Σεξ και ο ρόλος του στην αναπτυξη ψυχωσης, διαταραχης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Σεξ και ο ρόλος του στην αναπτυξη ψυχωσης, διαταραχης

    Πιστεύετε οτι κάποιος μπορεί να πάθει ψυχολογικά ή ψυχοτική διαταραχή επειδή δεν έχει κάνει σεξ σε ηλικία 30 ετών ή οτι δεν τα εχει βρεί με τον ευαυτό του?
    Υπάρχουν λύσεις σ'υατα τα δύο? Παίρνω φάρμακα αλλα δεν βλέπω και καμία ιδιαίτερη βελτίωση.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    γεια σου

    η δικια μου εμπειρια λεει οτι ειναι δυνατον γιατι και εγω καπως ετσι την επαθα.ειμαι τωρα 4 χρονια ψυχωτικος.οσονξ αφορα τα φαρμακα τα επερνα επι 3 χρονια χωρισ καμια βελτιωση και με επιβαρυνση των παρενεργειων και τελικα μια μερα ερωτευτικα και αποφασισα να τα σταματησω ολα και το εκανα και τελικα μου περασαν ολα για πεντε εξι μηνες μετα για 3 μηνες ειχα παλι σημπτωματα και πηρα φαρμακα τωρα παιρνω ελαχιστη δωση και ειμαι μια χαρα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Den nomizw oti borei na anapyx8ei psychwsh apo elleipsh sex..
    Isws h elleipsh sxeshs na dhmiourghsei alla psuxologika provlhmata,opws kata8lhpsh kai agxos..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Πως καταλαβαίνετε αν δεν τα έχετε βρει με τον εαυτό σας?Μαλωνέτε με τους αλλους?Σας ερχεται να βρίσετε? Εγω εχω αυτα τα συμπτώματα και δεν ξερω αν ειναι επειδή δεν τα εχω βρεί με τον εαυτό μου ή επειδη δεν έχω σχέση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    πήγες σε γιατρό?και αν πήγες τι σου είπε?τι φάρμακα παίρνεις,αν σου χορήγησε?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    γεια και παλι

    οταν δεν εχεις κανει σεχ στα 30 σου λογικο ειναι αυτο να σε επιβαρυνη και ψυχολογικα με διαφορες σκεψεις για το τι φτεει.οσον αφορα αν τα εχεις βρει με το εαυτο σου αυτο το καταλαβενεις αν νιωθεις καλα με αυτο που εισαι η οχι, αν σου φταινε ολα γυρο σου δεν μπορει ολα γυρο σου να ειναι λαθος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Γεια σου μιχαλη εγω πιστευω οτι η ελειψη μιας καλης σχεσης
    προκακει ψυχολογικα..οχι τοσο η ελλειψη ςεχ αν και
    ειναι πολυ συμαντικο κ αυτο αλλα απο μονο του
    δεν πιστευω οτι βοηθαει..

  8. #8
    Νομίζω ότι είναι ένα θέμα αλλά όχι το μοναδικό. Κι εμενα ο αδερφός μου που πασχει απο ψυχωση το θεμα το οποιο αναφερει συνεχεια ειναι το σεξ και η σχέση και η "κακή" εισαγωγή σε αυτά τα θέματα στην εφηβεία. Αν και δεν έχουμε καταλάβει αν είχε καποια δυσάρεστη εμπειρία ή την εξέλαβε εκείνος ως δυσάρεστη με την αντιληψη που είχε για τα πραγματα. Οποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποια ειναι η αιτια και ποια η αφορμη. Σιγουρα μια δυσλειτουργια σε ενα θεμα της ζωής μπορει να σε επηρεάσει αλλά εγώ θα σου πω αυτό που έμαθα εγώ η ίδια από τη ζωή. Πολλές φορές δε φταίνε τα πράγματα αλλά ΤΟ ΠΩΣ εμεις βλέπουμε τα πράγματα. Ακούγεται κοινότοπο αλλά ειναι αλήθεια. Πρώτα θα βρεις τον ΤΡΟΠΟ που αντιλαμβάνεσαι μία κατάσταση και μετά θα βρεις και τον ΤΡΟΠΟ να την αντιμετωπίσεις ή να την αλλάξεις. Αν θες να πετύχεις κάτι μην στέκεσαι στο αποτέλεσμα αλλά στη διαδικασία. Αυτή θα φερει το αποτελεσμα.

  9. #9
    den pisteyw oti epireazei thn meta psychosis katastash to sex(an kai kalo einai opos kai na xei na to exoyme sthn zwh mas),alla pisteyw oti pano sto psychotiko epeisodio epireazei

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    11
    εγω πιστευω επειδη ειχαμε την προδιαθεση ψυχωσης δεν μπορεσαμε να βρουμε συντροφους και οχι οτι η ελλειψη σεξ μας οδηγησε στη ψυχωση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    ουτε ο φροιντ ειχε κανει σεξ μεχρι τα 30 γι αυτο στις μελετες του τα αναγαγε ολα στο σεξ.
    εγω παντως εχω παρατηρησει οτι οσοι δεν εχουν κανει σεξ μεχρι αυτην την ηλικα μετα γινονται αρρωστημενα ανωμαλοι λογω σεξουαλικης καταπιεσης
    να το προσεξεις

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    του φροιντ η μανα τα εμπλεξε με τον ετεροθαλη αδερφο του, το γιο του πατερα του απο τον πρωτο του γαμο, και μετα εβγαλε και τα οιδιποδεια κτλ κτλ κτλ. Δεν ειναι και πολυ αξιοπιστος τελικα :p

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    8
    Miχαλη μου ειναι ολα μεσα στο στο μυαλουδακι σου, οταν βρεις την καταλληλη και ερωτευ8εις 8α περασουν ολα αγορι μου! Μη σκεφτεσαι τα φαρμακα για να γινεις καλα, βγες εξω με τους φιλους σου διασκεδασε κανε ελευ8ερες σχεσεις και 8α δεις πως 8α φτιαξει η ψυχολογια σου! Ε, και τι εγινε που εισαι 30 σε πηραν τα χρονια?? Εισαι πανω στα φορτε σου τωρα βουρ στο ψητο και ξεφορτωσου τα κωλοφαρμακα δε σου προσφερουν τιποτα!
    Ενα παραδειγμα ( δεν ειναι ιδιο με την περιπτωση σου αλλα δες ποσο συμαντικο ρολο παιζει η ψυχολογια) οταν ημουν πιο μικρη στα 21 πα8αινα συνεχεια ουρολοιμωξεις χωρις να εχω σεχουαλικη επαφη, ετρεχα σε γιατρους εκανα υπερηχογραφηματα λεφτα λεφτα λεφτα ουρολογους κλπ κλπ και με το που γνωρισα τον αντρα μου εδω και 13 χρονια δεν εχω ξαναπα8ει τιποτα! Αλλαξε η ψυχολογια μου τα ξεχασα ολα και τελος!

  14. #14
    Quote Originally Posted by Νοτα View Post
    Miχαλη μου ειναι ολα μεσα στο στο μυαλουδακι σου, οταν βρεις την καταλληλη και ερωτευ8εις 8α περασουν ολα αγορι μου! Μη σκεφτεσαι τα φαρμακα για να γινεις καλα, βγες εξω με τους φιλους σου διασκεδασε κανε ελευ8ερες σχεσεις και 8α δεις πως 8α φτιαξει η ψυχολογια σου! Ε, και τι εγινε που εισαι 30 σε πηραν τα χρονια?? Εισαι πανω στα φορτε σου τωρα βουρ στο ψητο και ξεφορτωσου τα κωλοφαρμακα δε σου προσφερουν τιποτα!
    Ενα παραδειγμα ( δεν ειναι ιδιο με την περιπτωση σου αλλα δες ποσο συμαντικο ρολο παιζει η ψυχολογια) οταν ημουν πιο μικρη στα 21 πα8αινα συνεχεια ουρολοιμωξεις χωρις να εχω σεχουαλικη επαφη, ετρεχα σε γιατρους εκανα υπερηχογραφηματα λεφτα λεφτα λεφτα ουρολογους κλπ κλπ και με το που γνωρισα τον αντρα μου εδω και 13 χρονια δεν εχω ξαναπα8ει τιποτα! Αλλαξε η ψυχολογια μου τα ξεχασα ολα και τελος!
    ...νοτα, κάνε ένα κόπο να διαβάσεις τους όρους χρήσης του φόρουμ.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    33
    Φίλε μου, πιστεύω πως δε φταίει η έλλειψη σεξ από μόνη της αλλά τα εσωτερικά θέματα που οδηγούν σε έλλειψη σχέσεων ή σεξ. Πρώτα δοκίμασε να απαντήσει αντικειμενικά στο γιατί δεν έγινε. ίσως παιζουν υποσυνείδητοι λόγοι. Είχες πάει και σε οίκο ανοχής και δεν έγινε δουλειά? Προσπάθησε να δουλέψεις με τον εαυτό σου και ίσως να ξεκινήσεις μια ψυχανάλυση όπου θα αναφέρεις τα πάντα όμως, από σκέψεις, ενοχές κτλ. Το πρόβλημα είναι ότι όσο περνούν τα χρόνια το βάρος αυτό γίνεται μεγαλύτερο και κάποια στιγμή μπορεί από μόνο του να σου δημιουργήσει ψυχολογικά εκεί που δεν υπάρχουν. Πάντως δώσε κάποιο χρονο στον εαυτό σου να ψαχτεί και μόλις νιώσει πιο έτοιμος μπαίνεις δυναμικά στο παιχνίδι, οκ? Η έλλειψη σεξ από μόνη της δε δημιουργεί πρόβλημα, αλλά η ανικανότητα σύναψης σχέσης με το άλλο φύλο από κάποια στιγμή και μετά δεν είναι φυσιολογική και δημιουργεί και πολλά κόμπλεξ, πιστεύω μέχρι τα τριανταπέντε το πολύ είναι έστω και δύσκολα διαχειρήσιμη, μετά δε ξέρω κατά πόσο αντέχεται και είναι αναστρέψιμη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •