαια τοτε ειμαι η καλη φιλη... Φυσικα δεν εχει υποχρεωση κανεις, αλλα οχι να εχει το θρασος να με θυμαται μονο οποτε το χει αναγκη! αυτο δε μπορω! για φιλους κ φιλες μιλαω (συντροφο εχω). δεν αναφερομαι σε ενα προσωπο, αλλα σε 4-5.

    Gothly οχι, εγω θελω να δωσω αλλα να εχω κ ανταποδοση. δεν το λεω συμφεροντολογικα. σιγουρα δε θα απαιτησω οσα δινω εγω, γιατι μπορει ο αλλος να μην μπορει να τα δωσει, γιατι εγω δινω πολλα σε μια φιλια. κ οκ καταλαβαινω πως καποιοι δεν μπορουν, οχι οτι εχουν μαζι μ θεμα, αλλα γενικα ειναι ετσι σαν ανθρωποι. οκ τους ανεχεσαι κ με τα μειονεκτηματα τους γιατι τους νοιαζεσαι. αλλα οταν αυτοι δε δινουν ουτε τα βασικα, δε σε νοιαζονται, ε τοτε τι σοι φιλοι ειναι; οταν σε θυμουνται μονο στα δυσκολα τους αλλα γενικα σε εχουν γραμμενη; δεν απαιτω σε 5' να μ απαντησει καποια. αλλα οταν δεν μ απανταει ενω παραλληλα ειναι στο φεις κ μιλαει κ ανεβαζει τραγουδια, ε δε μπορω να μην νευριασω! δηλαδη εγω ειμαι ο μαλακας που νοιαστηκα κ εστειλα μηνυμα να δω τι κανεις;

    ΥΓ: πραγματικα εχω απορια κατι τετοια ατομα που το κανουν αυτο, να μην απαντανε κ γενικα να σε γραφουν, αλλα οταν σε χρειαστουν σε θυμουνται, ειναι γενικα ετσι στη ζωη τους; η μονο απεναντι μ; θελω να πω αν καποιος τους κανει αναλογα, αυτοι δεν σπαζονται;; δηλ το θεωρουν λογικο να τους γραφουν οι φιλοι τους;;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    Κ κτ σημαντικο που δν ανεφερα... δε θελω ν κανω κ εγω τ ιδια! ακομα κ σε τετοιους ανθρωπους! δηλ δε μ αρεσει για αντιποινα να φερομαι κ εγω ετσι, να μην απαντω κλπ. προτιμω να ξεκαθαρισω τη θεση μ παρα αυτο. αλλα κ οσες φορες πηγα να ξεκαθαρισω τη θεση μ, δε μ δωσαν δικιο κ ειπαν οτι ειχαν δουλεια κ αλλες τετοιες φθηνες δικιολογιες. λες κ θα τους πιαστει η μεση αν στειλουν ενα μνμ.. Αλλα σορρυ ξεχασα 24 ωρες το 24 ωρο δουλευουν συνεχεια, δε ξεκαρουζονται καθολου, που να προλαβουν να απαντησουν;;

  8. #8
    Εβακι όταν έχουμε ένα προβλημα με έναν άνθρωπο, ενώ κανένα με άλλους και αφορά την ίδια σχεση, (φιλική), τότε μπορεί να φταίει ο άλλος.
    Οταν έχουμε το ίδιο πρόβλημα με περισσότερα άτομα, τότε το θέμα είναι δικό μας και σε αυτή τη βάση πρέπει να ψαχτεί ο καθένας.
    Το τι κανεις λάθος, μόνο εσύ μπορεί να το ξέρεις.
    Θα μπορούσες πχ να σπας τα @@ των άλλων με γκρίνια τύπου "γιατι δεν σηκωνεις το τηλ?" κλπ, μετά να τους "χτυπας" ότι εσυ χαλαλίζεις το χρόνο σου και ο άλλος σε γραφει κλπ.
    Ξερεις, οι φιλικές σχέσεις είναι απ τις πιο όμορφες και απ τις πιο παραξενες μαζί.
    Αν σου βγαίνουν προβλήματα και μάλιστα σημαντικά, μη το πιέζεις καθόλου.
    Δεν κάνεις με αυτούς τους ανθρώπους, είτε από θέμα χημείας, είτε επειδή έχεις διαστρεβλωμένη άποψη για τον όρο φιλία, οπότε πρέπει να ψαξεις μέσα σου για το τι συμβαινει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    δεν απαιτω απο κανεναν ανθρωπο να μ κανει παρεα. αλλα πες το με τροπο οτι δε θες. τι μ λες παραμυθια; δηλ μια απασχολημενος, δυο, τρεις, ε δε γινεται.
    Οχι,κάνεις μεγάλο λάθος...κανένας δεν μπορεί να σου πει''δεν κάνω κέφι την παρέα σου''για φαντάσου να σου το έλεγε έτσι κατάμουτρα πόσο άσχημο θα ήταν....

    Θεοφανια αυτο πιστευω. αλλα μ αρεσουν τα ξεκαθαρα πραγματα. ας μ το πει με τροπο καπως τελος παντων... κ το χειροτερο: γιατι ομως οταν μ εχουν αναγκη με θυμουνται;;; αφου δεν θελουν να συνεχιστει η φιλια μας, τι μ πρηζουν οταν τους απασχολει κατι;
    Σε αυτή την περίπτωση,θα ανταποδώσεις και εσύ την ίδια συμπεριφορά,με ευγένεια και με τακτ.

    πραγματικα εχω απορια κατι τετοια ατομα που το κανουν αυτο, να μην απαντανε κ γενικα να σε γραφουν, αλλα οταν σε χρειαστουν σε θυμουνται, ειναι γενικα ετσι στη ζωη τους; η μονο απεναντι μ; θελω να πω αν καποιος τους κανει αναλογα, αυτοι δεν σπαζονται;; δηλ το θεωρουν λογικο να τους γραφουν οι φιλοι τους;;
    Μπορεί να είναι έτσι στη ζωή τους,ποιος ξέρει....Το να μην απαντάει κάποιος στο τηλ.ή στο μήνυμα είναι αγένεια και δεν χρειάζεται να το κάνεις και εσύ γενικά,αλλά σε αυτά τα άτομα να μην ξαναδώσεις δικαίωμα γενικά...τώρα εάν σου έχουν δείξει με την συμπεριφορά τους ότι δεν σε θέλουν για παρέα στο παρελθόν και συ εξακολουθείς να τους στέλνεις μνμτα,τότε το θέμα είναι δικό σου και κάνεις πολύ κακώς που επιμένεις.!!

    Κατα τα άλλα προφανώς είσαι λίγο μικρή και δεν έχεις μάθει ακόμα τον κόσμο(ούτε και εγώ βέβαια)
    θα συναντήσεις πολλές συμπεριφορές στην ζωή σου-δεν χρειάζεται να τις υιοθετείς και εσύ-αλλά να συμπεριφέρεσαι ανάλογα με το ποιον έχεις να κάνεις.!

    Εβακι όταν έχουμε ένα προβλημα με έναν άνθρωπο, ενώ κανένα με άλλους και αφορά την ίδια σχεση, (φιλική), τότε μπορεί να φταίει ο άλλος.
    Οταν έχουμε το ίδιο πρόβλημα με περισσότερα άτομα, τότε το θέμα είναι δικό μας και σε αυτή τη βάση πρέπει να ψαχτεί ο καθένας.
    Επίσης αυτό που σου λέει η Θεοφανία είναι πολύ σωστό.

    Κατα τα άλλα χαλάρωσε δεν έχεις υπογράψει με κανέναν συμβόλαιο φιλίας,και πάνω απ'όλα η φιλία βγαίνει από μόνη της...χωρίς εντάσεις και επιμονή.!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by evaki25 View Post
    καλημερα. μπηκα σ πειρασμο να γραψω κ εγω κατι που μ απασχολει κ θα θελα να δω τι λενε κ αγνωστοι πανω σ αυτο, γιατι οκ οι οποιες φιλες μ λενε εχω δικιο αλλα μπορει να το λενε επειδη με εχουν κ φιλη κ ισως κ αυτες να με ανεχονται με τα κουσουρια μ κ δε θελουν να μ πουν ξεκαθαρα οτι ειμαι λαθος.
    λοιπον στο θεμα.. δεν ανεχομαι να με γραφουν οι αλλοι ποσο μαλλον οταν υποτιθεται ειναι φιλοι! τι θελω να πω... σας ρωτω είναι λογικο να περνεις πχ τηλ μια φιλη σου, να σ λεει εχει δουλεια θα σε παρει αυτη σε λιγο κ να μη σε παιρνει καθολου; λες αντε ειχε δουλεια, ομως μετα την βλεπεις στο φεις να ανεβαζει τραγουδια κ να σχολιαζει στον εναν κ τον αλλον.. ή πχ να στελνεις μηνυμα για χρονια πολλα σε καποιον κ ουτε ν μπαινει στο...κοπο να σ πει ενα ευχαριστω. ή ν στελνεις σ καποια φιλη σ υποτιθεται στο φεις μηνυμα τι κανει, να το διαβαζει κ να μη σ απανταει καθολου!!! ουτε ενα καλα ειμαι... κ φυσικα αμα πεις οτι μ πειραζει αυτη η συμπεριφορα κ εχω καταλαβει οτι γινομαι κουραστικη, σ λενε κ απο πανω οτι κανεις λαθος κ απλα ειχαν δουλεια. δε μπορω καθολου κ οποιον/α κανει κατι τετοια τον ξεκοβω πλεον! μηπως ειμαι υπερβολικη;; δε θελω να με γραφουν! γιατι δηλ εγω οταν μ στελνει καποια φιλη μνμ αμεσως προσπαθω να απαντησω; κ οχι μονο φιλη, ακομα κ γνωστη! τουλαχιστον πες το ρε φιλη, δε γουσταρω να σ μιλαω, σε θυμαμαι μονο οταν εχω προβληματα, γι αυτο κ σε κανω παρεα. κατα τ αλλα γραμμενη σ εχω.. γιατι δε το λενε;; χαζη με περνανε; οτι δε καταλαβαινω;

    υγ: οχι δεν ειναι το προβλημα της ζωης μ. μην απορειτε για την ωρα που το στελνω, απλα κοιμομουν ολη μερα...
    Δεν εισαι υπερβολικη απλα εισαι συναισθηματικη και σε εμαθαν από το σπιτι σου να εχεις καποιες αξιες και τωρα βλέπεις ότι αυτά δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικη ζωη.. Μη σκας και μη σε νοιαζει καθολου όμως..Σε μια κοινωνια που ο καθενας πια κοιταει αποκλειστικα την παρτη του δεν υπαρχει χωρος για αληθινα αισθηματα σε φιλικο ή ερωτικο επιπεδο. Μην το παιρνεις κατακαρδα λοιπον αλλα και μην νιώθεις ενοχες του τυπου ότι εισαι υπερβολικη. Και χωρις παρεξηγηση όχι ότι εισαι αλλα ναι σε περνανε για χαζη, για κατωτερη ( αφου λες δεν εχει ουτε τη στοιχειώδη ευγενεια να απαντησει σε ένα χρονια πολλα)
    Και φυσικα αγαπητη μου φιλη πρεπει να μαθεις ότι αυτό είναι το φυσιολογικο ( χωρις όμως να είναι αλλα ζουμε στην εποχη της ασυδοσίας και του ότι γουσταρει ο καθενας κανει, και δικαιωμα του και μαγκια του κιολας), να το αποδεχθείς, διοτι θα συνατησεις πολλες τέτοιες συμπεριφορες στη ζωη..αδιαφορια και προχωρα παρακατω..

  11. #11
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Εβακι όταν έχουμε ένα προβλημα με έναν άνθρωπο, ενώ κανένα με άλλους και αφορά την ίδια σχεση, (φιλική), τότε μπορεί να φταίει ο άλλος.
    Οταν έχουμε το ίδιο πρόβλημα με περισσότερα άτομα, τότε το θέμα είναι δικό μας και σε αυτή τη βάση πρέπει να ψαχτεί ο καθένας.
    Το τι κανεις λάθος, μόνο εσύ μπορεί να το ξέρεις.
    Θα μπορούσες πχ να σπας τα @@ των άλλων με γκρίνια τύπου "γιατι δεν σηκωνεις το τηλ?" κλπ, μετά να τους "χτυπας" ότι εσυ χαλαλίζεις το χρόνο σου και ο άλλος σε γραφει κλπ.
    Ξερεις, οι φιλικές σχέσεις είναι απ τις πιο όμορφες και απ τις πιο παραξενες μαζί.
    Αν σου βγαίνουν προβλήματα και μάλιστα σημαντικά, μη το πιέζεις καθόλου.
    Δεν κάνεις με αυτούς τους ανθρώπους, είτε από θέμα χημείας, είτε επειδή έχεις διαστρεβλωμένη άποψη για τον όρο φιλία, οπότε πρέπει να ψαξεις μέσα σου για το τι συμβαινει.


    Δηλαδη λες οτι μπορει να φταιει και η ιδια ?
    δηλαδη η αλλη που δεν της δινει σημασια οχι ?
    και δε νομιζω η evaki25 να απαιτει η να νευριαζει με την αλλη χωρις λογο .
    Μου εχει τυχει κι εμενα γιαυτο και μπορω να την καταλαβω .
    Δε φταιει η evaki25 και οταν σε γραφει καποιος δε χρειαζεται να το ανεχεσαι .

  12. #12
    Quote Originally Posted by evaki25 View Post
    Κ κτ σημαντικο που δν ανεφερα... δε θελω ν κανω κ εγω τ ιδια! ακομα κ σε τετοιους ανθρωπους! δηλ δε μ αρεσει για αντιποινα να φερομαι κ εγω ετσι, να μην απαντω κλπ. προτιμω να ξεκαθαρισω τη θεση μ παρα αυτο. αλλα κ οσες φορες πηγα να ξεκαθαρισω τη θεση μ, δε μ δωσαν δικιο κ ειπαν οτι ειχαν δουλεια κ αλλες τετοιες φθηνες δικιολογιες. λες κ θα τους πιαστει η μεση αν στειλουν ενα μνμ.. Αλλα σορρυ ξεχασα 24 ωρες το 24 ωρο δουλευουν συνεχεια, δε ξεκαρουζονται καθολου, που να προλαβουν να απαντησουν;;
    Δε ξερω οι αλλοι τι λενε εγω μαζι σου ειμαι αληθεια ειμαι .
    Ξερω πως το εννοεις οτι θελεις κι εσυ ανταποδοση , και ναι μονο οταν εχουνε αναγκη ξερουν τοτε να μας θυμομουνται .
    Στη σημερινη εποχη που ο καθενας συνηθως κοιταει τον εαυτο του δε πιστευω οτι επειδη πολλοι κοιτανε τον εαυτο τους σημαινει οτι ειναι φυσιολογικο και οχι δεν εχει κανεις την υποχρεωση να το ανεχτει .
    Με νευριαζει σε διαφορες καταστασεις που υπαρχουνε που σου λενε οι αλλοι φυσιολογικο ειναι πρεπει να το ανεχτεις οσο και αν δεν σαρεσει και επειδη οι αλλοι ανεχονται και φοβουνται να μιλησουν πρεπει να το κανεις κι εσυ .
    Να διακοβεις με τα ατομα που δε σου δινουν σημασια , δεν ειναι λογικο καποιος να μην εχει ποτε χρονο να απαντησει η να βγει μαζι σου , αλλα οταν εχει αναγκη με καποιο μαγικο τροπο εχει βρει λιγο χρονο να σου μιλησει .
    Ναι οντως δε το παραδεχονται ουτε εμενα καποιο ατομο που μου το εκανε δε το παραδεχοταν αλλα οταν δεν ειχε να βγει με καποιον και βαριοταν σπιτι μου ελεγε να βγουμε ενω της ειχα πει τοσες φορες και ποτε δε μπορουσε , το χειροτερο ειναι οτι εβγαινα μαζι της οταν μου ελεγε αλλα και παλι μεχρι κι εκει με εγραφε γιατι ασχολιοταν με το κινητο η μιλουσε με αλλα ατομα απο το κινητο , μετα βαρεθηκα απλα να ασχολουμαι αλλο .

  13. #13
    [QUOTE=Diana1982;464407]Οχι,κάνεις μεγάλο λάθος...κανένας δεν μπορεί να σου πει''δεν κάνω κέφι την παρέα σου''για φαντάσου να σου το έλεγε έτσι κατάμουτρα πόσο άσχημο θα ήταν....

    Πιστευω καλυτερα να στο πει , ναι συεναχωριεσαι οταν σου λεει καποιος δε θελω να κανω παρεα μαζι σου κι εγω θα στεναχωριομουνα αλλα ποιο πολυ θα στεναχωριομουνα αν με εγραφε καποιος κι μου μετα οταν του το ελεγα θα ελεγε οχι οχι δε σε γραφω ιδεα σου ειναι.
    Σε κοροιδευει ετσι και σου λεει ψεματα κι απο πανω νομιζοντας οτι θα τον πιστεψεις .
    Καλυτερα να μου το ελεγε καποιος θα στεναχωριομουνα ναι αλλα θα εκτιμουσα την ειλικρινεια του και οτι προτιμησε να μου πει την αληθεια απο το να με κοροιδεψει .
    Ειναι ποιο ασχημο δηλαδη να σου πει την αληθεια απο το να σε κοροιδεψει ?
    Το ενα απλα το λεει στα λογια και το αλλο στη πραξη , θα στεναχωριοταν καποιος λιγοτερο αν του εδειχνε καποιος σε πραξη οτι δεν τον θελει επειδη δε του το εχει πει ? δε νομιζω

  14. #14
    Quote Originally Posted by σοκολατα 14 View Post
    Δηλαδη λες οτι μπορει να φταιει και η ιδια ?
    δηλαδη η αλλη που δεν της δινει σημασια οχι ?
    και δε νομιζω η evaki25 να απαιτει η να νευριαζει με την αλλη χωρις λογο .
    Μου εχει τυχει κι εμενα γιαυτο και μπορω να την καταλαβω .
    Δε φταιει η evaki25 και οταν σε γραφει καποιος δε χρειαζεται να το ανεχεσαι .
    ...θελω να πω ότι η φιλια είναι η πιο ελευθερη σχεση.
    Αν θέλει κάποιος να σε κάνει παρέα, θα σε κάνει. Αν είναι να σε κάνει επειδή γκρινιάζεις και του ζητάς ευθύνες, τότε δεν είναι φιλία.
    Αν κάποιος δεν μας θέλει μια, δεν τον θέλουμε δέκα.
    Αν πάλι βλέπεις ότι ο άλλος σε κάνει παρέα μόνο όταν θέλει κάτι από σένα, τότε είσαι κορόιδο που το ανέχεσαι.
    Τόσο απλά.

  15. #15
    evaki ίσως τελικά είναι θέμα χρόνου, ο χρόνος θα δείξει αν μπορεί να κρατήσει μια τέτοια φιλία. Κι εγώ το έχω βιώσει αυτό και τελικά με μπερδεύει αν ο άλλος δεν θέλει να έχει επικοινωνία μαζί μου. νομίζω ότι ή είναι δύσκολο να σου πει ο άλλος ρητά ότι δεν θέλει πολλά πολλά μαζί σου και απλά αδιαφορεί ώστε να αδιαφορήσεις κι εσύ. Καλό θα ήταν να μπορούσαμε να ξεκαθαριζουμε τις σχέσεις για να ξέρουμε πόσο και πότε θέλει ο αλλος να μιλάμε, ίσως μια κουβέντα με τα άτομα αυτά θα ήταν μια καλή λύση, όσο δύσκολο κι αν φαίνεται.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι υπερβολικη μηπως?
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 03-07-2012, 00:58
  2. ειμαι εγω υπερβολικη και υποχονδρια η....
    By natas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-10-2011, 23:55
  3. υπερβολικη οργη ή συγχωρεση?
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 14-05-2011, 19:13
  4. ΝΙΩΘΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΟΥΡΑΣΗ-ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-04-2011, 16:39
  5. ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΣΧΕΣΗ Κ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΖΗΛΙΑ S.O.S.
    By tete in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-11-2009, 11:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •