Βλεπω παντου την μανα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Βλεπω παντου την μανα μου

    Νιωθω πως οτι και να κανω βλεπω την μανα μου.Δηλαδη οτι και να σκεφτω να κανω πρωτα σκεφτομαι τι θα πει η μανα μου πως θα το παρει και αν δεν της αρεσει πως να το κανω χωρις να το καταλαβει κτλ.Επισης νομιζω πως συγκρινω τους αλλους με αυτην και το πως κανει αυτη αυτο που βλεπω.Τελος το χειροτερο νομιζω πως ειναι οτι συκρινω τις κοπελες που βλεπω με αυτη και δεν εννοω μονο στο χαρακτηρα αλλα και στην εμφανιση.Δεν ειναι οτι μου αρεσει η εμφανιση και ο χαρακτηρας της αλλα δεν το κανω επιτηδες.Τις περισοτερρες φορες το κανω ασυνηδειτα.Αυτο δεν συμβαινει παντα αλλα αρκετα συχνα.Ειμαι 17 και μενω με τους γονει ς μου οποτε την βλεπω καθημερινα.Καμια συμβουλη;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2
    Αγαπητό ''Black jack'' καλησπέρα!! Αν η μητέρα σου είναι ένας άνθρωπος μετρημένος και όχι των άκρων δεν το βρίσκω κακό να βασίζεις κάποιες σκέψεις σου στην συμπεριφορά της! Τώρα όμως αν καταπιέζεις καθαρά δικές σου πράξεις και σκέψεις και έμμεσα ''γίνεσαι'' η μητέρα σου το βρίσκω λάθος! Μήπως όλα πηγάζουν από το φόβο, του να μην την απογοητεύσεις???

  3. #3
    Κοιτα να δεις των ακρων δεν ειναι αλλα δεν μαρεσει να την εχω σαν κρητιριο καθολου ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω.Και θα σου εξηγησω τι εννοω.Ιδιαιτερα οταν συκρινω καποια μαζι της ασυνηδειτα βεβαια και λεω αυτη της μοιαζει πχ στο προσωπο λιγο και το θεωρω καλο (ασυνηδειτα) και μολις καταλαβαινω τι λεω προσπαθω να σταματησω να κανω τετοιες σκεψεις γιατι βλεπω την κοπελα αυτη και μου θυμιζει την μανα μου στο χαρακτηριστικο που της μοιαζει πχ προσωπο και νιωθω αηδια κατα καποιο τροπο.Δεν μπορω να στο εξηγησω καλυτερα αυτο που νιωθω δεν ξερω και αν καταλαβες.Οταν λεω πως την βαζω ως μετρο συγκρισεις δεν εννοω στις πολιτικες αποψεις για παραδειγμα εννοω στοιχεια του χαρακτηρα η του σωματος κτλ και απο την μια χωρις να το θελω τα θεωρω καλο αλλα απο την αλλη οταν καταλαβω τι γινετε νιωθω σαν να βλεπω την μανα μου και προσπαθω να το σταματησω και συνεχεια γινετε αυτο.Ακου και ενα ονειρο που ειχα και ειχα πολλα παρομοια και μπορει να καταλαβεις.Ειναι στο σχολειο μου μια κοπελα που μου αρεσει λιγο στην εμφανιση η οποια μοιαζει στην μανα μου κι ολας λιγο.Στο ονειρο μου εγω περναγα μπροστα της την ειδα μηλισαμε και καθισαμε μαζι σε μια παιδικη χαρα και μιλαγαμε κτλ κτλ μεχρι που εγω ξαπλωσα στα ποδια της και μετα θυμαμε πως βρεθηκαμε ακριβως οπως ημασταν αλλα ειχαμε μεταφερθει στο δωματιο μου ξαπλωμενοι στο κρεβατι μου.Εκει συνεχισαμε να μιλαμε και αυτη σιγα σιγα αρχισε να αλλαζει λιγο το τροπο που μιλαγε μετα αλλαξε λιγο η εμφανιση της μεχρι που εγινε περιπου σαν την μανα μου και μετα δεν θυμαμε.Οσο για το αν καταπιεζομαι αυτο ειναι αληθεια και μπορει να ειναι απο τον φοβο μου αν και νομιζω πως εχω απογοητευσει ηδη τους γονεις μου.Ενταξει δεν λεω καλοι ανθρωποι ειναι αν και δεν τους πολυσυμαθω αλλα δεν ειμαι αχαριστος αλλα πιστευω πως αν ειχαν να διαλεξουν αναμεσα σε εμενα και σε αυτο που θα ηθελαν να ειμαι σιγουρα δεν θα διαλεγαν εμενα.Ευχαριστω παντως για τον χρονο σου αμα δεν καταλαβες πες το μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    εγώ θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις αυτό το θέμα γιατί δεν είναι καθόλου φυσιολογικό κι ας έχεις την καλύτερα μητέρα του κόσμου!

  5. #5
    Φυσιολογικο δεν ειναι σιγουρα γιατι οπως ειπα μου δημιουργει ενα συναισθημα περιεργο το οποιο αναφερω πιο πανω αν και ειναι δυσκολο να το πρειγραψω ακριβως παντως δεν ειναι ευχαριστο.Αν και δεν το παθαινω παντα,τι ειδους βοηθεια απο ψυχολογους και τετοια εννοεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα φιλε μου εισαι πολυ μικρος ακομα δεν εχεις φυγει απο το σπιτι κ ειναι φυσικο να εχει αναπτυχθει αυτη η σχεση με την μητερα σου να την νιωθει τοσο κοντα,Προστοπαρων μην κανεις κατι απλα μπες σε μια σχολη να απομακρυνθεις απο το σπιτι,Οφειλεις αργοτερα ομως ως ωριμος ανθρωπος να επιλεξεις μια γυναικα κ να μην την συγκρινεις με την μητερα σου γιατι αυτο θα δημιουργει διαρκως προβλημα κ η γυναικα σου δεν προκεται να της αρεσει αυτη η κατασταση,Σκεψου οτι κ εσυ θελεις η γυναικα σου μην σε συγκρινει με τον πατερα της,Οταν νιωσεις πιο ανεξαρτητος κ με προσπαθεια θα το καταφερεις

  7. #7
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα φιλε μου εισαι πολυ μικρος ακομα δεν εχεις φυγει απο το σπιτι κ ειναι φυσικο να εχει αναπτυχθει αυτη η σχεση με την μητερα σου να την νιωθει τοσο κοντα,Προστοπαρων μην κανεις κατι απλα μπες σε μια σχολη να απομακρυνθεις απο το σπιτι,Οφειλεις αργοτερα ομως ως ωριμος ανθρωπος να επιλεξεις μια γυναικα κ να μην την συγκρινεις με την μητερα σου γιατι αυτο θα δημιουργει διαρκως προβλημα κ η γυναικα σου δεν προκεται να της αρεσει αυτη η κατασταση,Σκεψου οτι κ εσυ θελεις η γυναικα σου μην σε συγκρινει με τον πατερα της,Οταν νιωσεις πιο ανεξαρτητος κ με προσπαθεια θα το καταφερεις
    Οπως ειπα δεν το κανω με την θεληση μου αυτο γινετε ασυνειδητα μυαλο μου αλλα μολις το καταλαβω προσπαθω να σταμαησω.Το θεμα ειαι πως δεν μου φαινετε πολυ φυσικο γιατι δεν μου ειναι καθολου ευχαριστο και η σχεση μου με την μητερα μου δεν ειναι κα η καλυτερη μονο τωρα τελευταια λιγο που εχω σταματησει να βγαινω.Δεν νιωθω κοντα την μητερα οπως το εννοεις εσυ δεν εχω καποια ιδιαιτερη σχεση μαζι της και ουτε θελω να εχω απλα ολη μερα δε μπορω να κανω και πολλα απο οσα θελω λογω της μητερας μου.Δεν την νιωθω "κοντα" μου αντιθετα νομιζω πως δεν καταλαβαινει τιποτα απο οσα εγω νιωθω.ΚΟιτα ξερω πως ειναι δυσκολο να καταλαβεις αυτο που θελω να πω γιατι τα λεω μπερδεμενα αλλα ειναι και μπερδεμενη κατασταση.Παντως νομιζω οτι καταλαβες λαθος εκτος αν θες να μου διευκρινισεις πως εννοεις αυτην την ιδιαιτερη σχεση που λες.Το ξερω πως οταν φυγω απο εδω θα ειμαι μια χαρα μονο στην σκεψη νιωθω τοσο καλα αλλα πως να το καταφερω με τι λεφτα;Τελος παντων ευχαριστω παντως για το χρονο σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Black jack View Post
    Οπως ειπα δεν το κανω με την θεληση μου αυτο γινετε ασυνειδητα μυαλο μου αλλα μολις το καταλαβω προσπαθω να σταμαησω.Το θεμα ειαι πως δεν μου φαινετε πολυ φυσικο γιατι δεν μου ειναι καθολου ευχαριστο και η σχεση μου με την μητερα μου δεν ειναι κα η καλυτερη μονο τωρα τελευταια λιγο που εχω σταματησει να βγαινω.Δεν νιωθω κοντα την μητερα οπως το εννοεις εσυ δεν εχω καποια ιδιαιτερη σχεση μαζι της και ουτε θελω να εχω απλα ολη μερα δε μπορω να κανω και πολλα απο οσα θελω λογω της μητερας μου.Δεν την νιωθω "κοντα" μου αντιθετα νομιζω πως δεν καταλαβαινει τιποτα απο οσα εγω νιωθω.ΚΟιτα ξερω πως ειναι δυσκολο να καταλαβεις αυτο που θελω να πω γιατι τα λεω μπερδεμενα αλλα ειναι και μπερδεμενη κατασταση.Παντως νομιζω οτι καταλαβες λαθος εκτος αν θες να μου διευκρινισεις πως εννοεις αυτην την ιδιαιτερη σχεση που λες.Το ξερω πως οταν φυγω απο εδω θα ειμαι μια χαρα μονο στην σκεψη νιωθω τοσο καλα αλλα πως να το καταφερω με τι λεφτα;Τελος παντων ευχαριστω παντως για το χρονο σου
    Κουραγιο φιλε μου περασε πρωτα καπου κ θα τα καταφερεις,εισαι αλλωστε αρκετα μικρος ακομα,Δεν εχει να κανει παντα η ποιοτητα της σχεσης που εχεις με ενα ανθρωπο,Κ εγω κ ο πατερας μου δεν τα πηγαιναμε καλα,Για την ακριβεια ημασταν παρα πολυ μακρυα,Απλα επειδη ηταν πατερας μου με επηρεαζε σε διαφορα,Κ εσενα ειναι η μητερα σου υποσυνειδητα ισως ταυτιζεσαι μαζι της,Μην λυπασαι για αυτο απλα εντοπισε σιγα σιγα τις δικες σου επιθυμιες για να εισαι αυτονομος

Similar Threads

  1. SOS!!!!!!!!!!!! Διαδόστε το παντού
    By STORM LORD2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 09-12-2012, 23:53
  2. πιεσμένη απο παντού
    By kaiti85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 20-09-2012, 00:20
  3. Βλέπω παντού το νούμερο 22!
    By anemos_thir_13 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 29-07-2011, 23:37
  4. Πονάκια παντου.
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 20-09-2010, 10:10
  5. παντου μυρμηγκια
    By mstrouf in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 30-07-2009, 14:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •