Μια ισως ''ανεξηγητη'' φοβια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Question Μια ισως ''ανεξηγητη'' φοβια.

    Ειναι φορες που νιωθω οτι φοβαμαι οτι οι ανθρωποι θελουν να μου κανουν κακο..θα σας δωσω δυο παραδειγματα για να καταλαβετε ακριβως τι εννοω..Το ενα ειναι π.χ. αμα βγω με εναν φιλο μου που ξερω οτι εχουμε τσακωθει πιο πριν ..μπορει να μου περασει η σκεψη οτι θα με παει καπου να με πλακωσει στο ξυλο..με αποτελεσμα τελικα να ακυρωνω την βολτα μαζι του..αλλο παραδειγμα (που μου φενετε ισως πιο φυσιολογικο απο το προηγουμενο)..ειναι το οτι οταν μου προτεινουν ανθρωποι να συνεργαστουμε για κατι και μου ζητησει να παω να δω τον χωρο ή να βγουμε να τα κανονισουμε...φοβαμαι παλι τα ιδια..δηλαδη οτι μπορει να με παει καπου να μου κανει κακο κλπ..με παλι ως αποτελεσμα..να το ακυρωνω..Κυριως γραφω αυτο το τοπικ για το δευτερο παραδειγμα..επειδη λογο αυτου του πραγματος..εχω χασει πολλες ευκαιριες ειτε για δουλεια(1 φορα) ειτε για αλλες δραστηριοτητες..αλλα αυτες οι σκεψεις που 'ρχοντε και τονωνουν την φοβια με κανουν να το ακυρωσω για να νιωσω ασφαλης και για να ηρεμησω..οκ απο τι μια ειναι φυσιολογικο επειδη τον/την αλλον/αλλην μπορει να μην τον εχω δει ποτε..αλλα οχι και τοσο εντονα!..Εχετε να μου προτινετε κατι για να το ξεπερασω αυτο γιατι πραγματικα εξαιτιας αυτου οπως ειπα πριν εχω χασει πολλες ευκαιριες και δεν ειναι και φυσιολογικο (πιστευω) να ειναι τοσο εντονο αυτο το πραγμα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μπορει να μου περασει η σκεψη οτι θα με παει καπου να με πλακωσει στο ξυλο.
    to πιο πιθανο ειναι αυτο να σου ειχε συμβει στο μακρυνο παρελθον πχ παιδι κ ετσι το μυαλο σου το αναπαραγει μπορει κ να μη το θυμασαι

    μου εχει τυχει κ εμενα κατι παρομιο με αλλο θεμα

  3. #3
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    to πιο πιθανο ειναι αυτο να σου ειχε συμβει στο μακρυνο παρελθον πχ παιδι κ ετσι το μυαλο σου το αναπαραγει μπορει κ να μη το θυμασαι

    μου εχει τυχει κ εμενα κατι παρομιο με αλλο θεμα
    Καλα αμα μιλαμε για δημοτικο τοτε ναι :Ρ..δεν πιστευω να υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει πλακωθει με καποιο αλλον στο δημοτικο εστω μια φορα :Ρ..Αλλα οχι κατι τοσο εντονο δεν μου χει συμβει.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απο αυτο ειναι μαλον εισαι πιο ευαισθητος απο οσο πιστευες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Mητσακο σε ψυχιατρο εχεις παει ?

  6. #6
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Mητσακο σε ψυχιατρο εχεις παει ?
    Οχι..αλλα αυτο το συγκεκριμενο θεματακι δεν πιστευω οτι ειναι λογος για επισκεψη σε ψυχιατρο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πιστευω πως ειναι , γιατι οπως αναφερεις αυτη η "φοβια" σε εμποδιζει απο το να βρεις δουλεια ή να διασκεδασεις , εχει δηλαδη ισχυρη επιδραση πανω σου αρα θα πρεπει και να αντιμετωπιστει αμεσα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου,πιστευω ολο αυτο ειναι επειδη πασχεις απο κοινωνιοφοβια,δεν προκεται για θεματακι θελει δουλεια σε ειδικο κ αυτο κανω κ εγω επειδη επηρεαζει τρομερα την ζωη κ την καθημερινοτητα σου,Επειδη κ εγω αυτο κανω αυτον τον καιρο,Προσπαθησε να πας σε μια δουλεια κ εκειπερα ετσι κ δεν νιωθεις ανετα να μιλας πολυ σε κοσμο η να κανεις φιλιες απλα δωσε τους το να καταλαβουν με τον τροπο σου,Εμενα τωρα με πηρανε σε μια δουλεια κ επειδη δεν νιωθω καλα με αυτο που ειπε η ειδικος που πηγαινω να τους δωσω να καταλαβουν οτι δεν θελω πολλα πολλα θα φαινομαι απομακρη κ δεν θα δινω περιθωρια να με ζαλιζουνε,Κανε απλα την δουλεια σου κ πηγαινε σπιτι

Similar Threads

  1. ίσως πάσχω από ιδψ
    By maria1@ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-09-2013, 22:01
  2. Ανεξηγητη εκφραση του ανχους
    By el8ina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2012, 15:30
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  4. S.O.S-Χρόνιο πρόβλημα και ανεξήγητη αυτοκαταστροφή!
    By lordofstars in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-2010, 09:33
  5. ανεξηγητη συμπεριφορα
    By a_neu in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 21-05-2008, 13:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •