χαμηλη αυτοεκτιμιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3

    χαμηλη αυτοεκτιμιση

    γεια σας ειμαι καινουρια εδω και ειμαι 14 χρονων και εχω ενα προβλημα,αισθανομαι αβολα οταν ειμαι μπροστα σε κοσμο και σε ατομα που δεν με γνωριζουν η με προσβαλουν.οτα καποιος πει κατι κακο για μενα δεν αντιδρω γιτι φοβαμαι να μιλησω σαν να με σταματα κατι.γενικα ειμαι ενα ομορφο κοριτσι και χαμηλων τονων ομως αρκετες φορες ντρεπομαι γι αυτο που ειμαι και γενικα συγκρινω το ευατο με τους αλλους,κανω τα παντα για να νιωσω εστω και λιγο ανωτερη απο αυτους.επισης δε ξερω αν αυτο οφειλεται στο οτι δεν μπορω να ξεδιπλωσω τον χαρακτηρα μου διοτι προσπαθω να εχω μια ερεστη συμπεριφορα και με νοιαζει πολυ η γνωμη των αλλων.μεσα στην ταξη στο σχολειο νιωθω αβολα οταν σηκωνομαι στον πινακα γιατι νομιζω οτι με σχολιαζουν οι αλλοι.δε ξερω γιατι συμβαινει αυτο δηλαδη ειμαι απολυτως ευχαριστημενη με τη ζωη μου με την εξωτερικη μου εμφανιση και γενικα με την εικονα μου,βεβαια δε δειχνω στους αλλους οτι νιωθω αβολα ευτυχως.το κακο ειναι οτι δεν εχω βρει την αιτια αυτου του κακου απο που πηγαζει και αν υπαρχουν λυσεις αντιμετωπισης.:(
    Last edited by Eleni99; 16-12-2013 at 21:00.

  2. #2
    Καλησπέρα και καλώσηρθες στο φόρουμ! Θα ξεκινήσω με τη συγκριση. Πιστεύω πως έως ένα βαθμό όλοι μας -κακώς βέβαια- συγκρίνουμς τους εαυτούς μας λόγω των προτύπων που προβάλλονται καθημερινά. Το καλό είναι πως και συ αντιλαμβάνεσαι πως η εξωτερική σου εμφάνιση είναι κάτι παραπάνω απο καλή. όπως ας μην είμαστε τόσο ρήχοι σαν άνθρωποι -και τόσο προβλέψιμοι- δεν έχουν να κάνουν όλα με την εμφάνιση. όσο αφορά τώρα τη συμπεριφόρα σου στο σχολείο και πχ όπως αναφέρεις τον πίνακα σκέφτηκε ποτέ μήπως έχεις να κάνει με το άγος των επιδόσεων; μήπως δέχεσαι μίεση απο οικογενειακό περιβάλλον ή εσυ η ίδια πιέζεις τον εαυτό σου; Βρες λοιπόν τη πηγή του άγχους σου. Εμένα η κύρια αιτία του άγχους στο παρόμοιο θέμα σου ήτα η κοροιδια των συμμαθητών μου για τα χάλια μου. Το απαίσιο -'έτσι νόμιζα σώμα μου, τα λάθη που θα κάνω, και ούτω καθεξής.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3
    σε ευχαριστω για την απαντηση σου πιστευω οτι το αγχος μου οφειλεται στο γεγονος οτι θελω να ειμαι αρεστη στους αλλους και γενικα οτι με επιρεαζουν παρα πολυ τα σχολια των αλλων για μενα.

  4. #4
    αρα τη ριζα του κακου τη ξερεις! το αγχος! δεν υπάρχει λογος ν γινεσαι αρεστη σε ολους, αυτη τη πεποιθηση καλο θα ηταν να την αποβάλλεις σιγα σιγά. :) τι άλλο σε προβληματιζει;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3
    επισης δεν μπορω να κανω ευκολα καινουριες φιλιες και δεν ανοιγομαι πολυ σε ατομα που δε ξερω καλα αν και βεβαια τωρα τελευταια εχω κανει προσπαθειες και εχω δει αρκετη βελτιωση σε αυτο το θεμα.το προβλημα μου ειναι οτι αισθανομαι οτι οι αλλοι δε με συμπαθουν και δε ξερω το γιατι.σκεφτομαι οτι ισως απλα αυτο το πιστευω και δεν ειναι αληθεια η οτι ο χαρακτηρας μου τους εμποδιζει διοτι ειμαι αρκετα επιλεκτικη στις φιλιες κλπ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα κοπελα μου,ειναι ματαιο κ περιττο να προσπαθησεις να ικανοποιεις τους παντες,αφοσιωσου σε λιγους κ καλους ανθρωπους που νοιαζονται πραγματικα για σενα,ολο αυτο που κανεις ειναι περισσοτερο θεμα ανασφαλειας να εξαρτασαι τοσο απο την γνωμη των αλλων οταν πιστεψεις περισσοτερο στον εαυτο σου κ παψεις να ασχολεισαι με ολους πραγματικα θα ηρεμησεις

  7. #7
    Είναι πραγματικά οδυνηρό το γεγονός ότι τα πρότυπα γυναικών με τα οποία βομβαρδιζόμαστε καθημερινά έχουν φέρει σε σημείο πολλά κορίτσια να μην έχουν την αυτονόητη αυτοπεποίθηση και να βασανίζονται από προβλήματα πραγματικά ή φανταστικά.
    Κοίτα, Ελενάκι, σκέψου: Εσύ, όταν σηκώνεται κάποιος συμμαθητής σου στον πίνακα, τον σχολιάζεις ή τον κοροϊδεύεις? Άντε να έχει τύχει να το κάνεις μια φορά. Σϊγουρα δεν το κάνεις συνέχεια. Ομοίως και οι άλλοι, δεν θα ασχολούνται συνέχεια μαζί σου.
    Οπότε μην ντρέπεσαι τόσο για κάθε κίνηση που κάνεις και μην σκέφτεσαι ότι συνεχώς οι άλλοι σε κοιτούν ιδιαιτέρως εσένα και σε σχολιάζουν αρνητικά, γιατί αυτό αποκλείεται να συμβαίνει. Δεν ασχολείται όλος ο περίγυρος μαζί μας ή και με τα χάλια μας, όπως ακριβώς δεν το κάνεις κι εσύ.
    Συνέχισε πάντως να ασχολείσαι με την εξωτερική σου εμφάνιση και να προσπαθείς να κάνεις πράγματα για αυτήν τα οποία σε κάνουν να αισθάνεσαι πανέμορφη :)
    Κι αν ακούσεις κάποτε κάποιο αρνητικό σχόλιο, τότε να γυρίσεις αμέσως και να βρίσεις κι εσύ με την σειρά σου αυτόν που θα στο πει. Δεν κάνει να αφήνουμε τους άλλους να μας υποτιμούν και να μας ρίχνουν ψυχολογικά, πρέπει να υπερασπίσουμε τον εαυτό μας! Μη φοβάσαι να το κάνεις, δεν θα γίνει τίποτα, απλά θα πεις ότι σου έρθει στο μυαλό και θα τον βάλεις στην θέση του. Μετά , θα νιώθεις ευχάριστα και ικανοποιημένη με τον εαυτό σου. Δοκίμασε το αν τύχει ;)
    Επίσης, οκ που προσπαθείς να είσαι αρεστή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πιέζεσαι και να υποδύεσαι έναν εντελώς άλλον χαρακτήρα.
    Πάντα θα βρίσκονται παιδιά που θα σε κάνουν παρέα για αυτό που είσαι . Προσπάθησε κι εσύ να κάνεις παρέα με τα άτομα που αισθάνεσαι πιο βολικά. Αν κάποια φίλη σου νιώθεις ότι σε ρίχνει ή ότι δεν μπορείς να είσαι ο εαυτός σου μαζί της, τότε προσπάθησε να βρεις μια άλλη που θα αισθάνεσαι άνετα ΄, όπως είπα.

Similar Threads

  1. χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Johnakis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 03-02-2012, 13:53
  2. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 20:44
  3. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 18:00
  4. Χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 24
    Last Post: 20-05-2009, 14:54
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 13:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •