Νέες γνωριμίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10

    Νέες γνωριμίες

    Γεια σας.

    Έχω δει εδώ πέρα στο φόρουμ παρόμοια θέματα που είχαν ανοίξει άλλοι στο παρελθόν, αλλά οι απαντήσεις δε με κάλυψαν ιδιαίτερα, οπότε αποφάσισα να ανοίξω καινούργιο.

    Θα ήθελα να μου προτείνετε τρόπους κοινωνικοποίησης/γνωριμίας με άλλους ανθρώπους. Θα προτιμούσα, βέβαια, οι απαντήσεις να είναι όσο το δυνατό πιο «συγκεκριμένες», γιατί πολλές φορές έχω ακούσει ή διαβάσει προτάσεις του στυλ «βγες έξω», «βρες ένα χόμπι» κ.λπ. που για να πω την αλήθεια δε με έχουν βοηθήσει πολύ.

    Ας πούμε ότι είναι ένας τύπος 20-25, που γι' αυτό το χρόνο έχει αποφασίσει να διαβάσει όσο γίνεται περισσότερο για τη σχολή του και να μην ψάξει για δουλειά, και που βρίσκεται εντελώς απομονωμένος χωρίς κανένα γνωστό (καλά εκτός από την οικογένειά του), κάπου στην Αθήνα. Ενολίγοις, δεν έχει και πολλούς λόγους για να βγαίνει από το σπίτι. Και αυτή την περίοδο θέλει να βρει κάτι που θα τον κάνει να έρθει σε επαφή με νέους ανθρώπους.

    [Εδώ δεν περιγράφω τον εαυτό μου με απόλυτη ακρίβεια: Δεν είμαι εντελώς απομονωμένος, έχω κάποιους γνωστούς (προς το παρόν), αλλά αδυνατώ να γνωρίσω άλλους ή γνωρίζω πολύ σπάνια. Θα προτιμούσα όμως να έχετε στο μυαλό σας την αποπάνω περιγραφή, καταρχήν γιατί δεν την θεωρώ μη-ρεαλιστική ή απίθανη ως μελλοντική κατάσταση, αλλά και επειδή με ενδιαφέρει το πώς θα μπορούσε κάποιος να κοινωνικοποιηθεί/γνωρίσει άλλους ανά πάσα στιγμή και χωρίς τη βοήθεια ήδη γνωστών του. Από το μηδέν.]


    Ευχαριστώ πάρα πολύ όποιον απαντήσει! :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    προσπάθησε να διαβάζεις αλλά και να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στο να γνωρίσεις άτομα απ' την σχολή σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Μόνο με ένα τρόπο φίλε μου. Να πάψει να φοβάται την απόρριψη και να τολμήσει…. Δε μπορούμε να είμαστε αρεστοί σε όλους, όπως ακριβώς δε μας αρέσουν όλοι οι άλλοι.
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  4. #4
    ...γιατί το βλέπεις κλισε το "βρες ένα χόμπυ"?
    Παρόλα αυτά, το να κοινωνικοποιηθεί κάποιος είναι πολύ εύκολο, φτάνει να βγαίνει από μέσα του και να το θέλει.
    Οταν φτάσεις σε αυτό το στάδιο, τότε θα πας γυμναστήριο, σεμινάρια σε κάτι που σε ενδιαφέρει, οτιδήποτε.
    Στην ουσία ψάχνεις ανθρώπους που να έχεις να πεις κάτι μαζί τους. Αυτό θα το πετύχεις όταν σας συνδέει κάτι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...γιατί το βλέπεις κλισε το "βρες ένα χόμπυ"?
    Παρόλα αυτά, το να κοινωνικοποιηθεί κάποιος είναι πολύ εύκολο, φτάνει να βγαίνει από μέσα του και να το θέλει.
    Οταν φτάσεις σε αυτό το στάδιο, τότε θα πας γυμναστήριο, σεμινάρια σε κάτι που σε ενδιαφέρει, οτιδήποτε.
    Στην ουσία ψάχνεις ανθρώπους που να έχεις να πεις κάτι μαζί τους. Αυτό θα το πετύχεις όταν σας συνδέει κάτι.
    το να βρείς ανθρώπους να ανταλλάξεις 2 κουβέντες ναι ίσως να μην είναι δύσκολο, το να βρείς ανθρώπους να σε καταλαβαίνουν είναι λίγο δύσκολο.

  6. #6
    Quote Originally Posted by mariafil View Post
    το να βρείς ανθρώπους να ανταλλάξεις 2 κουβέντες ναι ίσως να μην είναι δύσκολο, το να βρείς ανθρώπους να σε καταλαβαίνουν είναι λίγο δύσκολο.

    ...ναι, αλλα εδώ μιλάμε για κοινωνικοποιηση και όχι για φιλια.
    Είναι δυο εντελως διαφορετικες εννοιες,

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    10
    Καταρχήν, σας ευχαριστώ όλους.


    Ίσως δεν το εξήγησα πολύ καλά: Πλέον δεν έχω κάποιο λόγο να πηγαίνω σχολή (διαλέξεις ή εργαστήρια), μόνο να διαβάζω για να περάσω αυτά που χρωστάω. Και ελπίζω να μην καθυστερήσω και πολύ να πάρω πτυχίο, οπότε η σχολή δεν είναι πια «λύση» για μένα. Όταν είχα λόγο και πήγαινα δεν είχα στο μυαλό μου τις γνωριμίες κι έτσι δεν τα κατάφερα να γνωριστώ με πολλούς από 'κεί.

    Ούτε είναι θέμα φόβου της απόρριψης. Πλέον δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα μ' αυτήν, απλά δυσκολεύομαι να σκεφτώ τρόπους να συναναστραφώ με άλλους (ώστε να μπορέσουν και να με απορρίψουν αν δεν τους κάνω). Δηλαδή δεν ξέρω πού να πάω και τι να κάνω!

    Το χόμπι δεν το βρίσκω κλισέ, αλλά το τι χόμπι δε μπορώ να σκεφτώ! Δυστυχώς για μένα τα πράγματα με τα οποία μ' αρέσει να ασχολούμαι γίνονται στο σπίτι και μόνο από μένα, οπότε πρέπει να σκεφτώ κάτι νέο, διαφορετικό, και που να απαιτεί επαφή με άλλους. Γυμναστήριο να σου πω την αλήθεια πάω ήδη αρκετό καιρό, αλλά δε θά 'λεγα ότι κατάφερα τίποτα. Μου φαίνεται αρκετά δύσκολο για κάποιο λόγο, αλλά μπορεί και να μην το έχω προσπαθήσιε αρκετά.

    Όπως λέει και η Θεοφανία, δεν ψάχνω για «φίλους» αλλά ούτε καν για άτομα που να έχουμε όντως κοινά κ.λπ. (αυτό το βλέπω πλέον ως εξαιρετικά απίθανο να (ξανα-)συμβεί και το έχω αποδεχτεί σε μεγάλο βαθμό). Μου αρκεί προς το παρόν να μπορώ να γνωρίζω καινούργια άτομα. Ελπίζω ότι γνωρίζοντας πολύ κόσμο κάποια στιγμή θα πέσω και σε άτομα που να ταιριάζουμε περισσότερο. Ίσως νά 'ναι και λάθος ως «τακτική» βέβαια.

  8. #8
    ...τιποτα, πολύ απογοητευμενο σε βρισκω.
    Θες να μας πεις παραπάνω πράγματα για σένα?

  9. #9
    Θα μπορουσες αν θελεις να γνωρισεις ατομα απο facebook εννοω που εχετε κατι κοινο οπως κοινη μουσικη να πηγαινες σε μια σελιδα με μουσικη που σαρεσει και οποιον δεις που να του αρεσει του αρεσει το ιδιο με εσενα να αρχισεις να του μιλας (το εχω κανει) η να μπορουσες να γνωρισεις καποιον απο ενα forum που εχετε καποια κοινη η περιπου κοινη κατασταση
    Αν εχεις κατι κοινο με καποιον ειναι ποιο ευκολο να δεθειτε και ισως συναντιθητε καποια στιγμη.
    Ισως να ειναι λιγο επικυνδινο αυτο που ειπα η να μη θελεις να το κανεις γιατι προτιμας απο κοντα απλα επειδη ζητησες εναν τροπο να βρεις μια παρεα η εστω εναν φιλο σου ειπα εναν τροπο , δεν ειναι ολες οι σχεσεις απο facebook η το internet ψευτικες η οτι δεν βγαινουν σε φιλια .
    Ξερω ενα κοριτσι που γνωρισε το αγορι της μεσω facebook και ειναι μαζι πολυ καιρο πανω απο 2 χρονια και ειναι ακομα μαζι .
    Ο φιλος μου κι αυτος ειχε βρει κι αυτος 2 ατομα απο το facebook που ηταν φιλοι και βγαινανε .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...ναι, αλλα εδώ μιλάμε για κοινωνικοποιηση και όχι για φιλια.
    Είναι δυο εντελως διαφορετικες εννοιες,
    ε καλά τώρα το να συμμετέχεις σε μια ομάδα που δεν ταιριάζεις για μένα δεν λέγεται κοινωνικοποίηση.

  11. #11
    Quote Originally Posted by mariafil View Post
    ε καλά τώρα το να συμμετέχεις σε μια ομάδα που δεν ταιριάζεις για μένα δεν λέγεται κοινωνικοποίηση.
    ...δεν κατάλαβα καθόλου τι εννοείς.
    Εγω είπα να κοινωνικοποιηθεί σε ομάδες από ανθρώπους που τον δένουν τα ιδια ενδιαφέροντα ώστε να έχει και κάτι να συζητήσει.

  12. #12
    Quote Originally Posted by mariafil View Post
    ε καλά τώρα το να συμμετέχεις σε μια ομάδα που δεν ταιριάζεις για μένα δεν λέγεται κοινωνικοποίηση.
    Εχεις δικιο πιστευω .
    Μου φαινεσαι οτι δεν εχεις και τοση πιστη οτι θα βρεις .
    Καλυτερα να ψαχνεις για φιλους η για ατομα που εχετε κοινα , αν βρεις μια παρεα μεσω αυτης θα μπορουσες να τα βρεις .
    Απο γνωστους σου γιατι δε θες ?
    και κατι αλλο μη μεινεις με μια παρεα που δεν εχετε κοινα μονο και μονο για να μη νοιωθεις μονος η για να εισαι κοινωνικος γιατι εκει ειναι που θα νιωθεις μονος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...δεν κατάλαβα καθόλου τι εννοείς.
    Εγω είπα να κοινωνικοποιηθεί σε ομάδες από ανθρώπους που τον δένουν τα ιδια ενδιαφέροντα ώστε να έχει και κάτι να συζητήσει.
    ναι ρε παιδί μου.Να πάει σε μια ομάδα να βρεί ανθρώπους να συζητήσει κάτι.Απλά για μένα κοινωνικοποίηση δεν είναι μόνο αυτό.Το θέμα είναι να νιώσει οικεία με τους άλλους δίπλα του και με αυτό που κάνει.Αυτό λέω

  14. #14
    Quote Originally Posted by mariafil View Post
    ναι ρε παιδί μου.Να πάει σε μια ομάδα να βρεί ανθρώπους να συζητήσει κάτι.Απλά για μένα κοινωνικοποίηση δεν είναι μόνο αυτό.Το θέμα είναι να νιώσει οικεία με τους άλλους δίπλα του και με αυτό που κάνει.Αυτό λέω
    ..συμφωνώ, αλλά από κάπου δεν πρέπει να ξεκινήσει?
    Βήμα-βήμα για να έχει και αποτέλεσμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πολλες φορες οι απαντησεις δεν ειναι απλες και πηγαζουν απο το "Ποιος ειμαι?". Εαν εισαι μοναχικος λυκος και διασκεδαζεις μονος σου .... δεν αρκει το "Θελω καποια στιγμη παρεα να κοινωνικοποιηθω περισσσοτερο" κατα καποιο τροπο. Εξ ου και ολες τις απαντησεις τις ξερεις ... βγες εξω , βρες χομπυ , δραστηριοτητες κλπ.... η απαντηση κυριως ειναι "Εισαι προθυμος να αλλαξεις τον εαυτο σου τοσο ωστε να πετυχεις τα Θελω σου ... οτι συνεπαγεται αυτο ... και μπορεις να σπασεις τα μοτιβα σκεψης που δεν σε φερνουν στο επιθυμητο αποτελεσμα?" Ναι ειναι εξαιρετικα δυσκολο... και η απαντηση απο εμας ειναι βγες εξω , κανε δραστηριοτητες ,βρες χομπι κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γνωριμιες
    By makmak in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 08-04-2013, 09:33
  2. Προβλήμα με γνωριμιες.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 09-04-2012, 00:35
  3. Γνωριμιες μεσο ιντερνετ.Τι λετε?
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 15-10-2009, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •