Εγκλωβισμος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by ERMIS85 View Post
    Τα έχω σκεφτεί όλα αυτά.Αλλα πραγματικά το μόνο που θέλω
    είναι να κοψω κάθε επαφή μαζι τους.Τώρα ο πατέρας μου επειδή έχω αναφέρει
    ότι εάν περάσω θα φύγω μόνη κλπ κλπ..Γλύκανε κάπως..
    Και αυτο με τρομάζει επίσης...Θα θέλει να με ελέγχει φυσικά...
    Φυσικά και δε θα κάνω τη ζωη μου όπως θέλω..Φυσικά και θα με
    κρίνει εάν αρχίσω να βγαίνω..Είμαι 23 χρόνων και δε βγήκα ποτε απ το σπίτι!!!!
    Για αυτο και πιστευω πως θα πρεπει να κανεις μηνυση ή ακομα και ασφαλιστικα μετρα.
    Το οτι πρεπει να φυγεις απο εκει το θεωρω αυτονοητο .
    Εχεις ψαξει να βρεις φορεις που προσφερουν βοηθεια σε γυναικες θυματα ενδοοικογενειακης βιας?

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    http://womensos.gr/15900-24ori-tilefoniki-grammi/

    Θα σε στηριξουν,θα σε βοηθησουν..Μια αποφαση ειναι!Και οχι δεν τους χρειαζεσαι αυτους τους γονεις..

    Θα το καταλαβεις οταν με το καλο φυγεις,οσο εισαι υπο το καθεστως του φοβου θα σε κανουν οτι θελουν,θα σε χειριζονται οπως θελουν αυτοι..Αποφασισε το,αν ολα αυτα που περιγραφεις ισχυουν πραγματι.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by alex5 View Post
    καλησπερα...
    να ρωτησω κατι?ειναι καλη λυση η φυγη πανω σε τετοια θεματα?(περα απο την συγκεκριμενη περιπτωση που ειναι επιλογη)μελλοντικα δεν θα παιξει ρολο στην ψυχοσυνθεση του ατομου κ ειδικα οταν μιλαμε για πατερα με κορη?ή για γονεις προς τα παιδια?ο φοβος δεν εξαφανιζεται οταν τον αντιμετωπιζουμε?

    υγ.μιλαω για μια ειδικη περιπτωση μιας κ καποια στιγμη ολοι μας περνουμε τον δρομο μας κ κανουμε τις επιλογες μας!!!
    Φυσικά και δε πρέπει να τρέχουμε μακριά από τα προβλήματα μας, αλλά να τα αντιμετωπίσουμε. Σε πολλές περιπτώσεις όμως η φυγή είναι η αντιμετώπιση… Και επειδή όλα τα «νομίσματα» έχουν δύο όψεις. Μπορείς να πεις ότι δε φεύγει από το πρόβλημα, αλλά αποβάλει από τη ζωή της αυτούς που της κάνουν κακό…. Πολύ πιο θετική οπτική.
    Η ψυχοσύνθεση του ατόμου, όπως λες, επηρεάστηκε και επηρεάζεται καθημερινά. Δυστυχώς η ζωή πολλές φορές είναι πολύ άδικη με μερικούς ανθρώπους, οι οποίοι αναγκάζονται κάποια στιγμή να διαλέξουν το λιγότερο κακό…. Γιατί δεν υπάρχει ρεαλιστικά ¨καλή¨ λύση.
    Δε θα ήθελα να ανοίξω μία συζήτηση για το τι ανδρικά πρότυπα έχει αυτό το παιδί και πόσο αυτά θα την επηρεάσουν στις μελλοντικές της σχέσεις. Για το τι ελλείμματα κοινωνικοποίησης υπάρχουν και πολλαπλασιάζονται κάθε μέρα…
    Τέλος, διαφωνώ με τη δογματική άποψη ότι «η οικογένεια μας είναι η βάση μας». Οι φυσιολογικές οικογένειες φυσικά και είναι. Δυστυχώς όμως δεν είναι όλες ίδιες. Αυτός είναι ένας μύθος που πρέπει να κατατριφθεί.
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by giannisfrank View Post
    Φυσικά και δε πρέπει να τρέχουμε μακριά από τα προβλήματα μας, αλλά να τα αντιμετωπίσουμε. Σε πολλές περιπτώσεις όμως η φυγή είναι η αντιμετώπιση… Και επειδή όλα τα «νομίσματα» έχουν δύο όψεις. Μπορείς να πεις ότι δε φεύγει από το πρόβλημα, αλλά αποβάλει από τη ζωή της αυτούς που της κάνουν κακό…. Πολύ πιο θετική οπτική.
    Η ψυχοσύνθεση του ατόμου, όπως λες, επηρεάστηκε και επηρεάζεται καθημερινά. Δυστυχώς η ζωή πολλές φορές είναι πολύ άδικη με μερικούς ανθρώπους, οι οποίοι αναγκάζονται κάποια στιγμή να διαλέξουν το λιγότερο κακό…. Γιατί δεν υπάρχει ρεαλιστικά ¨καλή¨ λύση.
    Δε θα ήθελα να ανοίξω μία συζήτηση για το τι ανδρικά πρότυπα έχει αυτό το παιδί και πόσο αυτά θα την επηρεάσουν στις μελλοντικές της σχέσεις. Για το τι ελλείμματα κοινωνικοποίησης υπάρχουν και πολλαπλασιάζονται κάθε μέρα…
    Τέλος, διαφωνώ με τη δογματική άποψη ότι «η οικογένεια μας είναι η βάση μας». Οι φυσιολογικές οικογένειες φυσικά και είναι. Δυστυχώς όμως δεν είναι όλες ίδιες. Αυτός είναι ένας μύθος που πρέπει να κατατριφθεί.

    καλυφθηκα πληρως !!!!!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by ERMIS85 View Post
    Δε μπορω να προσδιορισω τι ακριβώς είναι αυτο που φοβάμαι...Απλά είναι ο τρόπος
    που μεγάλωσα....Εννοώ απο μωρά μας φοβεριζε...Το θυμάμαι αυτο..Έλεγε χαρακτηριστικά..Ο φόβος τα κρατάει
    τα παιδιά!!!!!Φοβάμαι ότι θα με σκοτώσει.Γιατί μου έλεγε συνέχεια..Αν φύγεις απ το σπίτι
    θα σε σκοτωσω!!!!Όπως έκανε ένας στο χωριό που σκότωσε την κόρη του.
    Είμαι τρελός εγω!Δε θα με κάνεις ρεζίλι!!!Να γυρνας απο δω και απο εκει!!Αυτο
    φοβάμαι βασικά...Ότι μπορεί να το κάνει...
    φοβα;σαι οτι θα σε κανει οτι θελει οπως μικρη που σε εδερνε

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    111
    Φοβάμαι ότι θα με χτυπήσει.Δεν είναι τόσο το ξύλο όμως..Φοβαμα
    ότι θα με σκοτώσει..Φοβάμαι ότι αν αρχίσω και βγαίνω θα με παίρνει τηλέφωνα η ακόμα
    θα εμφανιστεί απο καμία μεριά και θα με σκοτώσει..Φοβάμαι ότι θα θεωρήσει ότι τον ρεζιλευω.....
    Πουτάνα..Πήγα για καφε..Πάντα θα νιώθω τη σκιά του πάνω μου..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    111
    Φέτος δίνω πάλι Πανελλαδικές.Θέλω να μΠω σε εστία και να δουλεύω ταυτόχρονα...Και να
    κοψω επαφές.Έχω χρήματα στην άκρη.

  8. #23
    Quote Originally Posted by ERMIS85 View Post
    Καλημέρα.Λεγομαι Ιωάννα και είμαι 23 ετών.Θα μπω κατευθείαν
    Στο ψητο!!!!Απο πολυ μικρη κακοποιουμαι συστηματικά απο τους γονείς μου.
    Βασικά τον πατέρα μου.Και η αδερφή μου το ίδιο.Βρισιές,υποτίμηση,εγω μόνο όμως έχω φάει
    Πολυ ξύλο.Επειδή αντιδρούσα.Μου πίεζε το κεφαλι στη λεκάνη...Με εσερνε
    απ τα μαλλιά...με έλεγε χαζή ανάξια,άσχημη,*******....Αν
    δεν ήταν αυτός λέει θα ήμουν μία του δρόμου...Φίλους δεν είχα και δεν έχω....
    Δεν επιτρέπεται να βγαίνουμε απ το σπίτι....Ούτε να μιλάμε με αγόρια και άντρες...
    Παλιά ήταν χειρότερα..Εκδρομές δεν πήγα καμία...Τα αλλα παιδιά έλεγε δεν τα αγαπάνε οι γονείς τους...Γι αυτο τα
    στέλνουν....Στο σχολείο ερχόταν και ελεγχε με ποιον κάνουμε παρέα.
    Στην αδερφή μου όταν γύριζε απ το σχολείο...Μόνο με
    την Μαρία έκανες παρέα ε;μην μάθω έκανες με κανέναν άλλον!!!!Η μάνα
    μου απαθεστατη....Πριν απο κανά μήνα που έβαλα τα
    κλαμματα και ξεσπασα μου είπε...Κάτι έκανες και σε εσερνε απ τα μαλλιά!!!!
    Ρε μάνα!Δέκα χρόνων ημουν!!!!!!Είναι μεγάλη η ιστορία μου...Επίσης
    ο θείος μου ο αδερφός του πατέρα μου με έλεγε χαζό...Τον φοβάμαι
    αυτόν γιατί είναι ίδιος σαν τον πατέρα μου...Αποτέλεσμα;Φοβίες,Αγχ� �ς,Ψυχοσωματικα,
    και αφού πήγα σε ψυχολόγο κρυφά εννοείται...Έφευγα μία ώρα απ το μάθημα
    και πήγαινα...Αγχωδης νέυρωση.Πρέπει να ξεπεράσω τον φόβο μου..Και να φύγω απ
    το άρρωστο οικογενειακό περιβάλλον.Φέτος δίνω ξανά Πανελλαδικές...
    Σε μία προσπάθεια μου να φύγω...Εαν περάσω θα προσπαθήσω να πιάσω εστία
    και να βρω και δουλεια...Δε θέλω τπτ απο αυτούς...Εννοείται ότι δεν ήθελαν
    να δώσω!!!!Εννοείται ότι μου είπαν..Παρατα τα!!!!Αλλα συνεχίζω..Το θέμα μου είναι ότι
    φοβάμαι...Με έχει απειλήσει αρκετές φορές ότι θα με σκοτώσει...Φοβάμαι να ζήσω τη ζωή μου...
    Φοβάμαι να αρχίσω να βγαίνω...Φοβάμαι ότι θα με παιρνει τηλ η μάνα του η γιαγιά
    δλδ και θα μου λεει...Τι κάνεις μόνη σου εκεί;Τους φοβάμαι όλους...Τις προαλλλες
    σκεφτόμουν να κάνω καμία τρέλα...Δεν αντέχω άλλο!!!!!!!Ζω μεσα στο φόβο!!!!!!
    Ο πατέρας σου έχει πρόβλημα και προφανώς και η μητέρα σου ! Είναι μία σκληρή αλήθεια που πρέπει να τη δεχθείς ! Είσαι πλέον ενήλικη.Ας είναι γονείς σου.

    Μεθόδευσε σιγά σιγά και μεθοδικά την απομάκρυνση σου χωρίς να αναφέρεις ποτέ την αιτία.Είτε μέσω εργασίας είτε μέσω σπουδών δεν ξέρω.Πάντως γίνε ανεξάρτητη πρακτικώς και ψυχικώς.Με λύπησε αρκετά το πρόβλημα σου.Πάντως να σκέπτεσαι ότι δεν είσαι η μόνη που το περνά.Είναι και αυτό μια δοκιμασία.Θέλει πάντως μεθοδικούς χειρισμούς το θέμα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Quote Originally Posted by ERMIS85 View Post
    Φέτος δίνω πάλι Πανελλαδικές.Θέλω να μΠω σε εστία και να δουλεύω ταυτόχρονα...Και να
    κοψω επαφές.Έχω χρήματα στην άκρη.
    Ωραία! Βλέπεις πόσο δυνατή είσαι? Και πόσο έξυπνη? Όλα αυτά δεν τα σκέφτεσαι με την έγκριση και τη γνώση του,
    Εσύ είσαι που εξεγείρεσαι ενάντια σε ό,τι έζησες, Εσύ ήδη χαράζεις το δικό σου δρόμο μακριά από τους κακοποιητές σου.
    Γιατί δεν είναι μόνο ο πατέρας σου ο ένοχος, αλλά και η μητέρα σου που δεν ρίσκαρε για να σας προστατέψει.
    Τώρα χρειάζεσαι το θυμό σου εναντίον τους, και είναι ένας δίκαιος θυμός. Τον αισθάνεσαι? Άστον να σε οδηγήσει μακριά τους.
    Επικεντρώσου στο διάβασμα γιατί εκεί βλέπω να έχεις έναν δρόμο προς την ελευθερία. Αν περάσεις κάπου, μπορεί να υπάρξουν
    και δουλειές οι λεγόμενες φοιτητικές ολόγυρα από τα πεδία κίνησης των φοιτητών, καφετέριες, κτλ. Θα τα καταφέρεις!
    Όσο για τις ικανότητες στις οποίες έμεινες πίσω λόγω της έλλειψης ερεθισμάτων, μη το σκέφτεσαι, μπορείς εν καιρώ
    να ανακτήσεις οτιδήποτε, φτάνει να επιμένεις! Μείνε στο φόρουμ και μελέτησε πολλά νήματα στην υποκατηγορία της Κακοποίησης
    θα σε βοηθήσουν πολύ, θα δεις, διαβάζοντας εμπειρίες άλλων ανθρώπων που πέρασαν από εκεί και βγήκαν πιο δυνατοί
    θα μπορέσεις να αντλήσεις πράγματα για σένα, χρησιμοποίησε ό,τι μαθαίνεις στην πορεία σου!
    Να σε ρωτήσω για την αδερφή σου? Πώς νιώθει εκείνη, κάνει ανάλογες σκέψεις για απόδραση από τη φωλιά του Κούκου?
    Αν φύγεις μην ξεχάσεις την αδερφή σου, θα είστε δυνατότερες μαζί, και ο δεσμός που έχετε αναπτύξει ζώντας σε τόσο
    ζόρικες συνθήκες, αν ταιριάζετε σαν άνθρωποι και έχετε διατηρήσει μία επικοινωνία, μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμος!
    Μιλάτε μεταξύ σας, τουλάχιστον μεταξύ σας να το ανοίγετε, μέσα στο γενικό χάλι είστε η μία για την άλλη σύμμαχος.
    Αν θέλεις γράφε μας για την εξέλιξή σου, ή όποτε θέλεις κάτι να συζητήσεις, υπάρχουν πολλά άτομα που είμαι σίγουρη
    πως θα είναι πρόθυμα να σε στηρίξουν οποιαδήποτε ώρα το χρειάζεσαι!
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    111
    Η αδερφη μου θέλει επίσης να φύγει...Μαζεύει ήδη λεφτά...Πριν λίγο
    του είπα....Την Παρασκευή θα βγω για καφε με μία φίλη..Πήρε το κακο το ύφος
    και μου είπε...Την ξέρω;ποια είναι;Του είπα και δεν είπε τίποτα!!!Το θέμα είναι ότι ακόμα
    και τωρα εγω νιώθω ταραγμένη..Φοβισμένη..Για την Παρασκευή..Και αν μου κάνει φασαρία τελευταία
    στιγμή;Φοβάμαι γιατί δεν έχει ξανασυμβεί...Δεν έχω πάει ποτε για καφε!!!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Να πας κρυφά. Οι μικρές σου εξεγέρσεις θα σε πάνε σε μεγαλύτερες, θα δεις. Ας σου πει ό,τι θέλει, εσύ κράτα μέσα σου
    σαν φυλαχτό τη σκέψη της ελευθερίας. Όταν λοιπόν αυτός θα προσπαθεί να σε φοβίσει, εσύ θα έχεις ένα μυστικό,
    λέγε μέσα σου, α ρε πανίβλακα, που να ήξερες ότι σε λίγα χρόνια δε θα είμαι εδώ, αλλά όπου εγώ θα έχω διαλέξει,
    δηλαδή φτιάχνε έναν εσωτερικό μονόλογο, που θα σου δίνει ανάσα την ώρα της πίεσης.
    Κόντρα στην κόντρα, παλεύεις για ό,τι σου αξίζει και δε σου δόθηκε. Ε, όταν σε ρωτάει την ξέρω ποια είναι,
    πες ψέματα, πως δεν την ξέρεις, η τάδε του τάδε, δίνε ψεύτικα στοιχεία, τι σε πειράζει να λες ψέματα σε έναν άθλιο?
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    111
    Απλά επειδή πρέπει να τον αντιμετωπίσω στα ίσια για να ξεπεράσω τον φόβο μου
    Προτιμώ να μη λέω ψέματα..Και τώρα που είπες αθλιος..Τον λυπάμαι....Και ας μου
    έκανε τόσα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    ermis φροντισε να ενημερωθεις για την ψυχοθεραπεια,θα σου δωσει πολλα συν και οταν θα εισαι ετοιμη ειτε ψυχικα, ειτε οικονομικα, ειτε χρονικα κανε το !!!!
    απλα εχε το στο μυαλο σου..!!!!

  14. #29
    Quote Originally Posted by alex5 View Post
    ermis φροντισε να ενημερωθεις για την ψυχοθεραπεια,θα σου δωσει πολλα συν και οταν θα εισαι ετοιμη ειτε ψυχικα, ειτε οικονομικα, ειτε χρονικα κανε το !!!!
    απλα εχε το στο μυαλο σου..!!!!
    Δεν βλέπω να έχει κάποιο πρόβλημα η κοπέλα ! Ο πατέρας πρέπει να πάει.Η κοπέλα πρέπει με ωραίο τρόπο σιγά σιγά να την κάνει.Άλλωστε όλοι οι νέοι στην ηλικία της σιγά σιγά πρέπει να την κάνουν από τα σπίτια τους και μακρυά από τους γονείς τους να φτιάξουν τη ζωή τους.Αυτό το ελληνικό φαινόμενο της υπεργονεικής αντιλήψεως είναι κάθετα αντίθετο στο ίδιο το Ευαγγέλιο.Αν δείτε ο Χριστός στους Φαρισαίους λέει να απαομακρυνθούν οι σύζυγοι εκ των γονέων τους ! Το πρόβλημα που έχει η κοπέλα έχει το 99% των νεών και εγώ με ψυχική πίεση όχι σωματική.Δηλαδή μπορεί ο πατέρας σου να σου επιτρέπει να βγει έξω ή να κάνεις ότι θες αλλά να θέλει να σου επιβάλλει τον τρόπο σκέψης του.Το ίδιο πρόβλημα είναι.Και όπου ακούς για φιλελεύθερος γονείς εκεί είναι και ισχυρότερο το πρόβλημα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by ταλαίπωρος View Post
    Δεν βλέπω να έχει κάποιο πρόβλημα η κοπέλα ! Ο πατέρας πρέπει να πάει.Η κοπέλα πρέπει με ωραίο τρόπο σιγά σιγά να την κάνει.Άλλωστε όλοι οι νέοι στην ηλικία της σιγά σιγά πρέπει να την κάνουν από τα σπίτια τους και μακρυά από τους γονείς τους να φτιάξουν τη ζωή τους.Αυτό το ελληνικό φαινόμενο της υπεργονεικής αντιλήψεως είναι κάθετα αντίθετο στο ίδιο το Ευαγγέλιο.Αν δείτε ο Χριστός στους Φαρισαίους λέει να απαομακρυνθούν οι σύζυγοι εκ των γονέων τους ! Το πρόβλημα που έχει η κοπέλα έχει το 99% των νεών και εγώ με ψυχική πίεση όχι σωματική.Δηλαδή μπορεί ο πατέρας σου να σου επιτρέπει να βγει έξω ή να κάνεις ότι θες αλλά να θέλει να σου επιβάλλει τον τρόπο σκέψης του.Το ίδιο πρόβλημα είναι.Και όπου ακούς για φιλελεύθερος γονείς εκεί είναι και ισχυρότερο το πρόβλημα.
    χαιρομαι που μου το λες κ επι της ευκαιριας θα ηθελα να πω οτι η ψυχοθεραπεια δεν ειναι μονο το μεσο για τα προβληματα μας αλλα κ για αυτα που μας εχουν κανει οι αλλοι..με αυτη την ευκαιρια κανοντας δλδ ψυχοθεραπεια πχ η ermis ξανα δημιουργει ενα ποιο υγειες ειναι,αναδιαμορφωνεται!!!

    η αποφαση ειναι δικη της!!!!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •