Η μητέρα μου έχει ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    17

    Η μητέρα μου έχει ψύχωση

    Γειά σας,

    Είμαι η Seas, σχεδόν 45, μητέρας μιά πανέμορφης κορούλας, σύζυγος ενός εντάξει ανθρώπου και μοναχόπαιδι δύο ηλικιωμένων γονιών.
    Η μητέρα μου είναι ένα βήμα πριν τα εβδομήντα και κατά καιρούς παρουσιάζει κάποιες ψυχώσεις. Η πρώτη φορά που με έκανε να αντιληφθώ ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ήταν πριν από 16 χρόνια. Το χειρίστηκα τόσο λάθος όσο δεν μπορώ να περιγράψω. γιά τότε θα σας μιλήσω κάποια άλλη στιγμή, τώρα είμαι αρκετά πιεσμένη.
    Η μάνα μου λοιπόν, πριν από 3 βδομάδες, άρχισε να πιστεύει ότι ο πατέρας μου τις άλλαξε τα πράγματα (πλυντήριο, κινητό, πόρτα) και τα έδωσε σε ερωμένες, τα αντικατέστησε με άλλα που μοιάζουν πολύ με τα δικά της και που όμως δεν είναι καλά. Έφυγε από το σπίτι της και φιλοξενείται στην αδερφή της ( εκτός από τις 2 τελευταίες μέρες που την πήρα στο σπίτι μου, είναι ήρεμη εδώ αλλά σκέφτεται συνεχώς και από κάτι λέξεις που της ξεφεύγουν, εμμένει στις ιδέες της). Δε δέχεται να επισκεφθεί γιατρό, θεωρεί ότι όλοι μας τασσόμαστε υπερ του πατέρα μου επειδή δεν θέλουμε να πάρει διαζύγιο. Απευθύνθηκα σε δύο νευρολόγους-ψυχίατρους και οι δύο μού είπαν τα ίδια πρέπει να τη δω. Εαν καλέσω γιατρό στο σπίτι θα χάσει την εμπιστοσύνη της προς εμένα και θα φύγει, έτσι δεν θα μπορώ καν να <<επιβλέπω>> την επιβίωση της.

    Θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων γιά οποιαδήποτε πρόταση προσέγγισης του θέματος.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο το κανει κ η γιαγι μου που ειναι 86 ωρες ωρες λεει πραγ,ματα που δεν εχουν σχεση με τη πραγματικοτητα κλπ μηπως εχει ανια κ οχι ψυχωση?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αυτο το κανει κ η γιαγι μου που ειναι 86 ωρες ωρες λεει πραγ,ματα που δεν εχουν σχεση με τη πραγματικοτητα κλπ μηπως εχει ανια κ οχι ψυχωση?
    Οχι, δεν έχει άνοια.

  4. #4
    Από τη στιγμή που δεν υπάρχει έγκριση από μέρους της, πρέπει να δεις μόνη σου ένα ψυχίατρο και να ζητήσεις τη συμβουλή του.
    Αυτός θα σε καθοδηγήσει για το πως πρέπει να χειριστείς το θέμα.
    Αυτά τα 16 χρόνια που λες, ποια ηταν η πορεία της?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Από τη στιγμή που δεν υπάρχει έγκριση από μέρους της, πρέπει να δεις μόνη σου ένα ψυχίατρο και να ζητήσεις τη συμβουλή του.
    Αυτός θα σε καθοδηγήσει για το πως πρέπει να χειριστείς το θέμα.
    Αυτά τα 16 χρόνια που λες, ποια ηταν η πορεία της?
    Οπως είπα και στο αρχικό μου ποστ, μίλησα με 2 νευρολόγους-ψυχίατρους. Και οι δύο μού είπαν ότι πρέπει να τη δούνε. Ο δεύτερος, ο οποίος είναι κοινωνικά γνωστός μου, μού είπε ότι έχω δύο λύσεις. Η πρώτη είναι να τον καλέσω να έρθει στο σπίτι και η δεύτερη (την οποία όπώς ο ίδιος τόνισε απεύχεται) είναι να πάρω εισαγγελική άδεια γιά νοσηλεία της σε κλινική. Όμως αν καλέσω γιατρό στο σπίτι, θα θυμώσει μαζί μου, θα με αποκλείσει και δεν θα ξέρω ούτε που βρίσκεται.
    Αυτά τα 16 χρόνια είχε τα σκαμπανεβάσματά της, όμως δεν υπήρξε ούτε μιά μέρα που να δέχθηκε να επισκεφθεί γιατρό. Τελευταία φορά την πήγα σε νευρολόγο-ψυχίατρο με πλάγιο τρόπο. Συνεννοήθηκα με τον καρδιολόγο και όταν πήγε γιά κάτι ενοχλήσεις, την έστειλε σε κείνον γιά μιά περαιτέρω εξέταση.

  6. #6
    Οπότε, με αυτό το "κολπακι" δεν της έδωσαν κάποια αγωγή, υποτίθεται για την καρδιά της?
    Θα μπορούσες και τώρα να το κάνεις αυτό με κάποιο τρόπο.
    Πχ, να έρθει ο γιατρός σπίτι να εξετάσει εσένα και παράλληλα να μιλήσει μαζί της ώστε να δει τι έχει.
    Μπορεί να της πάρει την πίεση και να της πει ότι θα πρέπει να ακολουθήσει μια αγωγή για την καρδιά της.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Οπότε, με αυτό το "κολπακι" δεν της έδωσαν κάποια αγωγή, υποτίθεται για την καρδιά της?
    Θα μπορούσες και τώρα να το κάνεις αυτό με κάποιο τρόπο.
    Πχ, να έρθει ο γιατρός σπίτι να εξετάσει εσένα και παράλληλα να μιλήσει μαζί της ώστε να δει τι έχει.
    Μπορεί να της πάρει την πίεση και να της πει ότι θα πρέπει να ακολουθήσει μια αγωγή για την καρδιά της.
    Να εξετάσει εμένα; Και τι αρρώστεια έχω;! Δεν είναι χαζή και το κακό είναι πως όταν την πιάνουν αυτές οι ιδέες είναι υπερβολικά καχύποπτη. Πάντως και τότε που είχε πάει στο γιατρό την θεραπεία την ακολούθησε γιά μιά-δυό μέρες και την διέκοψε επειδή όπως έλεγε της έφερναν υπνηλία και ένοιωθε σαν υπνωτισμένη.

  8. #8
    Αυτα πρεπει να συζητήσεις με το γιατρό.
    Να το κάνετε έξυπνα.
    Κοίτα, όταν η επόμενη επιλογή είναι εισαγγελική διαταγή με όλα όσα περιλαμβάνει όλο αυτό, εγώ στη θέση σου θα έκανα τα πάντα για να το αποφύγω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Αυτα πρεπει να συζητήσεις με το γιατρό.
    Να το κάνετε έξυπνα.
    Κοίτα, όταν η επόμενη επιλογή είναι εισαγγελική διαταγή με όλα όσα περιλαμβάνει όλο αυτό, εγώ στη θέση σου θα έκανα τα πάντα για να το αποφύγω.
    Και γω προσπαθώ να το αποφύγω, όμως έχω κολλήσει.

  10. #10
    SEAS το ξερεις οτι οσοι παν με εισαγγελικη μεσα στην αρχη τους δενουν?μην το κανεις...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    SEAS το ξερεις οτι οσοι παν με εισαγγελικη μεσα στην αρχη τους δενουν?μην το κανεις...
    δεν θέλω να το κάνω και ίσως ακουστεί εγωιστικό, δεν αντέχω να το κάνω.

  12. #12
    καθολου εγωιστικο...ανθρωπινο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Δημήτρη σκέφτεσαι κανέναν άλλο τρόπο;-γιατί έχω και εγώ άνθρωπο στην οικογένεια με ψυχιατρικό θέμα όπου ότι και να της λέμε και αν της φωνάζουμε ότι χρειάζεται θεραπεία-γιατί μας κάνει κ την ζωή αβίωτη-δεν δέχεται τίποτα....ποιά είναι η πρότασή σου;

    Υ.Γ Seas συγνώμη αν μπήκα σφήνα στο θέμα σου,αλλά επειδή έχει άμεση σχέση με το θέμα σου....προφανώς να καλύπτω και δική σου ερώτηση.

  14. #14
    KATARXHN ME DIALOGO fysika kai deyteron αυτο το ειπα στην σεας που εχει πιο ευκολη περιπτωση απο αποψη βιαιης συμπεριφορας....

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Seas View Post
    δεν θέλω να το κάνω και ίσως ακουστεί εγωιστικό, δεν αντέχω να το κάνω.
    Kαλημέρα. Να χαίρεσαι την όμορφη οικογένειά σου!

    Σχετικά με το θέμα σου, εγώ προτείνω να αφήσεις κατά μέρους το αν θέλεις να το κάνεις αλλά και το αν αντέχεις να το κάνεις, και κάνε αυτό που πρέπει!
    Την γυναίκα πρέπει οπωσδήποτε να την δει γιατρός, άλλωστε το καταλαβαίνεις κι εσύ! Κι έπειτα δεν μπορείς να γνωρίζεις αν είναι απλά κάποιες ψυχώσεις όπως λες ή αν είναι η αρχή κάτι άλλου. Απευθύνσου εκεί που πρέπει χωρίς να καθυστερείς και εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η μητέρα μου...
    By nina86 in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2013, 09:12
  2. εχει διαφορα η χρονια ψυχωση με την σχιζοφρενεια?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-03-2012, 19:31
  3. Η μητέρα μου
    By neveragain in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2011, 17:42
  4. Replies: 22
    Last Post: 20-09-2010, 16:49
  5. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 21:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •