μιλαω λιγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170

    μιλαω λιγο

    γεια σας, εχω ψυχωση εδω και εξη χρονια και αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι μιλαω λιγο και τις περισσοτερες ωρες ειμαι συοπηλος. αυτο με εκνευριζει γιατι παλια μιλαγα πολυ και παντα ειχα κατι να πω . ετσι δεν ανοιγωμε σε νεες παρεες και οταν παιρνω τηλεφωνο καποιον μενω με κενα , εχει καποιος κατι αναλογο το ειχατε ποτε να μη μιλατε και τι κανετε για αυτο. θα με βοηθησει να ακουσω αλλες αποψεις και εμπειριες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169
    Αν λες λίγα και καλά είσαι ο.κ μην αγχώνεσαι:) τα πολλά να φοβάσαι ..

  3. #3
    ayto to να μη μιλας πολυ ειναι καθαρα απο τα φαρμακα και οχι τοσο απο την ιδια την ψυχωση:1)γτ αυτα καταστελουν γενικα τον ανθρωπο και 2)απο την εμπειρια μου οσο επαιρνα φουλ δοσεις
    δεν μιλουσα και εγω και τωρα που το ελατωσα μια χαρα μιλαω...
    Οστωσο τα φαρμακα σε μας ειναι η μονη 'παρηγορια' παντα...

  4. #4
    Με τον γραπτό λόγο πως τα πάς;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    καλα τα παω με το γραπτο λογο και ειναι πιο ευκολο για μενα να απανταω γραπτα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    εγω περνω ινγεγκα των 6 μγ και ο γιατρος μου λεει οτι δεν εχει νοημα να τα κανω λιγοτερο αν και εχει ινβεγκα των 3μγ. παντος αυτο ειναι το προβλημα μου αν μιλαγα περισσοτερο θα ημουν ευτιχησμενος

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Κρήτη
    Posts
    11
    Βρές φίλε μου κάτι καινούριο μια νέα απασχόληση και άρχισε να ασχολείσαι με αυτή. Κάνε ερωτήσεις στους άλλους σχετικά με την νέα σου απασχόληση και έτσι θα αρχίσεις να μιλάς πιο πολύ. Πιστεύω οτι όταν δεν μιλάμε αυτό οφείλετε στο οτι δεν έχουμε κάτι που να μας κεντρίσει το ενδιαφέρων.

  8. #8
    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    γεια σας, εχω ψυχωση εδω και εξη χρονια και αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι μιλαω λιγο και τις περισσοτερες ωρες ειμαι συοπηλος. αυτο με εκνευριζει γιατι παλια μιλαγα πολυ και παντα ειχα κατι να πω . ετσι δεν ανοιγωμε σε νεες παρεες και οταν παιρνω τηλεφωνο καποιον μενω με κενα , εχει καποιος κατι αναλογο το ειχατε ποτε να μη μιλατε και τι κανετε για αυτο. θα με βοηθησει να ακουσω αλλες αποψεις και εμπειριες
    Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Κρήτη
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ειναι η μονη 'παρηγορια' παντα...
    Πάντα υπάρχει και μια άλλη λύση καλύτερη. Πιστέυω οτι όλα είναι στο μυαλό μας.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Κρήτη
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ταλαίπωρος View Post
    Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.
    Σωστότατος

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    12
    Σωστός! Ολα ειναι μια αποφαση..βρες κατι που σπυ αρεσει να κανεις να περνας την ωρα σου,γνωρισε καινουρια ατομα και ξεκινα σιγα σιγα να κοινωνικοποιεισαι..Μη φοβασαι ή μη ντρεπεσαι να μιλησεις,βαλε δοκιμασια στον εαυτο σου και θα τα καταφερεις. κανε την αρχη και ολα θα ειναι καλυτερα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    καλα τα παω με το γραπτο λογο και ειναι πιο ευκολο για μενα να απανταω γραπτα
    τοτε καντο ετσι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι μπορει να οφειλεται πιστευω σε συνδυασμο της ψυχωσης ισως και φαρμακων. Η ψυχωση ειναι καπως περιεργη ασθενεια , περαν του οτι ισως να μην μιλαμε πολυ λογω αυτης , επηρεαζει ολες τις πτυχες της ζωης μας. Εαν για παραδειγμα δεν εχουμε αρκετες δραστηριοτητες ή δεν κανουμε πολλα πραγματα μεσα στο 24ωρο και ζουμε εξαιρετικα λιτη ζωη , τοτε πραγματι δεν εχεις και πολλα πραγματα για να μιλησεις. Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον.

    Ειναι απο τα πιο σοβαρα προβληματα που αντιμετωπισα σε αυτη την ασθενεια και ο λογος εξαρχης σχεδον που γραφτηκα σε αυτο το φορουμ , αν και σε μερικους ισως φανταζει ασημαντο. Δεν μπορω να πω οτι μιλαω πολυ ακομα , αλλα ενταξει δεν εχω πλεον ιδιαιτερα παραπονα και τα καταφερνω , αλλα περασαν αρκετα χρονια ωστε να βρω ισορροπιες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να και ενα ποστ μου απο αλλες εποχες τοτε που ειχα πρωτοεγγραφει .... τοτε δεν γραφαν και πολλα παιδια με αυτη την ασθενεια:
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...B5%CE%B9%CF%82
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    γεια σας, εχω ψυχωση εδω και εξη χρονια και αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι μιλαω λιγο και τις περισσοτερες ωρες ειμαι συοπηλος. αυτο με εκνευριζει γιατι παλια μιλαγα πολυ και παντα ειχα κατι να πω . ετσι δεν ανοιγωμε σε νεες παρεες και οταν παιρνω τηλεφωνο καποιον μενω με κενα , εχει καποιος κατι αναλογο το ειχατε ποτε να μη μιλατε και τι κανετε για αυτο. θα με βοηθησει να ακουσω αλλες αποψεις και εμπειριες
    Και εγώ παλιότερα δεν μπορσούσα να εκφραστώ ιδιέτερα λόγου κόμπλεξ και φόβου .Φοβόμουν μήπως πω καμιά βλακεία είτε ανοίγω θέμματα και φένομαι βαρετός , καθώς μεγαλώνεις το πράγμα αλλάζει , το μεγάλο λάθος μου σε αυτή την περίπτωση ήταν ότι δεν είμουν ο εαυτός μου , αυτό με έκανε να ανχώνομαι και να μην ανοίγομαι με συνέπεια να τρώω τα νύχια μου .Σου προτείνω να είσαι ο εαυτός σου , δείξε ενδιαφέρον προς τους άλλουσ φυσιολογικά και ρώτα πράγματα που τους απασχολούν την καθημερινοτητα τους π.χ σχολείο , δουλεια , στρατός , οικογενειακά , χόμπι και τέτοια .Να συζητάς την επικαιρότητα και να προκαλείς ενδιαφέρον στις συζητήσεις σου , μην νομίζεις οτι εμείς κάνουμε κάτι παραπάνω , ακόμα και άλλος να σε πέρνει να λές και τους δικούς προβληματισμούς .Να είσαι ο εαυτός σου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια μιλάω λίγο!!!
    By nikiii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 07-01-2015, 23:45
  2. Οταν μιλαω με διακοπτουν.
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 11-03-2013, 08:36
  3. Λιγο απο ολα?
    By oduss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2012, 23:53
  4. Χημική παράνοια & έμμεσες απειλές να μην μιλάω
    By flu in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 17-01-2012, 23:00
  5. Replies: 9
    Last Post: 10-02-2011, 10:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •