Πρόβλημα με τουσ γονείς μου εξαιτίας του γάμου μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    4

    Πρόβλημα με τουσ γονείς μου εξαιτίας του γάμου μου

    Γειά σας. Θέλω να εκφράσω ένα προσωπικό μου πρόβλημα με τουσ γονείς μου. Γνώρισα μία κοπέλα πριν από 9 χρόνια. Εγώ ήμουν 23 και εκείνη 26. Μετά από 2 χρόνια ανακοίνωσα στουσ γονείς μου ότι με αυτό τον ανθρωπο θέλω να προχωρήσω την ζωή μου και αρχικά να μείνουμε μαζί και μετα να παντρευτούμε. Οι γονείς μου ήταν αντίθετοι και σαν πρόβλημα τότε βλέπανε την διαφορά ηλικίας. Μετα από κάποιους μήνες η κοπέλα μου προσβλήθηκε από καρκίνο του μαστού, οπότε τα σχέδια μασ αναβλήθηκαν για 1 χρόνο. Εγώ στάθηκα δίπλα της γιατί την αγαπάω πάρα πολύ και πίστευω ότι στα εύκολα και στα δύσκολα 2 άνθρωποι που αγαπιούνται πρέπει να είναι μαζί. Από την πρώτη στιγμη δήλωσα στουσ γονείς μου οτι ακόμα και αν έχουν διαφορετική γνώμη εγω θα κάνω πραγματικά αυτο που θέλω (ίσως για πρώτη φορά στην ζωή μου ήμουν τόσο κάθετος απέναντί τους). 1,5 χρόνο μετά όταν όλα πήγανε μια χαρά απο θέμα υγείας βρήκαμε σπίτι και μείναμε μαζί. Σιγά σιγά και οι γονείς μου έδειξαν να συμβιβάζονται με την απόφασή μου και άλλαξε λιγάκι η στάση τους. μετά απο 2 χρόνια συγκατοίκησης αποφασίσαμε να παντρευτούμε (έιμαστε ήδη 2 χρόνια παντρεμένοι) και μετά απο την απόφασή μας αυτή γνωριστίκανε και οι γονείς μας. Όλα πηγαίνανε μια χαρά μέχρι πρίν απο 1 μήνα. Μετακομίσαμε σε ενα΄καλύετρο σπίτι που τηχαίνει να είναι απέναντι από τα πεθερικά μου. Το προηγούμενο ειχε απόσταση περίπου στα 800 μέτρα. Ξαφνικά για ασήμαντο λόγο ο πατερας μου άρχισε να φώναζει και να με πιέζει να χωρίσω λέγοντας ότι δεν κανει αυτή η γυναίκα για μενα, οτι με κάνει οτι θελει. σε αυτά συμφωνούσε και η μητέρα μου μεχρι ενος σημείου. Ο πατερασ μου αρχισε να πινει, να φευγει απο το σπιτι, να μου στελνει μυνηματα οτι πρεπει να εχω τύψεις για οτι θα γίνει κτλ. Προσπάθησα με ήρεμο τρόπο να συζητήσω μαζί τους και να τους εξηγήσω αυτά που τους έλεγα 6 χρόνια πριν. Ήταν ανενδοτοι. ο πεταρας μου σκέφτηκε να ερχετε στην δουλεία μου και να φωνάζει να γυρισω σπίτι για να με διώξουν από την δουλεια και τετοια παρόμοια. μεχρι που μου ζήτησε να αλλάξω το επίθετό μου!! Όλοι έχουν καταλάβει, ακόμα και η μητέρα μου, ότι πρέπει να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό. Η μητέρα μου δεν ξέρει πως να το χειριστεί, και με ενημερώνει για την κατασταση στο σπίτι μέσω μυνημάτων. Πριν λίγες ημέρες ο πατέρας μου της είπε οτι θέλει να έρθει στο σπίτι μου να μιλήσουμε οι 2 μας και ταυτόχρονα να λείπει η γυναίκα μου για να δει λέει αν μπορώ να της επιβληθώ!!! δεν θέλω να έρθει αφενός γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει, ίσως να κάνει κακό στον εαυτό του μπροστά μου, και αφετέρου δεν βρίσκω τον λόγο να λέμε τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά. Πρόχθες ήπιε πάλι και μου εστειλε μηνύματα με στίχους από τραγούδια και μετα με πηρε τηλ με κλάματα οτι θέλει να ερθει σπίτι να του πω και να μου πει και οτι είναι αποφασισμένος για ολα και οτι πισω δεν κάνει! Έχω χασει την ηρεμια μου! Τι να κάνω? Η μητέρα μου πιστευει οτι αμα τον αφησω να ερθει τα πραγματα θα ηρεμησουν. εγω δεν το πιστεύω καθόλου. Προσθέτω ότι ο πατερας μου είναι υιοθετημένος από τα 4 του απο την νονά του και εγω είμαι μοναχοπαίδι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    231
    Αρχικα καλησπερα..... Πραγματι το προβλημα σου φανταζει τρομερα συμαντικο και δυσκολο ΟΜΩΣ ενα πραγμα θα σου πω ΚΑΝΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ σου ανηκει. οτι αποφασισεις εσυ και μονο ΕΣΥ. Μη αφησεις κανεναν να μπει μεσα στο σπιτι σου και στο γαμο σου. Αν ειναι ποτε δυνατον εκβιαστικες σχεσεις γονιου με παιδι. Επειδη εκεινοι δεν καταφεραν να φτιαξουν την ζωη που ονειρευοντουσαν πρεπει να επιβαλουν την γνωμη τους στα παιδια τους. Αν εσυ νιωθεις καλα με την γυναικα σου αστους ολους απο εξω. Αυτη ειναι η συμβουλη μου και τιποτα παραπανω. ΕΣΥ αποφασιζεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    4
    Πραγματικα και εγώ αυτό πιστεύω και αυτό θα κάνω. Για να μπορέσω όμως να βρω την ηρεμία μέσα μου πρέπει με κάποιον τρόπο να πάει ο πατέρας μου σε έναν ειδικό. Έχω μιλήσει με 2 ψυχιάτρους και μου έχουν πει το ίδιο πράγμα. Το ίδιο μου λένε και όσοι φίλοι και συγγενείς ξέρουν την κατάσταση. ΄Πιστεύω ότι η μητέρα μου πρέπει να πάρει από εδώ και πέρα την κατάσταση στα χέρια της και να κάνει κάτι. Δεν μπορώ να σηκώσω και αυτό το βάρος εγω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου κ συγχαρτηρια που εισαι κοντα στην γυναικα σου κ τωρα κ στο παρελθον που αρρωστησε,Ο πατερας σου ειναι προφανως πολυ εξαρτημενος μαζι σου κ δεν μπορει να συμβιβαστει με τον γαμο σου κ δυστυχως νομιζω οτι δεν μπορεις να τον αλλαξεις σε κατι,Μην ακους κανενα μεινε κοντα εσυ κ η γυναικα σου κ ετσι κ γινει ανυποφορη η κατασταση μετακομιζετε μακρυα απο τους γονεις σου που ειναι προτιμοτερο για καθε ζευγαρι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αμα παει ο φαδερ σε ειδικο σφυρα μου κλεφτικα. Μονο με αστυνομια και αν...μεταξυ μας ομως, θεωρω οτι αν καποιος χρειαζεται ειδικο εισαι εσυ και η μαμα σου.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    4
    ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Petran13 View Post
    ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ?
    ε θα τον συνηθισεις καπια στιγμη αν γραφεις για πολυ στο φορουμ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω θα κολησω λιγο σε ενα αλλο θεμα που μου φαινετε συμαντικοτερο.. λες οτι η κοπελα σου επαθε καρκινο... αυτο με βαζει σε καπιες υποψιες καπου ειχα διαβασει καποτε οτι το σωμα ακολουθει απλα το πνευμα αρα θεωρητικα καπιος που ειναι καλα μεσα του δεν αρρωσταινει αρα τι ακριβως συμβαινει εδω εχω προσεξει κ εγω οτι οταν στεναχωριεμαι αρρωσταινω με τη μια κ ετσι προσπαθησα να μη στεναχωριεμαι.το σωμα ειναι ενα δημιουργημα του μυαλου μας.

    τωρα τις ανακοινωσεις τι τις ηθελες? απο οτι βλεπεις δε συμφαιρουν... ο πατερας σου σε εχει πρηξει βασικα ειναι κουραστικος κ δε μπορεις να τον παλευεις ετσι αρα αμα τον στηλεις σε ψυχολογο θα ηταν καλυτερα αλλα δε ξερω πως θα το πετυχεις αυτο

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    4
    Καλα μεγάλε αυτο που έγραψες είναι η μεγαλύτερη χαζομάρα που έχω ακούσει και διαβάσει. Δηλαδή θες να μου πεις ότι αν κάποιος δεν είναι καλά μέσα του παθαίνει καρκίνο???? Και τι εννοείς "καλά μέσα του?".

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    εγω θα κολησω λιγο σε ενα αλλο θεμα που μου φαινετε συμαντικοτερο.. λες οτι η κοπελα σου επαθε καρκινο... αυτο με βαζει σε καπιες υποψιες καπου ειχα διαβασει καποτε οτι το σωμα ακολουθει απλα το πνευμα αρα θεωρητικα καπιος που ειναι καλα μεσα του δεν αρρωσταινει αρα τι ακριβως συμβαινει εδω εχω προσεξει κ εγω οτι οταν στεναχωριεμαι αρρωσταινω με τη μια κ ετσι προσπαθησα να μη στεναχωριεμαι.το σωμα ειναι ενα δημιουργημα του μυαλου μας.
    Λεγεται ανθυποβολη αλλα να σου πω κατι δεν νομιζω η κοπελα του να σκεφτοταν περι καρκινου και γενικοτερα δεν μπορει μια απλη ανθυποβολη να δημιουργησει τετοιο προβλημα. Αυτο που λες γινεται με μικρες αρρωστιες π.χ. συμπτωματα αγχου κ.τ.λ. Υπαρχουν ξερεις και οι ιοι, τα βακτηρια, τα πρωτοζωα. Αμα ηταν ετσι δεν θα πεθαιναμε κιολας. Ενταξει ομως δεν παιρνω και ορκο.
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πετραν δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση συνεννοησης με τον πατερα σου.
    Εσυ κανε την ζωη σου και αστον να λεει , καποια στιγμη θα κουραστει και θα σταματησει να σε ενοχλει...


    Υ.Γ: Ρε αλεξανδρε ελεος ,σε καθε θεμα βρισκεις μια μεταχιπιφροϋδικηπαπαροφιλ οσοφικη μαλακια να πεις...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    ποια διαφορα ηλικιας χριστε μου????ενηλικοι ανθρωποι δεν ειστε και οι 2?για 3 χρονια διαφορας κανουν ετσι???.......να μην σε νοιαζει και πες στους γονεις σου εκ μερους μου οτι ειναι σεξιστες
    δεν εισαι και κανενα ανηλικο πουσε ξελογιασε μια μεγαλη

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By nek11 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 10-01-2014, 11:03
  2. προβλημα με την οικογενεια λογω γαμου
    By violeta82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 98
    Last Post: 03-08-2013, 22:30
  3. δεν μπορω να ξεπερασω τους γονεις μου
    By researcher in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 14-03-2011, 17:22
  4. δεν αντεχω αλλο τους γονεις μου
    By πολυμνια in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 24-10-2008, 14:29
  5. Φόβος για τους γονείς
    By christos2004 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-08-2006, 12:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •