Νομιζω πως η μητερα μου εχει ΙΨΔ.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Νομιζω πως η μητερα μου εχει ΙΨΔ.....

    Καταρχην καλησπερα.
    Τα τελευταια χρόνια η κατασταση στο σπιτι εχει γινει ασυγκρατιτη κυριως ως προς τους καβγαδες.
    Η μητερα μου ποτέ δε δουλεψε και ήταν ανεκαθεν η κλασσικη νοικοκυρα, δλδ να μεγαλωσει τα παιδια της, να τα ταϊσει, να καθαρισει και γενικα ολες αυτες τις δουλειες του σπιτιου..

    Το θεμα ομως τα τελευταια χρονια εχει παραγινει...Δεν θελουμε (πατερας, αδερφη και εγω) να καλουμε ατομα στο σπιτι γιατι ακολουθει ενας μαραθωνιος καθαριοτητας μετα...Συν οτι μας εχει καταντησει ρομποτ μεσα στο σπιτι. Άλλα ρούχα οταν θα βγω εξω, άλλα ρούχα οταν πέσω στο κρεβάτι, και άλλα για να καθομαι μεσα στο σπίτι. Καθε σαββατο βαζει ενα σωρό πλυντηρια με αποκορυφωμα πως πριν τα βαλει στο πλυντηριο τα μουλιαζει σε λεκανες και μετα τα ριχνει με τη δικαιολογια πως "ετσι καθαριζουν καλυτερα".
    ΚΑθε παρασκευη, μπορουμε-δε μπορουμε εχουμε γενικη καθαριοτητα. Σηκωνει σεντονια, βαζει σκουπα και ξεσκονισμα. Πλένει μπαλκόνια και ας χιονιζει έξω... Δεν μπορω να πως πως καποια απο αυτα που κανει δε με βρισκουν συμφωνη, αλλά κάποια άλλα ειναι τελειως παραλογα, οπως αυτο με το πλυντηριο.

    Για να ερθει ανθρωπος στο σπιτι, πρεπει να σηκωσει ολα τα καλλυματα που εχει στους καναπεδες και πρεπει να βαλουμε τα ρουχα για εξω, ασχετα αν ειμαστε στο σπιτι αφου δε θα κατσουμε στα καθαρά, δλδ στα σεντονια της.

    Δυστυχως, αν και 25 χρονων εγω, μενουμε ακομα ολοι μαζι. Δουλεια δεεεεν...Η αδερφη κατι βρηκε τωρα τελευταια αλλά εγω οχι. Δεν αντεχω άλλο ολους αυτους τους παραλογισμους της και δυστυχως καταληγουμε σε καβγα που της μιλαω ασχημα και μετα το μετανιωνω. Δεν ειναι ο πιο ηρεμος και υπομονετικος ανθρωπος στο κοσμο αλλά τα νευρα μου προερχοτναι απο τη γκρινια της οτι ολη μερα σκοτωνετε να μας εξυπηρετει και εμενα αυτο με στεναχωρει.

    Ποτέ δε θυμαμαι να καλεσαμε σπιτι κόσμο, πόσω μαλλον σε γιορτες, και να μην ακολουθησει μετα φασαρια για το καθαρισμα, για το οτι πρεπει να αλλάξουμε ρούχα κλπ άλλα χαζά.


    Πηγα χθες σε ενα σπίτι καλεσμενη και πραγματικα ενιωσα γιορτες. 10 ατομα τραπέζι, η οικοδεσπινα ειχε ετοιμα 3-4 φαγητά και ομορφη γιορτινη ατμοσφαιρα. Αυτο το νταβαντούρι στο δικο μας σπιτι εχω να το νιωσω χρόνια.
    Τον φίλο μου καλεσαμε 2η μερα χριστουγέννων και παλι λιγο πριν ερθει ειχαμε θέματα. Της ειπα να μην τον καλεσω, δε θα παρεξηγηθει αλλά αυτη επεμενε να ερθει...

    Δε μπορω άλλο να τη βλεπω να ταλαιπωρειται ετσι. Μανα μου ειναι θελω να ειναι καλά και να περναει καλά, οχι ολη μερα να εχει στο μυαλο της τι ρουχα θα βαλουμε και το ποσο καθαρό ειναι το σπίτι...

    Πειτε μου,σας παρακαλω, πως να αντιμετωπισω κάτι τετοιο..Τι να κανω; Να συμφωνω σε όλα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Β.m , τα ατομα με ιψδ εχουν την ταση να κρυβουν τους ψυχαναγκασμους τους απο τους υπολοιπους και τους αναγνωριζουν ως παραλογους και προσπαθουν να τους σταματησουν. Η μητερα σου αντιθετως δειχνει να θεωρει σωστο αυτο που κανει . . .
    Καταλαβαινω πως η συμπεριφορα της σε ενοχλει αλλα εσυ δεν μπορεις να κανεις κατι για να την βοηθησεις αν δεν το επιθυμει και η ιδια.

  3. #3
    Μάλιστα... Δε το ηξερα αυτο..

    Ειμαι σχεδον σιγουρη ομως οτι το θεμα της ειναι ψυχολογικό...
    Σε αυτους τους παραλογισμους της, πως να αντιδρω;; Να τους δεχομαι ή όχι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου εξηγησε στον φιλο σου κ στην παρεα σου για να μην τους φαινεται περιεργο πως ειναι η κατασταση,Ειναι δικο της το προβλημα κ οχι δικο σου κ δυστυχως φοβαμαι οτι δεν μπορεις να αλλαξεις μια μεγαλη γυναικα που εκανε την επιλογη της να ασχοληθει με αντρα παιδια κ σπιτι κ αυτο ειναι ολο,Δεν γνωριζω αν προκεται για ιδψ παντως περιπου μπορω να κανω μια υποθεση για το πως νιωθει αυτη η γυναικα,Η μητερα σου εργαζεται μεσα στο σπιτι πιστευω κ επειδη δεν εχει κατι επιπλεον να κανει κ να φανει χρησιμη παραδειγμα βγαζοντας λεφτα εργασια εξω...κτλπ...παλευει μεσα απο τις δουλειες του σπιτιου να αποδειξει σε εσας οτι ειναι χρησιμη κ προσφερει,Ετσι κ της το απαγορευσετε θα νιωσει πληρως αχρηστη κ θα μαραζωσει περισσοτερο,Επισημαινω οτι ΔΕΝ εχει αλλο τροπο να αποδειξει σε σας κ στον εαυτο της οτι προσφερει,Αυτο πιστευω ειναι ο λογος που κανει ολα αυτα τα ακραια με το νοικοκυριο,Ετσι κ δεν μπορειτε να την πεισετε να κανει κατι εκτος σπιτιου καποια δραστηριοτητα εργασια κτπλ... τοτε πρεπει απλα να αποδεχτητε πως ειναι η κατασταση,Μην της φωναζετε κ την πικραινετε περισσοτερο,Οταν δημιοργησετε σπιτια δικα σας τοτε θα ειστε ελευθερες εσυ κ η αδερφη σου να κανετε σ αυτα ο,τι θελετε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Να μην το δεχεσαι. Εξηγησε της οτι εσυ πιστευεις οτι το σπιτι ειναι καθαρο και μπορεις να της πεις οτι εισαι πλεον ενηλικη και δεν χρειαζεται να μπαινει στο δωματιο σου για να καθαριζει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Καλησπέρα φίλη μου,σε καταλαβαίνω αρκετά και η δική μου μάνα κάπως έτσι είναι-άσε που είναι και αντικοινωνική γιατί λέει ότι δεν έχει στρώσει τα καλά χαλιά γιατί εμείς δεν της το επιτρέπουμε με τις ακαθαρσίες,θέλει να πατάμε πάνω σε χαλάκια ειδικά για να μην κάνουμε στίγματα στο παρκέ,που είναι του '45 και με έβαζε κάποτε να το τρίβω με ειδική κρέμα και να το ξύνω μετά για να αποκτήσει την κατάλληλη γυαλάδα που του αρμόζει....ενώ δεν πατάει άνθρωπος στο σπίτι μας και αυτό με την δικαιολογία ότι οι άλλοι δεν θέλουν-ενώ όταν έρχεται ένας έρμος άνθρωπος,του προσφέρει ένα ποτήρι νερό και ένα γλυκό,μιλάει 5 λεπτά και μετά χαμηλώνει το κεφάλι σαν να λέει ''φτάνει τώρα''...

    κάνει οικονομία στα πάντα για να μαζεύει χρήματα γιατί νιώθει ανασφάλεια και ας έχει αρκετά.....
    ο άνδρας της την είχε παντρευτεί από συμφέρον και εκείνη το ανεχόταν απλά για να λέγεται παντρεμένη...
    δεν αγόρασε ποτέ καινούργια σερβίτσια-προφανώς για να μην χαλάσει χρήματα,αντί για σαλόνι είχε πάντα μία ποθήκη για λόγους που ούτε και εκείνη ήξερε...
    μας είχε σαν άρρωστες στα υπνοδωμάτια μας με την αδερφή μου,ενώ μολις έγινε μάχη στο σπίτι αναγκάστηκε να αξιοποιήσει το σαλόνι-που το έκανε να μοιάζει σαν λαογραφικό μουσείο
    και στο τέλος είπε και το κορυφαίο''εγώ δεν το έφτιαχνα τόσα χρόνια γτ εσείς δεν θέλατε'' οπότε εκεί λες ή κρατάω την ψυχραιμία μου ή την κάνω από το μπαλκόνι...
    Αυτό είναι ΕΝΑ φαντάσου και τα υπόλοιπα.!

    εν προκειμένω,η μάνα σου μπορεί να της συμβαίνουν τα πάντα-όπως και της δικής μου
    από το να είναι άτομα καταπιεσμένα στην ζωή τους-και τους βγαίνει με αυτό τον τρόπο,να είναι άτομα μεγάλης ηλικίας-όπως η μάνα μου,παρότι εγώ είμαι 30 ενώ εκείνη 80 γιατί απόφασισε να με υιοθετήσει στα 50...μέχρι να διαθέτουν κακό χαρακτήρα και να γουστάρουν να βασανίζουν τους άλλους για να τους βγαίνει το απωθημένο...!

    Το ξερω ότι κάπου το μονοπόλησα το θέμα,αλλά πραγματικά με αυτά που έχω βιώσει και στέκομαι πνευματικά,θέλω κάποιο εύσημο από το φόρουμ...:D :D
    αλλά εδώ που τα λέμε μου μοιάζει και σαν ψυχαναγκασμός αυτό κάθε Παρασκευή όλα γυάλισμα και άλλα ρούχα το πρωί,αλλα το βράδυ και δεν συμμαζευέται...
    αλλά μπορεί να είναι όπως λέει και ο φίλος παραπάνω μία παγιωμένη τακτική για να νιώθει χρήσιμη με κάποια στοιχεία υπερβολής.!

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά μόνο να καταλάβει το πρόβλημά της αλλά και πάλι δύσκολα τα πράγματα...ο καθένας σπίτι του παιδιά,μόνο έτσι θα γλιτώσουμε.!

  7. #7
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κουραγιο φιλη μου εξηγησε στον φιλο σου κ στην παρεα σου για να μην τους φαινεται περιεργο πως ειναι η κατασταση,Ειναι δικο της το προβλημα κ οχι δικο σου κ δυστυχως φοβαμαι οτι δεν μπορεις να αλλαξεις μια μεγαλη γυναικα που εκανε την επιλογη της να ασχοληθει με αντρα παιδια κ σπιτι κ αυτο ειναι ολο,Δεν γνωριζω αν προκεται για ιδψ παντως περιπου μπορω να κανω μια υποθεση για το πως νιωθει αυτη η γυναικα,Η μητερα σου εργαζεται μεσα στο σπιτι πιστευω κ επειδη δεν εχει κατι επιπλεον να κανει κ να φανει χρησιμη παραδειγμα βγαζοντας λεφτα εργασια εξω...κτλπ...παλευει μεσα απο τις δουλειες του σπιτιου να αποδειξει σε εσας οτι ειναι χρησιμη κ προσφερει,Ετσι κ της το απαγορευσετε θα νιωσει πληρως αχρηστη κ θα μαραζωσει περισσοτερο,Επισημαινω οτι ΔΕΝ εχει αλλο τροπο να αποδειξει σε σας κ στον εαυτο της οτι προσφερει,Αυτο πιστευω ειναι ο λογος που κανει ολα αυτα τα ακραια με το νοικοκυριο,Ετσι κ δεν μπορειτε να την πεισετε να κανει κατι εκτος σπιτιου καποια δραστηριοτητα εργασια κτπλ... τοτε πρεπει απλα να αποδεχτητε πως ειναι η κατασταση,Μην της φωναζετε κ την πικραινετε περισσοτερο,Οταν δημιοργησετε σπιτια δικα σας τοτε θα ειστε ελευθερες εσυ κ η αδερφη σου να κανετε σ αυτα ο,τι θελετε
    Σε ευχαριστω πολυ, γιατι νομιζω πως επιασε ακριβως τη ψυχολογια της. Τα κανει ολα αυτα για να φανει χρησιμη.
    Εχεις πολυ δικιο.
    Αλλά δυστυχως τεραστια υπομονη δεν εχω και ξεσπαω με φωνες. Υπομονη μεχρι να φυγω.

  8. #8
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Να μην το δεχεσαι. Εξηγησε της οτι εσυ πιστευεις οτι το σπιτι ειναι καθαρο και μπορεις να της πεις οτι εισαι πλεον ενηλικη και δεν χρειαζεται να μπαινει στο δωματιο σου για να καθαριζει.
    Μονο μια και δυο φορες;;;;
    Συνεχεια αυτο της λεω αλλά με κανει να νιωθω και αχρηστη και ασχημα να καθαριζει το δικο μου δωματιο.
    Αν το κανω εγω ειναι 100% σιγουρο πως απο πισω θα ερθει να το ξανακανει η ίδια....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ΚΑθε παρασκευη, μπορουμε-δε μπορουμε εχουμε γενικη καθαριοτητα. Σηκωνει σεντονια, βαζει σκουπα και ξεσκονισμα. Πλένει μπαλκόνια και ας χιονιζει έξω... Δεν μπορω να πως πως καποια απο αυτα που κανει δε με βρισκουν συμφωνη, αλλά κάποια άλλα ειναι τελειως παραλογα, οπως αυτο με το πλυντηριο.

    Για να ερθει ανθρωπος στο σπιτι, πρεπει να σηκωσει ολα τα καλλυματα που εχει στους καναπεδες και πρεπει να βαλουμε τα ρουχα για εξω, ασχετα αν ειμαστε στο σπιτι αφου δε θα κατσουμε στα καθαρά, δλδ στα σεντονια της.
    ολα αυτα που περιγραφεις μιαζουν φοβερα στη γιαγια μου την εβλεπα συνεχεια με μια σκουπα 24 ωρες να καθαριζει κ να πλενει εγω πιστευω οτι εχει ενοχες για κατι μεσα απο ολο αυτο προσπαθει να καθαρισει κ τον εαυτο της απο κατι κ με τη γιαγια μου στο ιδιο συμπερασμα κατεληξα

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ μια ζωη την ακουγα να λεει δε μπορω να κατσω γιατι θα κουζουλαθω... κ την εβλεπα να παει κ να ερχετε συνεχως..με μια σκουπα κ μου ελεγε η κοπελα μου κρυψτης τη σκουπα μια λυση ειναι καθε παρασκευη να πηγενεις καμια βολτα σε καμια φιλη για να γλιτωνεις ολο αυτο... η να βγενεις εξω..
    στο οτι δεν αντεχεις εχει δικιο..

  11. #11
    Ρε παιδια δεν αντεχω άλλο.
    Σημερα πριν λιγο παλι φασαριες ειχαμε. Θεωρει πως οι 3 μας ειμαστε οι παραλογοι και αυτη η λογικη.

    Καθετε καθε παρασκευη ή πεμπτη-σα σημερα- και καθαριζει μπαλκονια, λες και βγαινουμε εξω με τετοιο καιρο.
    Λεει πως εγω εχω προβλημα με τα νευρα μου και δε καταλαβαινει πως εχει η ιδια προβλημα.

    Μπαινει στο δωματιο μου οταν κοιμαμαι και μου αλλαζει θεση στα ρουχα που κρεμαω πισω απο τη πορτα για να μην ακουμπαει το παντελονι που φοραω για εξω, τη μπλουζα που εχω για μεσα στο σπιτι.
    Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ.
    Πειτε κατι, βοηθηστε.
    Εν τελει, προτεινετε μου κανα καλο ψυχολογο στη θεσσαλονικη... Να παω γω ρεγμτ δε παει άλλο. Ή θα παω εγω ή θα φυγω απο το σπιτι να μη τη βλεπω πια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Αγαπητό μου κορίτσι,έχω διαβάσει το ποστ σου και σου έχω απαντήσει ανάλογα στο παρελθόν γιατί βλέπω ότι έχει κάποια κοινά σημεία η μάνα σου με την δική μου,αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό...η δικιά μου μάνα....
    Άλλα ρούχα οταν θα βγω εξω, άλλα ρούχα οταν πέσω στο κρεβάτι, και άλλα για να καθομαι μεσα στο σπίτι.
    Με ποιά δικαιολογία της επιτρέπεις να σου ορίζει τι ρούχα θα φορέσεις;;; Το να βγάλεις τα παπούτσια σου που ενδεχομένως να έχουν λάσπες όταν μπαίνεις στο σπίτι,το καταλαβαίνω,αλλά να σου ορίζει τα ρούχα που θα φορέσεις είναι ανεπίτρεπτο και πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου....
    Δηλαδή:Της εξηγείς ότι αυτά που κάνει δεν αρμόζουν σε άνθρωπο με ψυχική ισορροπία και ότι αν δεν αλλάξει η κατάσταση θα μιλήσεις σε κάποιον γιατρό ή ακόμα και σε κάποιον ανώτερης υπηρεσίας ουτως ώστε να καταλάβει ότι αυτά που κάνει δεν είναι λογικά και ούτε της επιτρέπονται να τα κάνει...

    Εν ολίγοις σου λέω να την απειλήσεις γιατί μόνο έτσι θα καταλάβει ότι αυτά που κάνει πέραν του γεγονότος ότι δεν είναι σοβαρά,δεν επιτρέπονται να γίνονται σε μεγάλες κοπέλες.

    Αλήθεια πόσο χρονών είναι η μητέρα σου;
    Ο πατέρας σου,πώς αντιδράει σε αυτές τις εμμονές της μάνας σου;
    Η αδερφή σου πώς αντιδράει σε όλο αυτό;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Ο πατέρας σου που είναι σε αυτήν την υπόθεση? Γιατί δεν ενώνετε τις δυνάμεις σας, να την καθίσετε κάτω και να της συζητήσετε
    με αποδείξεις όμως και επιχειρήματα? Γιατί αν δεν το καταλαβαίνει ότι έχει μπει στο τριπάκι να λειτουργεί έτσι, αν δεν το αναγνωρίζει
    ως πρόβλημα, δεν κάνετε τίποτε. Πρέπει να δει πως αυτό είναι θέμα και δημιουργεί με τη σειρά του θέματα σε σας που ζείτε μαζί της,
    πέστε της πως σκέφτεστε να φύγετε, να συνειδητοποιήσει τι φθορά έχει επέλθει στην οικογένεια. Δείξτε της καποιο βίντεο επίσης
    στο youtube υπάρχουν αρκετά για ιδψ με μικροβιοφοβίες και μανίες καθαριότητας, απολύμανση των πάντων και τέτοια, νομίζω
    πως ίσως σε κάποιο αναγνωρίσει δικά της patterns.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  14. #14
    Κοντευει 50.

    Μα της εχουμε εξηγησει, την εχουμε βαλει κατω και οι 3 και της τα εχουμε πει οτι αυτα δεν ειναι λογικα και οτι μας κουραζουν.
    Οτι μας εχει ρομποτακια στο σπιτι.

    Ο πατερας μου μετα απο τοσα χροναι εχει "συμφυλιωθει" με τη κατασταση. Εχει που+που τα ξεσπασματα αλλά δεν αντιδρα ασχημα.
    Και μεταξυ μας, οταν αντιδραμε ασχημα δλδ της λεμε καταμουτρα πως ψυχολογικα δεν ειναι καλα και τα κανει αυτα, τοτε λεει πως εμεις φταιμε, πως ενα μερος απο αυτα που κανει το καταλαβαινει πως ειναι λαθος και να την αφηνουμε στην ησυχια της αφου δεν ενοχλει κανεναν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Β.μ εγω δεν νομιζω να υπαρχει σωτηρια . Ειναι οπως λες 50 χρονων , ξερει οτι ενοχλει αλλα δεν κανει κατι για να το διορθωσει. Για μενα αυτο σημαινει οτι δεν θελει να αλαξει συμπεριφορα , αρα το μονο που σου μενει ειναι να την κανεις απο εκει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η μητέρα μου έχει ψύχωση
    By Seas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-02-2014, 01:38
  2. Η μητέρα μου...
    By nina86 in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2013, 10:12
  3. Νομίζω πως η κοπέλα μου έχει κατάθλιψη...
    By JohnPappas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2011, 15:28
  4. Replies: 22
    Last Post: 20-09-2010, 17:49
  5. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •