ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5

    ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΑΣ

    Για αρκετό καιρό έκανα πολύ παρέα με ένα παιδί.Ήμασταν σχεδόν όλοι μέρα μαζί,συζητάγαμε,γελάγαμε,β� �αίναμε ,μου ανοίχτηκε όσο κανέναν για το διάστημα που γνωριζόμασταν.Μεταξύ μας υπήρχαν και τα ερωτικά υπονοούμενα και οι αντίστοιχες πλάκες αλλά και οι δυο πετάγαμε τη λέξη ¨φιλαράκι¨ και μέναμε εκεί.Με τον καιρό άρχισα να τον βλέπω διαφορετικά και άρχισε να με ενοχλεί που δεν μπορούσα να κάνω τίποτα γιατί δεν ήξερα πως νιώθει.Αλλά και πάλι δεν θα μπορούσε ποτέ να γίνει κάτι μεταξύ μας για πολλούς και διάφορους λόγους.Έκανα όμως την αυθόρμητη και απερίσκεπτη κίνηση να του πω ότι η φιλία μου εξελίχθηκε σε κάτι διαφορετικό κάτι που δεν θα έπρεπε και πως θέλω να μην κάνουμε πλέον παρέα και πως είναι το καλύτερο για μένα.Δεν είπε τίποτα απλά το δέχτηκε και απομακρύνθηκε.Μετά από μέρες άρχισε να μου λείπει πολύ η παρέα του και να τον βλέπω από μακριά χωρίς να μιλάμε.Δεν ήξερα τι να κάνω,ήμουν πολύ χάλια συναισθηματικά και έτσι του έστειλα μήνυμα,χωρίς βέβαια να σκεφτώ τις συνέπειες,όπως άλλωστε και την πρώτη φορά,λέγοντας του ότι έκανα λάθος,παρερμήνευσα τα αισθήματα μου και θέλω πίσω το φίλο μου.Μου απάντησε ότι του είναι πολύ δύσκολο αυτό και ότι το χειρίστηκα με τον καλύτερο τρόπο και ότι είναι καλύτερα έτσι και μην στενοχωριέται κανένας από τους δύο.Του εξηγούσα με επιχειρήματα αυτή την απερισκεψία,ότι όλοι κάποια στιγμή νιώθουμε κάτι πλατωνικό για κάποιον και ότι είναι άδικο να με κρίνει τόσο απόλυτα αλλά ήταν πραγματικά απόλυτος.Έτσι σταμάτησα να τον ενοχλώ και τώρα απορώ..γιατί είναι τόσο αρνητικός στο να κάνουμε πάλι παρέα?Έκανα λάθος..το αναγνώρισα..γιατί λοιπόν?Άμα η φιλία μας ήταν τόσο σημαντική γιατί δεν το προσπερνά?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    του δινεις την εντυπωση οτι δε ξερεις τι θες

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    του δινεις την εντυπωση οτι δε ξερεις τι θες
    Το σίγουρο είναι και με το δίκιο του βέβαια να με θεωρεί ανισόρροπη γιατί και εγώ ήμουν σε μια περδεμένη φάση.Αλλά αυτό που με πειράζει έιναι η αδιαφορία και δεν εκδηλώνει καμία αντίδραση..ούτε αν θύμωσε..αν στενοχωρήθηκε.Και το χειρότερο είναι πως δε ξέρω πως το πήρε και γιατί δεν κάνει κάτι!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα τα κανεις λαθος κ μετα δινεις εξηγισεις του στιλ ειμαι ανισοροπη ειμαι ετσι γιουβετσι κλπκλπ ετσι αυτο δε βγαινει καπου http://www.e-psychology.gr/personali...ndios-nikolaos ο τροπος που σκεφτεσαι φταιει

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αμα τα κανεις λαθος κ μετα δινεις εξηγισεις του στιλ ειμαι ανισοροπη ειμαι ετσι γιουβετσι κλπκλπ ετσι αυτο δε βγαινει καπου http://www.e-psychology.gr/personali...ndios-nikolaos ο τροπος που σκεφτεσαι φταιει
    Πολύ κατατοπιστικό!Και πράγματι σκέφτομαι λάθος,κάθε φορά προσπαθώ να αναλύσω τι λέει και τι κάνει ο καθένας και ανα βγάλω ένα συμπέρασμα!Και όλα αυτα συγχέονται στο μυαλό μου.Και όλα αυτά γιατί δεν μπορώ να δεχτώ ότι ορισμένοι εγκαταλείπουν έτσι εύκολα χωρις να προσπαθούν.Κάτι που με απογοητεύει στους ανθρώπους!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by evi_1987 View Post
    Πολύ κατατοπιστικό!Και πράγματι σκέφτομαι λάθος,κάθε φορά προσπαθώ να αναλύσω τι λέει και τι κάνει ο καθένας και ανα βγάλω ένα συμπέρασμα!Και όλα αυτα συγχέονται στο μυαλό μου.Και όλα αυτά γιατί δεν μπορώ να δεχτώ ότι ορισμένοι εγκαταλείπουν έτσι εύκολα χωρις να προσπαθούν.Κάτι που με απογοητεύει στους ανθρώπους!!
    ειτε το πιστευεις ειτε οχι αυτο το αρθρο το βρηκα τελευταια εχω ποσταρει 100 φορες το ιδιο πραγμα κ μερικοι ξερεις τι μου ειπαν? μου
    ελεγαν...

    κανενας αλλος? περιμενω σοβαρη απαντηση

    ειναι απιστευτο μερικοι ποσο προκατιλιμενοι εναντιον μου ειναι ετοιμαζονται να μου τη πουν πριν καν δουν τι λεω.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για παραδειγμα.. κοιτα σε αλλο επισοδειο τι ειπα...
    διαβαζω κ παλι κατεβατα με διαγνωσεις ιατρικων ορων (κ οχι απλα συμπερασματα πχ το προβλημα ειναι αυτο κλπ ) εξακολουθω να μη καταλαβενω με πιο τροπο θα ξεπερασει καπιος κατι οταν αυτοχαρακτηριζετε πχ ειμαι διπολικος ειμαι ετσι γιουβετσι κ ολα τα σχετικα οπως αυτο πχ
    και κοιτα τι απαντησαν
    Diana1982 Χωρίς να με παρεξηγήσεις και χωρίς να θέλω να κάνω κανέναν κριτή-γιατί δεν έχω τέτοιο ρόλο αφενός και αφετέρου δεν είμαι καν διαχειριστής του φόρουμ..
    αλλά γνώμη μου,δεν χρειάζεται να απαντάς σε όοοοοοολα τα θέματα γιατί μπορεί να είσαι και αναρμόδιος για κάτι τέτοιο

    Η απαντησή σου για παράδειγμα εδώ είναι εκτός θέματος και δεν βοήθησε κάπου....αν ξέρεις να απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτάω θα το εκτιμούσα....
    εγω στη προκειμενη περιπτωση δε προκειται να χαριστω σε κανενα ο οποιος προβενει σε λαθος εκτιμησες απεναντι μου κ εκτος αυτο αν δε καταλαβενει τι ενοω θα μπορουσε απλα να μη πει τιποτα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    για παραδειγμα.. κοιτα σε αλλο επισοδειο τι ειπα...

    και κοιτα τι απαντησαν

    εγω στη προκειμενη περιπτωση δε προκειται να χαριστω σε κανενα ο οποιος προβενει σε λαθος εκτιμησες απεναντι μου κ εκτος αυτο αν δε καταλαβενει τι ενοω θα μπορουσε απλα να μη πει τιποτα...
    Κάθε άποψη και γνώμη είναι σεβαστή αρκεί να μην προσβάλλει τον άλλον!΄Αλλωστε οι διαφορετικές οπτικές γωνίες μας βοηθάνε περισσότερο!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    Θα ήθελα λοιπόν όποιος είναι πρόθυμος να μου πει τι γνώμη του!Σε ευχαριστώ πάντως Αλέξανδρε για τη δική σου ανταπόκριση!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Evi , αν αρχιζει μια κοπελα και μου τα μασαει , η κανει την δυσκολη , δεν προκειται να πολυασχοληθω . Εκτος κ αν την θελω πααααρα πολυ ., αλλα κ παλι . Παντως το ποστ σου εχει κοπει στο γελαγαμε.......
    Last edited by Macgyver; 01-01-2014 at 22:53.

Similar Threads

  1. Φιλία-Ερωτας
    By vaios in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 06-01-2013, 00:43
  2. Φιλία..
    By th93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2012, 21:00
  3. Φιλία?
    By nelli30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 06-03-2009, 17:28
  4. Γυναικεία φιλία ή έρωτας...?
    By pverikios in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 27-08-2007, 00:51
  5. Φιλια και ερωτας, τι γινεται αν ερωτευτεις τον κολλητο σου
    By george002 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2006, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •