κάνναβη, γιατί ταμπού; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    σωστος too brave

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Athens
    Posts
    7
    Εγώ συμφωνώ με όσα είπε η Magda και θέλω να προσθέσω ότι στα περισσότερα ναρκωτικά παίζει ρόλο ο οργανισμός και η προσωπικότητα του άλλου...

    Συν τοις άλλοις, και το μαχαίρι δε σκοτώνει αλλά κόβει μήλα, πατάτες ή whatever. Αν το καρφώσεις σε κάποιον όμως....:cool:

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    AΘΗΝΑ
    Posts
    19
    Η ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ, ΟΧΙ Η ΧΡΗΣΗ...

  4. #19
    δεν ειμαι εναντιον της χρησης και ουτε και αποτελει ταμπου για μενα προσωπικα.
    ειμαι σιγουρη οτι εχει σωσει και ζωες για να πω την αληθεια αλλα προκειτε μαλλον για περιπτωσεις που στο τελος καταλαβαν οτι ουσιαστηκα δεν σου προσφερει και τιποτα.
    αν εισαι ενταξει,αν τα χεις βρει με την παρτη σου και θελεις πραγματικα να ζεις τοτε δεν χρειαζετε τιποτα αλλο.
    λυπαμαι που δεν μπορω ν αποφυγω μια κοινοτυπια σαν κι αυτη(ψεμματα...δεν λυπαμαι και τοσο...:P) αλλα το καλυτερο ναρκωτικο ειναι η ζωή.
    να προτινω Bill Hicks παιδια,ο ανθρωπος ήταν φανατικά υπέρ και εχει και φοβερο γελιο.
    αυτα....

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    6
    re paidia min trelathoume...h nikotini einai pio ethistiki ap to mavro.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by kostass
    re paidia min trelathoume...h nikotini einai pio ethistiki ap to mavro.



    απαντάς σε κάποιον ή απλά ενημερώνεις?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    tο μαυρο το κανεις σκετο ομως η θες και την νικοτινη μαζι?ξερεις πως πανε τωρα αυτα,ε?

  8. #23
    Originally posted by kostass
    re paidia min trelathoume...h nikotini einai pio ethistiki ap to mavro.
    Με τη διαφορα πως το μαυρο καιει τον εγκέφαλο.....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by melene
    tο μαυρο το κανεις σκετο ομως η θες και την νικοτινη μαζι?ξερεις πως πανε τωρα αυτα,ε?
    Εκει ειναι το θεμα!Οταν ειναι σκετη κανναβιολη ειναι φαρμακο και θεραπευει και δεν νομιζω οτι γινεται καταχρηση γιατι δεν υπαρχει η νικοτινη που δημιουργει την μεγαλυτερη εξαρτηση.Κανει καποιος χημειοθεραπειες η κανναβιολη βοηθαει στη μειωση των παρενεργειων,επισης βοηθαει στη σκλυρηνση κατα πλακας,στο γλαυκωμα κ αλλες ασθενειες.
    Ομως οταν γινεται τσιγαρο υπαρχει φιλοσοφια ,συνηθεια,τεμπελια,αποσυρσ� � κοινωνικη κ αλλα που δημιουργουν ολες οι εξαρτησεις.
    Ειναι καλο ευφορικο ,καλυτερο απο το αλκοολ ,αλλα η χρηση πρεπει να γινεται απο ενηλικες που ηδη εχουν σταθερη κοινωνικη παρουσια,(επαγγελμα,επικοι� �ωνια ,κλπ) ,και φυσικα να ειναι χρηση ευχαριστη -το κερασακι στη τουρτα- και οχι καταναγκαστικη χρηση που καλυπτει καταθλιψη η δημιουργει, λογω μακροχρονιας καθημερινης χρησης.
    Οπως και ναχει παντως ειναι και θεμα πολιτισμικο!Αν ημασταν rasta ,ζουσαμε jamaika, η αν ημασταν sant και ζουσαμε ιμαλαια ,δεν θα υπηρχε λογος να μας απασχολει η χρηση η η καταχρηση.

  10. #25
    Originally posted by too_brave
    Αυτή η τάση να βάζουμε παντού ταμπέλες και κανόνες με απογοητεύει σε μια συζήτηση. Μου αρέσει αυτό το φόρουμ αλλά βλέποντας τέτοιες συζητήσεις να γίνονται με τόσο πάθος και τόσο λίγο νόημα με παραξενεύει.

    Ήμουν τακτικός χρήστης κάνναβης για 7 χρόνια. Είχα περάσει και την φάση του δοκιμάζω, την φάση του είναι μαγκιά, την φάση φιλοσοφία ζωής και την φάση καταρρέω. Ποτέ δεν έχω κάνει κάτι άλλο εκτός από κάνναβη αλλά γι αυτή μπορώ να μιλήσω.

    Κάνει κακό η συστηματική χρήση. Και στο σώμα και στο μυαλό. Περισσότερο στο μυαλό. Σου χαλάει την ισορροπίασ τη ζωή σου, σε μπερδεύει και σε αποπροσανατολίζει. Ανάλογα τον άνθρωπο και σε διαφορετικό βαθμό.

    Το σταμάτησα. Όχι επειδή το θεωρούσα κακό. Ούτε τώρα το θεωρώ. Είναι κάτι που μπορείς να κάνεις που και που για χαλάρωση ή για πλάκα. Όμως η συστηματική χρήση βλάπτει πάρα πολύ. Το σταμάτησα για ένα πολύ απλό λόγο. Δεν είχε πια πλάκα. Δεν με έκανε χαρούμενο, δεν μου έδινε την έμπνευση που μου έδινε. Αντίθετα με μαύριζε και με έκανε αντιπαραγωγικό άνθρωπο.

    Από τότε που το έκοψα η ζωή μου άλλαξε προς το καλύτερο όσο δεν φαντάζεστε. Ενέργεια, όνειρα, πάθος. Γύρισαν πίσω και είχα την δύναμη να ενεργήσω. Όπως είπα και πριν άλλοι άνθρωποι μπορεί να κάνουν χρήση και να λειτουργούν καλά ταυτοχρόνως.

    Όμως έχω να πω ότι οι πιο κοντινοί μου άνθρωποι κάνουν χρήση και σας διαβεβαιώνω ότι και οι ίδιοι παραδέχονται ότι του έχει βλάψει και τους βλάπτει. Καμιά φορά και ανεπανόρθωτα.

    Οπότε θα πρότεινα στους χρήστες να προβληματίζονται λίγο παραπάνω, στους μη-χρήστες να είναι πιο ανοιχτόμυαλοι, και σε αυτούς που το έκοψαν όπως εγώ να μην ξεχνάνε πόσο ωραίες στιγμές έζησαν με αυτό και πως αν είχαν μέτρο θα μπορούσαν ακόμα να το απολαμβάνουν που και που.
    το τελευταιο βγαζει ενοχες !
    εγω καπνιζα τσιγαρο [και ακομα καπνιζω ] εδω και 40 χρονια και δεν μπορω να το κοψω ενω το μαυρο 20 και οποτε δεν ειχα χρηματα να το αγορασω το εκοβα μαχαιρι
    Αρα εχει λιγοτερη εξαρτηση απο τον καπνο !
    Το οτι δεν μπορουν να το απολαυσουν οφειλεται στο οτι το συνηθιζει ο οργανισμος μας και παυει να βγαζει ευφορία ...
    Το αλκοολ και η καναβις στην φαρμακολογια ειναι υπνωτικες ουσιες ! Σε τελευταια αναλυση μετα το
    \"ταξειδι των αισθησεων \" σε φερνουν στο κρεβατι για υπνο !
    Καθε εμρα το ταξιδι μειωνεταικαι ο υπνος αυξανει μεχρι που βγαζει τεμπελια , αδιαφορια , ζαμανφουτισμο και σε τελευταια αναλυση αντικοινωνικοτητα ....
    Εκει στεκομαι συμμαχος της πολιτειας που δεν το νομιμοποιει
    Σε μια παγκοσμια κριση , πρεπει να δουλευει κανεις πρισσοτερο
    να συνδικαλιζεται περισσοτερο , να σκεπτεται περισσοτερο....
    για να βγει απο το λουκι ....

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •