Τι έπαθα;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Aegean Sea
    Posts
    2

    Question Τι έπαθα;;

    Καλημέρα.Χτες είχα ένα συμβάν για πρώτη φορά στη ζωή μου.Δεν ξέρω καν τι μου συνέβη, πως να το ονομάσω και εδώ καλείστε να με βοηθήσετε να καταλάβω τι έπαθα..

    Να ξεκινήσω με ενα μικρό πρόλογο για μένα.33, παντρεμένη,χωρίς παιδιά(με πρήζουν να κάνω),φυσιολογική ζωή, χωρίς άγχος και στρες,με αρκετές σκέψεις όμως να στροβιλίζουν το μυαλό μου συνεχώς.

    Εχτές λοιπόν,μετά από μία επίσκεψη που πήγα και πέρασα τέλεια, μπήκα στο αυτοκίνητο για επιστροφή στο σπίτι.Στα μισά της διαδρομής, ένιωσα έντονη δυσφορία σε όλο μου το σώμα, αίσθημα ότι μου τελειώνει ο αέρας(αν και είχα ανοίξει τα παράθυρα),πάγωσαν στην κυριολεξία τα άκρα μου και έτρεμα σαν το ψάρι.Ζαλάδα, βουητό στα αυτια μου τα οποία είχαν βουλώσει κιόλας, και γενικά ένα άλλο πράγμα. Δεν φοβήθηκα για εμφράγματα και τέτοια, γιατί δεν ένιωθα κάτι συγκεκριμένο στην καρδιά μου.Το μόνο για το οποίο κυριολεκτικά ανησύχησα, ήταν το αίσθημα λιποθυμίας.Σταμάτησα το αμάξι,κατέβηκα στο πρώτο περίπτερο που βρήκα και ζήτησα βοήθεια.Με τα πολλά και τα λίγα ήρθα σπίτι και δεν μπόρεσα να κλείσω μάτι. σήμερα είμαι καλύτερα αλλά φοβάμαι τρελά να πάρω το αμάξι και νιώθω ότι θα μου ξανα συμβεί.

    Θα ήθελα να μου πείτε αν τυχόν αναγνωρίζετε τι στην ευχή μου συνέβη...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Καλή μου κατα 99,9% κρίση πανικού!έντονη κιόλας..μπες στο αμαξι και συνέχησε φυσιολογικά τη ζωή σου γιατί η κρίσεις αυτες είναι πολύ ύπουλες!

  3. #3
    Να σε ρωτησω διοτι μπορει να μην ειναι κριση.. μπορει να ειναι το οτιδηποτε... Απλα μου εκανε εντυπωση πως δεν ειχες καμια ενοχληση στην καρδια... Ουτε ταχυκαρδια? Ουτε εντονο αισθημα παλμων? Αυτο ειναι το κυριως συμπτωμα μιας κρισης πανικου η οποια ειναι αθωα για την σωματικη σου υγεια αλλα υπουλη για την ψυχικη σου υγεια..
    Γνωμη μου ειναι να πας σε καποιον γιατρο και να του εξηγησεις τι εγινε, να κανεις μερικα τσεκ απς να ηρεμισεις. Αν και εγω πιστευω πως προκειται για κριση πανικου διοτι ολα τα υπολοιπα συμπτωματα ειναι συμπτωματα κρισεις πανικου ειδικα αμα ειναι η πρωτη που παθαινεις... Αλλα πρεπει να πας σε εναν γιατρο και να σου πει την γνωμη του.
    Ισως το γεγονος με το οτι σε πρηζουν να κανεις παιδια υποσεινηδιτα σε πιεζει ψυχολογικα και το σωμα σου απανταει αναλογα. Παντος μην το φοβασαι το αισθημα αυτο. Συμβαινει και στους καλλιτερους :P
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Aegean Sea
    Posts
    2
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και γω για κρίση πανικού το κοψα γι αυτό και αμέσως απευθύνθηκα σε σας..@spyroKo ξέρεις τι; Είχα ταχυπαλμία πιο πολύ επειδή φοβήθηκα εκείνη την ώρα αλλά όχι και τρελή ώστε να πω αμέσως: καρδιά έχω. Ένιωθα πιο έντονη την τάση λιποθυμίας και το μούδιασμα.. Και έρχομαι και ρωτώ..Γιατί να το πάθω;;Θέλω να πω έχω άτομα γύρω μου που από το άγχος έπρεπε να είναι με το ένα πόδι στον τάφο.. έβαια αυτό που λες για το υποσυνείδητο ναι, δέχομαι κάτι πιέσεις από το σόι και τρελαίνομαι αλλά δεν μου το χα να πάθω κάτι τέτοιο το οποίο πραγματικά με τρόμαξε...
    Σήμερα δεν διανοήθηκα να μπω στο αμάξι.Νόμιζα ότι θα κάνω εμετό..

  5. #5
    ...κυβέλη, το ενδεχόμενο να πας σε γιατρο, το σκέφτηκες?
    Ξέρεις γιατι στο λέω?
    Εδώ μόνο να πιθανολογήσει κανείς μπορεί, (και κακώς γιατί ούτε είναι γιατρός, αλλά και να ήταν δεν μπορεί να βγάλει διάγνωση), και απ την άλλη μπορεί να ήταν κάτι πραγματικά παθολογικό και συ να εφησυχαστείς με ότι σε βολεύει να πιστεψεις.

  6. #6
    Βρε δεν παθαινεις τιποτα απο το αγχος :P Παθαινεις αλλα ειναι ψυχοσωματικα, ειναι μεσα στο μυαλο σου... Το θεμα ειναι πως με τις κρισεις πανικου ειναι λιγο περιεργο το θεμα.
    Ισως να υπαρχει κατι στο μυαλο σου που το σκεφτεσαι αλλα δεν δινεις σημασια και το σωμα σου σε ειδοποιει. Για παραδειγμα μπορει να εχεις αγχος για κατι που εχει να κανει με σωμα σου.. Ας πουμε εγω παθαινα μερικες φορες κρισεις πανικου επειδη ειχα ενα χαλασμενο δοντι για 4 χρονια και φοβομουνα αμα παθω καμια μολυνση και φτασει στον εγκεφαλο και πεθανω... Στην τελικη πηγα και το εφτιαξα και ολα μια χαρα. Αλλος λογος που παθαινα κρισεις πανικου ειναι ο φοβος για την καρδια μου η αμα εχω καμια σοβαρη αρρωστια.. Ενας φιλος μου επαθε κριση πανικου επειδη τα χαλασε με μια κοπελα που ηταν 6 χρονια μαζι της.. Γενικοτερα με αυτο το θεμα πρεπει να ψαξεις παρα πολυ μεσα σου να καταλαβεις γιατι το παθαινεις. Οπως ειπα ειναι ολα θεμα υποσεινηδιτου, υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να κοιταξεις πολυ πισω στο παρελθον σου ακομα και παιδικες ηλικιες.. για κατι που πρεπει να συγχωρησεις τον εαυτο σου... η μπορει να εχεις απομακρυνθει πολυ απο σενα και χρειαζεται να κοιταξεις και να προσεξεις τον εαυτο σου λιγο παραπανω. Να βρεις λιγο ελευθερο χρονο να κανεις το χομπι σου η να χαλαρωσεις... Αυτο μονο εσυ το ξερεις... Μακαρι να ηξερα τι βρισκεται πισω απο τις κρισεις πανικου στον καθε ανθρωπο αλλα εξαρταται απο εμας καθαρα... Ισως επειδη τα ειχαμε ολα ετοιμα και ποτε δεν παλεψαμε για κατι, και αυτο μπορει να βγει σε κριση πανικου ετσι ωστε να αποδειξεις στον εαυτο σου πως μεσα απο αυτο θα βρεις μονη σου την απαντηση και θα τα καταφερεις. Εισαι λιγο καινουρια σε αυτο και σου ακουγονται ολα αυτα λιγο κινεζικα και μακαρι να ειχα αδικο αλλα καπως ετσι ενεργει το θεμα. Γνωμη μου, ουτε να κοιταξεις στο ιντερνετ, και ουτε καν να σκεφτεσαι πως τωρα αμα μπεις στο αμαξι κατι κακο θα γινει.. Τιποτα δεν προκειται να γινει. Που στην τελικη και να γινει απλα μεινε ψυχραιμη και πες θα περασει δεν ειναι τιποτα... Βαθιες αναπνοες να περνανε μεσα απο το στομαχι και ολα θα πανε καλα Εγω ειχα 4-5 κρισεις πανικου την μερα για εναν χρονο και τωρα ειμαι πολυ καλλιτερα. Απλα το αποδεχτηκα καταλαβα τι μου συμβαινει... μιλησα με φιλους για το προβλημα μου (φιλους που φυσικα καταλαβαινουν) κανω την γυμναστικη μου και τροω υγειηνα φαγητα και προσεχω τον εαυτο μου και ολα καλα... Take it easy..
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    20
    Κυβελη σιγουρα κρίση πανικού.. Το ίδιο πράγμα νιώθω και γω..! ζάλη, αίσθημα οτι μου κόβονται τα πόδια, οτι θα καταρρεύσω και ενα εσωτερικό τρέμουλο! αστα να πάνε..! η ταχυκαρδία πιάνει συνήθως οταν αισθανθείς οτι πεθαίνεις!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω θα ελεγα κατι αλλο που δε το ειπε κανεις ως τωρα επαθες οτι κατι δεν αντεχεις στο τροπο που ζεις κ απλα σε εβγαλε εκει κατι σε ενοχλει που δε το εχεις πει σε κανενα για παραδειγμα η σχεση σου με τον αντρα σου πως ειναι μηπως κατι του κρυβεις η υπαρχει κατι που δεν ειπες σε κανενα

Similar Threads

  1. Τι έπαθα?
    By Dion in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 16-11-2012, 10:58
  2. τι επαθα παλι?????
    By ARTEMIDA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-12-2011, 15:51
  3. Έπαθα κνίδωση :(:(
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 14-11-2010, 20:46
  4. Με κορόιδευαν στο σχολείο γι\'αυτό έπαθα την ψύχωση
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 170
    Last Post: 28-10-2010, 18:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •