δεν μπορω αλλους ψυχαναγκασμους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    2

    δεν μπορω αλλους ψυχαναγκασμους

    Καλησπερα ψυχαναγκαστικοπουλα.Και εγω λοιπον ψυχαναγκαστικος και μαλιστα εχω βιωσει ψυχαναγκασμους με παρα πολυ τρομακτικο περιεχομενο.Το καλο ειναι και παλι καλα να λεω οτι ευτυχως ξερω οτι ειναι μονο αποκυηματα της φαντασιας μου ομως εχω τετοιο αγχος βρε παιδια που λεω ασε να κανω τον ψυχαναγκασμο και να ηρεμησω!Τελοσπαντων τον τελευταιο καιρο εχω εναν ψυχαναγκασμο πολυ ενοχλητικο αν και ειχα πολυ χειροτερους ομως τους ξεπερασα με ψυχαναγκασμους!Θα μου πειτε λαθος αλλα οκ τι να εκανα?Ευτυχως ομως συνηλθα απο αυτους ομως τωρα ακουστε τι εχω παθει:εκει που μιλαω με την οικογενεια η και διαφορα ατομα μου ερχεται στο μυαλο ενα θεμα που το φερνει καπως η συζητηση και εχω αγχος οτι αν δεν το αναφερω τοτε η σε καποιο χρονικο διαστημα τοτε θα εχω αγχος και για να μου φυγει θα πρεπει να περιμενω εναν χρονο δηλαδη την ιδια ημερομηνια ενα χρονο αργοτερα!!!!!Κουφο?Τρελο?Ελε� �ς!Και μαλιστα εννοω να περιμενω ενα χρονο και οταν ερθει εκεινη η μερα θα πρεπει να ξανααναφερω το θεμα για να μου φυγει το αγχος!Η αληθεια ειναι οτι καταβαθος ξερω οτι θα φυγει το αγχος αλλα μεχρι να φυγει θα νιωθω ασχημα!Καλα μη μιλησω και για τους αλλους ψυχαναγκασμους!Εμμονες να αναφερω γεγονοτα,να ξερω ονοματα και επισης να αποφευγω αριθμους που μου θυμιζουν χειροτερες καταστασεις!Αφηστε τα τραγικη η κατασταση.Ξερω οτι δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα ομως ειναι πολυ ενοχλητικοι!Τι προτεινετε?

  2. #2
    Quote Originally Posted by nomorepsyxanagkasmoi View Post
    Καλησπερα ψυχαναγκαστικοπουλα.Και εγω λοιπον ψυχαναγκαστικος και μαλιστα εχω βιωσει ψυχαναγκασμους με παρα πολυ τρομακτικο περιεχομενο.Το καλο ειναι και παλι καλα να λεω οτι ευτυχως ξερω οτι ειναι μονο αποκυηματα της φαντασιας μου ομως εχω τετοιο αγχος βρε παιδια που λεω ασε να κανω τον ψυχαναγκασμο και να ηρεμησω!Τελοσπαντων τον τελευταιο καιρο εχω εναν ψυχαναγκασμο πολυ ενοχλητικο αν και ειχα πολυ χειροτερους ομως τους ξεπερασα με ψυχαναγκασμους!Θα μου πειτε λαθος αλλα οκ τι να εκανα?Ευτυχως ομως συνηλθα απο αυτους ομως τωρα ακουστε τι εχω παθει:εκει που μιλαω με την οικογενεια η και διαφορα ατομα μου ερχεται στο μυαλο ενα θεμα που το φερνει καπως η συζητηση και εχω αγχος οτι αν δεν το αναφερω τοτε η σε καποιο χρονικο διαστημα τοτε θα εχω αγχος και για να μου φυγει θα πρεπει να περιμενω εναν χρονο δηλαδη την ιδια ημερομηνια ενα χρονο αργοτερα!!!!!Κουφο?Τρελο?Ελε� �ς!Και μαλιστα εννοω να περιμενω ενα χρονο και οταν ερθει εκεινη η μερα θα πρεπει να ξανααναφερω το θεμα για να μου φυγει το αγχος!Η αληθεια ειναι οτι καταβαθος ξερω οτι θα φυγει το αγχος αλλα μεχρι να φυγει θα νιωθω ασχημα!Καλα μη μιλησω και για τους αλλους ψυχαναγκασμους!Εμμονες να αναφερω γεγονοτα,να ξερω ονοματα και επισης να αποφευγω αριθμους που μου θυμιζουν χειροτερες καταστασεις!Αφηστε τα τραγικη η κατασταση.Ξερω οτι δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα ομως ειναι πολυ ενοχλητικοι!Τι προτεινετε?
    Καλό ακούγεται ! Είναι στο πλαίσιο των βασανιστικών σκέψεων/διλημμάτων , όλοι ξέρουμε ότι είναι μπούρδες αλλά δεν μπορούμε να απαλλαγούμε.Είχα παρόμοια θέματα αρκετά συχνά.Έχω πάρω πολύ καιρό να το εμφανίσω το συγκερκιμένο μιλάμε για χρόνια,πλέον απηλλάγην εξ αυτού.Εδώ και τρεις μήνες και από τους καταναγκασμούς και τώρα απλά λίγο περισσότερο άγχος μου έμεινε το οποίο σιγά σιγά έχει υποχωρήσει.Εφόσον δεν σε επηρεάζει πρακτικά άστο να υπάρχει.Εγώ ακόμα και όταν είχα αυτές τις σκέψεις ήμουν κατά 50% λειτουργικός.Να σκεφτείς έδωσα πανελλήνιες με τέτοιες σκέψεις και αρίστευσα.Ακολουθείς κάποια θεραπεία ? Καλή θεραπεία φίλε μου.

  3. #3
    Quote Originally Posted by nomorepsyxanagkasmoi View Post
    Καλησπερα ψυχαναγκαστικοπουλα.Και εγω λοιπον ψυχαναγκαστικος και μαλιστα εχω βιωσει ψυχαναγκασμους με παρα πολυ τρομακτικο περιεχομενο.Το καλο ειναι και παλι καλα να λεω οτι ευτυχως ξερω οτι ειναι μονο αποκυηματα της φαντασιας μου ομως εχω τετοιο αγχος βρε παιδια που λεω ασε να κανω τον ψυχαναγκασμο και να ηρεμησω!Τελοσπαντων τον τελευταιο καιρο εχω εναν ψυχαναγκασμο πολυ ενοχλητικο αν και ειχα πολυ χειροτερους ομως τους ξεπερασα με ψυχαναγκασμους!Θα μου πειτε λαθος αλλα οκ τι να εκανα?Ευτυχως ομως συνηλθα απο αυτους ομως τωρα ακουστε τι εχω παθει:εκει που μιλαω με την οικογενεια η και διαφορα ατομα μου ερχεται στο μυαλο ενα θεμα που το φερνει καπως η συζητηση και εχω αγχος οτι αν δεν το αναφερω τοτε η σε καποιο χρονικο διαστημα τοτε θα εχω αγχος και για να μου φυγει θα πρεπει να περιμενω εναν χρονο δηλαδη την ιδια ημερομηνια ενα χρονο αργοτερα!!!!!Κουφο?Τρελο?Ελε� �ς!Και μαλιστα εννοω να περιμενω ενα χρονο και οταν ερθει εκεινη η μερα θα πρεπει να ξανααναφερω το θεμα για να μου φυγει το αγχος!Η αληθεια ειναι οτι καταβαθος ξερω οτι θα φυγει το αγχος αλλα μεχρι να φυγει θα νιωθω ασχημα!Καλα μη μιλησω και για τους αλλους ψυχαναγκασμους!Εμμονες να αναφερω γεγονοτα,να ξερω ονοματα και επισης να αποφευγω αριθμους που μου θυμιζουν χειροτερες καταστασεις!Αφηστε τα τραγικη η κατασταση.Ξερω οτι δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα ομως ειναι πολυ ενοχλητικοι!Τι προτεινετε?
    Καλό ακούγεται ! Είναι στο πλαίσιο των βασανιστικών σκέψεων/διλημμάτων , όλοι ξέρουμε ότι είναι μπούρδες αλλά δεν μπορούμε να απαλλαγούμε.Είχα παρόμοια θέματα αρκετά συχνά.Έχω πάρω πολύ καιρό να το εμφανίσω το συγκερκιμένο μιλάμε για χρόνια,πλέον απηλλάγην εξ αυτού.Εδώ και τρεις μήνες και από τους καταναγκασμούς και τώρα απλά λίγο περισσότερο άγχος μου έμεινε το οποίο σιγά σιγά έχει υποχωρήσει.Εφόσον δεν σε επηρεάζει πρακτικά άστο να υπάρχει.Εγώ ακόμα και όταν είχα αυτές τις σκέψεις ήμουν κατά 50% λειτουργικός.Να σκεφτείς έδωσα πανελλήνιες με τέτοιες σκέψεις και αρίστευσα με βασική ιδέα μπακγκράουντ ότι θα διαβάζω τις ερωτήσεις και θα καταλαβαίνω τα ελληνικά.Από ότι είδα μετά σε φόρουμε του εξωτερικού είναι γνωστό πάττερν και αυτό της ιδψ.Το είχαν πολλά άτομα.Ακολουθείς κάποια θεραπεία ? Καλή θεραπεία φίλε μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κ εγω ειμαι ψυχαναγκαστικη κ περναω μεγαλο λουκι παντως εχω διαβασει οτι οποιος ειναι αγχωνεται για κουφα πραγματα εκτος πραγματικοτητας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Βρέστε και μελετήστε παλιότερα posts εδώ, γύρω από τους ιδεοψυχαναγκασμούς. Υπάρχουν μερικά διαμάντια
    που ενδέχεται να σας βοηθήσουν! Καλή δύναμη!
    @nomore ρε συ, τι εννοείς ξεπέρασες τους άλλους ψυχαναγκασμούς με νέους? Αυτό δεν είναι ξεπέρασμα, φαύλος κύκλος είναι!
    Αν θες, διευκρίνισέ το.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  6. #6
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κ εγω ειμαι ψυχαναγκαστικη κ περναω μεγαλο λουκι παντως εχω διαβασει οτι οποιος ειναι αγχωνεται για κουφα πραγματα εκτος πραγματικοτητας
    Όχι πάντα ! Συνήθως υπάρχει λογική βάση επί πολλών βασανιστικών ερωτημάτων τα οποία ίσως αντιμετωπίσεις.Δηλαδή αν τα έβαζες σε υπολογιστή ο οποίος δεν σκέπτεται συναισθηματικά αλλά μόνο λογικά δε θα σου έδινε απάντηση.Ίσως είναι και πρόβλημα υπερβολικής ευφυίας το θέμα της ιδψ και αυξημένης παρατηρητικότητος πολλές φορές.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    @nomore ρε συ, τι εννοείς ξεπέρασες τους άλλους ψυχαναγκασμούς με νέους? Αυτό δεν είναι ξεπέρασμα, φαύλος κύκλος είναι!
    .
    Oh yeah ,,,, . Kλασσικο και αγαπημενο κολπο σε εμας τους ιδεοψυχαναγκαστικους , αφου δεν μπορουμε να κοψουμε εναν σπαστικο ψυχαναγκασμο δημιουργουμε εναν αλλο ...
    Και βασικα ο νεος δεν σταματα τον παλιο , απλα τον αντικαθιστα για λιγη ωρα.

  8. #8
    Όπως; σου λεει πιο πάνω αλλο μέλος υπάρχουν στην ενότητα αυτή παλαιότερες αναρτήσεις (και δικες μου) με τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος. Ο τρόπος που εισηγήθηκε και που ειδα οτι στην πράξη βοηθα αρκετα αποτελεσματικα ειναι της εσωτερικης παρατηρησης, εκπαιδευεις τη σκεψη σου να λειτουργει κατα τροπο ωστε όχι μονο να αναγνωριζει τους ψυχαναγκασμους, ακόμα κι οταν βρισκονται σε εξέλιξη, αλλα και να τους απομακρύνει. Ήδη εσύ έχεις κάνει το πρώτο βήμα που είναι η συνειδητοποίηση του προβλήματος. Έχεις μιλήσει με ψυχολόγο?
    Δεν συμφωνω με τη μεθοδο αντικαθιστω τον ψυχαναγκασμο με αλλο, πιστευω πως αυτο απλα διαιωνιζει το προβλημα και η μονη διαφορα που βλεπεις ειναι ο ενας ψυχαναγκασμος να παιρνει τη θεση του αλλου. Πιστευω η απομακρυνση, το να τους διακοπτεις ενω ειναι σε εξελιξη, το να κανεις με τη σκεψη ή τις πραξεις οτιδηποτε που τους σταματα ή τους απομακρυνει ειναι πιο αποτελεσματικο (μεσα στα πλαισια της μεθοδου που εισηγηθηκα). Στην αρχή γινεται πολύ δύσκολα κι επίπονα, όμως αμα το βαλεις σε πρόγραμμα στη συνεχεια θα εξοικειωθεις με τη διαδικασία αυτη αποκρουσης και τα ευεργετικα αποτελεσματα της και ετσι η διαδικασία αυτη αποκρουσης θα γινεται ολο και λιγότερο δύσκολα.
    γιάννης

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    2
    Καλησπερα και χρονια πολλα!Το μηνυμα που εγραψα μου το βγαζει μισο!Γιατι?Το κοβει στη μεση και μαλιστα σε μηνυμα ψυχαναγκαστικου!Πλακιτσα κανω φυσικα!Λοιπον παιδια ειλικρινα ξερω οτι αυτη η διαταραχη δε θα φυγει ποτε και παντα θα υπαρχει!Απλα ο γιατρος θα σε βοηθησει να το αντιμετωπιζεις πιο ανωδυνα!Τους ψυχαναγκασμους εννοω πιο πανω οτι τους σταματαω με τελετουργιες καταλαβαινετε λεω απο μεσα μου καποιους αριθμους και τετοιες ηλιθιοτητες και βλακειες που δεν εχουν κανενα νοημα!Δεν εννοω σταματαω τον ενα ψυχαναγκασμο με αλλο!Απλα θελω να πω οτι υποκυπτω και κανω τελετουργιες που αυτο αποτελει φαυλο κυκλο αλλα εγω για να ηρεμησω τις κανω διοτι αλλος τροπος δεν υπαρχει για να ηρεμησω!Το ξερω ετσι νομιζω και ειναι βλακειες αλλα το θεμα ειναι πως θα ηρεμησω!Δεν εχω παει σε ειδικο και το ξερω οτι ειναι λαθος!Αν θελετε στειλτε μου σε προσωπικο μηνυμα εναν καλο γιατρο και αν γινεται οι γιατροι να ειναι ειτε δημοσιοι ειτε ιδιωτικοι!Βεβαια προτιμω τους δωρεαν γιατρους διοτι ειλικρινα χρηματα δεν εχω!Επισης να σας ρωτησω εγω θελω να παω κρυφα!Γινεται η θα ενημερωθουν και κοντινοι μου ανθρωποι οπως οικογενεια,φιλοι κλπ?Ειμαι ενηλικος αλλα θελω να το αντιμετωπισω εντελως μονος διοτι ο περιγυρος μου θα νομιζει οτι ο.ψυχαναγκασμος ειναι κατι εντελως τρελο!Ευχαριστω παρα πολυ και για τις απαντησεις παιδια να ειστε καλα!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6
    Καλησπέρα! Πρωτο μου μνμ στο φορουμ... Ειμαι 25 χρονων και εχω μπει σε ενα μαρτυριο απο τα 22 μου. Ανεκαθεν ειχα παραλογους φοβους, εμμονες με τα μικροβια την υγεια μου, τον θανατο.. Ειχα μαθει να ζω με αυτο, με τις ταχυκαρδιες, το μαρτυριο καθε βραδυ να κοιμηθω, το φοβο, την απογνωση. Μεχρι που στα 22 μου αρρωστησα απο αυτο. Αρχισα να μουδιαζω, να τρεμουν τα χερια μου, να μην μπορω να μιλησω σωστα, να με πιανουν κρισεις πανικου και γω δεν ξερω ποσες φορες τη μερα. Ωσπου εφτασε μερα που δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεββατι, που με ταιζε η μαμα μου γιατι το κουταλι ηταν πολυ βαρυ για τα χερια μου. Επιτελους πηρα αποφαση να επισκευτω ψυχιατρο. Μου εδωσε αμεσως χαπια κ αρχισα ψυχαναλυση. Η ζωη μου αλλαξε σε μια εβδομαδα. Κοιμομουν τα βραδια χωρις φοβο, σταματησαν οι ταχυκαρδιες, οι παραλογοι φοβοι και αρχισε η θεληση για ζωη.. Μου φαινοταν περιεργο που δεν ξυπνουσα με αγχος, νομιζα οτι δεν ηταν φυσιολογικο. Οποτε ολα καλα!
    Προσφατα αποφάσισα να κοψω τα χαπια γιατι παντρευομαι και θελω να κανω παιδι.. Δυστυχως δεν μου βγηκε σε καλο. Αρχισε ο εφιαλτης παλι απο την αρχη. Παραλογος φοβος οτι θα πεθανω απο κατι βασανιστικο, ταχυκαρδιες, κρισεις πανικου κλπ. Προσφατα κολλησα ιωση και μεσα στην εβδομαδα μεχρι να μου περασει εζησα ενα μαρτυριο. Εκανα διαγνωσεις μονη μου, οτι πασχω απο κατι ανιατο και πεθαινω. Παιδια δεν αντεχω να ζω σε αυτη την κολαση αλλο!! Η μονη λυση ειναι τα φαρμακα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Nomorepsychanagasmoi μη νομίσεις πως είσαι ο μόνος που σκέφτεται κουφά πράγματα στους ψυχαναγκασμούς του. Η ίδια η φύση της ασθένειας δεν είναι λογική. Onlyme η λύση είναι δυστυχώς φάρμακα και Συμπεριφορική Θεραπεία (ελπίζω γιατί δεν έχω κάνει).

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και επαφη με αλλους
    By nvex in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-08-2012, 16:47
  2. Ληψη φαρμακων μπροστα σε αλλους...!
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 26-11-2011, 15:52
  3. Επικοινωνια με τους άλλους
    By xρυσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 27-02-2010, 14:34
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟΥΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 27-06-2009, 08:36
  5. Εξάρτηση από τους άλλους...
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2009, 20:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •