Σχέση με κυκλοθυμικό άτομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1

    Σχέση με κυκλοθυμικό άτομο

    Αγαπητό forum ,

    Χρόνια πολλά με υγεία καταρχας. Ξεκίνησα εδώ και 3 βδομάδες μια σχέση με κυκλοθυμικό άτομο .Με ελκύει το κορίτσι αισθητικά και σε χαρακτήρα αλλά παρατηρώ ότι αρχίζει να τις βγαίνει ο κυκλοθυμικός χαρακτήρας της . Η ίδια μέσω συζήτησης που είχαμε μου το είχε πει. Την θέλω είναι δύσκολη κατάσταση αλλά θέλω να το ζήσω μαζί της . Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές πως να ανταποκριθώ στην στιγμή που θα μου αλλάζει χαρακτήρα χωρίς λόγω ?Το πώς θα πω στον εαυτό μου ότι δεν έκανα τίποτα και απλά αυτή έχει το πρόβλημα και να μην πιέζομαι εσωτερικά ?Την νοιάζομαι δεν την κοροιδεύω και θέλω να βοηθήσω και να βοηθηθώ χωρίς να αρρωστήσω στο τέλος εγώ με τις σκέψεις ....Σας ευχαριστώ όποιος έχει κατάλληλη εμπειρία όσό δυσκολη και αν θα μου ακουστεί θα ήθελα να την ακούσω !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου δεν εχω ακριβως ιδια εμπειρια αλλα εχω υποστει τρομερα ασκημα σχολικα χρονια κακοποιηση απο συγγενικο προσωπο κ τωρα μονο ειμαστε καλα μαζι με το αγορι μου κ θελουμε κανουμε οικογενεια εφοσον βεβαια περναω αρκετα ψυχολογικα μετα απο ολο αυτο,Οπωσδηποτε δεν ειναι ευκολο αλλα εφοσον σου αρεσει η κοπελα πρεπει να το παλεψεις κ ειναι προς τιμην σου που νοιαζεσαι για αυτην,Προσπαθησε με το μαλακο να καταλαβεις γιατι προεκυψε σ αυτην αυτο το προβλημα επειδη πιθανον να περασε κατι ιδιαιτερα τραυματικο γιατι αν δεν βρεις την πηγη το προβληματος ειναι πιο ζορικο να βοηθησεις ουσιαστικα,Οφειλεις να αποδεχτεις ετσι οπως ειναι η κατασταση προστοπαρων κ να μην την πιεσεις για ο,τιδηποτε να νιωσει οτι εχει τον απολυτο σεβασμο σου κ σε βαθος χρονου να προσπαθησεις να την κανεις να νιωσει καλυτερα,Επισης αυτο που ειναι απαραιτητο να γνωριζεις ειναι οτι ετσι κ το προβλημα ειναι εντονο δεν μπορεις να την θεραπευσεις μονος σου,Επισκεψου πρωτα μονος σου ενα ειδικο αναλυσε του πως ειναι η κοπελα σου για να σου πει αυτος πως θα συμπεριφερθεις να την πεισεις να βοηθησει τον εαυτο της κ κατ επεκταση να πειστει να επισκεφτητε κ μαζι ειδικο για ζευγαρι ετσι για να πει καθενας σας πως νιωθει κ πως θα ειστε καλυτερα μαζι

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αλαζει χαρακτηρα χωρις λογο? 2 εξηγισεις υπαρχουν για αυτο
    η πρωτη ειναι οτι εζησε σε ενα περιβαλον που οι γωνεις της ο ενας επινε αλκολ κ τον εβλεπε μια ετσι κ μια αλιως κ ετσι της εμινε αυτος ο πολυπροσωπος χαρακτηρας κ η δευτερη εξηγιση ειναι οτι οι γωνεις εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους δηλαδη ο ενας ειναι στο ασπρο κ ο αλλος στο μαυρο κ μιαζει μια στον ενα κ μια στον αλλο
    εγω τι αλλο να πω τωρα
    good luck

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    Σαρεσει να κάνεις τον ψυχολογο και τον νοσοκομο του αλλου?? Γιατι να είσαι με ενα ατομο που εχει προβλημα και να θες να την βοηθησεις επειδη την εχεις ερωτευτει κατα κυριο λογω επειδη σε μαγευει εξωτερικα??? δεν νομιζω οτι θα εκτιμισει ποτε την προσπαθεια σου ουτε θα κατσει να παραδεχτει οτι έχει προβημα και να δεχτει να την βοηθησεις. Πηστευω πως δεν ειναι δουλεια σου να την βοηθησεις και να πιεζεσαι εσωτερικα για το χαρακτηριστικο κάποιου άλλου.Και να σου πω και κάτι αλλο όταν μας αρεσει κάποιος μας αρεσει για αυτο που ειναι. ειτε ειναι κυκλοθυμικος ειτε ειναι οτιδηποτε. Να βρεις μια αλλη συντροφο πιο ισοροπημενη να μην σε βασανίζει πως να την κανεις ισοροπημένη. Τωρα αν πραγματικα αισθανεσαι τετοια αλληλεγυη και αγαπη που θες οποσδηποτε να την βοηθησεις και να την φερεις σε μια ισοροποια το καλυτερο που μπορεις να κανεις κατα την γνωμη μου ειναι να της πεις οτι ''εχεις αυτο και αυτο το προβλημα, και στο λεω εγω που σε ζω καθημερινα και πραγματικα δεν το αντεχω, και θα ηθελα πολυ να σε βοηθησω αμα ειναι να το λυσεις γιατι πραγματικα δεν αντεχω την κυκλοθυμικοτητα σου, ειναι κριμα μια τοσο ωραια κοπελα να κάνει έτσι, μιλησε μου για σενα, τι σκευτεσαι μπας και βρουμε μια ακρη'' κιαμα δεν θελει τοτε πες της οτι δεν μμπορεις να την αντεξεις αμα ειναι ετσι και χωρισε την και αστην να πορευεται μόνη της.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Athens
    Posts
    53
    Ζησ΄το οπως ειπες φιλε και μολις καταλαβεις οτι δεν αξιζει, αποχαιρετα! Ποιος ο λογος να βασανιζεσαι? Το εχω ζησει και εγω, ε, εκανα το μαλακα μια δυο πεντε δεκα, και εξαφανιστηκα. Μετα βεβαια ηθελε να το ζησει εκεινη μολις καταλαβε οτι τελικα δεν ηταν κυκλοθυμικη αλλα κακομαθημενη, ηταν ομως αργα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    ΕγΩ ειμαι κυκλοθυμικο άτομο.. Έχω να πω.. Καλά Χριστούγεννα!! Ειναι και επίκαιρα. Ειναι πολύ δύσκολο να κάνουμε καλή σχέση, αλλά ακόμα πιο δύσκολο ειναι να την κρατήσουμε.. Να μην.ξενερωσουμε τον άλλο κ τον διώξουμε. Πρέπει νΑ έχει μάλλον το άλλο άτομο ελαφρως μαζοχιστικες τάσεις, επιμονή να κολλάει στα δύσκολα, κ φυσικά να ειναι ερωτευμένο. Δλδ, καλά Χριστούγεννα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Παρατα την,θα σου βγαλει την παναγια.

  8. #8
    όλοι είχατε δίκιο στις απαντήσεις σας .Αρχίζω και αρρωσταίνω με αυτήν την γυναίκα και απλά ίσως να είναι γραμμένο να κάνω τέτοιες άδικες για τον χαρακτήρα μου επιλογές .Αξίζω κάτι πολύ καλύτερο και δυστηχώς δεν βρίσκω κάποια σύντροφό να της προσφέρω αυτά που έχω στο μυαλό μου. Πληγώνομαι συνεχώς ,η ψυχολογία μου σε βαθμό απόγνωσης και πιστεύω ότι το λάθος μου είναι ότι δίνω υπερβολική αξία σε ότι γνωρίζω γιατί απλά έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση του εαυτού μου.....Σας ευχαριστώ όλους σας και σας εύχομαι να είστε καλά και να βοηθάτε και άλλους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    Φίλε μου εγώ γνώρισα μια κοπέλα τον Ιούλιο... Μου άρεσε πολύ.. Έτσι προσπάθησα να ξεκινήσω το θέμα..μεσα σε 2 μήνες τσακωθηκα αρκετές φορές και επανήλθε.. Μιλάμε για ίδια περίπτωση,γιατί μπορεί για 15 μέρες να σου μιλούσε πολύ ωραία και ξαφνικά άλλαζαν όλα χωρίς λόγο και αιτία... Τον οκτωμβριο μαλωσαμε αρκετά..μου ξαναμιλησε τα Χριστούγεννα με πολύ ωραίο τρόπο και τώρα πάλι τα ίδια,χωρίς να κανείς κάτι η αν κανείς είναι τοσο μικρό που δεν είναι λόγος.. Οι γονείς της ο ένας είναι οξύθυμος και ο άλλος ηρεμος...μου λέει δεν με νοιαζει τι λες και δεν θέλω να σε ακουσω και παράλληλα σου λέει ότι ότι λες τα κρατάει μέσα της και τα σκέφτεται..δεν έβγαλα και ούτε θα βγάλω ακρη,είμαι και αγχώδης δεν αντεχω άλλο τα παρατάω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Σαν κυκλοθυμικό άτομο,θα σου πρότεινα από μακριά και αγαπημένοι.
    Γενικά χρειαζόμαστε άτομα με τεραστια υπομονή και απίστευτα chill,αλλιώς δεν ζυμώνει το πράγμα.
    Εάν είσαι από teoutous,άραξε,αν δεν είσαι,τρεχάτε ποδαράκια μου.
    Δεν λέει,θα σε τρελάνει σε κάποια φάση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    Quote Originally Posted by Antreas MpR View Post
    Σαν κυκλοθυμικό άτομο,θα σου πρότεινα από μακριά και αγαπημένοι.
    Γενικά χρειαζόμαστε άτομα με τεραστια υπομονή και απίστευτα chill,αλλιώς δεν ζυμώνει το πράγμα.
    Εάν είσαι από teoutous,άραξε,αν δεν είσαι,τρεχάτε ποδαράκια μου.
    Δεν λέει,θα σε τρελάνει σε κάποια φάση.
    εγω εκανα υποομονη μηπως γινει κατι γιατι μου αρεσει..αλλα δν γινεται... δεν εχω φερθει ετσι σε αλλον ανθρωπο τοσο καλα,και μπορει τωρα το βραδυ να μιλαμε πολυ καλα,τελεια θα ελεγα και το πρωι να λες καλημερα και να λεει ασε με θελω να υσηχασω λιγο... η μια να σε βλεπει σαν αγιο και μετα αποτομα σαν κακο...ενοχλητικο κλπ κουραζεσαι ψυχολογικα :/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Οι εναλλαγές είναι απότομες.
    "γιαυτο" είπα ότι χρειάζεται ο άλλος να διαθέτει τεραστια υπομονή,και να είναι και chill,εννοώντας στα @@ του γενικά,να βλέπει και να παίρνει αυτά που θέλει μονο.
    Αν δεν είσαι έτσι,πέφτεις θύμα ψυχολογικής κακοποίησης γιατί ποτε δεν ξέρεις αν ευθύνεσαι για την εναλλαγή.
    Οποτε αν δεν είσαι shaolin monk,από μακριά όσο και αν σου αρέσει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    Quote Originally Posted by Antreas MpR View Post
    Οι εναλλαγές είναι απότομες.
    "γιαυτο" είπα ότι χρειάζεται ο άλλος να διαθέτει τεραστια υπομονή,και να είναι και chill,εννοώντας στα @@ του γενικά,να βλέπει και να παίρνει αυτά που θέλει μονο.
    Αν δεν είσαι έτσι,πέφτεις θύμα ψυχολογικής κακοποίησης γιατί ποτε δεν ξέρεις αν ευθύνεσαι για την εναλλαγή.
    Οποτε αν δεν είσαι shaolin monk,από μακριά όσο και αν σου αρέσει.
    ακριβως αυτο Αντρεα,ενιωθα ασχημα ψυχολογικα μετα γιατι δεν ηξερα αν φταιω.Τετοιος τυπος δεν ειμαι,αν δεν μου μιλαει ο αλλος το ψαχνω αν φταιω οποτε μακρια :)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    25
    καλησπέρα σας,
    διάβασα τα posts και ειδικά εκείνα που αφορούν αυτούς που περιγράφουν τη δυστυχία τους με την σχέση τους με κυκλοθυμικό ήταν σαν να έβλεπα αυτά που περνάω κι εγώ. Είμαι σε κατάσταση απελπισίας με τη σύζυγό μου που είναι κυκλοθυμική. Είμαστε αρκετά χρόνια μαζί ερωτευτήκαμε στα φοιτητικά μας χρόνια και ακόμα είμαι ερωτευμένος μαζί της αν και μερικές φορές με φέρνει στα όρια μου και ξεσπάω. Επίσης το πρόβλημα γίνεται ακόμα μεγαλύτερο επειδή έχουμε 2 ανήλικα παιδιά.
    Τη μια μέρα γαλανός ουρανός την άλλη καταιγίδα. ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Δεν ήταν έτσι πάντα αλλά πριν παντρευτούμε μερικές φορές είχα παρατηρήσει κάποιες στιγμιαίες συμπεριφορές που δεν τις ανέλυσα περισσότερο. Δυστυχώς μετάνιωσα για αυτό αλλά που να πάει το μυαλό σου. Πχ ήμασταν σε ένα ασανσέρ οι δύο μας που ξαφνικά σταμάτησε. Ε, αυτό ήταν, δεν είχα ξαναδεί στη ζωή μου τόσο σύντομη αλλαγή συμπεριφοράς και συναισθημάτων. Σαν να έπεσε κομήτης στη Γη. Ειδικά όταν διαπιστώσαμε ότι δεν έπιανε και το κινητό ήθελα να βρω τρύπα να κρυφτώ. Υπήρξαν και άλλα τέτοια περιστατικά που για ασήμαντες αφορμές είχα αδικαιολόγητη συμπεριφορά με πανικό και έλλειψη ψυχραιμίας για το οτιδήποτε.
    Αν και μου φάνηκε περίεργη αυτή η ασύμμετρη συμπεριφορά δεν έδωσα συνέχεια γιατί ήμουν και ερωτευμένος αλλά και γιατί ήταν σποραδική. Αυτό όμως μετά το γάμο και σταδιακά με τα χρόνια άρχισε να κλιμακώνεται ώσπου φτάσαμε σε μια κατάσταση όπου απλά δε χρειαζόταν καν αφορμή έστω και ασήμαντη. Εκεί που έχει μια ευχάριστη συμπεριφορά ξαφνικά εν ριπή οφθαλμού και μέχρι να πας στο σαλόνι και να γυρίσεις βλέπεις έναν άνθρωπο κατσουφιασμένο και κλεισμένο στις σκέψεις του. Και μην τολμήσω να πω οτιδήποτε. Μετά θα κάνει ένα μήνα για να που πει καλημέρα. Γυρνάω από τη δουλειά και με πιάνει άγχος σε τι κατάσταση θα βρίσκεται. Έχω ένα μεγάλο ψυχολογικό βάρος όταν θα πρέπει να πάω στο σπίτι.
    Τον τελευταίο καιρό το έχει κάψει τελείως. Με κατηγορεί ότι έχω γκόμενα και μάλιστα δεν κάνει πίσω με τίποτα. Αφορμές; Γελοιότητες του τύπου σε πήρα στο γραφείο και δεν απάντησες (μια συγκεκριμένη στιγμή), τα μάτια σου τον τελευταίο καιρό λάμπουν, σε είδα που έψαχνες στο internet gadgets και μέσα στα gadgets είχε και μια ροζ φανέλα (έψαχνα gadgets για υπολογιστές). Και το χειρότερο που με έχει τρομοκρατήσει πιο πολύ από όλα ότι κάτι δεν πάει καλά με την ψυχική της υγεία: μου είπε ότι στις αναζητήσεις που έκανα στο google είδε κάτι που το αποδεικνύει. Φυσικά και δεν υπήρξε κάτι τέτοιο. Έψαξα αυτό που μου είπε στο Google search history μπας και την δικαιολογήσω και δεν βρήκα τίποτα. Αυτό με τρομοκράτησε πολύ. Έχει τυφλωθεί και νομίζω ότι έχει αρχίσει και τα χάνει και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν υπάρχει πιο δύσκολο πράγμα από το να προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
    Η κατάσταση πλέον είναι απελπιστική και την απείλησα ότι θα φύγω από το σπίτι. Ετοίμασα τη βαλίτσα μου και ήμουν έτοιμος στο τσακ για να φύγω αλλά σκέφτηκα τα παιδιά, ότι ακόμα, δυστυχώς, είμαι ερωτευμένος μαζί της αλλά και το ότι είμαι άνθρωπος που όταν κάνω τέτοιες κινήσεις δεν κοιτάω πίσω για κανέναν λόγο ποτέ (δεν θα ήθελα ούτε σε φωτογραφία να την ξαναδώ). Επίσης σκέφτηκα ότι αν το έκανα θα ήταν βούτυρο στο ψωμί της καθόσον θα ήταν σαν να επιβεβαίωνα ότι έχω γκόμενα (μου το είπε άλλωστε ότι έχω έτοιμο το έδαφος και για αυτό μπορώ να φύγω).
    Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι εφόσον έχει παραδεχτεί και η ίδια ότι είναι κυκλοθυμική, άρα ότι θα πρέπει να ζήσω με αυτό γιατί δεν αλλάζει, τότε που πάω; Τι γίνεται; Έτσι θα περάσω τη ζωή μου; Μάλιστα τώρα τελευταία μου πετάει και κάτι κουλά του τύπου θα πάθω κατάθλιψη, να πάμε σε σύμβουλο γάμου κλπ. Όχι, δεν θα μπορέσω να το αντέξω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Θα σου πω τι ειναι ο γαμοσ ο γαμοσ ειναι ενασ αγωνασ που τον δινεισ μαζι με τη γυναικα σου να κανεισ τα παιδια σου ανθρωπουσ μαζι με τα προβληματα που θα συναντησεισ αμα εσυ δεν μπορεισ να μοιρασεισ σε δυο γαιδαρουσ αχυρο εφοσον οικονομικο δεν ειναι το προβλημα σου μετα φταιει η γυναικα δεν παει ετσι φιλε εσυ εισαι ο καπετανιοσ αμα πει ο καπετανιοσ φευγω το καραβι δεν πλεει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θα κάνατε σχέση/εμπιστευόσασταν αμφισεξουαλικό άτομο;
    By Φώτης in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 16-05-2015, 17:38
  2. Replies: 20
    Last Post: 17-04-2013, 00:45
  3. σχεση με οροθετικο ατομο
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 22:26
  4. σχεση με ατομο με ψυχολογικα
    By rouva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-06-2011, 13:42
  5. Σχέση ωραιοπαθή με άτομο χαμηλής αυτοεκτίμησης?
    By vgiann26 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-05-2011, 20:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •