Αποπροσωποιηση η κατι αλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    Αποπροσωποιηση η κατι αλλο?

    καλησπερα σας και καλες γιορτες...εχω καιρο να μπω και ειπα να γραψω για ενα αλλο θεμα που με ταλαιπωρει τον τελευταιο καιρο...
    στα καλα καθουμενα ας πουμε,συνηθως οταν ειμαι σε καποιο μαγαζι η κανω καποια δουλεια νιωθω κατι σαν μουδιασμα στο σωμα,σαν
    να νομιζω οτι χανω τον ελεγχο σιγα σιγα ,η οτι κανω κινησεις μηχανικες.δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα..
    για παραδειγμα προχτες ημουν σε καποιο μαγαζι με ρουχα ,δεν ειχα καποιο αγχος και την ωρα που επιανα καποια πραγματα για να τα παω στο
    ταμειο ενιωθα πως δεν ειμαι εγω,σαν να ζαλιζομαι σαν να μουδιαζω καπως ετσι.
    να πω οτι το παθαινα παλιοτερα πολυυυ σπανια αυτο...μια φορα το χρονο και τωρα επειδη το παθαινω συχνα με εχει ριξει λιγο..
    εξετασεις κανω οπως ολοι μια φορα το χρονο,ηρθε και η ωρα κιολας.σκεφτηκα μετα απο αυτο να βρω και ενα γιατρο συμβεβλημενο με τον εοππυυ να
    με δει να μην δωσω πολλα λεφτα..γενικα καμια γνωμη?το εχετε παθει εσεις αυτο?να ναι απο αγχος?!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    θα ηθελα πολυ να παρω μια απαντηση!!

  3. #3
    Απο τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι αποπροσωποίηση, έτσι περίπου το βιώνω κι εγώ όπως το περιγράφεις -και λέω περίπου γιατί δεν νομίζω να το βιώνει κάποιος με τον ίδιο τροπο αυτό το παράξενο και συγκεχυμένο συναίσθημα που έχει ονομαστεί αποπροσωποίηση. Αλλά σε γενικές γραμμές έτσι είναι, σαν μια αποκοπή απ' το σώμα με θόλωμα της σκέψης. Δεν είναι τπτ όμως, μη σε ανησυχεί. Τυπικό δείγμα έντονου άγχους ...το 'χει πολύς κόσμος. Όσο δεν το δίνεις σημασία και δεν σε φοβίζει, θα φύγει χωρίς να το καταλάβεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    περυσι ειχα και εγω το συναισθημα αυτο ασχημο αλλα αυτο ακριβως οσο δεν του δινεις σημασια τοσο περναει.βασικα στην αρχη νομιζα οτι τρελαινομαι οσο περνουσε ο καιρος και εβλεπα οτι αυτο δεν γινοταν συνειδητοποιουσα οτι δεν ειναι τιποτα ετσι το απομυθοποιησα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    κανενας σχιζοφρενης η ψυχωτικος δεν σκεφτεται αν τρελαινεται δεν το ξερει και οπως εχω διαβασει εμεις με κρισεις πανικου αγχος και λοιπα ειμαστε στην τελειως αντιθετη μερια απο οτι οι ψυχωτικοι.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Το φαινόμενο της αποπροσωποποίησης είναι μία διαταραχή της αντίληψης, όπου το άτομο νιώθει αποξενωμένο ή απομακρυσμένο από τον εαυτό του και να είναι σαν ένας εξωτερικός παρατηρητής των ψυχικών λειτουργιών ή του σώματος του ή να νιώθει σαν μη πραγματικό ή σαν να είναι μέσα σε όνειρο και πολλά άλλα.

    Ακόμα, το άτομο μπορεί να νιώθει ότι δεν ελέγχει τις πράξεις του και να φοβάται μήπως τρελαθεί. Συχνά η αποπροσωποποίηση (αίσθημα μη πραγματικότητας του εαυτού) συνοδεύεται από αποπραγματοποίηση (αίσθηση μη πραγματικότητας του περιβάλλοντος).

    Το βασικό χαρακτηριστικό της διαταραχής αυτής είναι επίμονα ή επαναλαμβανόμενα επεισόδια αποπροσωποποίησης σε βαθμό που να προκαλούν υποκειμενική ενόχληση.

    Τα επεισόδια αποπροσωποποίησης έχουν ποικίλη διάρκεια, από δευτερόλεπτα μέχρι ώρες, μέρες, εβδομάδες ή και χρόνια. Η πορεία της διαταραχής μπορεί να είναι χρόνια και χαρακτηρίζεται από εξάρσεις και υφέσεις, οι περισσότερες από τις οποίες συνδέονται με στρεσογόνα γεγονότα.

    Δυστυχώς, δεν υπάρχει ειδική θεραπεία για τη διαταραχή αυτή, αν και η χρόνια υποστηρικτική ψυχοθεραπεία με ή χωρίς αντικαταθλιπτικά (ανάλογα τη περίπτωση) μπορεί να αποβούν αποτελεσματικά.
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Sunset , εχεις ιστορικο κρισεων πανικου?
    Ρωταω γιατι εγω ειχα παντα αποπραγματοποιηση με τις κρισεις πανικου. Οταν επαθα για δευτερη φορα καταθλιψη ειχα και αποπροσωποποιηση που διηρκησε περιπου ενα χρονο. Τωρα δεν παθαινω πλεον κρισεις , ουτε εχω καταθλιψη , αλλα εχω παρατηρησει οτι εχω αποπραγματοποιηση/αποπροσωποποιηση σε μερη που παλιοτερα θα παθαινα κριση πανικου (πχ μετρο , τρενο , μαγαζια , κλπ).
    Επισης ενω σε γενικες γραμμες ειμαι καλα , που και που εχω παλι αυτο το απαισιο συναισθημα του να μην εχω συναισθηματα ( ακουγεται οξυμωρο αλλα δεν βρισκω αλλα λογια) , ευτυχως πλεον δεν κραταει πολυ , αλλα θα ηθελα να ξερω γιατι συμβαινει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    ..το έχω και εγώ,εδώ και λίγο καιρό..ΚΑΙ αυτό!

Similar Threads

  1. Ανασφάλεια ή κάτι άλλο?
    By Deleted-member-220416 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 07-05-2013, 04:52
  2. ψυχάκιας ή.......κάτι αλλο?
    By MAMAVE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 23-04-2013, 06:58
  3. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 12:26
  4. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-2010, 23:09
  5. Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???
    By Fivkoun in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2010, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •