Η ξαφνική απώλεια του πατερούλη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    2

    Η ξαφνική απώλεια του πατερούλη μου

    καλησπέρα σας ,
    ηθελα κ εγω να μοιραστώ με ανθρώπους που βρίσκονται στην ιδια μοιρα με εμενα τον δικο μου πονο σχετικα με τον ξαφνικο θάνατο του αγαπημενου πατερούλη...ειλικρινα γράφοντας αυτές εδώ τις σειρες μου φαινεται αδιανοητο το γεγονος ότι εχω χασει τον μπαμπα μου...δεν μπορω να το πιστεψω...Ηταν 68 ετων κ τον εχασα ξαφνικα σε τροχαιο στις 9 Αυγουστου. Από τοτε αλλαξε η ζωη ολων μας ...Τον λάτρευα τον μπαμπα μου , ηταν η αδυναμία μου , το στηριγμα μου ...οποτε τον χρειαζομουν ηταν παντοτε εδώ να βοηθησει , να με συμβουλεψει...Οι συζητήσεις μας απειρες κ αστειρευτες ...Εχω κ 2 παιδακια τα οποια ειχαν ιδιαιτερη σχεση με τον παππου τους..Ολοι μας είχαμε . Πηγαινω στο σπιτι της μαμας κ μου φαινεται τοσο αδειο...Δεν ξερω πως θα αντεξω τον χαμο του κ ειδικα τωρα που ερχονται Χριστούγεννα δεν ξερω τι να κανω ..στις 25 θα ειχε την γιορτη του . Δεν υπήρξε ουτε μια χρονια που δεν περασαμε μαζι τις γιορτες κ τωρα τι?? Τι θα κανω? Πως να αντεξω την κατασταση αυτή? Νιώθω τοσο μονη μου παρολο που ο αντρας μου είναι παντα διπλα μου κ με βοηθαει , παρολο που εχω τα πιτσιρικακια μου για να ξεχνιέμαι. Τα συναισθηματα μου είναι τοσα πολλα..Νιωθω απέραντη θλιψη και ενοχες γιατι 2 χρονια πριν είχαμε τσακωθεί (ποτε ξανα δεν ειχα ανταλλαξει κουβεντα ασχημη με τον μπαμπακουλη μου) .Παρόλο που οι σχεσεις μας επανηλθαν δυστυχως δεν του ζητησα ποτε συγνωμη γι'αυτο κ τωρα είναι αργα...Προσπαθω να βγαζω αυτές τις σκεψεις από το μυαλο μου κ να λεω στον εαυτο μου ότι ηξερε ποσο πολύ τον λατρευα . Τουλάχιστον αν ηταν αρρωστος κ περιμενα την εξελιξη αυτή θα ειχα προλαβει να του πω αυτά που εχω μεσα μου κ δεν μπορω να μοιραστω με κανεναν άλλο..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Kαλημέρα και συλλυπητήρια!

    Κοίτα....προσωπικά για μένα, ο ξαφνικός θάνατος είναι ο "καλύτερος" θάνατος γι' αυτόν που φεύγει αλλά ο χειρότερος γι' αυτούς που μένουν πίσω! Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον τρόπο με τον οποίο μιλάω. Είναι πολύ ψυχοφθόρο και επώδυνο να βλέπεις του άνθρωπό σου να λιώνει και να αργοσβήνει αλλά και από την άλλη, έχεις δίκιο! Σε αυτές τις περιπτώσεις νιώθουμε πως δεν προλάβαμε να πούμε κάποια πράγματα και γι' αυτό είναι καλό να μην αφήνουμε τον χρόνο να περνά ανεκμετάλλευτος!

    Πάντως, αν θέλεις την γνώμη μου...αν είχατε τόσο καλή σχέση όσο αναφέρεις, είμαι απόλυτα βέβαιος πως δεν θα χρειαζόταν να του ζητήσεις συγνώμη! Οι γονείς αυτά τα πράγματα τα διαισθάνονται από μόνοι τους και οι καλοί γονείς δεν απαιτούν ούτε εκμαιεύουν καμία συγνώμη....δεν την χρειάζονται....και είμαι σίγουρος πως ο μπαμπάς ήταν πολύ καλός γονιός!

    Να είστε γεροί να τον θυμάστε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    αχ βρε ανθούλα μου,είσαι πολύ στεναχωρημένη κοριτσάκι γλυκό...φαντάζομαι ότι έγραψες εδώ γιατί ήθελες να βγάλεις από μεσα σου όλα αυτά για τον πατερούλη σου..δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς μας καρδούλα μου παρά μόνο ο καλός Θεός...και ο χρόνος...κάνε λίγο προσευχή να αισθανθείς καλύτερα..μην σκέφτεσαι τίποτα άλλο όπως το ότι δεν πρόλαβες να ζητήσεις συγνώμη κ τέτοια..είναι περιττά βγάλτα τώρα απ'το μυαλό σου..οι γονείς ποτέ μα ποτέ δεν ζητάνε τι συγνώμη από τα παιδιά τους γιατί απλά δεν τους κρατάνε κακία! Καλά χριστούγεννα να έχεις και να τα περάσεις με χαμόγελο γιατί ο πατερούλης σου έτσι θα θέλει να σε βλέπει από ψηλα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    2
    MissDespoina ,
    Σε ευχαριστώ πολύ για το τόσο γλυκό μήνυμα σου ..Να είσαι καλά κ εσύ κ όσοι αγαπάς ...Σου εύχομαι Καλά Χριστούγεννα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    -------------------------------------------------------------------------------------------
    Last edited by Macgyver; 21-12-2013 at 19:53.

Similar Threads

  1. Ξαφνική αλλαγή διάθεσης
    By Ο Σελτζούκος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 01-09-2013, 13:16
  2. ξαφνικη δυσπνοια
    By adonistsav in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-06-2011, 15:08
  3. Ξαφνικη ταχυκαρδια
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-04-2011, 11:55
  4. ΞΑΦΝΙΚΗ ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ-HELP!!!
    By johny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 14-03-2011, 21:18
  5. ξαφνικη αλλαγη
    By zaira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2008, 18:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •