solian
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: solian

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170

    solian

    γεια σας , εχει παρει κανεις το σολιαν; καπου διαβασα οτι κανει για τα αρνητικα συμπτωματα και ηθελα να μαθω αν αυτο ισχυει , μιας και εγω εχω αρνητικα συμπτωματα και δεν ξερω τι να κανω με αυτα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Βοηθαει πολυ σε ολα! βεβαια οταν παρεις γιγαντοδοση μαλλον ναρκωνεσαι, κ δεν μπορω να καταλαβω την ευκολια που αποφασιζει καποιος να παρει δυο αντιψυχωτικα! ενα για τα θετικα κ αλλο για τα αρνητικα.
    Το σολιαν ειναι καλο ,ομως δημιουργει προβλημα στις ορμονες,κ το προβλημα -αυξηση της προλακτινης φαινετα αμεσα.Ποιο ομως αντιψυχωτικο δεν εχει παρενεργειες?Τουλαχιστον με το σολιαν φαινονται αμεσως κ οχι οπως αλλα που δημιουργουν υποπτα , μακροχρονια κ πολυ σημαντικα για την υγεια,οπως διαβητης, καρδιακα κλπ
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    κ γω σολιαν παιρνω nikopoul, κ απο χτες παιρνω κ ινβεγκα μιας κ δεν με καλυπτε τελευταια το σολιαν μονο..ειναι καλο φαρμακο αλλα νταξει, δεν θα λεγα οτι με βοηθησε στα αρνητικα, βασικα δεν νομιζω πως εχει βγει αντιψυχωσικο που να "πιανει" τα αρνητικα, κ γω απο αυτα βασανιζομαι κυριως αλλα εχω κ λιγα θετικα τελευταια...περασα μια δυσκολη περιοδο μετα το καλοκαιρι γτ εκανα μλκιες με αλκοολ...τωρα πηρα το μαθηματακι μου κ υσυχασα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Εγώ έχω πέντε χρόνια σχεδόν που παίρνω solian, τα θετικά συμπτώματα (φωνές) εξαφανίστηκαν μέσα στον πρώτο μήνα. Πήρα 10 κιλά, από τα 63 έφτασα τα 73 και δεν μπορώ να χάσω. Τελευταία μου αυξήθηκε η πίεση και μου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να χάσω κιλά. Η δόση solian που παίρνω είναι πολύ μικρή και δεν έχω ακατάσχετη όρεξη, αλλά παρόλα αυτά δεν τα χάνω εύκολα.
    Η δική μου διάγνωση είναι ότι η δημόσια υπηρεσία που εργάζομαι μου έφαγε την ζωή για έναν πενιχρό μισθό πάνω από 15 χρόνια. Συμπτώματα ψύχωσης και το να αντέχω με φάρμακα μόνο μέσα σε αυτή μου παρουσιάστηκαν. Αν ήμουν σε άλλη χώρα θα με είχαν συμβουλεύσει να αλλάξω δουλειά.
    Ίσως όμως ακόμη και χωρίς φάρμακα να μην μου ξαναπαρουσιαστούν συμπτώματα ψύχωσης γιατί το πήρα απόφαση πια ότι τα νιάτα μου τα φάγανε και δεν θα κάνω ποτέ οικογένεια. Ίσως μείνω και φτωχή αλλά προσπαθώ για το καλύτερο σε αυτόν τον τομέα. Δεν έχω αυτή την οργή μέσα μου που είχα πρώτα. Ελπίζω σε κάτι ανώτερο και ότι υπάρχει θεία δίκη. Προσωπικά δεν έχω κάνει ούτε φόνο, ούτε αδικία, ούτε κλεψιά, ούτε κατάχρηση. Επομένως γιατί να ταλαιπωρούμαι με ενοχές;

  5. #5
    ΟΜΩΣ θεια δικη δεν υπαρχει(μαλλον θεια ανοησια)συνηθως.γιατι οι κακοι ενω ειναι να μπουν σε διαδικασια θειας δικης ο θεος αντι να κανει αυτο στελνει στον καλο μια ψυχωση κ τον καταστρεφει μια για παντα ενω ο καλος δεν εχει αδικησει κ εχει αντιθετως αδικηθει.ετσι ειναι η φυση(οι κανονες του θεου) αν καποιος αδικα μας εκμηδενισει ως κ στην ψυχικη αρρωστεια μας στελνει.δεν υπαρχει θεια δικη δλδ(συνηθως)...

  6. #6
    ενα τετοιο γαιδουρι ειχα στην δουλεια μ που με εβριζε κ απειλουσε την ζωη μ επι χρονια χωρις να τον κανω τπτ ωσπου με αρρωστεισε.ΥΓ ευτυχως στο τελος τον πατησα ενα ξυλο μα ενα ξυλο...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Θεία δίκη πιστεύω ότι υπάρχει, ίσως αργήσει με τον δικό μας χρόνο αλλά υπάρχει. Δεν ξέρω τι συμπτώματα έχουν άλλα άτομα με ψύχωση, αλλά ίσως πρόκειται για μια ευαισθησία παραπάνω από άλλους, δεν στέλνει κάτι ο Θεός για να τους βασανίσει. Εμένα πάντως μου φάνηκε σαν διαολοσταλμένο και οδηγήθηκα πιο κοντά στο Θεό μέσα από αυτό. Δεν το ανέχομαι να νικάει ο διάολος. Οι φωνές είχαν μέσα και στοιχεία του διαόλου, μασονία π.χ. Υπάρχουν άνθρωποι που είναι ηθικοί αυτουργοί φόνων,ίσως και δολοφόνοι οι ίδιοι, έχουν κλέψει, ζουν τρυφιλά χωρίς να έχουν δουλέψει ποτέ, έχουν θεό το χρήμα,έχουν καταστρέψει συνανθρώπους τους κλπ. όπως πολιτικοί και δημόσια πρόσωπα της πατρίδας μας. Για μένα αυτοί είναι οπαδοί του διαόλου (μασονίας).
    Προτιμώ να είμαι φτωχή παρά να έχω πλούτη και να είμαι καθίκι. Τα πλούτη θα τελειώσουν, η ψυχή όμως;
    Όσον αφορά τη δουλειά, δεν έχω δείρει κανέναν (τι επιπτώσεις είχες για αυτό που έκανες;). Ακόμη και σήμερα όμως έχω βύσματα προισταμένους που μου ταλαιπωρούν την ζωή. Βλέπεις την κάθε καρακαϊδόνα να πηγαίνει όπου την βολεύει με μέσο (μετάθεση, μετάταξη, δάνειο) και εσένα δεν σε αφήνουν να φύγεις από μια πόλη όπου δεν έχεις τίποτα, ή σου χέζουν το πτυχίο και τις προκηρύξεις που διεκδίκησες θέση και σε βάζουν σε χαμαλοδουλειές.

  8. #8
    δεν ειχα καμια επιπτωση γιατι αν πηγαινε στην αστυνομια θα ελεγα κ εγω τι με ειχε κανει κ πιστεψε με ειχε κανει πολλααααα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Εγώ το μόνο που θυμάμαι από αυτό είναι ότι μου είχε κόψει την περίοδο. Όλα τα άλλα πολύ καλά. Αναγκάστηκα όμως να το διακόψω γιατί μου έκοψε την περίοδο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Εγώ το μόνο που θυμάμαι από αυτό είναι ότι μου είχε κόψει την περίοδο. Όλα τα άλλα πολύ καλά. Αναγκάστηκα όμως να το διακόψω γιατί μου έκοψε την περίοδο.
    ποσο διαστημα εμεινες χωρις περιοδο επειδη επαιρνες το σολιαν?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    ποσο διαστημα εμεινες χωρις περιοδο επειδη επαιρνες το σολιαν?
    Πάνω από 8 μήνες!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Πάνω από 8 μήνες!!!!!
    ευχαριστω για την απαντηση olgaki! meta to solian πηρες abilify?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  13. #13
    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΟΛΙΑΝ Η ΤΟ ΑΜΠΙΛΙΦΑΥ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΟΛΙΑΝ Η ΤΟ ΑΜΠΙΛΙΦΑΥ?
    αυτο αναρωτιεμαι κ εγω! το σολιαν το παιρνω εναμισυ χρονο, το αμπι δεν το ξερω, αλλα μονο θετικα ακουω γενικα! Αληθεια αυτο δεν εχει καθολου παρενεργειες?κ γιατι πολλοι γιατροι ειναι επιφυλακτικοι ενω εχει τοσο καλο προφιλ κ κυριως που δεν παχαινει κιολας!Το σολιαν ειναι πολυ καλο ομως αυξανει την προλακτινη κ παρολο που δεν δινουν κ μεγαλη σημασια οι γιατροι ειναι πολυ ενοχλητικο ιδιως στις γυναικες!
    Αληθεια γιατι αφου το αμπιλιφαι ειναι ενα απο τα καλυτερα οι γιατροι δεν το προτεινουν αμεσως?η τουλαχιστον δεν δινουν την ευκαιρια να το δοκιμασουν οσοι χρειαζονται αντιψυχωτικα?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  15. #15
    SIGOYRA ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΡΓΟΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΟΥΝ....παρενεργιες δεν εχει σχεδον καθολου σχετικα ή μη σχετικα εκτος ομως οτι το βαρος το αυξανει σε μερικους

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Solian
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 32
    Last Post: 29-04-2014, 01:32
  2. solian
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2010, 12:57
  3. Solian
    By Asterix in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-08-2010, 16:21
  4. Solian.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 05-06-2010, 23:26
  5. solian
    By dopamin in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-01-2007, 22:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •