Χρόνος Διάγνωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Χρόνος Διάγνωσης

    Καλησπερα. Θα ήθελα τις δικές σας εμπειρίες στο θέμα της διάγνωσης. Πόσο χρόνο πήρε στο γιατρό σας για κάνει διάγνωση; Και τι αποτελεσματα είχε αυτή η "αγωνια" για εσάς; Εγώ προσωπικά πηγάινω κοντά δυο μήνες σε ψυχίατρο και ακόμα διάγνωση δεν έχω δει! Περιμένω τις εμπειρίες σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    εμενα αμεσως μου εκανε διαγνωση , αλλα και εγω την βοηθησα λεγοντας ακριβως αυτο που ειχα, μπορει να εισαι μπερδεμενη και να μη την βοηθας να καταλαβει τι εχεις . εμενα το προβλημα ηταν οτι ενω μου εκανε εμεσως διαγνωση εδω και 6 χρονια δεν εχω βρει καποιο φαρμακο που να με κανει καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γενικα ΣΤΙς ΨΥΧΙΚΕς ΠΑΘΗΣΕΣ οι διαγνωσεις δεν ειναι και τοσο ακριβεις για ολους λενε ψυχωτικη συνδρομη και μπορει ο καθε ενας να εχει διαφορετικα πραγματα απο καποιο αλλον . το θεμα ειναι να γινεις καλα ανεξατητα σε ποια ομαδα θα σε ενταξει

  4. #4
    απλά πριν δυο μήνες που πήγα πρωτη φορα στο γιατρό μου ηταν για τις διαταραχες τις διαθεσης. Υστερα ομως, απο εβδομαδιαίες επισκεψεις ανακαλυψαμε οτι το προβλημα ειναι βαθυτερο καθως ακουω φωνες. Ιδιατερα των αρχαγγελων!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω πηγαινα σε μια ψυχιατρο οταν πρωτοεπαθα οξυ ψυχωτικο επεισοδειο και αργησε πολυ να βγαλει διαγνωση.Τωρα που πηγαινω σε αλλον ψυχιατρο ειδα την διαγνωση πανω στη συνταγη για τα φαρμακα.Μπορειτε να το κοιταξετε εκει.

  6. #6
    Λόγω του οτι δεν εχω βιβλιαριο, η συνταγη για τα φαρμακα, ξερετε ειναι απλως σε ενα φυλλο χαρτι υπογεγραμμενο. Γενικά όμως, αυτη η αργοπορια στις διαγνωσεις ειναι αρκετά ψυχοφθορα μπορω να πω. ο αλλος ψυχιατρος mihali, που πηγαινεις, συμβουλευτηκε καθολου το πρωτο για τη διαγνωση; η την εκανε απο τη πρωτη επισκεψη;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Quote Originally Posted by vicky_k View Post
    Λόγω του οτι δεν εχω βιβλιαριο, η συνταγη για τα φαρμακα, ξερετε ειναι απλως σε ενα φυλλο χαρτι υπογεγραμμενο. Γενικά όμως, αυτη η αργοπορια στις διαγνωσεις ειναι αρκετά ψυχοφθορα μπορω να πω. ο αλλος ψυχιατρος mihali, που πηγαινεις, συμβουλευτηκε καθολου το πρωτο για τη διαγνωση; η την εκανε απο τη πρωτη επισκεψη;
    Ο δευτερος ψυχιατρος που πηγα δεν συμβουλευτηκε τον πρωτο απλα με ρωτησε τι συζηταγαμε με τον πρωτο.Διαγνωση δεν εβγαλε αμεσως και ουτε μου ειπε ποτε ξερεις εχεις ψυχωση.Εγω οταν συζηταμε του λεω αν κατι ειναι απο την ψυχωση ή οχι ας πουμε.Μαλλον και οι γιατροι εχουν ενα δικιο γιατι αν σου πουν πχ εχεις σχιζοφρενεια εσυ μπορει να το παρεις πολυ βαρια κατι το οποιο δεν πρεπει κρινοντας απο την πορεια μου ολα αυτα τα χρονια μονο βελτιωση βλεπω.Απλα το γαμωτο ειναι οτι πρεπει να παιρνεις χρονια φαρμακα και μαλιστα ανελλιπως για να δεις αποτελεσμα.
    Θα προτεινα να μην σε απασχολει τοσο η ταμπελα του τι εχεις αλλα να ξερεις πως παιρνωντας τα φαρμακα σου οτι κι αν εχεις το ρυθμιζεις πλεον κατι το οποιο δεν ισχυε πριν μερικα χρονια γιατι δεν υπηρχαν αυτα τα φαρμακα.

Similar Threads

  1. Ο χρόνος
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 11-04-2013, 00:55
  2. 19 χρονος και συμπεριφορα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 15-04-2009, 03:42
  3. χρονος με τα παιδια
    By manous73 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2008, 16:18
  4. χρονος θεραπειας
    By zinovia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2008, 15:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •