κάνναβη, γιατί ταμπού;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    12

    κάνναβη, γιατί ταμπού;

    Αυτή η τάση να βάζουμε παντού ταμπέλες και κανόνες με απογοητεύει σε μια συζήτηση. Μου αρέσει αυτό το φόρουμ αλλά βλέποντας τέτοιες συζητήσεις να γίνονται με τόσο πάθος και τόσο λίγο νόημα με παραξενεύει.

    Ήμουν τακτικός χρήστης κάνναβης για 7 χρόνια. Είχα περάσει και την φάση του δοκιμάζω, την φάση του είναι μαγκιά, την φάση φιλοσοφία ζωής και την φάση καταρρέω. Ποτέ δεν έχω κάνει κάτι άλλο εκτός από κάνναβη αλλά γι αυτή μπορώ να μιλήσω.

    Κάνει κακό η συστηματική χρήση. Και στο σώμα και στο μυαλό. Περισσότερο στο μυαλό. Σου χαλάει την ισορροπίασ τη ζωή σου, σε μπερδεύει και σε αποπροσανατολίζει. Ανάλογα τον άνθρωπο και σε διαφορετικό βαθμό.

    Το σταμάτησα. Όχι επειδή το θεωρούσα κακό. Ούτε τώρα το θεωρώ. Είναι κάτι που μπορείς να κάνεις που και που για χαλάρωση ή για πλάκα. Όμως η συστηματική χρήση βλάπτει πάρα πολύ. Το σταμάτησα για ένα πολύ απλό λόγο. Δεν είχε πια πλάκα. Δεν με έκανε χαρούμενο, δεν μου έδινε την έμπνευση που μου έδινε. Αντίθετα με μαύριζε και με έκανε αντιπαραγωγικό άνθρωπο.

    Από τότε που το έκοψα η ζωή μου άλλαξε προς το καλύτερο όσο δεν φαντάζεστε. Ενέργεια, όνειρα, πάθος. Γύρισαν πίσω και είχα την δύναμη να ενεργήσω. Όπως είπα και πριν άλλοι άνθρωποι μπορεί να κάνουν χρήση και να λειτουργούν καλά ταυτοχρόνως.

    Όμως έχω να πω ότι οι πιο κοντινοί μου άνθρωποι κάνουν χρήση και σας διαβεβαιώνω ότι και οι ίδιοι παραδέχονται ότι του έχει βλάψει και τους βλάπτει. Καμιά φορά και ανεπανόρθωτα.

    Οπότε θα πρότεινα στους χρήστες να προβληματίζονται λίγο παραπάνω, στους μη-χρήστες να είναι πιο ανοιχτόμυαλοι, και σε αυτούς που το έκοψαν όπως εγώ να μην ξεχνάνε πόσο ωραίες στιγμές έζησαν με αυτό και πως αν είχαν μέτρο θα μπορούσαν ακόμα να το απολαμβάνουν που και που.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    δεν κατάλαβα κάτι..δεν το θεωρείς κακό το να είσαι χρήστης αλλά...ωστόσο η συστηματική χρήση βλάπτει πάρα πολύ;αυτό δεν είναι φάση-αντίφαση;
    όσον αφορά τις ταμπέλες..όλοι μας εν δυνάμει είμαστε θύματα..πχ..είσαι γυναίκα..είσαι αδύναμο φύλο..πάσχεις/έπασχες απο κατάθλιψη...εν δυνάμει επικίνδυνος/τελειωμένος .. και τόσα άλλα..
    με δύο λόγια ..για μένα ..άλλοι είχαν την ατυχία να αρρωστήσουν στα καλύτερα χρόνια τους και να είναι αναγκασμένοι να λαμβάνουν χάπια ίσως και εφ όρου ζωής..και άλλοι καταστρέφονται απο μόνοι τους..
    δικαίωμά τους θα μου πείς..σωστό μεν...όχι ότι θα τους επικροτήσω πάντως..θα μου πείς ποιός σε ρώτησε εσένα;σωστό και αυτό..απλά απόψεις εκφράζουμε εδώ έτσι κι αλλιώς..και τίποτα παραπάνω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    12
    Ήμουν ξεκάθαρος. Δεν είμαι κατά της χρήσης. Είμαι κατά της κατάχρησης.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    αγια παρασκευη
    Posts
    4
    symfono me ton toobrave

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    9
    too_brave ήσουν τακτικός χρήστης κάνναβης για 7 χρόνια και το έκοψες γιατί δεν είχε πια πλάκα, σωστός ,... αλλά υπάρχουν κάποιοι που δεν κάνουν τακτική χρήση (= έχουν μέτρο ).. όμως έχει αποδεχτεί πως μετά απο χρόνια και δεν μετράω 4-6 ή 10 αλλά ..περισσότερα δημιουργούνται επίσης προβλήματα στο νευρικό σύστημα και όχι μόνο.
    Τονίζω πως η χρήση μπορεί να μην είναι τακτική αλλα οι αρνητικές συνέπειες εμφανίζονται καθώς τα χρόνια περνούν. Σίγουρα η κατάχρηση έχει περισσότερες αρνητικές συνέπειες απο την χρήση αλλα σε αυτό συμβάλλει και το αίσθημα της εξάρτησης απο το συγκεκριμένο φάρμακο!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    kilkis
    Posts
    1
    :)kano xrisi 15 xroni xasis ime dipoliki perno ladose ke lamictal kata diastimata gia 15 meres alla ke 2 eos ke 4 mines exo stamatisi tin xrisi xasis giati den eyriska otan exo omos kano kathimerina apo 2 eos ke 5 tsigara to kako ine oti kremai to prosopo moy tholoni to derma mou alla ke se sxesi me tin sigekrimeni farmakeftiki agogi pou kano to xasis ine oti xirotero ine poli diskolo na exo metro

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Άτομα που κάνουν μακροχρόνια χρήση κάνναβης παρουσιάζουν σε μεγαλύτερο ποστοστό διαταραχές προσωπικότητας. Το θέμα είναι αν την είχαν από πριν τη διαταραχή και γι\'αυτό έγιναν χρήστες ή αν και η ίδια η χρήση επιδεινώνει την κατάσταση. Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα?Κάπως έτσι συμβαίνει με τη χρήση χασίς. Πάντως ,αυτά τα άτομα παθαίνουν μόνιμες βλάβες στον εγκέφαλο και επίσης είναι συνήθως καταθλιπτικά αν δεν κάνουν χρήση. Κι αυτά περί μη εξάρτησης στο χασίς δεν τα πολυπιστεύω. Όταν είναι \"καθαροί\" δεν έχουν κέφι να κάνουν τίποτε. Αναγκάζονται να κάνουν χρήση για να είναι χαρούμενοι, κοινωνικοί, για να πάνε στη δουλειά, για να λειτουργήσουν. Τουλάχιστον από κάποια περιστατικά που έχω υπόψην. Επίσης, από έρευνες που είδα στο δίκτυο, οι χρήστες κάνναβης παρουσιάζουν ψυχωτικά επεισόδια σε ένα πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από τους μη χρήστες. Καλό θα ήταν λοιπόν να αποφεύγεται η χρήση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    24

    λοιπον

    περα απο την χρηση δειτε την σχεση...ειναι μια σχεση που γινετε αναμεσα στον χρηστη -ναρκωτικο,αν υπαρχει καταχρηση τοτε καιγεται ο εγγεφαλος και σε παρασυρει σε περιεργα μονοπατια,ακομα κι ετσι ομως δεν νομιζω οτι ενας ανθρωπος που ξερει πραγματικα ποιος ειναι ,θα υποδουλωθει σε μια σχεση που δεν τραβαει αλλο ειναι οπως ειναι μεταξυ
    αντρα-γυναικας αν δεν τραβαει και σε καταστρεφει φευγεις

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    31
    H προσωπική μου εμπειρία συνίσταται σε 2 χρόνια περίπου συστηματικής χρήσης (συστηματική πρέπει να ήταν αφού έπινα σίγουρα πρωί και βράδυ) που ξεκίνησε στα 20 μου. Φυσικά, έπινα και παλιότερα αλλά όχι τόσο τακτικά. Το έκοψα σχεδόν ακούσια αφού βρέθηκα σε μία φάση που χάθηκαν οι \"άκρες\" μου. Πραγματικά όταν πέρασαν 2 μέρες χωρίς να έχω πιεί ούτε ένα τσιγάρο, ήμουν ενθουσιασμένη για το πώς φαίνονται τα πράγματα έχοντας καθαρό μυαλό. Πέρασε 1 χρόνος σχεδόν χωρίς να έχω κάνει ούτε ένα \"τσιγάρο\".Πλέον, με το φίλο μου πίνουμε περίπου 3-4 φορές το χρόνο 7-10 \"τσιγάρα\". Δε νιώθω φυσικά καθόλου εθισμένη και θεωρώ πως αυτού του είδους η χρήση είναι πολύ πιο \"φυσιολογική\" από το να έπινα 5 ποτά 2 βράδια την εβδομάδα. Νομίζω πως η χρήση χασίς είναι τελείως \"δαιμονοποιημένη\". Βέβαια, τα άτομα που κάνουν χρήση χωρίς μέτρο υποφέρουν από πολλές επιπτώσεις που κατά τη γνώμη μου συνίστανται περισσότερο σε επιπτώσεις στην κοινωνική τους συμπεριφορά και στάση ζωής και όχι βιολογικά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    ..συγνωμη δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι η χρηση χασις δεν σκοτωνει;δεν σε βγαζει εκτος παιχνιδιου;
    Νομίζω πως η χρήση χασίς είναι τελείως \"δαιμονοποιημένη\",δηλαδη οσα λενε δεν αληθευουν;
    kaiti19 19 χρονων κοριτσι μου το χασις τι το θελεις...;

    Δεν ειμαι εναντιων των ανθρωπων που προσπαθουν να αποξινοθουν απο ναρκωτικες ουσιες...μπορω να δικαιολογησω εν μερει ανθρωπους που δοκιμασαν η κανουν χρηση αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι ειναι ενας τροπος χαλαρωσης η ευκολης λυσης..και δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν υπαρχει διεξοδος...

    Δεν ξερω βρε παιδια..τρομαζω οταν σκεφτομαι οτι ενας νεος μπορει να σκοτωθει απο κατι τετοιο...
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αλτερεγκο,
    μην γινεσαι υπερβολικος.

    1. Δεν γνωριζω θανατο ανθρωπου απο χρηση και μονο χασις.
    2. Δεν υπαρχει αληθεια για το χασις στην ελλαδα παρα μονο εκδοχες αυτης.
    Οπου και να γυρισεις θα ακουσεις εκδοχες απο επιστημονες - μερικες και αντικρουομενες.
    3. Το κρατος σκοπιμα δεν ενημερωνει τους πολιτες της με εγκυρο και επιστημονικο τροπο γιατι ακριβως πραγμα μιλαμε.
    4. Υπαρχουν ανθρωποι που το χασις σε περιορισμενη χρηση δεν τους επηρεαζει στην ζωη τους. Επισης υπαρχουν ανθρωποι που τα εχουν κανει σαλατα στο μυαλο τους.


    Προσωπικα εχω κανει 20 τσιγαρα στη ζωη μου και παντοτε μου δημιουργουσε καποια μικροπροβληματα, οπως ταση προς εμετο, υπνηλια, και μερικες φορες πονοκεφαλο.
    Προτιμησα το σουβλακι κεμπαμπ ως πιο χαλαρωτικο και το χασις το εκοψα τελειως εδω και 10 χρονια.
    :cool:

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Alterego, η χρήση χασίς ΔΕΝ σκοτώνει και αυτό οφείλεται καθαρά στον τρόπο που επηρεάζει τον οργανισμό, δηλαδή δεν επηρεάζει ζωτικές λειτουργίες όπως η αναπνοή και ο καρδιακός ρυθμός, σε αντίθεση με άλλες ουσίες όπως π.χ. κοκαϊνη.

    Το ότι υπάρχουν ΚΑΙ βιολογικές επιπτώσεις όμως είναι αδιαμφισβήτητο, καθώς επηρεάζει ανάμεσα σε άλλα εγκεφαλικές περιοχές που σχετίζονται με τη μάθηση, τη μνήμη, αλλά και τα αντανακλαστικά. Φυσικά η σοβαρή βλάβη προέρχεται από μακροπρόθεσμη και συστηματική και όχι περιστασιακή χρήση.

    Από εκεί και πέρα έχει διαφορετική επίδραση σε κάθε άτομο, άλλοι θα σου πουν ότι χαλαρώνουν, άλλοι ότι τους \'ρίχνει\', άλλοι γελάνε άλλοι πανικοβάλλονται κλπ. Οπωσδήποτε δεν αποτελεί ουσιαστική και μόνιμη λύση σε οποιοδήποτε σημαντικό πρόβλημα ή ψυχολογική κατάσταση, όπως εξάλλου οποιαδήποτε ουσία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Δεν θα πω για τη συστηματικη χρηση γιατι η συστηματικη χρηση σε οτιδηποτε κανει κακο. Ομως, τοσα κερατα αναπνεουμε καθημερινα, κινητα χρησιμοποιουμε και τηγανιζουμε τα κυτταρα μας, νευρα εχουμε...Η κανναβη μας πειραξε τωρα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Η αξία (αλλά και το πρόβλημα της στατιστικής) είναι ότι δεν αναφέρεται σε σύνολα αλλά σε υποσύνολα.

    Κάτι με μεγάλη πιθανότητα να συμβεί δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλους. Και βεβαίως οι εξαιρέσεις δεν αλλάζουν την πιθανότητα να συμβεί σε πολλούς άλλους.

    Αλήθεια και εγώ ήξερα κάποιον που έκανε χρήση............
    Τελευταία \"Έχει χαθεί μέσα σε κόσμους που καίνει\"........
    been good, been bad. WILL GO ON

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by justme

    Αλήθεια και εγώ ήξερα κάποιον που έκανε χρήση............
    Τελευταία \"Έχει χαθεί μέσα σε κόσμους που καίνει\"........
    Μια παλια μου φιλη οπως την ξερω κανει καθημερινη χρηση.
    Βεβαια δεν ειμαστε φιλοι πλεον λογω οτι εχουμε αλλες επιλογες.
    Αλλα μαθαινω νεα της,
    συνεχιζει χωρις προβλημα να καπνιζει τα τσιγαρα της.

    Μαλιστα μου ελεγε συχνα πυκνα ποσο μπορεις να παρασυρθεις σε \"αλλα\" αμα δεν ξερεις.


    Τελικα ολα ειναι θεμα επιλογων....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •