Για την ασχήμια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 193
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37

    Για την ασχήμια...

    (οποιαδήποτε άποψη , κριτική , σχόλιο ή βρισίδι δεκτό )


    Βλέπω το εαυτό μου στον καθρέπτη πολύ άσχημο, αποκρουστικό, απαίσιο και σιχαμένο. Το έχω συνηθίσει πλέον μετά από τόσα χρόνια και δεν φρικάρω, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι το έχω αποδεχτεί κιόλας.
    Ξέρω ότι αντικειμενικά δεν είμαι και η πιο άσχημη του κόσμου, εγώ όμως αισθάνομαι έτσι. Δηλαδή αν μου πεις ‘’αυτή είναι χειρότερη από εσένα’’ ούτε καν θα με αγγίξει , δεν μ’ ενδιαφέρει που είμαι καλύτερη από κάποια άλλη.
    Με ενδιαφέρει το ότι αυτό που βλέπω εγώ στον εαυτό μου δεν μου αρέσει.
    Γιατί δεν μου αρέσει? Χμ.. Γιατί δεν ανταποκρίνεται στο ωραίο, σε αυτό ας πούμε που πλασάρεται ως όμορφο και έχω συνηθίσει να βλέπω.

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το μυαλό μου συνειδητοποιεί κι έχει φάει κόλλημα κιόλας! ότι είμαι ένα κωλόμπαζο που δεν αξίζω δεκάρα.
    Δηλαδή , πώς φτάνει ένα μυαλό να βλέπει τον εαυτό του στον καθρέπτη και να μην του αρέσει?
    Προφανώς, αν είχα αποδοχή από το αντίθετο φύλο, λογικά θα μου άρεσα κι εμένα έπειτα (?) Αναρωτιέμαι..... γιατί δεν ξέρω κάτα πόσο ισχύει το αν εμείς πρώτα αποδεχομάστε τον εαυτό μας όπως είναι κι έπειτα μας αποδέχονται κάποιοι άλλοι (λέω κάποιοι γιατί φυσικά δεν μπορούν ποτέ να μας αποδεχτούν όλοι μα όλοι ή να αρέσουμε στους πάντες) ή το αντίθετο : ότι μας αποδέχονται οι άλλοι κι έπειτα εμείς αποκτούμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και αυταρέσκεια..
    Ίσως ισχύουν και τα δύο μαζί σε αλληλεπίδραση και ταυτόχρονα.
    Από την άλλη, αν δεν είχα αυτοπεποίθηση αλλά είχα αποδοχή από το άλλο φύλο , η αυτοπεποίθηση θα αυξανόταν.
    Αν είχα αυτοπεποίθηση έτσι όπως είμαι , αλλά δεν είχα αποδοχή , η αυτοπεποίθηση θα μειωνόταν.
    Τώρα που δεν έχω αυτοπεποίθηση μα ούτε και αποδοχή , τι γίνεται?
    Πέφτεις στα τάρταρα.

    Κοίτα να δεις από αυτό τώρα τι έχω πάθει..

    Λέω στον εαυτό μου: Καν’τα ρε ! Πήγαινε κάνε τατουάζ αφού το θες. Φόρα και κολάν αφού το θες.
    Θα το κάνω το τατουάζ. Θα το φορέσω και το τζιν που τελικά νιώθω άνετα .
    Αλλά στο τέλος θα μείνω με μια εικόνα που τελικά δεν με ικανοποιεί.

    Που λες..
    και θα γυρίσεις να μου πεις: καλά ρε, είσαι τόσο ηλίθια? Θες σώνει και καλά να γίνεις ωραία.. Κάτσε έτσι, ρε κοριτσί μου, και για όλους υπάρχει κάτι, σιγά! Απλώς να είσαι ο εαυτός σου.
    Σϊγα το πράγμα δηλαδή ρε βλαμένη, μήπως δεν υπάρχουν κι άλλες άσχημες που έχουν σχέσεις , μόνο εσύ είσαι? Τι θες δηλαδή, να είσαι σαν μοντέλο για να περνάς καλά?


    ‘’Να είμαι απλώς αυτό που είμαι’’................
    Και όντως, δεν υπάρχει τίποτα άλλο να κάνω , εκτός από το να μείνω έτσι όπως είμαι. Παίρνω κι ένα ύφος αυτοπεποίθησης, παριστάνω ότι είμαι υπέροχα στους άλλους και όντως το χάφτουν κιόλας ότι νιώθω καλά με εμένα.
    Γυρίζει ένας τύπος και μου ζητάει να βγούμε για καφέ (υποθετικά λέμε τώρα , αλλά οκ έχει συμβεί και κάποιες φορές). ‘Ντάξει! έχει δει τη μούρη μου με όλα της τα χάλια – παραβλέπει τα στραβά δόντια, τη μεγάλη μύτη- και νομίζει ότι έχω οκ σώμα.
    Μπορώ τώρα εγώ να πάω με αυτόν να κάνω κάτι, που νομίζει ότι έχω ωραίο σώμα ενώ είναι σαπιόσωμα?!
    Πώς θα αντιμετωπίσω την απογοητεύση του και την απόρριψη του, όταν καταλάβει τελικά ότι είμαι μπακατέλα και τελείως σάπια?
    Και αφού ξέρω ότι ζητούσε ένα ωραίο σώμα το οποίο εγώ δεν το έχω, πώς θα πάω να σπάσω τα μούτρα μου οικειοθελώς , αλλά και γιατί να του σπαταλήσω εκείνου τον χρόνο του?

    Λες ότι πρέπει να δοκιμάσω πολλές φορές κι ας σπάσω τα μούτρα μου κι ότι κάποιος θα βρεθεί τελικά που θα με αποδεχθεί και θα ταιριάζουμε.
    Είναι σαν να σου λέω : Πέσε από τον δεύτερο όροφο που δεν είναι πολύ ψηλά, άρα έχεις πολλές πιθάνοτητες να μην πεθάνεις, μπορεί να σπάσεις όμως χέρια και πόδια –δεν πειράζει- σε λίγο καιρό θα είσαι καινούριος και πάλι , ίσως με κάποιες ουλές ή και κουσούρια- αλλά έχεις επίσης και πάρα πολλές πιθανότητες να πηδήξεις και να μην πάθεις απολύτως τίποτα!!!!
    Το κάνεις? Δηλαδή με αυτήν την λογική , πηδάς τώρα από τον δεύτερο? Κι όχι μόνο μία φορά αλλά πολλές?

    Θέλω να έχω σχέσεις με το άλλο φύλο . Δεν είναι επιλογή μου να μην έχω. Δεν έχω διαλέξει να γίνω καλόγρια.
    Αλλά φοβάμαι να δοκιμάσω να το διεκδικήσω. Ξέρω ότι αυτό που έχω να δώσω δεν είναι αρκετό ούτε ‘’καλό πράμα’’ ούτε σε εμφάνιση αλλά ούτε και σαν προσωπικότητα.

    Φοβάμαι την απόρριψη λόγω ασχήμιας. Το να με απορρίψει σαν χαρακτήρα , δεν θα μου κοστίσει καθόλου, αλλά το να με ακυρώσει μόνο και μόνο γιατί δεν είμαι ωραία, το φοβάμαι και με πληγώνει βαθιά. Φοβάμαι τη διάλυση που θα νιώσω όταν θα εισπράξω αυτό που ήδη περίμενα.

    Επίσης, σαν εικόνα του να κάνω κάτι με κάποιον μου φέρνει αηδία. Πραγματικά με θεωρώ αηδιαστική κι ακόμη κι αν αυτός ο κάποιος ήταν χαζός ή μεθυσμένος ή καθυστερημένος και δεν καταλάβαινε τίποτα ή στην τελική δεν είχε πρόβλημα και πάλι εγώ δεν θα ένιωθα καθόλου άνετα ούτε θα απολάμβανα τίποτα.

    Οπότε και φτάνω στο αδιέξοδο ‘’ δεν κάνω τίποτα και κάθομαι μόνη ενώ δεν το θέλω, προκειμένου να μην πληγωθώ χειρότερα’’.

    Ή να πάρω μια βαθιά ανάσα και να ξεκινήσω τα πεσίματα απ’ τον δεύτερο μέχρι όσο αντέξω? Δεν ξέρω πόσες αντοχές έχω σαν άνθρωπος , δεν ξέρω πόσες απορρίψεις /χυλόπιτες ή κοροϊδίες ή άσχημα σχόλια θα μπορέσω να προσπεράσω μέχρι να διαλύσω..

    Παράλληλα, δεν ξέρω και πόσο μπορώ να αντέξω χωρίς την ευχαρίστηση των σχέσεων με το άλλο φύλο. Να ζήσω , δηλαδή, μια ολόκληρη ζωή χωρίς την παραμικρή επαφή με το άλλο φύλο. Ούτε κι αυτό αντέχεται και δεν είναι ωραίο..

    Και να ‘μαι εδώ σήμερα, 24 χρονών , με σκυμένο το κεφάλι , χωρίς καμία εμπειρία ή απόλαυση, να σκέφτομαι μόνο αν θα μπορούσα να δοκιμάσω κάτι ή όχι.

    Κάθομαι άπραγη τελικά κι έτσι περνάν τα χρόνια............

    Κι έτσι όπως άσχημη είμαι εγώ, άσχημη είναι κι η ζωή μου .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Ας το δούμε λίγο το ζήτημά σου. Σε χαρακτηρίζεις άσχημη. Με τι κριτήρια? Έγραψες με τα κριτήρια της εποχής και της μόδας. Οκ, αυτές αλλάζουν.
    Αλλά καθώς νομίζω πως έτσι κι αλλιώς η εποχή που ζεις σε γενικότερο πλαίσιο δεν αλλάζει και πολύ, ας συζητήσουμε τα κριτήρια αυτά.
    Λοιπόν, τα κριτήρια αυτά είναι πολύ υψηλά και δημιουργούν άγχος όταν προσπαθείς ατέλειωτα να τα πιάσεις. Οπότε μάλλον συγκρίνεσαι με μοντέλα
    με τηλεμαιντανούς και με σταρς του σινεμά. Δεν είσαι, είσαι μια κοπέλα που δε ζει στο σέλιλοιντ αλλά στην πραγματικότητα. Είσαι αυτή που είσαι.
    Αυτό όμως δε σημαίνει πως αυτό που είσαι δε μπορεί να βελτιωθεί ώστε και η αυτοεικόνα σου να αλλάξει αλλά και οι σχέσεις σου με το άλλο φύλο
    να αρχίσουν να αλλάζουν προς το επιθυμητό σου, δηλαδή να έχεις κάποια αποδοχή. Εν τω μεταξύ, γράφεις πως ήδη περιμένεις την απόρριψη.
    Οκ, όταν περιμένεις την απόρριψη, πιθανότατα θα την φας, όχι σίγουρα, αλλά οι τύποι που ελκύονται από αυτό το "ζάρωμα" είναι ειδικοί τύποι. Και φυσικά
    οι λιγότεροι.
    Βλέποντας τον εαυτό σου στον καθρέφτη, πού επικεντρώνεται αυτό που περιέγραψες ως ασχήμια? Σε ποια σου χαρακτηριστικά?
    Στο πρόσωπο, στη μύτη σου, στο στόμα, στο δέρμα, στα μαλλιά, στα πόδια, στο στήθος, στους γλουτούς, τι δεν σου αρέσει?
    Υπάρχει κάτι που σου αρέσει? Αποκλείεται να μην έχεις ούτε ένα χαρακτηριστικό που να μην μπορείς να διορθώσεις, φτιάξεις και αναδείξεις.
    Έχεις κάνει κάτι για να αναδείξεις τα χαρακτηριστικά αυτά? Για παράδειγμα το σώμα σου? Το περιποιείσαι? Το δέρμα σου? Το φροντίζεις όσο μπορείς?
    Και πάντα δε μιλάω για ψυχαναγκασμούς ή εμμονές με την τελειότητα, μιλάω για μία περιποίηση και φροντίδα σε λογική βάση, ίσως καθημερινή,
    ίσως και μερικές μόνο φορές την εβδομάδα.
    Αυτό που έχω να σου πω, είναι να εξετάσεις τα χαρακτηριστικά σου ένα ένα. Όχι τσουβαλιαστά, αλλά ξεχωριστά και μεμονωμένα.
    Τα μαλλιά μου. Τι δε μου αρέσει σ'αυτά? Τι δε με φτιάχνει πρώτα εμένα? Μου ταιριάζουν στο σχήμα του προσώπου μου?
    Το χρώμα, το κούρεμα, μου αρέσουν? Νιώθω ωραία με τα μαλλάκια μου ή τα μισώ? Αν τα μισώ, μπορώ να μου τα κάνω πιο αγαπητά?
    Πώς? Μπορώ να πάρω ένα σαμπουάν με ωραίο άρωμα. Μπορώ να κάνω που και που μια homemade μάσκα. Μπορώ να βάζω λίγη σιλικόνη (κόσμο θα το καταντήσουμε
    αλλά κοίτα, κάτι που έχεις ανάγκη, κάντο!). Μπορώ λοιπόν να πάω σε ένα κομμωτήριο, και να διαλέξω κάτι λίγο διαφορετικό απ'ό,τι με έχω συνηθίσει.
    Και να ρωτήσω για παράδειγμα την/τον κομμωτή, τι ταιριάζει στο τετράγωνο πχ σχήμα προσώπου? Αν φοράς γυαλιά θα πρέπει κι αυτό να το συνυπολογίσεις.
    Το χρώμα τους, το σχήμα τους, σου αρέσουν, σου ταιριάζουν? Και κάπως έτσι μπορείς να το κάνεις για όλα τα κομμάτια απ΄αυτό το σώμα που έχεις
    και που δεν το αγαπάς.
    Ξέρεις, πολλές φορές λέμε κλισέ που κάπου διαβάσαμε, πχ αυτό για το πρέπει να σε αποδεχτείς και το σύμπαν θα σκύψει μπροστά σου, γιατί...δηλαδή, τι βλακείες!
    Όχι. Αν κάποιες σου προσπάθειες δεν πάνε σε αυτό που θες, δηλαδή να κατευθύνεις λίγη ενέργεια εκεί, χρόνο και ασχολία, ίσως και ιδρώτα, δεν θα κατορθώσεις
    να αντλήσεις ικανοποίηση απ΄το σώμα αυτό και το προσωπάκι σου.
    Δε σου λέω πως οι πιθανότητες να σε αγαπήσει κάποιος έτσι είναι μηδαμινές. Σαφώς και μπορεί. Θέλω να μου πεις όμως πόσους ανθρώπους ξέρεις τριγύρω σου
    που αγαπάνε με τρόπο που να μην είναι πρώτα επιδερμικός. Το εσωτερικό μετράει, αλλά και το εξωτερικό φανερώνει τι γίνεται στο εσωτερικό πολλές φορές.
    Δηλαδή, παρατήρησε πώς αισθάνεσαι όταν είσαι άρρωστη. Δε θες ούτε τον ήλιο. Αυτό είναι και η κατάθλιψη, δε θες τον ήλιο, αποφεύγεις την κίνηση, μαζεύεσαι
    και ζαρώνεις (δική μου περιγραφή, άλλος το νιώθει διαφορετικά). Για να θες τον ήλιο και να τον αποζητάς, να μη φοβάσαι κάτω απ' τη θέρμη του, να μην τρέμεις
    το ξεγύμνωμα αυτό, γίνε ένας μικρός δημιουργός σου. Ανάπλασε αυτό που σου έχει δοθεί και έχεις συνηθίσει να βλέπεις ως άσχημο.
    Και όταν αρχίσεις να βλέπεις μία εικόνα που σου αρέσει, αυτό θα αρχίσεις να το εκπέμπεις, και θα αλλάξει και η συμπεριφορά σου. Όχι ραγδαία, αλλά σταδιακά.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  3. #3
    Ειμαι 100% σιγουρη οτι αν σε εβλεπα δε θα ειχα την ιδια γνωμη με εσενα .
    Το οτι μπορει να μην εισαι ακριβως οπως προβαλουν την ''ομορφια'' δε σημαινει πως εισαι ασχημη .
    Καταρχας ασχημος ανθρωπος δεν υπαρχει ολοι εχουνε ομορφα στοιχεια πανω τους ,ΟΛΟΙ.
    Αν εννοεις οτι δεν εισαι σαν τα μοντελα η τις τραγουδηστριες που υποτιθεται οτι ειναι ομορφες ,ναι ωραια ας βγαλουν τους τονους πουδρας και αλλων καλλυντικων απο το προσωπο τους η και απο το σωμα τους γιατι κι εκει βαζουν μερικοι , τις πλαστικες και το phοtoshop να δουμε αν τοτε ειναι ομορφες , θα ειναι ? δε νομιζω , απλες γυναικες θα ειναι.
    Και απο τα ναρκωτικα που παιρνουν μερικες φαντασου πως θα ειναι .
    Δε νομιζω καποιος να σε απορριψει λογω ''ασχημιας'' αλλα λογω χαμηλης αυτοπεποιθησης .
    Το να σε απορριψει καποιος απο χαρακτηρα θα επρεπε να σε ενοιαζε παρα πολυ ειναι το χειροτερο .
    Αν σε απορριψει καποιος απο εμφανιση απλα δε θα του αξιζεις .
    Και ναι πιστευω οτι πρωτα πρεπει να αποδεχτεις τον εαυτο σου και να αποκτησεις αυτοπεποιθηση και μετα θα σε αποδεχτουν και οι αλλοι .
    Αφου πιστευεις οτι εισαι ασχημη και σου εχει κολλησει η ιδεα αυτη λογικο να το βλεπεις μπροστα σου δηλαδη να βλεπεις οτι εισαι ασχημη .
    Αν ενοιωθες ομορφη ακομη και με την ιδια εμφανιση που εχεις τωρα θα σε εβλεπες ομορφη γιατι το πιστευες .
    Οι ανθρωποι εκτος απο εμφανιση ελκονται και απο ανθρωπους με αυτοπεποιθηση αυτο ακριβως σου λειπει εσενα .
    Αληθεια η αυτοπεποιθηση παιζει σημαντικο ρολο .
    Το να σε λενε οι αλλοι ομορφη δε νομιζω οτι θα σου ανεβασει την αυτοπεποιθηση γιατι αφου πιστευεις οτι εισαι ασχημη οταν καποιος σε αποκαλεσει ομορφη θα νομιζεις οτι δε το εννοει και απλα το λεει για να σε κοροιδεψει η θα το αρνεισαι οτι εισαι ομορφη .
    Γιαυτο πρεπει να δεις εσυ πρωτα τον εαυτο σου ομορφο , αν εχεις κατι πανω σου που δε σου αρεσει μπορεις να το αλλαξεις , ακομη και παραμορφωμενο προσωπο να εχεις μπορεις να το αλλαξεις , ακομη και υπερβολικα παχουλη να εισαι μπορεις να το αλλαξεις .
    Ολα στην εμφανιση μπορουν να αλλαχτουν .
    Και να ξερεις οτι για να σε πλησιασει καποιος και να μεινει μαζι σου εκτος απο ομορφια χρειαζεσαι εναν καλο χαρακτηρα , να εισαι ο εαυτος σου αν καποιος σε πλησιασει .
    Αλλα μη νομιζεις οτι θα καθοταν καποιος μαζι σου μονο απο την ομορφια ,
    ναι αυτο ειναι το πρωτο πραγμα που βλεπουμε σε καποιον αλλα οταν δουμε οτι δεν εχει και τοσο καλο χαρακτηρα κανεις δεν ειναι τοσο ηλιθιος ωστε να κατσει και αν υπαρχουν ατομα που ακομα καθονται απορω πραγματικα για το IQ τους .
    Να θυμασαι παντως πως δεν εισαι ασχημη γιατι δεν υπαρχει ασχημος ανθρωπος κι οχι δεν εισαι εσυ η εξαιρεση .
    Ασχημος ανθρωπος δεν υπαρχει , απεριποιητος ανθρωπος υπαρχει .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Αχ καλή μου πολύ λυπάμαι που νιώθεις έτσι..αλήθεια στο λέω..
    Εγώ κάθε μέρα ανεξαρτήτως ώρας όταν κοιτάζομαι στον καθρέφτη φτύνομαι!μη γελάς αλήθεια σου γράφω..λέω πόσο ωραία είμαι και μετά μ'αρέσω ακόμα πιο πολύ και αρέσω κ περισσότερο στους άλλους γιατί η λάμψη είναι εμφανή!
    Τώρα θα σκέφτεσαι γιατί στα γράφω αυτά..για να δειχτώ;όχι βεβαια!
    Το ότι σκέφτομαι κ έχω αυτή την άποψη για τον εαυτό μου σημαίνει ότι είναι και η αντικειμενική;
    Απλά εγώ βλέπω τον εαυτό μου έτσι...τον προσέχω...χρησιμοποιώ μαγικές κρέμες...μαγικά σέρουμ λάμψης...μαγικά λάδια για τα μαλλιά...κλπ....αν λοιπόν δεν σου αρέσει ο εαυτός σου η τεχνολογία έχει εξελιχτεί...
    άλλαξε τον! και μην μου λες για ταττού και τέτοια..εγώ έχω 5 αλλά αυτό δεν σε ομορφαίνει απλά σε εκφράζει σε κάποια πράγματα.
    αλλαγές κάνε αλλαγές μη το σκέφτεσαι καθόλου!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Τώρα θα σκέφτεσαι γιατί στα γράφω αυτά..για να δειχτώ;όχι βεβαια!
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    ... αλλά πίστεψε με και κότερο έχω και cabrio έχω και σε μονοκατικοία ζω και παντρεμένη με γνωστό μοντέλο μεγάλων οίκων μόδας είμαι και πολλόι άνθρωποι εξαρτωνται απο εμένα (με την καλή έννοια) και δεν με θεωρούν περριτη .....
    Τώρα το κείμενο μου ειναι μεγαλύτερο και περιλαμβάνει τουλάχιστον 10 χαρακτήρες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απόλυτη βότκα, θεωρώ εύλογους τους προβληματισμούς, τα συναισθήματα και τις αντιδράσεις σου. Πολύ λογικές δηλαδή οι σκέψεις σου. Η εμφάνιση διαδραματιζει βαρύνουσας σημασίας ρόλο οχι μόνο στα ερωτικά αλλα και γενικότερα. Έχουμε φτιαχτεί απ το εργοστάσιο να αντιδρούμε αντανακλαστικά στην εμφάνιση, να μας κάνει ένα συγκεκριμένο ''γκελ''. Το γεγονός οτι καθορίζεται γονιδιακά επομένως δε μπορείς να επέμβεις αποφασιστικά, δημιουργεί ενα αίσθημα αδικίας. Είναι κοινός τόπος οτι ακόμα και αντικειμενικά όμορφες γυναίκες, μοντέλα, σελέμπριτι κλπ διατηρούν ανασφάλειες, πόσο μάλλον μια κανονική ή ασχημη κοπέλα. Πιστεύω ομως οτι το γενεσιουργό πρόβλημα δεν είναι η εμφάνιση, την οποια βεβαίως θα σου πρότεινα να βελτιώσεις οσο γίνεται.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    χαχαχαχα! λες?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Αχ καλή μου πολύ λυπάμαι που νιώθεις έτσι..αλήθεια στο λέω..
    Εγώ κάθε μέρα ανεξαρτήτως ώρας όταν κοιτάζομαι στον καθρέφτη φτύνομαι!μη γελάς αλήθεια σου γράφω..λέω πόσο ωραία είμαι και μετά μ'αρέσω ακόμα πιο πολύ και αρέσω κ περισσότερο στους άλλους γιατί η λάμψη είναι εμφανή!
    Τώρα θα σκέφτεσαι γιατί στα γράφω αυτά..για να δειχτώ;όχι βεβαια!
    Το ότι σκέφτομαι κ έχω αυτή την άποψη για τον εαυτό μου σημαίνει ότι είναι και η αντικειμενική;
    Απλά εγώ βλέπω τον εαυτό μου έτσι...τον προσέχω...χρησιμοποιώ μαγικές κρέμες...μαγικά σέρουμ λάμψης...μαγικά λάδια για τα μαλλιά...κλπ....αν λοιπόν δεν σου αρέσει ο εαυτός σου η τεχνολογία έχει εξελιχτεί...
    άλλαξε τον! και μην μου λες για ταττού και τέτοια..εγώ έχω 5 αλλά αυτό δεν σε ομορφαίνει απλά σε εκφράζει σε κάποια πράγματα.
    αλλαγές κάνε αλλαγές μη το σκέφτεσαι καθόλου!!!!
    συγνωμη despoina αλλα αυτό που μου ηρθε στο μυαλο ως αντιδραση σε αυτά που εγραψες είναι tragic...την ιστορια με τον ναρκισσο ελπιζω να την εχεις ακουστα..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω συναντησα στη ζωη μου μοντελα που πιστευα οτι ηταν καλυτερα απο μενα κ τελικα διαπιστοσα οτι εκαναν τα αδυνατα δυνατα για να με κανουν να αλαξω γνωμη πρωτα αποφασισαν μονοι τους οτι ζουν μια ζωη μαυρη κ δε φτανει που δεν ακουγαν τιποτα καθε φορα που προσπαθουσα να τους αποδειξω οτι το πραγμα δεν ειναι ετσι μου ελεγαν οτι τους πριζω κ απο πανω εγω τελικα αδιαφορισα (λες κ θα καθομουν να τα βαψω μαυρα επιδη οι ιδιοι αποφασισαν να κανουν τη ζωη τους ανυποφορη )

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37
    Γεια Confide
    Όλες αυτές τις περιποιήσεις που λες, τις κάνω στο σημείο που μου επιτρέπουν τα οικονομικά μου . Κάνω ότι κάνει και μια καθημερινή κοπέλα, απλά το πρόβλημα που σου περιγράφω δεν είναι τόσο επιφανειακό, όσο κι αν φαίνεται έτσι.
    Δεν είμαι παρατημένη ή βρωμιάρα ή ξεμαλλιασμένη ξέρω 'γω αλλά μερικά πράγματα δεν βελτιώνονται παρά μόνο με πλαστικές -τις οποίες δεν έχω οικονομική δυνατότητα να τις κάνω , διαφορετικά θα είχα πάει σούμπιτη. Και δεν συγκρίνω τον εαυτό μου με την πιο ωραία γυναίκα του πλανήτη αλλά με κάθε καθημερινή κοπέλα. Εγώ είμαι αντικειμενικά πιο κάτω από την κάθεμια .
    Αυτό που λες ''Το εσωτερικό μετράει, αλλά και το εξωτερικό φανερώνει τι γίνεται στο εσωτερικό πολλές φορές'' είναι πολύ μεγάλο κλειδί! Δηλαδή εγώ αισθάνομαι ότι το εξωτερικό δεν ταιριάζει με το εσωτερικό.
    Πιστεύω μόνο ένας τρανςτζεντερ θα μπορούσε να το καταλάβει απόλυτα αυτό. Νιώθω δηλαδή σαν χωμένη σε ένα σώμα που δεν με βοηθάει να εκφράσω τον χαρακτήρα μου και την προσωπικότητα μου , που δεν με αντιπροσωπεύει, όπως ακριβώς νιώθει κι ένας άνθρωπος γεννημένος άντρας στο σώμα, που μέσα του νιώθει γυναίκα και γι' αυτό το λόγο πηγαίνει και αλλάζει φύλο.
    Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα...
    Όχι, γυαλιά δεν φοράω και δεν μου αρέσει τίποτα απολύτως επάνω μου.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by σοκολατα 14 View Post
    Ειμαι 100% σιγουρη οτι αν σε εβλεπα δε θα ειχα την ιδια γνωμη με εσενα .
    Το οτι μπορει να μην εισαι ακριβως οπως προβαλουν την ''ομορφια'' δε σημαινει πως εισαι ασχημη .
    Καταρχας ασχημος ανθρωπος δεν υπαρχει ολοι εχουνε ομορφα στοιχεια πανω τους ,ΟΛΟΙ.
    Αν εννοεις οτι δεν εισαι σαν τα μοντελα η τις τραγουδηστριες που υποτιθεται οτι ειναι ομορφες ,ναι ωραια ας βγαλουν τους τονους πουδρας και αλλων καλλυντικων απο το προσωπο τους η και απο το σωμα τους γιατι κι εκει βαζουν μερικοι , τις πλαστικες και το phοtoshop να δουμε αν τοτε ειναι ομορφες , θα ειναι ? δε νομιζω , απλες γυναικες θα ειναι.
    Και απο τα ναρκωτικα που παιρνουν μερικες φαντασου πως θα ειναι .
    Δε νομιζω καποιος να σε απορριψει λογω ''ασχημιας'' αλλα λογω χαμηλης αυτοπεποιθησης .
    Το να σε απορριψει καποιος απο χαρακτηρα θα επρεπε να σε ενοιαζε παρα πολυ ειναι το χειροτερο .
    Αν σε απορριψει καποιος απο εμφανιση απλα δε θα του αξιζεις .
    Και ναι πιστευω οτι πρωτα πρεπει να αποδεχτεις τον εαυτο σου και να αποκτησεις αυτοπεποιθηση και μετα θα σε αποδεχτουν και οι αλλοι .
    Αφου πιστευεις οτι εισαι ασχημη και σου εχει κολλησει η ιδεα αυτη λογικο να το βλεπεις μπροστα σου δηλαδη να βλεπεις οτι εισαι ασχημη .
    Αν ενοιωθες ομορφη ακομη και με την ιδια εμφανιση που εχεις τωρα θα σε εβλεπες ομορφη γιατι το πιστευες .
    Οι ανθρωποι εκτος απο εμφανιση ελκονται και απο ανθρωπους με αυτοπεποιθηση αυτο ακριβως σου λειπει εσενα .
    Αληθεια η αυτοπεποιθηση παιζει σημαντικο ρολο .
    Το να σε λενε οι αλλοι ομορφη δε νομιζω οτι θα σου ανεβασει την αυτοπεποιθηση γιατι αφου πιστευεις οτι εισαι ασχημη οταν καποιος σε αποκαλεσει ομορφη θα νομιζεις οτι δε το εννοει και απλα το λεει για να σε κοροιδεψει η θα το αρνεισαι οτι εισαι ομορφη .
    Γιαυτο πρεπει να δεις εσυ πρωτα τον εαυτο σου ομορφο , αν εχεις κατι πανω σου που δε σου αρεσει μπορεις να το αλλαξεις , ακομη και παραμορφωμενο προσωπο να εχεις μπορεις να το αλλαξεις , ακομη και υπερβολικα παχουλη να εισαι μπορεις να το αλλαξεις .
    Ολα στην εμφανιση μπορουν να αλλαχτουν .
    Και να ξερεις οτι για να σε πλησιασει καποιος και να μεινει μαζι σου εκτος απο ομορφια χρειαζεσαι εναν καλο χαρακτηρα , να εισαι ο εαυτος σου αν καποιος σε πλησιασει .
    Αλλα μη νομιζεις οτι θα καθοταν καποιος μαζι σου μονο απο την ομορφια ,
    ναι αυτο ειναι το πρωτο πραγμα που βλεπουμε σε καποιον αλλα οταν δουμε οτι δεν εχει και τοσο καλο χαρακτηρα κανεις δεν ειναι τοσο ηλιθιος ωστε να κατσει και αν υπαρχουν ατομα που ακομα καθονται απορω πραγματικα για το IQ τους .
    Να θυμασαι παντως πως δεν εισαι ασχημη γιατι δεν υπαρχει ασχημος ανθρωπος κι οχι δεν εισαι εσυ η εξαιρεση .
    Ασχημος ανθρωπος δεν υπαρχει , απεριποιητος ανθρωπος υπαρχει .
    Σοκολάτα μου γράφεις πολύ όμορφα και δεν ξέρω.. μου εκπέμπεις κάτι γλυκό και ήρεμο
    Κοίτα, για εμένα δεν είναι χειρότερο να με απορρίψει κάποιος - όχι μόνο άντρας αλλά και φίλος- λόγω χαρακτήρα γιατί όταν πας να συνδεθείς με έναν άνθρωπο για οποιαδήποτε σχέση ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα είναι τελικά το ζουμί. Δεν ενώνουμε το ''είναι'' μας με τους άλλους? Όχι μόνο τα σώματα μας! Άρα αν ο οποισδήποτε με απορρίπτει λόγω χαρακτήρα , δεν με πειράζει αυτό καθώς κι εγώ απορρίπτω λόγω χαρακτήρα ανθρώπους από την ζωή μου . Σημαίνει απλώς ότι δεν ταιριάζουμε βρε αδερφέ, ότι έχουμε αντίθετες απόψεις, ότι δεν μπορούμε να ανεχτούμε ο ένας τον άλλον, ότι οι σκέψεις μας βαδίζουν τελείως άλλα μονοπάτια. Αυτό είναι δεκτό.
    Αλλά σκέψου τώρα ότι κάποιος δεν θέλει ούτε καν να με γνωρίσει καλύτερα μόνο και μόνο γιατί δεν του αρέσω εμφανισιακά. Δεν κάθεται να με γνωρίσει ούτε καν επειδή δεν τον εκλύω και δεν μπορώ να τον αναγκάσω να το κάνει, είναι λογικό , το καταλαβαίνω...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Αχ καλή μου πολύ λυπάμαι που νιώθεις έτσι..αλήθεια στο λέω..
    Εγώ κάθε μέρα ανεξαρτήτως ώρας όταν κοιτάζομαι στον καθρέφτη φτύνομαι!μη γελάς αλήθεια σου γράφω..λέω πόσο ωραία είμαι και μετά μ'αρέσω ακόμα πιο πολύ και αρέσω κ περισσότερο στους άλλους γιατί η λάμψη είναι εμφανή!
    Τώρα θα σκέφτεσαι γιατί στα γράφω αυτά..για να δειχτώ;όχι βεβαια!
    Το ότι σκέφτομαι κ έχω αυτή την άποψη για τον εαυτό μου σημαίνει ότι είναι και η αντικειμενική;
    Απλά εγώ βλέπω τον εαυτό μου έτσι...τον προσέχω...χρησιμοποιώ μαγικές κρέμες...μαγικά σέρουμ λάμψης...μαγικά λάδια για τα μαλλιά...κλπ....αν λοιπόν δεν σου αρέσει ο εαυτός σου η τεχνολογία έχει εξελιχτεί...
    άλλαξε τον! και μην μου λες για ταττού και τέτοια..εγώ έχω 5 αλλά αυτό δεν σε ομορφαίνει απλά σε εκφράζει σε κάποια πράγματα.
    αλλαγές κάνε αλλαγές μη το σκέφτεσαι καθόλου!!!!
    Α ρε Δεσποινιώ!!! Μακάρι να ήμουν σαν εσένα, γυναικάρα με τα όλα της!!! χαχα Μακάρι να είχα τον αέρα σου !!! Θεά !!
    Last edited by absolutvodka; 17-12-2013 at 19:42.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Posts
    37
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από marian_m Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι η absolutvodka είναι άντρας, μισογύνης που τριγυρίζει μέσα στο φόρουμ και σας δουλεύει κανονικά;
    Επειδή είμαι καχύποπτη;
    χαχαχαχα! λες?

    'Ντάξει ρε κορίτσια, δηλαδή τι να πω.. Γέλασα κι εγώ με την ιδέα ότι είμαι ένας άντρας που κάθεται και γράφει αυτά..
    Μισογύνης και καλά ,ό,τι τι? Ότι με αυτά που γράφω ακυρώνω τις άσχημες γυναίκες ή προσπαθώ να ρίξω την αυτοπεποίθηση των γυναικών?
    Εϊναι προσωπικό αυτό, δεν κοροϊδεύω τις άλλες κοπέλες, καθαρά και μόνο για τον εαυτό μου τα σκέφτομαι αυτά.

    Όντως υπάρχει καχυποψία σε αυτό το φόρουμ, την έχω αντιμετωπίσει κι άλλες φορές.
    τι να κάνω? Φαίνονται υπερβολικά τα όσα γράφω? Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να στηριχθείς στα δεδομένα που σου δίνω, από εκεί και πέρα δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •