Αγχος και εμμονες ιδεες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4

    Αγχος και εμμονες ιδεες

    Καλησπερα σας και χρονια πολλα! Θελω να σας περιγραψω ενα θεματαλι που αντιμετωπιζω εδω και κατι μερες... Συνοπτικα: περυσι περασα 4 μηνες με διαταραχη πανικου, εμμονες ιδεες-ιδεοληψιες και ενα καταθλιπτικο επεισοδιο. Ξεκινησα ψυχοθεραπεια με ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη οπου και συνεχιζω μεχρι τωρα. Τον τελευταιο μηνα εχω κρισεις απροσδιοριστου αγχους μαζι με συμπτωματα αποπροσωποποιησης και εμμονες ιδεες. Τα συναισθγματα μου ως προς ολα αυτα κατευθειαν πανικος περισσοτερο αγχος κτλ Ο ψυχοθεραπευτης μου μου λεει να μην
    στεκομαι στα συμπτωματα γιατι γινομαι χειροτερα κ οτι απλα αντιδρα το σωμα μου λογω απιστευτου αγχους. Τις τελευταιες δυο μερες ομως παρατηρησα το εξης: ενω μπορει να σκεφτω κατι παραλογο εμμονικα (φοβαμαι μην βρεθω σε
    απογνωση και θελησω να κανω κακο στον εαυτο
    μου, μην κανω κακο στους γονεις μου) παρολα αυτα δεν με τρομαζει τοσο ωστε να μου προξενει απιστευτο αγχος και πανικο οπως τον προηγουμενο καιρο, και με κανει να αναρωτιεμαι ειμαι ικανος να κανω κατι τετοιο? Θα εκανα ποτε κατι τετοιο? Αφου δεν το θελησα ποτε και δεν το θελω... Και τσουπ μετα σκεφτομαι ναι αλλα πχ εχεις θυμο απεναντι στους γονεις σου (λογω παρελθοντικων γεγονοτων) αρα μηπως οντως μπορει να τους κανεις κακο? Μηπως κατα βαθος το θες? Και φρικαρω γιατι σκεφτομαι πως ποτε δε σκεφτηκα κατι τετοιο, ουτε δολοφονος ειμαι, ουτε ψυχοπαθης, ομως γιατι δεν αντιδρω με τοσο πανικο οπως τις προαλλες? Μηπως οντως κατι δεν παει καλα με μενα? Σας παρακαλω διαφωτιστε με γιατι ειλικρινα δεν αντεχω αυτο το βαρος... Σκεφτομαι και λεω αφου δεν αντιδρω πλεον με πανικο μηπως κατι παιζει η απλα συνειδητοποιησα πως δεν ειναι αυτο το θεμα μου και δεν του δινω τοση σημασια πλεον... Δε ξερω τι αλλο να γραψω...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σαν εμενα δηλαδη σαν αυτο http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BA%CE%BF%CF%85

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4
    Συγχαρητηρια για το πως το αντιμετωπισες! Σε ευχαριστω και για την γρηγορη απαντηση σου... Δεν ξερω αν σχετιζομαι ακριβως με αυτα που λες εσυ, απλα αγχωνομαι γιατι εκει που θα μου κολλουσε μια εμμονη στο μυαλο και θα πανικοβαλλομουν, τις τελευταιες δυο μερες δεν με πιανει αγχος και σκεφτομαι μηπως δεν παω καλα? Μηπως οντως τωρα που δεν πανικοβαλλομαι κ δε με φοβιζουν οι εμμονες ιδεες παροτι μου κολλανε στο μυαλο, κατι σημαινει αυτο?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως σημαινει οτι εμινες μονος δε σε καταλαβενει κανενας κ οτι υπαρχει κατι αλλο που σε πειραζει?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4
    Σιγουρα αλλα ειναι τα ζητηματα που με πειραζουν και εκδηλωνονται με το αγχος, απλα το θεμα μου ειναι οτι εκει που μπορει να ειχα εμμονες ιδεες-ιδεοληψιες και με εκαναν να πανικοβαλλομαι, τωρα δεν αισθανομαι τοσο πανικο εαν τις φερω στο μυαλο μου... Κ σκεφτομαι μηπως κατι δεν παει καλα,ηπως αποκοβομαι απο τα συναισθηματα μου η απλα καταλαβα πως δεν μου εφταιγαν οι εμμονες και δε με τρομαζουν πλεον?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι σχεσεις σου με τους γυρω σου πως ειναι σε φιλους το εχεις πει αυτο?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2
    Αντιμετωπίζω και εγώ ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, που έχει να κάνει κυρίως με θέματα στιγματισμού και νοσοφοβίας. Μου είχε κολλήσει στο μυαλό (χωρίς να έχω καμιά ένδειξη) ότι θα πάθω "λεύκη", και αγχωνόμουν πολύ μήπως τελικά με τόση σκέψη και εμμονή και άγχος, την προκαλέσω η ίδια στον εαυτό μου. Είμαι δηλαδή η υπαίτια. Ψάχνοντας λοιπόν στο αντίστοιχο λήμμα στη wikipedia στάθηκα σε μία πρόταση που με ταρακούνησε: " Συχνά τα άτομα με ΙΨΔ πιστεύουν πως και μόνο η σκέψη μιας ιδεοληψίας μπορεί να την πραγματοποιήσει ταυτόχρονα[1].". Το επανέλαβα καμιά δεκαριά φορές στον εαυτό μου (γιατί η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως) και στο τέλος πείστηκα ότι μάλλον έχω ιδεοψυχαναγκασμούς και όχι άμεσο κίνδυνο να βγάλω λεύκη.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4
    Καλημέρα! Ο ψυχοθεραπευτής μου με διαβεβαιώνει πως δεν πάσχω από ΓΑΔ, ΙΨΔ ή άλλες ασθένειες, και ότι όλα αυτά έχουν προέλθει από το έντονο άγχος που βιώνω εδώ και ένα μήνα. Μου λέει επίσης να μην στέκομαι στα συμπτώματα (τύπου μην σκέφτεσαι πως θα τρελαθείς κτλ κτλ) αλλά να στέκομαι σε αυτό που πραγματικά είναι το θέμα μου. Όταν είμαι ψύχραιμος ναι η αλήθεια είναι πως δεν πιστεύω όσες εμμονές είχα (πχ κ εάν θελήσω να κάνω κακό στον εαυτό μου, στους άλλους, εάν είμαι τρελός, μήπως επειδή μιλάω στον εαυτό μου σημαίνει κάτι βαθύτερο?), αλλά τις τελευταίες μέρες όπου νιώθω σαν να μην είμαι εγώ, αναγνωρίζω πως αυτές οι σκέψεις είναι παράλογες και σκέφτομαι μετά: μήπως επειδή νιώθω αυτό το κενό αρχίζω να τρελαίνομαι? μήπως αρχίζω να πείθομαι ότι δεν με φοβίζουν πλέον οι εμμονές μου γιατί μπορώ να τις κάνω? κανονικά αφού έπρεπε να νιώθω πανικό, τώρα γιατί δεν τον νιώθω και νιώθω απλά αποκομμένος? δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα όλα αυτά, έχει περάσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο? είμαι σε μία φάση σαν να ψάχνω εναγωνίως να βρω επιβεβαίωση πως είμαι οκ και πως δεν έχω τρελαθεί, δεν είμαι κάποιος άλλος, κλπ κλπ

Similar Threads

  1. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By χρυσοβαλαντου in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 82
    Last Post: 05-12-2013, 18:36
  2. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 19-03-2012, 19:11
  3. ΙΔΨ και έμμονες ιδέες
    By begonia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 29-04-2011, 12:04
  4. Έμμονες ιδέες
    By Georgz in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-04-2009, 13:57
  5. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By Μαριάννα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2006, 01:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •