Για την ασχήμια... - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast
Results 166 to 180 of 193
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Καλα τα λεει η κοπελια αλλα δεν με καλυπτει...

    Το θεμα ειναι οτι εχει ριζωσει το προβλημα...Τουλαχιστον σε εμενα ετσι ειναι και πλεον μια ειναι η λυση στον οριζοντα και αποψε μ το χαλασανε....

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Καλα τα λεει η κοπελια αλλα δεν με καλυπτει...

    Το θεμα ειναι οτι εχει ριζωσει το προβλημα...Τουλαχιστον σε εμενα ετσι ειναι και πλεον μια ειναι η λυση στον οριζοντα και αποψε μ το χαλασανε....

    KAΤΣΕ ΚΑΛΑ ΕΣΥ :P !!
    Άσε τη μία λύση στην άκρη γιατί δεν είναι λύση αυτό, μικρέ.
    Μήπως όλοι αυτοί που βρήκαν αυτή τη ‘’λύση’’ λόγω χρεών, λόγω ερωτικής απογοήτευσης , έπραξαν καλά και όμορφα?
    Ε άντε να φεύγουμε απ’ τη μέση. Όλοι οι χαζοί, όλοι οι άσχημοι, όλοι οι άρρωστοι , οι ανάπηροι (οι ομοφυλόφιλοι …! που τους θες στη γκιλοτίνα :PPP) κτλ να αδειάσουν την γωνιά. ‘Ετσι πάει?
    Εκτός αν η λύση που σκέφτεσαι είναι να φύγεις απ’ το σπίτι ή να ληστέψεις καμιά τράπεζα ξέρω ‘γω... εκεί πάω πάσο!
    Αν κατάλαβα λάθος συγνώμη, μου λες.
    Πρέπει να το πάρεις όμως λίγο ανάποδα ρε ‘συ, Νόκας.

    Έχει ριζώσει το πρόβλημα.
    Κι εγώ κάποτε έτσι πίστευα. Ήμουν ακόμη πιο βαριά απ’ όσο είσαι εσύ τώρα, κι όμως κατάφερα και το ξερίζωσα- δεν το έχω ξεριζώσει όλο για όλο - κι όμως είμαι άλλος άνθρωπος μέσα μου σε σχέση με τότε. Κι ακόμη το δουλεύω μόνη μου όμως για τον εαυτό μου. Για εμένα. Δεν μου το ζητάει κανείς κι ούτε κανείς νοιάζεται ή ενδιαφέρεται για το αν εγώ θα βουλιάξω τελείως ή για τον αν θα καταφέρω κάτι καλύτερο. Όμως εγώ θέλω να καλυτερέψω την ζωή μου για εμένα.
    Άρα κι εσύ μπορείς!
    Είναι ριζωμένο- μα μπορείς να ξεριζώνεις από λίγο κάθε μέρα αρκεί να το πάρεις απόφαση ότι αυτό θα το δουλέψεις και δεν θα αφεθείς.
    Μόνο του δεν φεύγει.

    Η κοπέλα πολύ σωστά τα λέει, κι εφαρμόζονται αυτά που λέει κι σε εσένα μια χαρά.
    Όμως με την δική της σκέψη έφτασε σε αυτά τα συμπεράσματα και καλυτέρεψε την ζωή της πρακτικά. Ό,τι λέει, τα νιώθει και τα καταλαβαίνει αυτή η ίδια. Είναι αδύνατον να στα περάσει εσένα , αν δεν κάτσεις κάτω μόνος σου να καταλάβεις, να βρεις τι θα κάνεις, πώς θα βγεις από το βούρκο.
    Αν δεν κάτσεις κάτω να στραφείς στο πώς θα λύσεις το πρόβλημα μόνος σου, πως θα ανέβεις από αυτή τη λακούβα , στο τι μπορεί να σκεφτείς να κάνεις για να νιώσεις καλύτερα, με σκέψη όμως και λογικές λύσεις που σε κάνουν να νιώθεις ευχαριστημένος εσύ ο ίδιος με τον εαυτό σου, ό,τι και να πει η κοπέλα ή εμείς , ναι ,συμφωνώ , πως τα θεωρείς βλακείες και τα λόγια μας δεν μπορούν να σου αλλάξουν την ζωή ούτε να σου ξεριζώσουμε εμείς το πρόβλημα μπορούμε. Μακάρι να μπορούσαμε εμείς να το κάνουμε για εσένα, όμως δεν γίνεται.

    Γι’ αυτό πρέπει να κάτσεις κάτω και να στρέψεις τη σκέψη σου όχι στη μαύρη ζωή που περνάς και σε όλα αυτά που χάνεις επειδή είσαι άσχημος, αλλά τι σκατά θα κάνεις για να κερδίσεις έστω κάτι απ’ όλα αυτά ξανά. Να τα πάρεις πίσω. Έστω την χαρά σου να φέρεις πίσω.
    Δεν μπορεί να τα χάνεις όλα επειδή είσαι άσχημος. Κάτι απ’ όλα το αφήνεις εσύ και χάνεται.
    Δεν σου γράφω κάτι παραπάνω , καθώς γνωρίζω σε τι κατάσταση βρίσκεσαι και ξέρω πολύ καλά πως καθώς διαβάζεις, θα σκέφτεσαι ‘’ναι καλά εντάξει αλλά εγώ είμαι έτσι και δεν αλλάξω. Εσύ λες μλκιες.’’.

    Εγώ πάντως επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα κι επειδή είχα βρεθεί ακριβώς μέσα στα δικά σου τα παπούτσια κάποτε... σου λέω πως σε καταλαβαίνω, ξέρω πώς τα βλέπεις όλα , σε νιώθω, όπως θα σου πω και το άλλο όμως:
    Κάτσε κάτω , βάλε σκέψη κάτω και άρχισε να λύνεις μικρέ. Μπορείς και γίνεται.
    Η μορφή δεν αλλάζει, όμως οι σκέψεις, το πώς νιώθεις και κατά συνέπεια οι πράξεις σου, είναι στο δικό σου το χέρι (μυαλό) να αλλάξουν.
    Πείσμα ρε και δύναμη!

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Πριν καιρο ειχα βρεθει σε ενα μπαρ και συζητουσα με τον μπαρμαν περι σχεσεων, σεξ, κτλ κτλ....με λιγα λογια την ειχα ακουσει και μιλαγα με εναν αγνωστο γιατι κοντευα να φουνταρω μεσα στο σπιτι και τα κωλοδιαβασματα. Τεσπα, μου ελεγε ο τυπος, οτι ο τυπος της γυναικας που του αρεσει ειναι ξανθια και πολυ skinny, μικροκαμωμενη και σκυλοφατσα. Κοινως να ειναι γυναικα που να τραβαει βλεμματα. Δεν ειμαι τιποτε απο αυτα βοτκα μου, αληθεια. Και θεωρω τον εαυτο μου ουδετερο. Ισως και ασχημο, γιατι οχι. Παρολαυτα ο τυπος γουσταρε για καποιον λογο. Ειχα πεσει απο τα συννεφα, δεν το πιστευα οτι ο σουπερ cute τυπος με εβρισκε τοσο ελκυστικη. Περασε λιγος καιρος, το θεμα μας ειχε προχωρησει και σε καποια συζητηση μας μου λεει: οντως, το μυαλο μπορει να σε εξιταρει πολυ, να κανει καποιον να σε ερωτευτει τρελα. Ομως εαν εχεις την Α(πες πως ειμαι εγω η Α) και την Β που εχει το μυαλο της Α+το πακετο ξανθια και κοκαλιαρα, διαλεγεις την Β.... Τοτε καταλαβα λοιπον οτι οσο ελκυστικο μυαλο και αν εχεις, εαν δεν εισαι τραβηχτικη, εαν δεν παραπεμπεις σε κατι πολυ γοητευτικο, συνεχως θα παραμονευει ο κινδυνος να μεινεις στον ασσο, καθως η εμφανιση τις περισσοτερες φορες υπερισχυει των παντων. Και δεν τα γραφω αυτα για να σε αποθαρρυνω, απλα μοιραζομαι την δικη μου εμπειρια που δειχνει οτι ο ερωτας περναει απο το γυμναστηριο, το κομμωτηριο και την καλη ντουλαπα :-Ρ εαν εισαι και λιγο εξυπνος, ακομη καλυτερα. Αλλα μεχρι στιγμης, βλεπω οτι το να εισαι ελκυστικος ανοιγει πολλες πορτες, σε ολους τους τομεις.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Ηowtodream, δεν με αποθαρρύνεις σε καμία περίπτωση. Θα κοροϊδεύαμε τον εαυτό μας, εάν κλείναμε τα μάτια στην πραγματικότητα επειδή δεν μας ''βολεύει'' (μιλάω για εμένα προσωπικά ε).
    Έτσι είναι, η ομορφιά ανοιγεί πολλές περισσότερες πόρτες σε αυτούς/ες που την έχουν και πολύ πιο εύκολα σε όλους τους τομείς - εκτός από την φιλία.
    Και φυσικά, όλοι θέλουν γύρω τους μια ωραία γυναίκα - δεν μπορώ να φανταστώ για ποιον λόγο κάποιος θα προτιμούσε μια λιγοτέρο ελκυστική, εάν μπορούσε να βρει μια καλύτερη.
    Θα το έκανε αυτό μόνο αν την είχε αγαπήσει. Αν κάποιος είναι νέος και ζει την ζωή του , φυσικά και θα πάει με ό,τι καλύτερο βρει- το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες.
    Αυτό είναι ζωή, απόλαυση, διασκέδαση και εμπειρίες.
    Δεν νομίζω ότι είναι άδικο όμως. Έτσι είναι το παιχνίδι. Το ωραίο μετράει - τι να γίνει...

    Βλέπεις όμως πως κι εσύ, τον έριξες όμως με τα δικά σου προσόντα. Δεν σου ξέφυγε.
    Θέλω να πω, οκ... μπορεί να σε άφηνε για μια καλύτερη , όμως την εμπειρία σου την έζησες, την πήρες, την έχεις πια και ήρθες σήμερα εδώ να την γράψεις!
    Και θα το καταφέρεις πάλι με κάποιον άλλον.
    Άσχετα που κάποια άλλη θα έχει καταφέρει διακόσιους στον ίδιο χρόνο :P

    Τέλος πάντων...
    τι να πω κι εγώ...
    Last edited by HarleyQuinn; 10-01-2014 at 06:58.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    η λογοκρισια στο 95% των περιπτωσεων ειναι σωστη αφου στη δικη μου περιπτωση δεν υπαρχει ουτε ενα πρασινο μυνημα οι υπολοιποι ας γραφουν τζαμπα για να διαγραφονται τα αντιστοιχα μυνηματα τους
    Δεν έχω ιδέα για το τι γράφτηκε, εύκολα μαντεύω όμως. Και φυσικά ο διαχειριστής κάνει άριστη δουλειά.
    Συνέχισε την αξιοπρεπή σου εμφάνιση , καλέ μου εσύ! Τα δικά σου μηνύματα ποτέ δεν θα πρασινίσουν!

    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ΥΓ θα προσλαβω τη vodka για συνηγορο για να στα χωνει συνεχεια χαχα!
    Με χαρά μου θα γινόμουν ο συνήγορος σου, Άλεξ, μα δεν βρίσκομαι σε αυτό το φόρουμ για να χώνω.
    Πάνω γράφει ''Φόρουμ υποστήριξης'', στην κατηγορία ''Κατάθλιψη- Δυσθυμία'' έχει κάτι μικρά γραμματάκια από κάτω... Εϊναι μια επεξήγηση. Όποιος έχει την δυνατότητα κατανόησης κειμένου το πιάνει το νόημα.
    Last edited by HarleyQuinn; 10-01-2014 at 07:02.

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by σοκολατα 14 View Post
    Κατι που μαρεσει σε εσενα , μου το εχεις δειξει οτι το εχεις, ειναι οτι εχεις το θαρρος γιατι θαρρος ειναι το οτι παραδεχεσαι οτι εχεις ελλατωματα και δε προσπαθεις να κανεις εντυπωση στους αλλους η να δειξεις οτι εισαι τελεια .
    Κάτι που μου αρέσει σε εσένα και μου το έχεις δείξει , είναι που είσαι πολύ καλόκαρδη, ευγενική, ειλικρινής κι εσύ, και βοηθάς απλόχερα τον κόσμο του φόρουμ : ) Κι εγώ δεν μπορώ παρά να σου δώσω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, μικρή ^^

    Quote Originally Posted by σοκολατα 14 View Post
    Η εμφανιση φταιει σε μερικους ανθρωπους κι εμενα καποιοι με εχουνε δει σε εμφανιση και εβγαλαν συμπερασμα οτι ειμαι βαρετη και ξενερωτη αλλα εχω γνωρισει και ατομα που αντι για βαρετη η χαζη η ξενερωτη τους φαινομουνα γλυκουλα αλλα χαθηκαμε με αυτα δεν ημασταν φιλοι απλα και με αυτα παρεα μονο καναμε , αλλα τα περισσοτερα ατομα η αληθεια ειναι που γνωρισα με σνομπαραν .
    Ναι, δεν διαφωνώ, ισχύει. Δεν είναι όλοι ανοιχτοί στον καθένα όπως είναι, και βγάζουν εύκολα συμπεράσματα μόνο από αυτήν ή και απορρίπτουν λόγω αυτής μόνο.
    Δεν είναι τελείως αβάσιμο βέβαια αυτό (γενικά το λέω, όχι για εσένα), γιατί αν παρατηρήσεις τα ρούχα που φοράει κάποιος, μπορείς να καταλάβεις πχ το είδος της μουσικής προτιμάει ή κάποιο σπορ ίσως που κάνει. Με μια πρώτη ματιά σίγουρα φαίνεται και στο περίπου ο χαρακτήρας. Μπορείς να μαντέψεις την δουλειά του, την οικονομική του κατάσταση. Σίγουρα κάποια στοιχεία της προσωπικότητας του από τον τρόπο που ντύνεται.. φαίνονται αρκετά ενδιαφέροντα του , καθώς κι από την γενική έκφραση του προσώπου του-σίγουρα κι από αυτή βγάζεις πολλά συμπεράσματα..από την στάση του σώματος κτλ

    Quote Originally Posted by σοκολατα 14 View Post
    Αλλα δε μπορει να μην εχει καμια καμια σημασια ο χαρακτηρας .
    Γνωριζω προσωπικα καποιον που εμφανισιακα δεν ειναι και ασχημος αλλα ουτε και πανεμορφος αλλα ασχημο δεν τον λες κι ομως δεν εχει φιλους ουτε παρεες εξαιτιας της συμπεριφορας του .
    Εγω κι ενας φιλος μου( ο μοναδικος μου) τον κανουμε μερικες φορες παρεα ομως που τον γνωριζουμε και σε αλλους γνωστους του φιλου μου για να βρει εστω παρεες να μη νοιωθει μονος αλλα ολο μαλακιες κανει , συγνωμη κιολας.
    Το μονο που θελει ειναι να κανει εντυπωσεις η μειωνει τους αλλους και χαιρεται κι ετσι τον αντιπαθουνε ευκολα
    Αυτό ήθελα να περιγράψω όμως, να.. ακόμη κι αυτόν τον ανέχεστε εσείς , έστω πού και πού. Δεν είναι τελείως μόνος , παρ' όλο τον άσχημο χαρακτήρα του.

    Quote Originally Posted by σοκολατα 14 View Post
    Αν αποφασισεις να ψαξεις καποια στιγμη καλη τυχη !!!!
    Να 'σαι καλά, (κάποτε... θα αποφασίσω :Ρ). Καλή συνέχεια ^^
    Last edited by HarleyQuinn; 10-01-2014 at 06:46.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Και για πες ρε βοντκα ποια ειναι η λυση;;;

    Που 2 χρονια και βαλε ταλαιπωρουμαι με τα ιδια και τα ιδια...Ηδη εχω ξεπερασει το χρονικο οριο π ειχα βαλει στον εαυτο μου μηπως μπορεσω και "Στρωσω"
    Δεν ειναι κατασταση αυτη π περναω και ουτε η ποιοτητα ζωης μου ειναι ανεκτη...Κουραστηκα...

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Τί έγινε πάλι εδώ; Vodka, βλέπω ότι το θρεντ τσιγκλάει πολύ... και τελικά μάλλον ανέδειξε την εσωτερική ασχήμια, σε μείζον
    θέμα, που κακά τα ψέματα να τονίσουμε, πως επηρεάζει αρνητικά και την όποια εξωτερική εμφάνιση ή κι εξαρτάται απ' αυτήν.
    Εσύ όμως μια κι έχεις αρκετά θετικά στοιχεία και τη ζωή μπροστά σου, άρχισε ν' αγαπάς τον εαυτό σου έτσι όπως του αξίζει κι
    απέβαλε την φωνή που έχεις ενσωματώσει του κριτή, που σου έμαθε να βλέπεις όχι με τα μάτια σου, αλλά με τα μάτια
    της ανταγωνιστικής και παρεμβατικής κοινωνίας μας, με τα ένα σωρό λάθος της πρότυπα και στερεότυπα.


    Επίσης, σου βρήκα κι αυτό το συγκινητικό βιντεάκι, που γύρω στο 3:18' αφορά το θέμα σου


    Last edited by μαρκελα; 10-01-2014 at 22:41.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Έλα ρε συ, Nocash, κι η δική μου ποιότητα μίζερη είναι - και πολλών άλλων παιδιών εδώ μέσα- κι έχω ένα βουνό εξωτερικά προβλήματα σε όλους τους τομείς, που δεν είναι στο χέρι μου να τα λύσω κι είναι πολύ σημαντικότερα από αυτό εδώ το θέμα.
    Δεν έχω λεφτά, δεν έχω φίλους, δεν έχω κάποιον να μιλήσω... και την βγάζω κλεισμένη μέσα σε αυτό το δωμάτιο. Συνέχεια με γραμματάκια. Ένα 6μήνο τώρα.
    Και δεν έχω ιδέα αν θα αλλάξει κάτι και πότε ... Παρηγορήσου λίγο, μικρέ!
    Κι έχω βαρεθεί τόσο πολύ τα πάντα, που πραγματικά και να πεθάνω βαριέμαι , μου φαίνεται ανούσιο και αυτό :P
    Οπότε κάθομαι απλά και είμαι.

    Αν κι εσύ βαρέθηκες την ζωή που κάνεις με όλη σου την δύναμη και μπούχτησες, τότε η λύση είναι να σκέφτεσαι και να κάνεις τα αντίθετα απ' αυτά που κάνεις τώρα.
    (Σου έστειλα δύο κατεβατά κείμενα. Εϊναι μια προσπάθεια να σε βοηθήσω..)
    Last edited by HarleyQuinn; 11-01-2014 at 11:42.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Μαρκέλα μου, είσαι μια πολύ οξυδερκής γυναίκα (κι όχι μόνο!) και σαν τέτοια, προσέδωσες σε αυτό το θέμα κι ένα ακόμη πολύ καλό point!

    Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου και το βιντεάκι, που δεν θα κρύψω πως με συγκινεί εξίσου.
    Και θα κρατήσω τα λόγια σου και όλων των υπολοίπων..
    Last edited by HarleyQuinn; 12-01-2014 at 00:14.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Τα διαβασα βοντκα και δυστυχως δεν αλλαζω γνωμη εγω....Πλεον εχω αφεθει εχω στερηθει τοσα πολλα και οτι συμβαινει το ριχνω εκει...Εχει ριζωσει και δεν αλλαζει κατι...Μου εχει δημιουργησει τοσο μεγαλο προβλημα και δεν μπορω ουτε να δουλεψω ουτε καθαρη σκεψη να εχω ουτε να ζησω με μια τουλαχιστον ανεκτη ποιοτητα ζωης...Αι στο διαολο με τη κωλο ζωη μου....

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Κι όμως , Nocash, είσαι περισσότερο φοβητσιάρης παρά άσχημος , όπως κι εγώ.

    Δεν θα σου πω ότι είναι παράλογο που τα ρίχνεις όλα στην εμφάνιση. Γιατί από εκεί ξεκίνησαν όλα. Έχεις δίκιο... Είναι ένα αντικειμενικό πρόβλημα που απευθύνεται σε εξωτερικούς παράγοντες, τους οποίους δεν είναι στο χέρι μας να τους ελέγξουμε.
    Είδες , και κανένα από τα παιδιά δεν μας είπε ότι έχουμε άδικο, καθώς όλοι γνωρίζουμε τι παίζει και πως παίζεται το παιχνίδι. Τι μετράει και τι όχι. Και γιατί το καταλαβαίνουν όλοι πως δεν θα ήθελαν να είναι στη θέση μας :PPP
    Έφαγες τόνους απορρίψεων που έφεραν ατέλειωτες ώρες με κλάματα, απογοητεύσεις...
    Είδες όλους τους άλλους γύρω σου, τους κανονικούς και τους ‘’όμορφους’’ να ζουν και να διασκεδάζουν με έρωτες και ανταπόκριση, ενώ όταν γύριζες και κοίταζες τον εαυτό σου στον καθρέφτη αντίκρυζες μια μορφή που φταίει για όλα αυτά που δεν μπορείς να ζήσεις κι εσύ... όλα αυτά που χάνεις εξ αιτίας της...

    Κι ήρθε το μίσος για την μορφή δικαιολογήμενα.
    Κι ήρθε η κατάθλιψη , δικαιολογημένα κι αυτή. Που φέρνει με την σειρά της ακόμη ένα σωρό προβλήματα συμπεριφοράς και θλιβερά αισθήματα.

    Ξεκινήσαμε από μια κακή εμφάνιση που συνειδητοποιήθηκε και δημιουργήθηκε ένα ολόκληρο σύμπλεγα προβλημάτων αλληλένδετων μεταξύ τους φυσικά σε όλους τους τομείς εσωτερικά, που όμως έχουν αντίκτυπο εξωτερικό πάλι παντού, το οποίο μπέρδεμα άντε τώρα να βρεις από πού θα το πιάσεις να ξεκινήσεις να το φτιάχνεις...

    Και στο τέλος κάθε σκέψης, γυρνάς στην αρχή και λες ‘’ναι, αλλά αν δεν ήμουν άσχημος, δεν θα μου είχαν συμβεί όλα αυτά. Αν εγώ ήμουν κανονικός, τόσο κανονική θα ήταν κι η ζωή μου’’.
    Και το ξέρω πως δεν ζητούσες τίποτα μεγαλεία και τίποτα άλλο περισσότερο από το να έχεις μια φυσιολογική εμφάνιση που θα σε βοηθούσε να αρέσεις, να πετυχαίνεις ευκολότερα στις σχέσεις στην φυσιολογική ζωή που ζουν όλοι οι γύρω μας. Στα όνειρα...
    Αν δεν είχες ένα άσχημο πρόσωπο, δεν θα είχες υποστεί κοροϊδίες που σε πλήγωσαν βαθιά, απορρίψεις , δεν θα είχες φτάσει να μισείς τον εαυτό σου, δεν θα είχες πάθει εμμονή και κατάθλιψη...
    Αν δεν ήσουν άσχημος, θα είχες μια ωραία, ευτυχισμένη και φυσιολογική ζωή σήμερα. Θα αγαπούσες τον εαυτό σου και ίσως είχες και πολλές αγάπες από άλλους.

    Αλλά όλο αυτό το τελευταίο είναι μόνο ένα ‘’αν’’. Τι λες?

    Έλα μωρέ, Nocash , εντάξει τώρα κωλώνουμε κι εμείς, παραδέξου το.
    Σκέφτεσαι τη ‘’λύση’’, δηλαδή θα βρεις τα κότσια να τελειώσεις μια ζωή, αλλά δεν θα βρεις τα κότσια να αντέξεις μια απόρριψη?
    Έχεις τα κότσια να βάλεις τέλος και να μην ξαναδεις ποτέ κανένα από τα αγαπήμενα σου πρόσωπα, και φοβάσαι να φλερτάρεις μια φορά την κοπέλα που σου αρέσει γιατί είσαι σίγουρος πως θα φας χυλόπιτα? Μπορεί και να είναι έτσι, να την φας, αλλά δεν θα την αντέξεις δηλαδή , τόσο πια σοβαρό είναι?
    Και τι έγινε δηλαδή? Τόσος φόβος?
    Σκέφτεσαι συνέχεια σοβαρά να φουντάρεις, να ξεπεράσεις τον φόβο του θανάτου και δεν σκέφτεσαι σοβαρά να ξεπεράσεις τον φόβο 50 άκυρων?
    Σκέφτεσαι και κλαις για την ζωή που χάνεις και ψάχνεις δύναμη για να εφαρμόσεις την ‘’λύση’’ μια μέρα, αλλά φοβάσαι να βγεις έξω ένα βράδυ , να πιεις και να κοιτάξεις κι ας γύρισεις σπίτι απογοητεύμενος? Και δεν το κάνεις. Δεν ξεπερνάς τον εαυτό σου. Αν το κάνεις, μια άλλη μέρα θα τα πας καλύτερα.
    Μια άλλη μέρα θα περάσεις καλά και θα γυρίσεις χαρούμενος.
    Και τι έγινε που δεν θα επιστρέψεις όλες τις ημέρες χαρούμενος? Θα σε μαλώσει κανείς, θα σε κατακρίνει κάποιος? Όχι.
    Φοβάσαι να ανοιχτείς σε έναν φίλο σου και να του πεις τα αισθήματα σου, τις σκέψεις και τους φόβους σου. Γιατί? Τόσο πια ντροπιαστικά είναι? Τι θα γίνει δηλαδή, τι θα σου κάνει? τι θα πάθεις αν εκθέσεις τον εαυτό σου όπως είναι?
    Στα λέω εγώ που δεν έχω φοβηθεί να την κάνω την πράξη αυτή.
    Στα λέω εγώ που φοβόμουν και ντρεπόμουν για κάθε μου κίνηση, από το ανοίξω το στόμα μου να πω μια κουβέντα σε μια παρέα, μέχρι να πάω να ζητήσω δουλειά, μέχρι να πλησιάσω αυτόν που μου αρέσει.
    Κι αυτά τα φόβομουν , όμως τα έκανα κι αυτά πράξη και χαίρομαι. Και τις πιο πολλές φορές πέτυχε κι είχα ένα αποτέλεσμα πολύ ικανοποιητικό.
    Ακόμη έχω όμως κάποιους αλλά το προσπαθώ. Προσπαθώ και θέλω. Βλέπεις. Κι εγώ φοβάμαι την επαναλαμβανόμενη απόρριψη αλλά το σκέφτομαι και λέω ''ρε είσαι χαζή τελικά? και τι πάθεις στο τέλος?''.

    Όλα τα άλλα δεν τα φοβάμαι. Και ανάπηρη να μείνω, τα πόδια να μου κόψουν, θα το αντέξω και θα το δεχθώ μια χαρά. Καλά θα είμαι.
    Και φοβάμαι μερικές απορρίψεις λόγω ασχήμιας? Γελοίο δεν είναι ρε συ?
    Απλά θα έρθουν οι μέρες που θα με πιάσει στεναχώρια και θα έρθω εδώ στο φόρουμ να κλάψω.

    Έλα τώρα...
    Εντάξει κι εγώ... βλέπεις ότι κλαίγομαι. Μου αρέσει μάλλον μερικές φορές να κλαίγομαι και αφήνω τον εαυτό μου να το κάνει χωρίς ντροπή αφού το θέλει. Και ναι, γίνομαι και τραγική. Γιατί να το κρύψω? Αφού έτσι νιώθω όταν το κάνω... μου βγαίνει μια τραγικότητα οκ.
    Και έρχονται οι μέρες που πέφτω σε μαύρη κατάθλιψη γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Μια ζωή είμαι καταθλιπτική κάπως- δεν είμαι η χαρά της παρέας.
    Κι όμως γελάω.

    Γελάω ρε με τα χάλια μου και προχωράω.
    Και ξεπερνάω του φόβους που έχω μέσα στο κεφάλι μου για κάθε μου κίνηση να με σταματούν.

    Δες λίγο την ζωή σαν challenge. Δοκίμασε λίγο τον εαυτό σου στα απλά καθημερινά που σταματάς να κάνεις επειδή νομίζεις ότι δεν μπορείς. Ρώτα τον , πες’’ ρε φοβητσιάρη, γιατί φοβάσαι να το κάνεις αυτό?’’.
    Κι όταν νιώθεις κουρασμένος, κάτσε ξεκουράσου.
    Κι όταν νιώθεις λυπημένος, κλάψε με την ησυχία σου.
    Κι όταν νιώθεις απογοητευμένος, λυπήσου κι άλλο.
    Ζήτα από κάποιον να σε φροντίσει , αν υπάρχει τέτοιος.
    Αλλιώς φρόντισε εσύ λίγο τον εαυτό σου σαν να ήταν παιδί.
    Μα σήκω την άλλη μέρα, Nocash, και πάρε έστω αυτό το μικρό που μπορείς να πάρεις.
    Η μορφή δεν αλλάζει αλλά μη μου λες ότι τελικά αυτή φταίει για τα πάντα.
    Μη γυρίζεις πάλι στην αρχή.

    Άιντε.

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Τεσπα, μου ελεγε ο τυπος, οτι ο τυπος της γυναικας που του αρεσει ειναι ξανθια και πολυ skinny, μικροκαμωμενη και σκυλοφατσα. Κοινως να ειναι γυναικα που να τραβαει βλεμματα. Δεν ειμαι τιποτε απο αυτα βοτκα μου, αληθεια.
    κοινως τα μπαζα!,σορυ οι ψευτοωραιες ηθελα να πω!

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    Τεσπα, μου ελεγε ο τυπος, οτι ο τυπος της γυναικας που του αρεσει ειναι ξανθια και πολυ skinny, μικροκαμωμενη και σκυλοφατσα. Κοινως να ειναι γυναικα που να τραβαει βλεμματα. Δεν ειμαι τιποτε απο αυτα βοτκα μου, αληθεια.
    κοινως τα μπαζα!,σορυ οι ψευτοωραιες ηθελα να πω!
    Να ξερες cherrybanana, ποσοι δε θα με απερριπταν αν ημουν ετσι.....
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Να ξερες cherrybanana, ποσοι δε θα με απερριπταν αν ημουν ετσι.....
    το μονο ευκολο να γινεις..αδυνατισε μεχρι αηδιας και βαλε στην χλωρινη το μαλλι σου.
    οκ δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν και οι ωραιες αυτου του ειδους αλλα οι περισσοτερες ειναι εντελως ψευτικες.
    και γιατι να αρεσεις στο συρμο?το πιο σημαντικο ειναι να εισαι ο εαυτος σου!
    θα θελες να γινεις μια απο αυτες τις παμπολλες πανομοιτυπες κοπελες?

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •