Χρόνιο πρόβλημα ύπνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1

    Χρόνιο πρόβλημα ύπνου

    Καλησπέρα, αντιμετωπίζω χρόνιο πρόβλημα με τον ύπνο εδώ και 7 χρόνια. Πιο συγκεκριμένα, την ώρα που πέφτω για ύπνο νιώθω το μυαλό μου να υπερλειτουργεί, στριφογυρίζω και σκέφτομαι ότι μου κατέβει χωρίς να το επιδιώκω μέχρι το πρωί. Αυτό συμβαίνει καθημερινά, μέχρι η ώρα ύπνου να καταλήξει να είναι μεσημέρι. Μετά το μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να κρατηθώ ξύπνιος μέχρι το βράδυ, κάτι το σχεδόν αδύνατο, αν και παλιά μπορούσα να το καταφέρω σχετικά εύκολα. Τελικά μετά απο πολλές μέρες προσπάθειας, ίσως καταφέρω να στρώσω το πρόγραμμα μου.. φυσικά μέχρι να έρθει η μέρα που θα με πιάσουν πάλι τα ίδια και φτού απο την αρχή. Αυτό γίνεται ανα 2 μήνες περίπου.
    Έχω προσπαθήσει πολυ σκληρά και έχω δοκιμάσει τα πάντα (εκτός απο φάρμακα) δίχως αποτέλεσμα. Λέω να απευθυνθώ σε ψυχίατρο, ποια είναι η γνώμη σας; Μπορούν να με βοηθήσουν τα φάρμακα; έστω τις μέρες που με πιάνουν αυτές οι αυπνίες.
    Last edited by panos21; 16-12-2013 at 01:34.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα απεθυνθεις σε ψυχιατρο επιδη δε μπορεις να κοιμηθεις τα βραδυα? καλο κ αυτο τι αλλο μπορει να διαβασω ακομα τι να στροσεις παιδακι μου εμονη ιδεα σου εγινε αυτο? κ εγω νυχτοπουλι ειμαι αλλα δε κανω ετσι οτι ωρα θελω κοιμαμαι οτι ωρα θελω δε κοιμαμαι μηπως πινεις καφεδες?

  3. #3
    Δεν μπορώ να ελεγχω το ποτε θα κοιμάμαι και ποτε δεν θα κοιμάμαι, αυτό λέω.. δεν πίνω καφέδες. Έχω σοβαρά προβλήματα αν νομίζεις οτι είναι τόσο απλό κάνεις μεγάλο λάθος.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δεν μπορώ να ελεγχω το ποτε θα κοιμάμαι και ποτε δεν θα κοιμάμαι
    κ γιατι να το ελεγξεις?? ελεγκτης το παιζεις? κλεισε το φως χριστιανε μου κλεισε τα ματια κ σκεψου οτι επιπλες πανω στη θαλασσα εγω αυτο κανω... απλο ειναι.

  5. #5
    Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις σοβαρά τώρα..; ξαναδιάβασε το πρώτο ποστ, λες να χάνω τουλάχιστον 3 βδομάδες απο τη ζωή μου ανα 2 μήνες προσπαθώντας να κοιμηθώ σαν άνθρωπος και δεν σκέφτηκα ποτε να κλείσω το φως και να προσπαθήσω να σκεφτώ κάτι χαλαρωτικό; ελεος δηλαδη
    Last edited by panos21; 16-12-2013 at 02:09.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Εννοείται πως πρέπει να απευθυνθείς σε ψυχίατρο...(μην ακούς όλα όσα σου λένε εδώ)
    Σε συζήτηση με τον γιατρό μου έχουμε αναφερθείς στο θέμα του ύπνου και είναι πολύ σημαντικό και όντως ο ψυχίατρος μπορεί να βοηθήσει και δεν θεωρείται φυσιολογικό από ότι μου είπες να μην μπορεί κάποιος να κοιμηθεί το βράδυ. Επομένως πήγαινε.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Ένα από τα πιο συχνά ενοχλήματα που αναφέρουν οι ασθενείς είναι οι διαταραχές ύπνου και ιδιαίτερα η αϋπνία. Οι διαταραχές του ύπνου διακρίνονται στις Δυσυπνίες, που χαρακτηρίζονται από ανωμαλίες στην ποσότητα ή την ποιότητα του ύπνου ή στην καταλληλότητα του χρόνου έλευσης του ύπνου και στις Παραϋπνίες, που χαρακτηρίζονται από ανώμαλα γεγονότα που συμβαίνουν κατά τον ύπνο.
    Οι Δυσυπνίες είναι πρωτοπαθείς διαταραχές της έναρξης ή διατήρησης του ύπνου ή υπερβολικής υπνηλίας και χαρακτηρίζονται από ανωμαλίες στην ποσότητα ή ποιότητα του ύπνου ή στην καταλληλότητα του χρόνου έλευσης του. Μία από αυτές είναι η Πρωτοπαθής Αϋπνία :
    Το βασικό χαρακτηριστικό της διαταραχής αυτής είναι η δυσκολία του ατόμου να κοιμηθεί ή να διατηρήσει τον ύπνο του ή ακόμη το να έχει ύπνο που δεν ξεκουράζει, για τουλάχιστον 1 μήνα. Τα άτομα αυτά είναι αγχώδη και στενόχωρα. Η αϋπνία οδηγεί σε ευερεθιστότητα, δυσκολία στη συγκέντρωση και σε αίσθημα κόπωσης κατά τη διάρκεια της ημέρας. Επίσης προδιαθέτει για χρήση αλκοόλ, υπνωτικών ή αγχολυτικών και καφεΐνης ή άλλων διεγερτικών. Η αϋπνία φαίνεται να είναι πιο συχνή στους ηλικιωμένους και στις γυναίκες και τυπικά αρχίζει στην νεαρή ενήλικη ζωή ή στη μέση ηλικία. Σπάνια αρχίζει στη παιδική ηλικία. Καθώς πολλοί κλινικοί αντιμετωπίζουν αυτή τη διαταραχή με υπνωτικά ή ηρεμιστικά φάρμακα, θα πρέπει να θυμίσουμε ότι η χρήση τους πρέπει να είναι μόνον βραχύχρονη. Κι αυτό, γιατί αφενός υπάρχει ο φόβος ανάπτυξης ανοχής και εξάρτησης και αφετέρου τα οφέλη συνήθως εξαφανίζονται σε μακρόχρονη βάση. Ωστόσο, η διαταραχή αυτή είναι χρόνια κατάσταση. Γι΄ αυτό θα πρέπει η κύρια θεραπευτική προσπάθεια ν΄ απευθυνθεί στη διαμόρφωση από τον ασθενή κατάλληλης «υγιεινής ύπνου», υιοθετώντας τεχνικές και μέτρα που θα του υποδείξει ο ψυχολόγος.
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    κ γιατι να το ελεγξεις?? ελεγκτης το παιζεις? κλεισε το φως χριστιανε μου κλεισε τα ματια κ σκεψου οτι επιπλες πανω στη θαλασσα εγω αυτο κανω... απλο ειναι.
    Πόσο ηλίθιος μπορεί να είσαι; Μα πόσο;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    http://4.bp.blogspot.com/-BPyxJCb5IY...12_n_thumb.jpg
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Πόσο ηλίθιος μπορεί να είσαι; Μα πόσο;
    χαχαχαχα:D:D

  10. #10
    Το θέμα είναι σοβαρό αλέξανδρε!! Οι αιτίες της αυπνϊας είναι πολλές, η αδερφή μου αντιμετώπιζε αντίστοιχα προβλήματα για πάνω από ένα χρόνο και το έλυσε με τη βοήθεια ψυχολόγου. Αποψη μου είναι να μη πάρεις τυχον χάπια που κυκλοφορούν, είναι σημαντικό να βρείς την αιτία που προκαλεί τις αυπνίες, συμβουλέψου καλύτερα έναν ειδικό!

  11. #11
    Πάνο, πήγαινε σε κάποιον ειδικό για αυτο... Το είχα και εγω το προβλημα αυτο.. Για μηνες κοιμομουνα το πρωι και ξυπναγα απογευμα παρολες τις προσπαθειες μου να κοιμαμαι σαν ανθρωπος. Το προβλημα πως το βιολογικο σου ρολοι εχει ξεκουρδιστει... Εγω το εφτιαξα μονος μου.. Αν και ακομα κοιμαμαι στις 2 την νυχτα αλλα τουλαχιστον ειναι καλλιτερα. Υπαρχει ενας τροπος με την ωρα του φαγητου που μπορεις να το αλλαξεις το οποιο δουλεψε για μενα. Απλα δεν πρεπει να φας 12-16 ωρες πριν απο την ωρα που θελεις να ξυπνησεις. Για παραδειγμα, τωρα κοιμασαι στις 12 το μεσημερι ας πουμε και ξυπνας στις 6 με 7 το απογευμα. Βαλε το ξυπνητηρι σου να ξυπνησεις στις 4 αντι για τις 6 αυτο τωρα αναλογα και με το ποτε εσυ κοιμασαι και ξυπνας γιατι δεν το διευκρινιζεις. Πρεπει ομως να εχεις φαει ενα υγειηνο γευμα 12-16 ωρες πριν τις 4. Για καποιο λογο θα δεις πως την επομενη μερα θα σε πιασει ο υπνος 2 ωρες νωριτερα απ οτι συνηθως. Συνεχιζε να το κανεις αυτο και μετα βαλε το ξυπνητηρι σου στις 2 αλλα οπως ειπα και πριν πρεπει να φας 12-16 ωρες πριν τις 2. Ετσι και παλι θα δεις πως θα σε πιασει ο υπνος 2 ωρες νωριτερα απ οταν κοιμοσουνα. Αμα το κανεις αυτο καθημερινα μεσα σε 1μιση βδομαδα θα δεις πως το βιολογικο σου ρολοι θα επανελθει. Πραγματικα σε νιωθω, για μηνες ημουνα σε αυτη την κατασταση και με αυτο το τρικ μπορεσα και επανηλθα.
    Επισεις αμα εξασκεισαι κατα την μερα μεχρι να νιωσεις κουρασμενος βοηθαει παρα πολυ. Επισεις δοκιμασε τροφες που αυξανουν την μελατονινη οπως μουστάρδα, μούρα goji,
    αμύγδαλα, ηλιόσποροι, κάρδαμο, μάραθο, κόλιανδρο και τα κεράσια. Δοκιμασε να πιεις ενα ζεστο ποτηρι γαλα πριν πεσεις για υπνο. Σου ευχομαι καλη τυχη, δεν ειναι ευκολο το ξερω... προσπαθησε οσο μπορεις να αποφυγεις τα φαρμακα και τα ηρεμιστικα... Για να το καταπολεμισεις μια και καλη πρεπει να γινει φυσιολογικα.! Αμα καπνιζεις οσο μπορεις να μην καπνιζεις πριν κοιμηθεις γιατι το τσιγαρο σε κραταει ξυπνιο.
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    είναι σημαντικό να βρείς την αιτία που προκαλεί τις αυπνίες,
    εσεις τις προκαλειτε τις αυπνιες με αυτα που σκεφτεστε το σωμα ακολουθει το πνευμα κανετε τη ζωη σας πατινι χωρις λογο σκεφτεστε δε θα κοιμηθω αποψε κ απλα δε κοιμαστε κ εγω το ιδιο κανω αλλα δεν καθομαι να λεω οχου τι να κανω τι να κανω τι να κανω... οστοσο αν ετσι τη βρισκετε συμβουλευτητε εκατο ειδικους για να το ευχαριστιθητε εμενα τι με νιαζει

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ επιδη εμενα δε προκειται να με παρετε στα σοβαρα διαβαστε.. και αν καταλαβετε τηλεφωνιστε μου.... https://www.google.gr/#q=murpy+josep...BC%CE%B1%CF%82

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εσεις τις προκαλειτε τις αυπνιες με αυτα που σκεφτεστε το σωμα ακολουθει το πνευμα κανετε τη ζωη σας πατινι χωρις λογο σκεφτεστε δε θα κοιμηθω αποψε κ απλα δε κοιμαστε κ εγω το ιδιο κανω αλλα δεν καθομαι να λεω οχου τι να κανω τι να κανω τι να κανω... οστοσο αν ετσι τη βρισκετε συμβουλευτητε εκατο ειδικους για να το ευχαριστιθητε εμενα τι με νιαζει
    Εαν δεν σε νοιαζει τοτε γιατι τον σκοτιζεις τον ανθρωπο; Απλα μην απαντας... Ο καθενας εχει το δικο του θεμα και προφανως υπαρχουν λογοι που δεν ειναι τοσο απλοι, ωστε να επιρρεαζουν τον υπνο του.. Εσυ τωρα εαν εισαι ο Βουδας και επιβαλλεις τα παντα επανω σου, δεν μπορει και ο καθενας να το κανει.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενα πραγμα δε μπορω να καταλαβω βρισκομαστε σε μια εποχη που ολοι 24 ωρες το 24 ωρο λενε δεν εχουμε λεφτα κ ωρες ωρες μου δινουν την εντυπωση οτι θα τους ηταν ευκολοτερο να ανακαλυψουν την αμερικη παρα να σκεφτουν λιγο τους βλεπω μονιμως να κανουν απιστευτες σπαταλες να διαχειριζονται τα λεφτα τους με το πιο ανοργανωτο κ σπαταλο τροπο ψωνιζοντας οτι να ναι κ θελουν μονιμως ενα σκασμο ειδικους μαστορες γιατρους κτηνιατρους διατροφολογους κλπκλπκλπ να ειναι απο πισω τους για να τους τα δινουν ολα μασημενη τροφη
    τελικα ειναι τοσο δυσκολο για ολους να κανουν κατι μονοι τους???? δηλαδη να σκεφτουν λιγο?
    αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι αυτη τους η παραιτηση... εγω παραιτουμαι και πασαρουν τη ζωη τους σε αλλους να βρουν λυσεις για αυτους...
    οστοσο αν τα λεφτα επεφταν απο τα μπατζακια τους θα μπορουσα αυτο να το καταλαβω...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ενα χρονιο κουραστικο προβλημα που λυσει δεν βλεπει..:-(
    By CHL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-03-2012, 23:09
  2. S.O.S-Χρόνιο πρόβλημα και ανεξήγητη αυτοκαταστροφή!
    By lordofstars in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-2010, 10:33
  3. Πρόβλημα ύπνου,
    By Antouan89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 07-07-2009, 16:22
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΝΟΥ
    By maria9 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2009, 10:06
  5. Ενα περιεργο χρονιο προβλημα
    By ninblack in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-08-2008, 11:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •