Τακτικές αντιμετώπισης αγοραφοβίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66

    Lightbulb Τακτικές αντιμετώπισης αγοραφοβίας

    Μοιραστείτε μαζί μου μικρά καθημερινά μυστικά αντιμετώπισης του πανικού και της αγοραφοβίας. Τί κάνετε όταν βρίσκεστε εκτεθειμένοι σε στρεσογόνους παράγοντες; Τί σας ανακουφίζει;

    Ξεκινάω:

    1. Πιάνω κουβέντα με όποιον βρώ, για ό,τι θέμα βρώ.
    2. Αισθάνομαι γενικά πιο άνετα όταν έχω κάποιο αντικείμενο να ακουμπήσω.
    3. Όταν βρίσκομαι σε τραπέζι με πολλά άτομα, βάζω το αριστερό χέρι (είμαι δεξιόχειρας) πίσω από την πλάτη μου και συχνά σφίγγω την πλάτη της καρέκλας.
    4. Όταν διασχίζω ένα δωμάτιο γεμάτο κόσμο, πηγαίνω τοίχο-τοίχο, κρατώντας κάτι στα χέρια μου για το ξεκάρφωμα..
    5. Όταν κάθομαι σε έναν γεμάτο καναπέ, παίζω με το κινητό μου, ξεφυλλίζω εφημερίδες/περιοδικά, αλλάζω σταυροπόδια..
    6. Περνάω τους πολυσύχναστους δρόμους όταν δεν έχει πολλά αυτοκίνητα (παγώνω όταν βρίσκομαι στη ΜΕΣΗ του δρόμου) και σφίγγω την τσάντα μου για να διασχίσω.
    7. Δεν περπατάω σε δρόμους ΑΝΑΜΕΣΑ σε κόσμο,αλλά πίσω ή μπροστά, ει δυνατόν. Διασχίζω φανάρια κατά προτίμηση μόνη.
    8. Όταν βρίσκομαι σε λεωφορείο, είτε κάθομαι μόνη και φοράω ακουστικά mp3, είτε σφίγγω τις μπάρες αν είμαι όρθια κι αυτό είναι αρκετό. Προτιμώ θέσεις κοντινές στην έξοδο, όχι στη μέση.
    9. Όταν η αγοραφοβία επανέρχεται δυναμικά μετά από περιόδους ελέγχου, μετακομίζω στους γονείς για να βλέπω κόσμο και να κάνω εξάσκηση κοινωνικότητας.
    10. Για την αγοραφοβία στο δρόμο, κάνω εξάσκηση πηγαίνοντας το σκύλο βόλτα με λουρί. Τρέχει ο σκύλος, τρέχω κι εγώ μαζί. Κρατώντας το λουρί αισθάνομαι ''ασφαλής''.
    11. Όταν είμαι στο πανεπιστήμιο, καθοδόν ή επιστρέφοντας, συνηθίζω να κρατάω ένα βιβλίο έξω από την τσάντα μου, για να απασχολώ τα χέρια μου.
    12. Στις εξεταστικές της σχολής, όπου πρέπει να μείνω 1 ώρα στην θέση μου με τον επιτηρητή πάνω από το κεφάλι μου, αλλάζω πολλά σταυροπόδια κάτω από το θρανίο και κάνω πολλαπλά διαλλείματα στηρίζοντας την πλάτη στην καρέκλα, δήθεν οτι ''σκέφτομαι''.
    13. Όταν περνάω έξω από ένα πολυσύχναστο μέρος (σχολείο, αγορά, καφετέρια) κοιτάζω στα μάτια (ενδεχομένως αφ'υψηλού) όσους τυχόν με κοιτάζουν. Καλύτερα να παίρνεις τον αέρα των άλλων, παρά να στον παίρνουν αυτοί. Δεν δείχνω φόβο και αδυναμία, αλλά σιγουριά (ακόμα κι αν είναι επιφανειακή).
    14. Σφίγγω επιλεκτικά μύες του σώματος. Πχ, σφίγγω τους κοιλιακούς ή τα μπράτσα. Δεν είναι τόσο ορατό, όσο το να σφίγγω τις γροθιές μπροστά στον κόσμο.
    15. Κάθε φορά που τελειώνει το μαρτύριο της αγοραφοβικής έκθεσης, επιβραβεύω τον εαυτό μου: δεν λέω ''γιατί σε μένα'', αλλά ''έτσι, συνέχισε, έχεις αντέξει πολλά και θα αντέξεις άλλα τόσα''.
    16. Κοιμάμαι ΚΑΛΑ. Αν μπορώ κοιμάμαι το μεσημέρι. Η αυπνία καταπονεί το νευρικό σύστημα και είμαστε πιο ευάλωτοι στις κρίσεις.
    17. Δεν κάθομαι με τις ώρες στον υπολογιστή: κουράζεται ο εγκέφαλος και το νευρικό σύστημα. Κοινώς, χαζεύεις και χάνεις τον έλεγχο του σώματος.
    18. Μιλάω για την φοβία μου, σαν κάτι συνηθισμένο και ασήμαντο. Ενημερώνω διακριτικά, τον συμφοιτητή μου, τον σύντροφό μου, την οικογένεια. Αν κάποιος σε αγαπά πραγματικά, πρέπει να ξέρει.
    19. Έχω πάντα μαζί μου ένα χρηματικό ποσό για ταξί: ποτέ δεν ξέρεις σε ποιο δρόμο θα σε βρει η αγοραφοβία, πόσο μακριά από την ασφάλεια του σπιτιού...
    20. Σε μια γεμάτη αίθουσα (σινεμά, σχολή) κάθομαι πρώτη θέση, ή τελευταία και απόμερη. Και οι δυο έχουν τα αβαντάζ τους: στην πρώτη βλέπεις την έξοδο, στην τελευταία δεν εκτίθεσαι ιδιαίτερα.
    21. Βγάζω από μέσα μου την δυσάρεστη εμπειρία: σε έναν φίλο, σε ένα χαρτί, στο διαδίκτυο. Είναι πολύ ανθρώπινο να έχεις αγοραφοβία, δεν είναι σταυρός για να σηκώνεις μόνος/μόνη...



    Δικές σας εμπειρίες; Ιδέες;
    Σούζη, τρως !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Με τα περισσότερα από αυτά που γράφεις μήπως απλά αποσπάς την προσοχή σου από της συναισθηματικές σου αντιδράσεις ;
    Είσαι ικανοποιημένη από την εξέλιξη της τακτικής σου ;
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Mαρουλι το 19 να το κοψεις γιατι ετσι δινεις δυναμη στην φοβια σου , το 13 να σου πω την αληθεια δεν το καταλαβα......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοινωνιοφοβια ειναι το προβλημα μου πολυ καλα ειναι οσα λες βεβαια με το 1 δεν συμφωνω εδω θελουμε να αποφυγουμε κοσμο οχι να πιασουμε κουβεντα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Με το να εφαρμόζεις τακτικές αντιμετώπισης απλά το καθιστάς αεί παρόν.
    Προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχεις ανάγκη τον πολύ κόσμο για να νιώσεις καλύτερα.
    Γιατί αγοραφοβία είναι ακριβώς αυτό,''έχω πείσει τον εαυτό μου πως το να είσαι μέσα σε κόσμο είναι άβολο και απειλητικό''.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Με το να εφαρμόζεις τακτικές αντιμετώπισης απλά το καθιστάς αεί παρόν.
    Προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχεις ανάγκη τον πολύ κόσμο για να νιώσεις καλύτερα.
    Γιατί αγοραφοβία είναι ακριβώς αυτό,''έχω πείσει τον εαυτό μου πως το να είσαι μέσα σε κόσμο είναι άβολο και απειλητικό''.

    Δεν διαφωνώ καθόλου, ούτε το προτείνω σαν μέθοδο θεραπείας. Άλλο θεραπεία, άλλο αντιμετώπιση. Η θεραπεία μπορεί να είναι χρονοβόρα ή και ανύπαρκτη, ενώ η αντιμετώπιση είναι εδώ και τώρα πώς θα το χειριστούμε. Προφανώς δεν υπάρχει μαγικό ραβδί, ούτε ψυχίατρος μάγος που να σου επαναφέρει την ψυχολογία όπως ήταν όταν ήσουν υγιής, σε χρόνο dt.

    Όταν πρωτοέπαθα κρίση πανικού λόγω αγοραφοβίας πρίν 2 χρόνια ήμουν στο κενό. Κλεισμένη σπίτι. Είχα χάσει 2 εξεταστικές στο πανεπιστήμιο, τις παρέες, τις σχέσεις και όλα. Με αυτές τις τακτικές,μέσα σε 2 χρόνια, ξαναβγήκα από το σπίτι, έκανα γνωριμίες και πέρασα 20 μαθήματα στη σχολή. Μπόρεσα να ξαναπάω σινεμά και να μπω σε λεωφορείο.

    Δεν εννοώ οτι θεραπεύτηκα, αλλά πέτυχα πολλά σε πρώτη φάση. Τώρα, το ''να πείσω τον εαυτό μου πως το να είσαι μέσα σε κόσμο δεν είναι άβολο και απειλητικό'', θεωρώ οτι είναι τόσο απίθανο, όσο το να ξαναγεννηθώ και να μεγαλώσω με άλλη οικογένεια και άλλες εμπειρίες, όπως όλοι οι τυχεροί άνθρωποι γύρω μου. Ο κόσμος είναι σκατά, εγώ έχω απαιτήσεις από τον κόσμο και συνεπώς, η αγοραφοβία.
    Σούζη, τρως !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Μαγικό ραβδάκι υπάρχει,απλά τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κάποιος που να το κρατάει και χτυπάει και από μόνο του.
    Εύχομαι να χτυπήσει και σένα.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Μαρούλι View Post
    Όταν περνάω έξω από ένα πολυσύχναστο μέρος (σχολείο, αγορά, καφετέρια) κοιτάζω στα μάτια (ενδεχομένως αφ'υψηλού) όσους τυχόν με κοιτάζουν. Καλύτερα να παίρνεις τον αέρα των άλλων, παρά να στον παίρνουν αυτοί. Δεν δείχνω φόβο και αδυναμία, αλλά σιγουριά (ακόμα κι αν είναι επιφανειακή).
    Και γω το κανω αυτο,χαχα,νομιζα ημουν ο μονος ;)

    Συμφωνω απολυτα Μαρουλιω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169
    Ναι σίγουρα ο καθένας έχει πρακτικές που τον βοηθούν.
    Δεν μου λέει κάτι ούτε ισχύουν όλα για όλους .


    Απλά να συμπληρώσω,
    Όταν βρισκόμαστε σε ένταση για διαφόρους λόγους καλό θα είναι να παίρνουμε βαθιές ανάσες, και να προχωράμε:)
    Last edited by marsia; 05-01-2014 at 19:20.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10
    Για να νικησεις αυτο που σε απασχολει,που λεγεται αγοροφοβια,Εχεις βρει βεβαια τροπους αντιμετωπισης οκ,αλλα εσυ αυτο θες??να κανεις πραγματα για την φοβια σου ή για σενα και για τους αλλους.Ας πουμε αυτο μου μοιαζει σαν κανονες του εαυτου σου που αμα δεν τους κανεις η ποινη ειναι η αγοροφοβια να γινει εντονη και να μην την ελεχγεις.Ας πουμε εισαι στο δρομο και περνας απο ενα σχολειο,γιατι να μην χαζεψεις για ενα λεπτο τα παιδακια τι λενε,θα γελασεις με αυτα που σκεφτονται γιατι ειναι τοσο αθωα και μερικα τοσο χαζα και αστεια.Μολιες εχασες ενα λεπτο γελιου.Λες οτι στις καφετεριες καθεσαι και στην ουσια δεν εισαι μεσα εκει απλα εξασκεις τον εαυτο σου βαζοντας τον κανονα νουμερο τοσο που λεει εκει κανω αυτο γιατι την ποινη την ξερω...Στο λεωφορειο και εγω το ιδιο εκανα με εσενα αλλα γιατι να το κανω πλεον??Καθομαι ορθιος στην μεση που πανε και οι κοπελιτσες εκει και ριχνω βλεμματα και αφηνω και θεσεις για τους ηλικιομενους που αμα καθομουνα σφιγμενος στην εξοδο στην τελευταια θεση της ακρης(θα εβγαινα σε λιγο εξω)δεν θα κερδιζα 1ον αυτοεκτιμηση βλεποντας αλλους και να σκεφτομαι ΄΄΄΄πωωωω τη παιδαρος ειμαι που με βλεπουν και αυτοι(και καλα)2ον θα εδινες την θεση σου στα γεροντια που την εχουν αναγκη και 3ον θα εβλεπες αλλα ατομα που ισως να ειναι στην θεση σου και αυτοι να τους κοιταξεις να τους χαμογελασεις και να τους προσφερεις την κατανοηση,να τους ανεβασεις το ηθικο κτλπ.Εγω με αυτα τα νουμερα που ειδα ειναι οτι τα θες ολα για παρτη σου και τον εαυτο σου. και οχι και να προσφερεις και εσυ με την σειρα σου στο συνολο αλλα και να ζησεις και εσυ η ιδια σε αυτο.Εγω θα σου προτεινα αυτην την λιστα που εχεις να αλλαξεις λιγο τα πραγματα και αντι να προσθετεις αριθμους γιατι θα το κανεις ειναι πολυμ πιθανο(το εχω κανει και εγω) αρχισε να διαγραφεις τους κανονες σου και ασε την σελιδα λευκη στο μυαλο σου,και γεμισε την με αλλα πραγματα.Πραγματικα οταν περνας απο σχολειο σου ευχομαι να εχει δειαλλειμα και να εχει πρωτακια εξω κατσε λιγο να ακουσεις και θα πεις΄΄πωωωωω τι κανω και ασχολουμε με αυτα΄΄πραγματικα θα γελασεις και θα πεις ολα ασημαντα ειναι τελικα.

Similar Threads

  1. Τροποι αντιμετωπισης της καταθλιψης
    By tessa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 03-06-2013, 12:44
  2. οι συνέπειες της αγοραφοβίας...
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-11-2012, 22:48
  3. Replies: 1
    Last Post: 10-04-2012, 05:11
  4. χωρισμος τροποι αντιμετωπισης
    By Helena in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 16-02-2012, 21:07
  5. Ανάλυση της αγοραφοβίας
    By Wintertimes in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 28-10-2008, 09:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •