να ζει κανείς ή να μη ζει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    favvel
    Guest

    να ζει κανείς ή να μη ζει?

    γεια σας..έχω να δηλώσω ότι πεθαίνω από βαρεμάρα..και θέλω να σας ρωτήσω τι κάνετε εσείς για να μη βαριέστε..
    επίσης έχω να δηλώσω ότι έχω δοκιμάσει να καταπιαστώ με αρκετά πράγματα αλλά όλα τα παρατάω..πχ ζωγραφική,πλέξιμο,μαγειρικ ή,διάβασμα βιβλίου..
    δε με γεμίζει τπτ και δε βρίσκω και το λόγο για να ασχοληθώ με κάτι..προτιμώ να χαζεύω..
    αισθάνομαι ότι τα έχω όλα λυμένα και έτοιμα από τον πατέρα μου και δεν έχω κίνητρο να παλέψω για τπτ..
    βέβαια ξέρω ότι δεν θα υπάρχει για πάντα ο πατέρας μου αλλά φαίνεται αυτό δε με συγκινεί για να εξασφαλίσω το μέλλον μου μαθαίνοντας να κάνω κάτι ώστε αργότερα να μπορώ να επιβιώσω μόνη μου..
    ώρες ώρες σκέφτομαι να φύγω απ'το σπίτι (δλδ πολλές ώρες το σκέφτομαι αυτό)μην έχοντας τπτ και να βρεθώ στο δρόμο για να αισθανθώ την ανάγκη να παλέψω μόνη μου για να επιβιώσω και να αποκτήσει έτσι κάποιο νόημα η ζωή μου..
    έχει βρεθεί κανείς άλλος στη θέση μου?σκέφτομαι κάτι λάθος?μην με κοροϊδέψετε..
    επίσης απορώ που όλα τα νέα παιδιά κάνουν ό,τι μπορούν για να αποκτήσουν εφόδια και να δουλέψουν ενώ τα έχουν όλα έτοιμα κι εκείνα από τους γονείς,οι οποίοι είναι υπεύθυνοι που έφεραν στον κόσμο τα παιδιά τους,χωρίς μάλιστα να τα ρωτήσουν αν θέλουν να γεννηθούν,που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ήθελαν να ζήσουν αυτή την τιμωρία που λέγεται ζωή,οπότε είναι υποχρεωμένοι να τα φροντίζουν μέχρι να πεθάνουν(οι γονείς)..
    Αλλά τα παιδιά τι κάνουν?κάνουν τα πάντα για να φύγουν απ'το σπίτι και να δημιουργήσουν δική τους οικογένεια δλδ να διαιωνίσουν τη δυστυχία φέρνοντας καινούργια παιδιά στον κόσμο..και δουλεύουν για να θρέψουν την οικογένεια και τραβάν ένα σωρό δυσκολίες και ταλαιπωρίες για ποιο λόγο?γιατί είναι μαζόχες δε βρίσκω άλλη εξήγηση..
    Όλοι όσοι γίνονται γονείς είναι υπεύθυνοι που διαιωνίζεται ο άνθρωπος..θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχαμε..πότε θα το καταλάβει αυτό ο άνθρωπος?
    σκέφτομαι κάτι λάθος?
    μήπως άμα δε βαριόμουνα δεν θα ήμουν τόσο απαισιόδοξη?

  2. #2
    καλά είσαι απίστευτη, απ ότι κατάλαβα είσαι γυναίκα. μου αρέσει που το προσωπικό σου βίωμα το γενικεύεις ότι όλοι αισθάνονται έτσι. κι εγώ απορώ με την τόλμη να κάνουν παιδί ειδικά σε τόσο δύσκολες εποχές, αλλά κατά βάθος τους θαυμάζω! το ότι εγώ έχω αποφασίσει ότι δεν θέλω να διαιωνίσω τα γονίδια μου δεν σημαίνει ότι η ζωη δεν πρέπει να προχωράει

  3. #3
    το να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο συνεπάγεται απίστευτες θυσίες, είναι μια πράξη αυτοθυσίας γι αυτό και η θρησκεία μας έχει αναγάγει τη μητρότητα σε αγιοσύνη με την Παναγία κτλ. καλό είναι να το ξέρεις αυτό πριν μείνεις κατά λαθος έγγυος και φέρεις κάποιον στον κόσμο. είναι κάτι που δεν σου μαθαίνει κανένα σχολείο, ούτε στην οικογένεια λέγεται πολλές φορές. Εγώ έχω βαρεθεί αυτούς που με κοιτάνε σαν ούφο όταν λέω ότι δεν θέλω να γίνω μάνα, για τους προσωπικούς μου λόγους.

  4. #4
    favvel
    Guest
    το να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο συνεπάγεται απίστευτες θυσίες, είναι μια πράξη αυτοθυσίας γι αυτό και η θρησκεία μας έχει αναγάγει τη μητρότητα σε αγιοσύνη με την Παναγία
    δλδ η μητρότητα είναι ένας δρόμος για να γίνει κανείς άγιος..
    τέλος πάντων εγώ άλλο θέλω να πω..
    θέλω να πω πως όλα αυτά είναι σκέτο βάσανο,όλη η ζωή είναι ένα βάσανο και πως θα'ταν καλύτερα να μην υπήρχε..αν δεν υπήρχε η ζωή δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να παιδευόμαστε για να αγιάσουμε όπως λες κι εσύ..δεν θα υπήρχε τπτ..γιατί να ταλαιπωρούμαστε?
    γιατί να υπάρχει η ανάγκη να κάνουμε θυσίες δλδ?
    το να κάνει κανείς θυσίες το θεωρούμε κάτι το δύσκολο και ως εκ τούτου και ηρωικό..είναι ο δύσκολος δρόμος..
    γιατί να υπάρχει η ανάγκη να αποδεικνύουμε συνεχώς με τις πράξεις μας ότι είμαστε κάτι καλύτερο από αυτό που είμαστε όλοι πραγματικά?
    για μένα όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι..απλά κάποιοι φαίνονται καλύτεροι γιατί είναι πιο αισιόδοξοι αλλά πάνω κάτω όλοι τα ίδια είμαστε..
    πιστεύω πως όσοι ερχόμαστε στη ζωή ερχόμαστε για να τιμωρηθούμε για κάποιο λόγο..
    και τιμωρούμαστε είτε με το να μας κάνουν άλλοι να πονούμε είτε να πονάμε από μόνοι μας και να παιδευόμαστε χωρίς λόγο από την κακή τη φύση μας..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    δλδ η μητρότητα είναι ένας δρόμος για να γίνει κανείς άγιος..
    Με αυτη την λογικη δεν θα υπηρχαν μητερες που ειναι αναξιες να μεγαλωνουν παιδια ...

    Quote Originally Posted by favvel View Post
    θέλω να πω πως όλα αυτά είναι σκέτο βάσανο,όλη η ζωή είναι ένα βάσανο και πως θα'ταν καλύτερα να μην υπήρχε..αν δεν υπήρχε η ζωή δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να παιδευόμαστε για να αγιάσουμε όπως λες κι εσύ..δεν θα υπήρχε τπτ..γιατί να ταλαιπωρούμαστε?
    Σαν βασανο τα βλεπεις εσυ , υπαρχουν και ανθρωποι που απολαμβανουν την ζωη ακομα και αν πρεπει να αντιμετωπισουν δυσκολιες.


    Favvel , το προβλημα σου ειναι οτι δεν εχεις βρει τι σου φταει ... Και ακριβως επειδη δεν εχεις βρει τι σου φταει προσπαθεις να τα φορτωσεις ολα στην κακη μοιρα ή στην κακη ανθρωποτητα και δημιουργεις θεωριες περι ματαιοτητας των παντων , αρα καλως δεν μπορεις να αλλαξεις την ζωη σου και καλως δεν την αλλαζεις .
    Αντι να μεμψιμοιρεις , βρες τι σου φταει , προσπαθησε να καλυψεις τα κενα σου και ελπιζω μια μερα να μπορεσεις να ισορροπησεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Για κάποιο λόγο και εγώ έτσι αισθάνομαι...νιώθω καλύτερα που υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που σκέφτονται το ίδιο με μένα...
    με τη μόνη διαφορά ότι εγώ βρίσκω ενδιαφέροντα στη ζωή μου και προσπαθώ με όποιο μέσο να προσεγγίζω την ευτυχία-είναι δύσκολο μεν αλλά αυτή είναι η ζωή...ούτε εμένα μου αρέσει να κάνω παιδιά-γιατί πραγματικά δεν βρίσκω το λόγο,εύχομαι να μην είναι αργά άμα αλλάξω γνώμη-νομίζω ότι κάτι σου φταίει αλλά δεν ξέρεις τι....ψάξε να το βρεις και μετα μπορεί να νιώσεις καλύτερα...φίλους δεν έχεις; φίλο; εργασία; χόμπι;
    Τίποτα απ'όλα αυτά;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Επίσης για σένα.......................................... ..............................

    https://www.youtube.com/watch?v=5NqkfhPtkWk

  8. #8
    favvel
    Guest
    χεχε γέλασα με το βιντεάκι!πολύ ωραίο!κρίμα που όλοι οι ηθοποιοί δεν είναι σαν αυτούς να σε κάνουν να γελάς!έχουν πηγαίο ταλέντο!και οι ίδιοι νομίζω ότι καταλαβαίνουν ότι είναι αστείοι γι'αυτό χαίρονται που μπορούν και κάνουν τον κόσμο από κάτω να γελάει!
    στο θέμα μας τώρα..
    φίλους δεν έχεις; φίλο; εργασία; χόμπι;
    φίλες μου έχουν απομείνει μόνο δύο..φίλο δεν έχω..όσον αφορά την εργασία κάτι πάω να παλέψω να κάνω τώρα..και χόμπι δεν έχω..προτιμώ τον ελεύθερο χρόνο μου είτε να βγαίνω καμιά βόλτα να ξεσκάω είτε να κάθομαι σπίτι να λέω χαζομάρες και να γελάω με τη μητέρα μου είτε να κάνω καμιά δουλειά του σπιτιού που εντάξει δεν θεωρείται χόμπι,είτε να χαζεύω στο ίντερνετ..
    πάντως κι εγώ χαίρομαι που σκεφτόμαστε το ίδιο..

    Με αυτη την λογικη δεν θα υπηρχαν μητερες που ειναι αναξιες να μεγαλωνουν παιδια ...
    ναι αυτό το σκέφτηκα κι εγώ και είπα να το γράψω σαν απάντηση στην child..
    αυτό που πρέπει να έχει μια γυναίκα κι ένας άντρας για να γίνουν γονείς δεν είναι η ερωτική έλξη..δυστυχώς αυτή υπάρχει γιατί αλλιώς δεν μπορεί να βγει το παιδί..
    η ερωτική έλξη των γονιών δε βοηθάει σε τπτ το παιδί να μεγαλώσει σωστά..
    αυτό που πρέπει να έχουν είναι να αγαπάνε τους ανθρώπους και τη ζωή γενικότερα,να είναι δραστήριοι και δημιουργικοί για να τα εμφυσήσουν όλα αυτά στο παιδί μετά..
    Και κάπου είχα διαβάσει πως η ερωτική επαφή δεν ήταν στα σχέδια του θεού για τον άνθρωπο..
    γι'αυτό και οι μοναχοί απέχουν απ'αυτήν γιατί θέλουν να πλησιάσουν πιο πολύ το θεό..
    και έλεγε σ'αυτό το blog(χριστιανικό ήτανε δεν θυμάμαι ποιο όμως)ότι ο θεός έτσι κι αλλιώς θα έβρισκε τρόπο να πολλαπλασιαστεί ο άνθρωπος και χωρίς την ερωτική επαφή,κατά τον ίδιο τρόπο που απ'τον Αδάμ έπλασε την Εύα..
    βέβαια δεν τα πολυπιστεύω όλα αυτά γιατί αν ήταν έτσι δεν θα είχε πλάσει τον άντρα με αυτόν τον τρόπο ώστε να συμπληρώνει τη γυναίκα(στο ερωτικό κομμάτι)..

    Αντι να μεμψιμοιρεις , βρες τι σου φταει , προσπαθησε να καλυψεις τα κενα σου και ελπιζω μια μερα να μπορεσεις να ισορροπησεις.
    έχεις ένα δίκιο σ'αυτό..κάποια στιγμή στη ζωή μου γύρισε το κουμπί και άρχισα να σκέφτομαι ανάποδα,στραβά με τρόπο που δεν προάγει τη ζωή..και είναι τώρα αρκετά χρόνια που έχουν περάσει και δεν έχω αλλάξει..είμαι μες στην άρνηση για τα πάντα..και είμαι αμετανόητη..
    ξέρω τι μου φταίει δλδ αλλά δεν θέλω να το αλλάξω αυτό είναι το πρόβλημά μου..

  9. #9
    δεν απέχεις πολύ από το δικό μου τρόπο σκέψης, κάτι σαν μηδενισμό, αν και στη δική μου περίπτωση ξεκινάει νομίζω από ...........νοητικά θέματα, έχω πλάσει μια ιστορία ότι εγώ δεν είμαι για πολλά πολλά, κάτι όμως που αποδεικνύεται και από την ίδια μου τη ζωή δηλ. απόρριψη από φίλους, από δουλειές. Σπούδασα ψυχολογία γιατί από μικρή ένοιωθα αυτό το διαφορετικό και πάντα έλπιζα ότι θα με βοηθούσε αλλά τίποτα τέτοιο δεν έγινε, ίσως γιατί ο τομέας ήταν τελείως διαφορετικός από αυτό που λέμε αυτογνωσία. Τέλως πάντων, πιστεύω ότι όλα ξεκινάνε από τις νοητικές ικανότητες, αν πιστέψεις όπως εγώ ότι δεν τις έχεις σταδιακά οδηγείσαι στο αδιέξοδο. Το μόνο καλό από την ιστορία αυτή είναι ότι μετράς πια τις δυνάμεις σου και εγώ έχω καταλήξει ότι παιδιά με την καμία δεν θέλω και δεν πρέπει να κανω, γιατί βάζω μέσα και το γονιδιακό θέμα δηλ. ότι δεν έχω καλά γονίδια να διαιωνίσω, οπότε κάθομαι στα αυγά μου. Φυσικά και ο κόσμος πρέπει όμως να προχωράει και χαίρομαι που η ανάγκη μητρότητας είναι πολλές φορές πάνω από τη λογική, πολλοί γίνονται γονείς χωρίς να έχουν φιλοσοφήσει όλα τα παραπάνω. Σε όλα αυτά δεν δίνω καμια χριστιανική χροιά, απλά είναι νόμος της φύσης ότι η ζωή πάει μπροστά.

  10. #10
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    χεχε γέλασα με το βιντεάκι!πολύ ωραίο!κρίμα που όλοι οι ηθοποιοί δεν είναι σαν αυτούς να σε κάνουν να γελάς!έχουν πηγαίο ταλέντο!και οι ίδιοι νομίζω ότι καταλαβαίνουν ότι είναι αστείοι γι'αυτό χαίρονται που μπορούν και κάνουν τον κόσμο από κάτω να γελάει!
    στο θέμα μας τώρα..

    φίλες μου έχουν απομείνει μόνο δύο..φίλο δεν έχω..όσον αφορά την εργασία κάτι πάω να παλέψω να κάνω τώρα..και χόμπι δεν έχω..προτιμώ τον ελεύθερο χρόνο μου είτε να βγαίνω καμιά βόλτα να ξεσκάω είτε να κάθομαι σπίτι να λέω χαζομάρες και να γελάω με τη μητέρα μου είτε να κάνω καμιά δουλειά του σπιτιού που εντάξει δεν θεωρείται χόμπι,είτε να χαζεύω στο ίντερνετ..
    πάντως κι εγώ χαίρομαι που σκεφτόμαστε το ίδιο..


    ναι αυτό το σκέφτηκα κι εγώ και είπα να το γράψω σαν απάντηση στην child..
    αυτό που πρέπει να έχει μια γυναίκα κι ένας άντρας για να γίνουν γονείς δεν είναι η ερωτική έλξη..δυστυχώς αυτή υπάρχει γιατί αλλιώς δεν μπορεί να βγει το παιδί..
    η ερωτική έλξη των γονιών δε βοηθάει σε τπτ το παιδί να μεγαλώσει σωστά..
    αυτό που πρέπει να έχουν είναι να αγαπάνε τους ανθρώπους και τη ζωή γενικότερα,να είναι δραστήριοι και δημιουργικοί για να τα εμφυσήσουν όλα αυτά στο παιδί μετά..
    Και κάπου είχα διαβάσει πως η ερωτική επαφή δεν ήταν στα σχέδια του θεού για τον άνθρωπο..
    γι'αυτό και οι μοναχοί απέχουν απ'αυτήν γιατί θέλουν να πλησιάσουν πιο πολύ το θεό..
    και έλεγε σ'αυτό το blog(χριστιανικό ήτανε δεν θυμάμαι ποιο όμως)ότι ο θεός έτσι κι αλλιώς θα έβρισκε τρόπο να πολλαπλασιαστεί ο άνθρωπος και χωρίς την ερωτική επαφή,κατά τον ίδιο τρόπο που απ'τον Αδάμ έπλασε την Εύα..
    βέβαια δεν τα πολυπιστεύω όλα αυτά γιατί αν ήταν έτσι δεν θα είχε πλάσει τον άντρα με αυτόν τον τρόπο ώστε να συμπληρώνει τη γυναίκα(στο ερωτικό κομμάτι)..


    έχεις ένα δίκιο σ'αυτό..κάποια στιγμή στη ζωή μου γύρισε το κουμπί και άρχισα να σκέφτομαι ανάποδα,στραβά με τρόπο που δεν προάγει τη ζωή..και είναι τώρα αρκετά χρόνια που έχουν περάσει και δεν έχω αλλάξει..είμαι μες στην άρνηση για τα πάντα..και είμαι αμετανόητη..
    ξέρω τι μου φταίει δλδ αλλά δεν θέλω να το αλλάξω αυτό είναι το πρόβλημά μου..
    θέλω να σε ρωτήσω τί έγινε και άλλαξε το κουμπί, δηλ.πριν προσπαθούσες; πχ εγώ πάντα την πάλευα με δουλειές και γνωριμίες αλλά πάντα με λάθος τρόπο. Η τελευταία μου σχέση ήταν από ίντερνετ, από γνωστό site που όλοι μπαίνουν μόνο για σεξ, κάτι που εγώ βέβαια αγνοούσα, χαχα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οπως το βλεπει ο καθενας. Προσωπικα δεν θελω να δημιουργησω οικογενεια , αλλα ειμαι σχετικα ευτυχισμενος θα ελεγα , εχω ενα σωρο ενασχολησεις που δεν μου φτανει το 24ωρο (αν και πολλες φορες βρισκομαι στη φαση του "βαριεμαι") και θα ελεγα οτι παραειμαι αισιοδοξος ... τοσο που λεω μηπως αεροβατω και ονειροπολω?

    Τεσπα, ο καθενας εχει τη δικη του φιλοσοφια , τους δικους του στοχους , ο καθενας το βιολι του που λεμε:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σαν συμβουλη να πω κατι απλοϊκο : "Τρωγοντας ερχεται η ορεξη" δηλαδη κανε βουτιες σε διαφορες ενασχολησεις , ποτε δεν ξερεις σε ποια ,θα "αγκιστρωθεις" και δεν θα ξεκολλας:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    favvel
    Guest
    δεν απέχεις πολύ από το δικό μου τρόπο σκέψης, κάτι σαν μηδενισμό, αν και στη δική μου περίπτωση ξεκινάει νομίζω από ...........νοητικά θέματα, έχω πλάσει μια ιστορία ότι εγώ δεν είμαι για πολλά πολλά, κάτι όμως που αποδεικνύεται και από την ίδια μου τη ζωή δηλ. απόρριψη από φίλους, από δουλειές. Σπούδασα ψυχολογία γιατί από μικρή ένοιωθα αυτό το διαφορετικό και πάντα έλπιζα ότι θα με βοηθούσε αλλά τίποτα τέτοιο δεν έγινε, ίσως γιατί ο τομέας ήταν τελείως διαφορετικός από αυτό που λέμε αυτογνωσία. Τέλως πάντων, πιστεύω ότι όλα ξεκινάνε από τις νοητικές ικανότητες, αν πιστέψεις όπως εγώ ότι δεν τις έχεις σταδιακά οδηγείσαι στο αδιέξοδο. Το μόνο καλό από την ιστορία αυτή είναι ότι μετράς πια τις δυνάμεις σου και εγώ έχω καταλήξει ότι παιδιά με την καμία δεν θέλω και δεν πρέπει να κανω, γιατί βάζω μέσα και το γονιδιακό θέμα δηλ. ότι δεν έχω καλά γονίδια να διαιωνίσω, οπότε κάθομαι στα αυγά μου. Φυσικά και ο κόσμος πρέπει όμως να προχωράει και χαίρομαι που η ανάγκη μητρότητας είναι πολλές φορές πάνω από τη λογική, πολλοί γίνονται γονείς χωρίς να έχουν φιλοσοφήσει όλα τα παραπάνω. Σε όλα αυτά δεν δίνω καμια χριστιανική χροιά, απλά είναι νόμος της φύσης ότι η ζωή πάει μπροστά.
    CHILD νομίζω σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο,μόνο που αν σκέφτονταν όλοι έτσι κανείς δεν θα έκανε παιδιά γιατί κανείς δεν είναι τέλειος και βλέποντας ο καθένας την ανεπάρκειά του και τις ελλείψεις του δεν θα ήθελε να κάνει παιδί για να μην έχει και το παιδί του τα ίδια σκάρτα γονίδια με αυτόν..
    Το συμπέρασμα που βγάζω είναι πως είτε όλοι όσοι κάνουν παιδιά δεν έχουν αυτογνωσία,δεν αντιλαμβάνονται τις ελλείψεις τους είτε τις αντιλαμβάνονται αλλά τις παραβλέπουν και φέρνουν παιδιά στον κόσμο χωρίς να υπολογίζουν τις συνέπειες δλδ δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη της πράξης τους..
    Γίνονται πολλά λάθη απ'τους γονείς και τα πληρώνουν τα παιδιά..
    Ξέρω μία κυρία που στα 40 της αποφάσισε να κάνει παιδί γιατί πιο πριν δεν είχε βρει κάποιον άντρα ή δεν ξέρω για ποιον άλλο λόγο..και το παιδάκι έχει βγει προβληματικό..
    Καλά όχι ότι εμείς όλοι οι υπόλοιποι είμαστε η χαρά της υγείας αλλά αυτό θα αντιμετωπίσει στη ζωή του ακόμα πιο πολλές δυσκολίες..

    θέλω να σε ρωτήσω τί έγινε και άλλαξε το κουμπί, δηλ.πριν προσπαθούσες; πχ εγώ πάντα την πάλευα με δουλειές και γνωριμίες αλλά πάντα με λάθος τρόπο. Η τελευταία μου σχέση ήταν από ίντερνετ, από γνωστό site που όλοι μπαίνουν μόνο για σεξ, κάτι που εγώ βέβαια αγνοούσα, χαχα
    βασικά το κουμπί άλλαξε στην γ'λυκείου,πάνε αρκετά χρόνια..τότε κάτι μ'έπιασε και ενώ όλα τα χρόνια του σχολείου διάβαζα κανονικά για κάποιο λόγο εκείνη τη χρονιά δεν ήθελα να διαβάσω..αντέδρασα..λογικά ήταν υπερβολικό άγχος για τις πανελλήνιες τόσο που δεν είχα την ηρεμία να κάτσω κάτω να διαβάσω..
    ήταν σαν να έκλεινα τα μάτια μπροστά στη δυσκολία που είχα να αντιμετωπίσω..ίσως μου είχαν φουσκώσει τα αυτιά τόσα χρόνια στο σχολείο με το πόσο δύσκολες και καθοριστικές είναι οι πανελλήνιες για τη ζωή μου,τόσο που όταν έφτασε η καθοριστική χρονιά ας πούμε εγώ να ακινητοποιηθώ από το φόβο μου..είναι όπως όταν παίρνεις μια τρομάρα και παγώνεις απ'το φόβο σου!κάτι τέτοιο έπαθα..
    από τότε και στο εξής δεν έχω προσπαθήσει ουσιαστικά για τίποτα..πέρασα και κάποια χρόνια που είχα τα ψυχολογικά μου και ας πούμε είχα τη δικαιολογία που δεν προσπαθούσα αλλά πριν από δυο χρόνια σχεδόν έγινα καλά και συνεχίζω να κάνω τα ίδια που έκανα και όταν δεν ήμουνα καλά!αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω..
    ο γιατρός μου λέει ότι μπορώ να κάνω τα πάντα αν το θελήσω κι εγώ έχω κολήσει στο ότι δεν θέλω να κάνω τπτ..

    Σαν συμβουλη να πω κατι απλοϊκο : "Τρωγοντας ερχεται η ορεξη" δηλαδη κανε βουτιες σε διαφορες ενασχολησεις , ποτε δεν ξερεις σε ποια ,θα "αγκιστρωθεις" και δεν θα ξεκολλας:)
    δεν νομίζω ότι υπάρχει γενικά κάτι που να με κάνει να κολήσω..θα το παρατήσω για να αφοσιωθώ στο χάζεμα και να βυθιστώ στην ανία μου..μόνο η ανάγκη θα με κάνει να κυνηγήσω να κάνω κάτι..το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη που λένε..πρέπει να κάνω κάτι να δημιουργήσω μια ανάγκη ώστε μετά να προσπαθήσω να βρω τρόπο να την καλύψω..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Ξέρω μία κυρία που στα 40 της αποφάσισε να κάνει παιδί γιατί πιο πριν δεν είχε βρει κάποιον άντρα ή δεν ξέρω για ποιον άλλο λόγο..και το παιδάκι έχει βγει προβληματικό..
    Γιατί έχει βγει προβληματικό;
    Επειδή το έκανε στα 40;

  15. #15
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    CHILD νομίζω σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο,μόνο που αν σκέφτονταν όλοι έτσι κανείς δεν θα έκανε παιδιά γιατί κανείς δεν είναι τέλειος και βλέποντας ο καθένας την ανεπάρκειά του και τις ελλείψεις του δεν θα ήθελε να κάνει παιδί για να μην έχει και το παιδί του τα ίδια σκάρτα γονίδια με αυτόν..
    Το συμπέρασμα που βγάζω είναι πως είτε όλοι όσοι κάνουν παιδιά δεν έχουν αυτογνωσία,δεν αντιλαμβάνονται τις ελλείψεις τους είτε τις αντιλαμβάνονται αλλά τις παραβλέπουν και φέρνουν παιδιά στον κόσμο χωρίς να υπολογίζουν τις συνέπειες δλδ δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη της πράξης τους..
    Γίνονται πολλά λάθη απ'τους γονείς και τα πληρώνουν τα παιδιά..
    Ξέρω μία κυρία που στα 40 της αποφάσισε να κάνει παιδί γιατί πιο πριν δεν είχε βρει κάποιον άντρα ή δεν ξέρω για ποιον άλλο λόγο..και το παιδάκι έχει βγει προβληματικό..
    Καλά όχι ότι εμείς όλοι οι υπόλοιποι είμαστε η χαρά της υγείας αλλά αυτό θα αντιμετωπίσει στη ζωή του ακόμα πιο πολλές δυσκολίες..


    βασικά το κουμπί άλλαξε στην γ'λυκείου,πάνε αρκετά χρόνια..τότε κάτι μ'έπιασε και ενώ όλα τα χρόνια του σχολείου διάβαζα κανονικά για κάποιο λόγο εκείνη τη χρονιά δεν ήθελα να διαβάσω..αντέδρασα..λογικά ήταν υπερβολικό άγχος για τις πανελλήνιες τόσο που δεν είχα την ηρεμία να κάτσω κάτω να διαβάσω..
    ήταν σαν να έκλεινα τα μάτια μπροστά στη δυσκολία που είχα να αντιμετωπίσω..ίσως μου είχαν φουσκώσει τα αυτιά τόσα χρόνια στο σχολείο με το πόσο δύσκολες και καθοριστικές είναι οι πανελλήνιες για τη ζωή μου,τόσο που όταν έφτασε η καθοριστική χρονιά ας πούμε εγώ να ακινητοποιηθώ από το φόβο μου..είναι όπως όταν παίρνεις μια τρομάρα και παγώνεις απ'το φόβο σου!κάτι τέτοιο έπαθα..
    από τότε και στο εξής δεν έχω προσπαθήσει ουσιαστικά για τίποτα..πέρασα και κάποια χρόνια που είχα τα ψυχολογικά μου και ας πούμε είχα τη δικαιολογία που δεν προσπαθούσα αλλά πριν από δυο χρόνια σχεδόν έγινα καλά και συνεχίζω να κάνω τα ίδια που έκανα και όταν δεν ήμουνα καλά!αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω..
    ο γιατρός μου λέει ότι μπορώ να κάνω τα πάντα αν το θελήσω κι εγώ έχω κολήσει στο ότι δεν θέλω να κάνω τπτ..


    δεν νομίζω ότι υπάρχει γενικά κάτι που να με κάνει να κολήσω..θα το παρατήσω για να αφοσιωθώ στο χάζεμα και να βυθιστώ στην ανία μου..μόνο η ανάγκη θα με κάνει να κυνηγήσω να κάνω κάτι..το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη που λένε..πρέπει να κάνω κάτι να δημιουργήσω μια ανάγκη ώστε μετά να προσπαθήσω να βρω τρόπο να την καλύψω..
    με πας πολλά χρόνια πίσω στις καταρραμένες πανελληνιες. τότε νόμιζα ότι αν δεν περνούσα θα ήμουν άχρηστη, που να ήξερα πόσα άχρηστα χρόνια θα ακουλουθούσαν. εντάξει ήταν λάθος εποχές, αλλά κάτι άφησαν κι αυτές. Από ότι κατάλαβα έχεις πάει σε ειδικό και αυτό είναι θετικό σαν βήμα και μόνο. αισθάνεσαι οτι βοήθησε σε κάτι; εγώ νιώθω πώς και αυτό το κομμάτι θα είναι μάταιο το έχω προσπαθήσει αλλά όχι συστηματικά. Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος να αποδεχτώ αυτό το τίποτα που είμαι και νιώθω τώρα και να με βοηθήσει να αποβάλω τη ζήλεια που νιώθω για τους γύρω μου, όχι επειδή είναι "πετυχημένοι" αλλά γιατί μόνο και μόνο μπορούν και απολαμβάνουν τη ζωή και έχουν το μυαλό να πάνε παραπέρα......

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κανείς με αγοραφοβία;
    By shifter in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2021, 22:24
  2. Cymbalta κανείς;
    By Tasos75 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 11-03-2011, 16:52
  3. Κανεις εδω???
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-01-2011, 11:18
  4. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
    By ΧΡΙΣΤ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 05-11-2010, 23:15
  5. με ΙΨΔ κανεις?
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 15-09-2008, 16:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •