Ο εφιάλτης επιστρέφει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    29

    Ο εφιάλτης επιστρέφει...

    Καλησπέρα σε όλους και σε όλες!
    Νέος στο φόρουμ, ωστόσο με μακρά προϊστορία στις αγχώδεις διαταραχές και γω..Ολα ξεκίνησαν το έτος 2000 (20 ετών τότε) όταν έπαθα την πρώτη τρομακτική κρίση πανικού, μετά από μια περίοδο έντονης ψυχολογικής φόρτισης και μελαγχολίας εξαιτίας ενός προσωπικού θέματος..Έκανα λοιπόν καρδιογράφημα, γενικές αίματος, θυροειδή και ήταν όλα καθαρά, όμως ο φόβος μιας νέας κρίσης πυροδοτούσε συχνά κρίσεις ταχυκαρδίας, ζαλάδες, δύσπνοια κλπ..Μετά από 2-3 μήνες ξαναπάω σε καρδιολόγο για εξετάσεις και με πιάνει τρομερός φόβος σε σημείο να φτάσω 170 σφυγμούς με πίεση 170/110..Υπερκοιλιακή ταχυκαρδία μου είπε και μου συνέστησε να παίρνω Inderal όταν το παθαίνω. Εμένα όμως μου είχε καρφωθεί η ιδέα ότι είχα κάποιο πρόβλημα παθολογικό με αποτελέσμα να σταματήσω τις αθλητικές δραστηριότητες και να μην μπορώ να χαρώ τα φοιτητικά μου χρόνια όπως ήθελα..Ακόμα και στο σεξ νόμιζα πως θα πάθω ανακοπή..Πάθαινα κρίσεις σε αυτοκίνητα, αεροπλάνα, σινεμά, οδοντίατρο, παρουσιάσεις ενώπιον κοινού κλπ..Σχέσεις με κοπέλες δεν μπορούσα να κάνω καθώς όλη αυτή η κατάσταση με είχε ρίξει ψυχολογικά και η αυτοπεποίθηση μου ήταν στο 0..Σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο δεν πήγα ποτέ και γενικά όλο αυτό το περνούσα μόνος μου, διότι πίστευα ότι θα με θεωρήσουν παλαβό φίλοι και οικογένεια..Σταδιακά και χωρίς φάρμακα παρουσίασε ύφεση η διαταραχή ωστόσο μετά από κάθε στρεσογόνο ερέθισμα ένιωθα χάλια..Στο στρατό ο γιατρός του κέντρου εκπαίδευσης, αφού πήγα πάλι 2 φορές για καρδιογράφημα, μου είπε "να δεις ψυχίατρο!"..Τέλος πάντων τα επόμενα χρόνια ήταν σχετικά καλά, πήγα εξωτερικό για μεταπτυχιακό, μετά πίσω Ελλάδα, άρχισα σιγά σιγά να γυμνάζομαι, έπιασα δουλειά και άρχισα να βρίσκω τον εαυτό μου! Μέχρι πέρσι όμως που απολύθηκα..Στην αρχή όλα καλά, έκανα παράλληλα μαστερ πήγαινα βόλτες με φίλους για ποδηλασία και ήμουν αισιόδοξος ότι θα βρώ σύντομα δουλειά..Εδώ ήρθε η μεγάλη απογοήτευση..Να έχεις 3 πτυχία και να βασανίζεσαι έτσι? Το τελευταίο δίμηνο έχω φοβερές μεταπτώσεις στη διάθεση, διαταραχές στον ύπνο, πονοκεφάλους, ταχυκαρδίες και έμαθα και γω τις έκτακτες συστολές (στην αρχή νόμιζα ότι συσπάται ο οισοφάγος μου!!) που μου κόβουν τα πόδια..Είμαι 33 ετών και αισθάνομαι ανήμπορος να πάρω τη ζωή στα χέρια μου, να δημιουργήσω, να ερωτευτώ, να κάνω οικογένεια, να είμαι παραγωγικός και ανεξάρτητος οικονομικά. Με κατακλύζουν αρνητικές σκέψεις, έχω πάλι έμμονες ιδέες για θέματα υγείας (μετράω την πίεση μου κάθε μέρα!) και δεν έχω μια κοπέλα να με στηρίζει. Θέλω τόσα να δώσω και δεν μπορώ..Σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα και να φύγω εκτός Ελλάδας αλλά ακόμα και αυτή η σκέψη με γεμίζει φόβο και ανασφάλεια
    Ελπίζω να μην σας κούρασα με το μακροσκελές μου κείμενο (σίγουρα θα έχω επαναλάβει τις ανησυχίες πολλών!)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μια κ οι γιατροι δε σου βρικαν τιποτα οπως λες δεν ειναι καλυτερα να σταματησεις να σκεφτεσαι ολο αυτο το βιολι για να βρεις μια ισυχια?

  3. #3
    Πο ρε φιλε ο τύπος περιγράφει εμενα.....


    Ακου φιλαράκι εγω ειμαι 24 και το παθαίνω απο τα 19
    Ε νοείται οτι εκανα ολες της εξετάσεις οταν λεω ολες εννοώ ΟΛΕΣ στο τέλος ξερεις τι καταλαβα οτι αν ανησυχώ συνέχεια για την καρδιά μου η μιν πάθω κανένα εγκεφαλικό δεν χαίρομαι την ζωη! Οποτε ειπα ΔΕ ΓΑ@@@ΤΕ οτι πάθω έπαθα! Και τωρα ειμαι παρα πολύ οκ!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    29
    Έχουν περάσει 8 χρόνια από τότε, οπότε μάλλον πρέπει να κάνω ξανά ένα έλεγχο..Πόσο με αγχώνουν αυτές οι εξετάσεις δεν φαντάζεσαι!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Castiel View Post
    Πο ρε φιλε ο τύπος περιγράφει εμενα.....


    Ακου φιλαράκι εγω ειμαι 24 και το παθαίνω απο τα 19
    Ε νοείται οτι εκανα ολες της εξετάσεις οταν λεω ολες εννοώ ΟΛΕΣ στο τέλος ξερεις τι καταλαβα οτι αν ανησυχώ συνέχεια για την καρδιά μου η μιν πάθω κανένα εγκεφαλικό δεν χαίρομαι την ζωη! Οποτε ειπα ΔΕ ΓΑ@@@ΤΕ οτι πάθω έπαθα! Και τωρα ειμαι παρα πολύ οκ!
    Άτιμο πράγμα το μυαλό του ανθρώπου!!! Ενώ γενικά έχω ορθολογική σκέψη, σε αυτά τα θέματα μάλλον παραλογίζομαι..

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη επιστρεφει ...
    By Paraxeni Kopela in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2013, 00:14
  2. ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΤΙ ΚΑΝΩ??
    By CHRISTIN77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 30-08-2012, 08:52
  3. ζωη-εφιαλτης..
    By nikosss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 10-11-2011, 15:22
  4. Ψυχοσωματικός εφιάλτης...
    By leone76 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 26-03-2008, 19:19
  5. Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ
    By WOLF in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 06-02-2007, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •