Άγχος , Κρίσεις Πανικού και..... Προβλήματα Κατάποσης.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    18

    Άγχος , Κρίσεις Πανικού και..... Προβλήματα Κατάποσης.

    Γεια σας Παιδιά. Πάσχω και εγώ εδώ και 9 Χρόνια απο Κρίσεις Πανικού και τα τελευταία Χρόνια απο λίγο Κατάθλιψη. Τα Φάρμακα που παίρνω είναι Xanax και Dumyrox. Δεν λέω με έχουν βοηθησει , αλλά σίγουρα δεν δίνου την Μόνιμη λύση. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και 2 1/2 χρόνια είναι με το στομάχι? και το μεγάλο πρόβλημα που έχω στο να καταπίνω. Είναι κάτι σαν αδράνει του οισοφάγου ή του λεμου? Δεν ξέρω,, αλλα το προβλημα αυτό με έχει σκοτώσει ψυχολογικά. Εκέι που αντιμετώπιζω το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν έιναι στα στερεά αλλα στα υγρα! Συνέχεια πνίγομαι προσπαθώντας να κατεβάσω έστω και μια γουλία. Εχω κάνει 2 φορές γαστροσκόπηση και μια φόρα ενδοσκοποση. Μου βρήκαν ερεθισμένο αρκετά το στομαχι αλλά τιποτα στο οποίο θα μπορούσαν να διακολογήσουν το προβλημα της κατάποσης. Έχω φτάσει κάποιες φορές ακόμα και στα όρια της αφυδάτωσης. Απο 74 κιλα που ήμουν μέσα σε 2 χρόνια πήγα στα 60. ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ? Υπάρχει κανέις που να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο ή παρόμοιο Πρόβλημα??? Είμαι σε απελπιστικη κατάσταση! Όποιος ξέρει κάτι τον/την παρακαλώ να βοηθείσει αν μπορέι.
    Ευχαριστώ για το χρόνος σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Πάσχω από χρόνια κατάθλιψη και φέτος αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με \'σενα στο στομάχι μου με την διαφορά ότι δεν μπορούσα να φάω,όχι να πιώ. Ότι κι αν έτρωγα, ακόμα και η πιο μικρή μπουκιά με ενοχλούσε σε τέτοιο σημείο,μου δημιουργούσε δυνατές καούρες και αίσθημα δυσφορίας,ώστε έφτανα συχνά στο σημείο να κάνω εμετό για να ανακουφιστώ/
    \'Επειτα από δύο γαστροσκοπήσεις, οι οποίες όπως λες κι εσύ έδειξαν απλώς ένα ερεθισμένο στομάχι, ο γιατρός που διέγνωσε οισοφαγίτιδα,ελαφριάς μορφής. Αποτέλεσμα όλου αυτού ήταν να χάσω 30 κιλά σε 6 μήνες και τώρα πλέον-με αρκετή προσοχή βέβαια-να μην υποφέρω από στομαχόπονους.
    Δεν ξέρω αν είναι παρόμοια περίπτωση με την δικιά σου. Έχεις πει στον γιατρό σου τα φάρμακα που παίρνεις? Ίσως θα πρέπει να το συζητήσεις και με τους δυο γιατρούς για να βρεθεί μια λύση..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Μάλλον θα είναι άστοχο αυτό που θα ρωτήσω αλλά πως πίνεις νερό; Πίνεις με το συνηθισμένο τρόπο που είχες παλιά, άλλαξε κάτι, και ποιος είναι αυτός ο τρόπος;

    Σε ρωτάω γιατί εγώ δε μπορώ να πιω με τον τρόπο που πίνουν οι άλλοι, πνίγομαι, αλλά πάντα το είχα αυτό. Αυτό που κάνω είναι να βυζαίνω τα υγρά σα μωρό, γουλιά γουλιά. Για αυτό και μου παίρνει πολύ ώρα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    18
    Σας ευχαριστώ που απαντησατε. Αphelia ο τρόπος που πίνω γενικώς τα υγρά δεν είναι σίγουρα αυτος που χρησιμοποιούσα παλιά. Τωρα τις περισσίτερες φορές μετα απο 2-3-4 Καταπόσεις λες και κουράζεται κατι μεσα μου ( ο φάρυγγας???) και παθαίνω κάτι σαν αδράνεια. Δηλαδη έχω υγρο με στο στόμα μου αλλά έπειτα απο πολλές προσπάθεις θα μπορέσω να καταπιώ, αλλιώς το φτύνω. Kαι όταν προσπάθώ πολύ το αποτέλεσμα είναι να πνίγομαι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •