Λειτουργω αναποδα απο οτι ο περισσοτερος κοσμος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Λειτουργω αναποδα απο οτι ο περισσοτερος κοσμος!

    Καλησπερα σας κ παλι!εχω δημοσιευσει αρκετες φορες εδωπερα τωρα επανερχομαι με ενα νεο θεμα,Οπως μαλλον γνωριζουν ορισμενοι εδωπερα περασα πολυ ασκημα στο σχολειο απο το δημοτικο εως το λυκειο το ιδιο κ εφοσον πεθανε αποτομα ο πατερας μου βιωσα κακοποιηση απο συγγενικο προσωπο,Επισης κ απο χαρακτηρα κ απο τις αρνητικες μου εμπειριες αυτες ποτε στην ζωη μου δεν θελησα να σπουδασω κ να εργαστω κ το μονο που θελω ανεκαθεν κ παλι καλα που ειναι κ το αγορι μου στην ζωη μου ειναι οτι απο κοινου θελουμε να κανουμε οικογενεια,μου φαινεται τρομερο να ειμαι σε μια σχολικη αιθουσα η δουλεια σε ενα χωρο με αλλους αγνωστους ανθρωπους υποφερω απο οταν ημουν στο σχολειο,μου αρεσουν τα οικιακα επειδη μενα ηρεμουν κ το σπιτι,επισης να σας πω οτι με το ζορι με βαλανε οι δικοι μου να αποφοιτησω απο την φιλοσοφικη ημουν κ καλη μαθητρια ενω δεν μου αρεσε ποτε κ γενικα δεν μου αρεσε τιποτα τρομερα απο το μηχανογραφικο,το μονο ισως επαγγελμα που θα μου αρεσε ειναι σχεδιαστρια μοδας αλλα ειναι τοσες οι ανασφαλειες μου που δεν το τολμησα,τωρα το προβλημα ειναι οτι η μητερα μου μου βγηκε μια προσωρινη δουλεια στον τοπικο δημο κ βρισκομαι σε πανικο! ενω ο κοσμος γενικα ψαχνετε εναγωνιως για δουλεια για μενα μοιαζει εφιαλτης, τωρα ολοι χαιρονται για μενα εκτος απο μενα κ οποιος επιθυμει ας μου πει την γνωμη του εδωπερα, φοβαμαι δεν μπορω να αντιμετωπισω αυτην την κατασταση για μενα το μονο θετικο ειναι τα λεφτα αλλα η πιεση μεσα μου τεραστια

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χαχα και εγω το ιδιο αφου ειναι μερικοι που διαφωνω μαζι τους και καθε φορα που μου μιλανε εγω κανω τα αναποδα καλα δε παιζεσε μυσπ διαβαζεις τη σκεψη μου αφου η κοπελα μου ολο με λεει αναποδογεννημενο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χαχα και εγω το ιδιο αφου ειναι μερικοι που διαφωνω μαζι τους και καθε φορα που μου μιλανε εγω κανω τα αναποδα καλα δε παιζεσε μυσπ διαβαζεις τη σκεψη μου αφου η κοπελα μου ολο με λεει αναποδογεννημενο
    Καλα λες κ εγω δεν θελω καριερα κ συναδελφους γυρω μου δεν νομιζω οτι θα τα παμε καλα κ βεβαια θα ευθυνομαι κ εγω με το προβλημα μου κ την ανασφαλεια μου

  4. #4
    Γεια σου μυσπ !

    Κοίτα τι μπορείς να κάνεις :
    Μπορείς να πιεστείς και να πας σε αυτή την δουλειά, δηλαδή να το βάλεις σαν πρόκληση στον εαυτό σου να δεις αν θα τα καταφέρεις. Κάτσε έναν μήνα μέχρι να πληρωθείς και αν δεις ότι είσαι ευχαριστημένη όταν πάρεις τα λεφτά, παρέμεινε.
    Αν δεις όμως ότι τα λεφτά τελικά δεν άξιζαν τόσο και πως η ψυχική ταλαιπωρία που πέρασες ήταν μεγαλύτερη, τότε μπορείς να πεις στην μητέρα σου ότι σταματάς και φεύγεις αμέσως.

    Εάν πάλι πιστεύεις ότι δεν αντέχεις με ΤΙΠΟΤΑ να πας σε αυτή τη δουλειά έστω για μία μέρα , ανακοίνωσε σταθερά στην μητέρα σου ότι δεν πρόκειται να το κάνεις ποτέ, νιώσε άνετα με αυτή σου την απόφαση και μην έχεις τύψεις που δεν πήγες.
    Θα κάνεις αυτό που σου αρέσει, όχι ότι σου ζητάει κάποιος που δεν μπορεί να καταλάβει πόσο άσχημα νιώθεις, ακόμη κι αν πιστεύει ότι είναι για το καλό σου.
    Εξάλλου δεν είναι σωστό να πιεζόμαστε να κάνουμε πράγματα που δεν μας αρέσουν γιατί μετά η ψυχολογική επιβάρυνση γίνεται μεγαλύτερη.
    Κάνε αυτό που ΘΕΛΕΙΣ εσύ η ίδια πραγματικά τελικά .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Καταθλιπτικιά View Post
    Γεια σου μυσπ !

    Κοίτα τι μπορείς να κάνεις :
    Μπορείς να πιεστείς και να πας σε αυτή την δουλειά, δηλαδή να το βάλεις σαν πρόκληση στον εαυτό σου να δεις αν θα τα καταφέρεις. Κάτσε έναν μήνα μέχρι να πληρωθείς και αν δεις ότι είσαι ευχαριστημένη όταν πάρεις τα λεφτά, παρέμεινε.
    Αν δεις όμως ότι τα λεφτά τελικά δεν άξιζαν τόσο και πως η ψυχική ταλαιπωρία που πέρασες ήταν μεγαλύτερη, τότε μπορείς να πεις στην μητέρα σου ότι σταματάς και φεύγεις αμέσως.

    Εάν πάλι πιστεύεις ότι δεν αντέχεις με ΤΙΠΟΤΑ να πας σε αυτή τη δουλειά έστω για μία μέρα , ανακοίνωσε σταθερά στην μητέρα σου ότι δεν πρόκειται να το κάνεις ποτέ, νιώσε άνετα με αυτή σου την απόφαση και μην έχεις τύψεις που δεν πήγες.
    Θα κάνεις αυτό που σου αρέσει, όχι ότι σου ζητάει κάποιος που δεν μπορεί να καταλάβει πόσο άσχημα νιώθεις, ακόμη κι αν πιστεύει ότι είναι για το καλό σου.
    Εξάλλου δεν είναι σωστό να πιεζόμαστε να κάνουμε πράγματα που δεν μας αρέσουν γιατί μετά η ψυχολογική επιβάρυνση γίνεται μεγαλύτερη.
    Κάνε αυτό που ΘΕΛΕΙΣ εσύ η ίδια πραγματικά τελικά .
    Καλα να εισαι κοπελα μου μαλλον θα το προσπαθησω παροτι γενικα μισω να βγαινω απο το σπιτι για να καθομαι με αγνωστους απλα ειναι πολυ μεγαλη προκληση οπως ειπες για μενα κ παλι καλα που ειναι κατι προσωρινο

  6. #6
    Λες ότι υποφέρεις επειδή έχεις περάσει άσχημα στο σχολείο αλλά σκέψου ότι σε μια δουλειά δεν είναι το ίδιο όπως στο σχολείο.
    Στη δουλειά , απλά θα πηγαίνεις θα κάνεις την δουλειά σου και θα φεύγεις. Επίσης εκεί δεν θα έχει τόσο κόσμο όσο στο σχολείο.

    Καλό κουράγιο, καλή δύναμη και καλή αρχή , λοιπόν αφού λες ότι αποφάσισες πως θα πας και εδώ θα είμαστε για να μας πεις τα νέα σου και πως νιώθεις , ναι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Καταθλιπτικιά View Post
    Λες ότι υποφέρεις επειδή έχεις περάσει άσχημα στο σχολείο αλλά σκέψου ότι σε μια δουλειά δεν είναι το ίδιο όπως στο σχολείο.
    Στη δουλειά , απλά θα πηγαίνεις θα κάνεις την δουλειά σου και θα φεύγεις. Επίσης εκεί δεν θα έχει τόσο κόσμο όσο στο σχολείο.

    Καλό κουράγιο, καλή δύναμη και καλή αρχή , λοιπόν αφού λες ότι αποφάσισες πως θα πας και εδώ θα είμαστε για να μας πεις τα νέα σου και πως νιώθεις , ναι?
    Κοπελα μου ευχαριστω για το ενδιαφερον φοβαμαι μην επαναληφθει η ιδια κατασταση με το σχολειο εκτος αυτου νιωθω οτι η ζωη σαν εργαζομενη απλα δεν μου ταιριαζει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κοπελα μου ευχαριστω για το ενδιαφερον φοβαμαι μην επαναληφθει η ιδια κατασταση με το σχολειο εκτος αυτου νιωθω οτι η ζωη σαν εργαζομενη απλα δεν μου ταιριαζει
    Το σχολείο τελειωσε μην σκέφτεσαι αρνητικά πλέον όσο για την δουλειά προσπάθησε να το δουλέψεις μέσα σου και όταν εισαι έτοιμη το κοιτάς σοβαρά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by marsia View Post
    Το σχολείο τελειωσε μην σκέφτεσαι αρνητικά πλέον όσο για την δουλειά προσπάθησε να το δουλέψεις μέσα σου και όταν εισαι έτοιμη το κοιτάς σοβαρά.
    Προσπαθω ηδη να το παλεψω μεσα μου πραγματικα μισησα το σχολειο κ θελω αρκετη δουλεια να παψω να φοβαμαι ενα επαγγελματικο περιβαλλον

  10. #10
    Αν καταλαβα καλα αποφοιτησες απ τη φιλοσοφική και ήσουν και καλή μαθήτρια. Μου φαινεται πως αυτο που σε σπρώχνει να μην θελεις να εργαστεις, να μην θελεις να εργαζεσαι μαζι με αγνώστους, να προτιμας να γινεις οικοκυρα ή σχεδιάστρια (χωρις πολλες επαφες με τους αλλους οπου θα ναι καθαρα μια δικη σου δημιουργία χωρίς εξαρτηση απ τους αλλους), γενικα ολα αυτα που μας ειπες, δεν ειναι αποτελεσμα ελλειψης κλίσης/έφεσης ειτε γι αυτο που σπουδασες ειτε για κοινωνικοποιηση μεσω εργασιας. Ο λόγος ειναι η ψυχολογια, όχι η επιλογη αντικειμενου/τροπου ζωης που πραγματικα δε σ αρεσει. Αυτα που σε φορτωσαν σε παιδικη, εφηβικη κλπ ηλικια, οι ασχημες σου εμπειριες, επισκιασαν τις ικανοτητες σου (το ότι ησουν καλη μαθητρια, το ότι εβγαλες πανεπιστημιο και πολλα αλλα καλα για σενα που δεν μας τα ειπες), σε εκαναν να πιστεψεις πως δεν κανεις εσυ για τετοια, πως δε θα τα καταφερεις.
    Ετσι δεν αφηνεις τον εαυτο σου να δοκιμάσει. Τα ψυχολογικα σου επέβαλαν πως δεν σε κανεις, δεν σου επιτρεπουν να αφεθεις ελευθερη να δοκιμασεις. Σου εχει εμπεδωθει η εντυπωση πως δεν κανεις γι αυτα και γι αυτο κατευθυνεσαι στο να επιλεξεις αλλα, ητοι αυτα που θα σου προσφερουν ασφαλεια (οικοκυρα, μακρια απο εργασία, λιγες επαφες), μακρια απο ανθρωπους, όπου η πιθανοτητα καποιος να σε βλαψει ειναι απομακρυσμενη.
    Κι εγω για καποιο αντικειμενο εργασιας για χρόνια δεν δοκίμαζα, για παρόμοιους λόγους. Καποια στιγμη όμως οι συνθηκες καθως και καποιοι ουσιαστικαν με εξαναγκασαν να μπω στο παιχνιδι. Δεν μετανοιωσα, μου αρεσε, ηθελα να μεινω, ανακαλυψα πως με εξεφραζε αυτο που εκανα, κι απλα μετανοιωνα που δεν ξεκινησα πιο πριν.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Δηλαδή έχεις κοινωνική φοβία? Καλά το κατάλαβα? Σχεδιάστρια μόδας, ρε συ θα είχες να κάνεις με έναν κόσμο γεμάτο ψευτιά, υποκρισία, άσχετες και επιφανειακές σχέσεις,
    ενώ θα ήσουν υποχρεωμένη λόγω της δουλείας σου να κάθεσαι να γλείφεις, ή έστω να έχεις επαφές με ένα μάτσο ηλίθιους, γιατί αυτοί θα ήταν που θα διαφήμιζαν
    και θα προωθούσαν τη δουλειά σου. Γνώμη μου, αυτό που είσαι δεν θα ταίριαζε σε τέτοιο συρφετό. Από την άλλη θα ήθελα να σου επιστήσω λίγο την προσοχή,
    είσαι σίγουρη πως θέλεις οικογένεια, ή πρόκειται για μία σου επιθυμία που ενδόμυχα είναι "ανάγκη να μένω σπίτι". Δηλαδή, μείνε σπίτι, οκ, πρέπει να πας να σκλαβωθείς?
    Θα χτυπάς το κεφαλάκι σου. Συμφωνώ με τον Ιωάννη, ψάχνεις την ασφάλεια, εκεί πρόσεξε λιγάκι, η ανάγκη για ασφάλεια μη σε οδηγήσει σε δρόμους που θα σε καταπιέσουν.
    Έτσι κι αλλιώς σου εύχομαι τα καλύτερα!
    Be warned. My shite detector is on high alert.

Similar Threads

  1. Ο Παγωμένος Κόσμος Μου
    By Ακοινώνητος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 11-01-2011, 15:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 08-12-2010, 11:17
  3. Λειτουργώ μηχανικά σε μια σχέση...δηλαδή?
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 24-06-2010, 00:38
  4. Ο κόσμος που ζούμε
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-02-2009, 23:18
  5. μοναξιά-τί θα πεί ο κόσμος
    By jader in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 23-04-2006, 19:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •