τι πρεπει να γινει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10

    τι πρεπει να γινει;

    Ο γιος μου χωρισε με την γυναικα του πριν 2 χρονια. Απο τοτε ζει στο ιδιο σπιτι που μενουμε εμεις οι γονεις του εναν οροφο πανω.
    Το προβλημα ειναι το εξης:
    Ο γιος μου με την πρωην του εχουνε ενα αγορακι 6 ετων. Παντρευτηκανε γιατι του ανακοινωσε εκεινη οτι ειναι εγκυος. Ο γαμος εγινε πολυ γρηγορα.
    Τα πρωτα δυο χρονια περνουσανε καλα. Οταν ηταν ο εγγονος μου 3 χρονον μου ειπε οτι η μαμα του εχει "γομενο" και τους ειδε να φιλιουνται. Μου ειπε επισης το ονομα του και απο που ειναι και οτι η μαμα τον παιρνει μαζι στο σπιτι του. Ολα δλδ....κτλ! Επεσα απο τα συννεφα! Το ειπα στον ανδρα μου αλλα οχι στον γιο μου....Ο καιρος περνουσε. Ζουμε σε μια μικρη κομοπολη...Οι ανθρωποι την ειδαν με τον αλλο και μας τα λεγανε καθε μερα. Τελικα αυτη η απιστια εφερε τον χωρισμο μετα απο δυο χρονια και ο γιος μου εφυγε απο το σπιτι! Επειτα εχει εκεινη πολλες εφημερες σχεσεις.
    Δεν εχουν παρει ακομα διαζυγιο και η κατασταση ειναι ανυποφορη.
    Απο τον καιρο και ολας που τα ειχε η νυφη μου με τον αλλο εχει παραμελησει το παιδι της. Το μεγαλωσε ουσιαστικα η μανα της και εγω. Τωρα εχει φυγει απο το σπιτι της και εχει σχεση με εναν αλλο παλι που λεει οτι θα παντρευτουνε. Μια χωριζουν και με αυτον, μια τα βρησκουν γιατι αυτος πινει. Μενει στο διπλανο χωριο.
    Το παιδι το εχει αφησει στην μανα της αλλα επιδη μενουμε και εμεις κοντα δεν θελει να ειναι εκει αλλα μενει ουσιαστικα στο σπιτι μας. Εδω ειναι το κρεββατι του, εδω κοιμαται, εδω τρωει, εδω κανει τα μαθηματα του (πρωτη ταξη), εδω ολα...εδω θελει να ειναι με τον πατερα του, που του εχει μεγαλη αδυναμια.
    Εχω κανει καποιες προσπαθιες να τον φερω πιο κοντα στη μαμα του αλλα εκεινη δεν θελει να περναει πολη ωρα μαζι του. Στο καινουργιο σπιτι της μαμας δεν θελει να παει ο μικρος, γιατι απο οτι μου ειπε ο αλλος ανδρας μαλωνει την μαμα οταν τον φερνει στο σπιτι.
    Κοντευω να τρελαθω! Απο την μια βλεπω ενα παιδι που εχει εγαταλειφθει τελειος απο την μαμα του και απο την αλλη εχει αλλαξει στα καλα καθουμενα και η δικη μου ζωη.
    Μη με καταλαβαινετε στραβα.... αγαπω το εγγονι μου αλλα ειμαι και εγω εργαζομενη και σκευτομαι καποιες φορες, γιατι εγω πρεπει να κανω τις δουλειες που επρεπε να κανει εκεινη και αυτη να καλοπερναει. Εχω προβλημα... δεν μπορω να το δεχτω αυτο. Γιατι ανακαστικα πρεπει να φροντιζω εγω το μικρο οταν λειπει ο γιος μου στη δουλεια. Και απο την αλλη τον γιο μου να μην εχει κανει ακομα αιτηση διαζυγιου να ρυθμιστει τουλαχιστον η επιμελεια του παιδιου που την θελει πολυ ο γιος μου. Η νυφη ομως δεν του τη δινει.
    Μπορει να μου πει καποιός...υπαρχει σε αυτη την περιπτωσει η ελπιδα να παρει ο γιος μου την επιμελεια και ναι μεγαλωσει το παιδι μαζι του.
    Η μανα του δεν ξερει ουτε τι κανει στο σχολειο, σε ποιο μαθημα φτανουν,τιποτα!!! Δεν τον εχει διαβαζει ποτε απο τοτε που αρχισε σχολειο....
    Ερχεται περιπου μια φορα την εβδομαδα και με ρωταει αν μπωρει να τον παρει για μια ωριτσα, και συνηθως τον φερνει μετα απο μιση ωρα πισω....λες και παει το σκυλακη της βολτα..... τα νευρα μου ! Οταν την ρωταω γιατι δεν περναει περισσοτερη ωρα μαζι του, λειει παντα οτι δεν εχει ωρα και ειναι βιαστικη. Ο μικρος την αγαπαει ομως αλλα δεν θελει να ειναι μαζι της στο σπιτι της με τον αλλο ανδρα.
    Θα ηθελα πολυ να ακουσω πως το βλεπετε εσεις. Ειναι μια επιμελεια 50 - 50 % για το παιδι καλο, η ειναι καλυτερα να μεγαλωσει με τον ενα γονεα για να ξερει που ειναι το σπιτι του;
    Και αν παιρνει η μανα την επιμελεια πως να παει το παιδι εκει που δεν ξερουμε το ποιον του πατριου, που προφανως πινει και μεθαει;
    Ξεχασα να αναφερω οτι η νυφη ειναι τωρα εγκυος με τον καινουργιο φιλο της, ενω ακομα δεν εχει το διαζυγιο. Και κατι αλλο...δεν ειμαι ουτε καν σιγουρη εαν το εγγονι μας ειναι πραγματι του γιου μου γιατι οταν μας την γνωρισε ηταν ειδη εγκυος.
    Μπερδεμενα πραγματα…..Ο γιος μου δεν δεχεται να κανει τεστ πατροτητας, γιατι φοβαται οτι δεν ειναι δικο του.
    Τελικα δεν ξερω ποιος εχει το προβλημα… εγω γιατι εχουν εισβαλει στη ζωη μου χωρις να με ρωτησουν; ...αυτοι που δεν μπορουν να βρουνε λυση με το παιδι και με το διαζυγιο….Ποιος τελικα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    να κανει ο γιος σου τεστ.αν δεν είναι δικο του λυθηκαν όλα- και την αφήνεται στον αλλον να την χτυπάει μπας κ στρωσει :P
    αν είναι δικο του να παει δικαστηριο γρηγορα μπας και παρει την επιμελεια και σωθει το παιδι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10
    ναι, δεν ειναι τοσο ευκολα οπως το λες, diogenis. O γιος μου το αγαπαει αυτο το παιδι, το εχει μεγαλωσει. Και να μην ηταν δικο του... θελει να το κρατησει και οχι να το χασει....
    Δεν μας ενδιαφερει το τι κανει αυτη με τον αλλο και πως περναει, μας ενδιαφερει τι θα γινει με το παιδι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Tsami μαλλον πρεπει να παρουν το δικαστικο δρομο.... εφοσον φαινεται ποιος ειναι αυτος που συντηρει σωστα το παιδι, την επιμελεια πρεπει να την παρει ο γιος σου... ενας καλος δικηγορος θα σας βοηθησει να το λυσετε αυτο... ενα τεστ πατροτητας ενω θα ηταν καλο, ισως σας μπερδεψει τα πραγματα αν θελετε την επιμελεια του παιδιου... ειναι δεν ειναι δικο του, εφοσον το αγαπαει και θελει να το κρατησει να σεβαστειτε την αποφαση του παιδιου σας. Καταλαβαινω οτι εχεις επιπλεον υποχρεωσεις με το μικρο παιδακι, αλλα παλι καλα που και εκεινο θελει να μεινει με τον πατερα του να το φροντιζει παρα να εμενε με τη μανα που το παραμελει και να εβγαινε κανενα προβληματικο... ειναι μεγαλος σταυρος τετοια παιδια που ειναι παρατημενα...
    Το προβλημα δεν θεωρω οτι το εχεις εσυ μου φαινεται φυσιολογικο να εισαι πιεσμενη και να θες να ξεσπασεις καπου... δυστυχως το προβλημα το εχει κυριως η πρωην γυναικα του γιου σου, αλλα ενα προβλημα το ειχε και ο γιος σου ο οποιος εκανε σχεση και παντρευτηκε μια γυναικα χωρις να καταφερει να τη γνωρισει καλα... βλεπεις ομως τωρα οτι τουλαχιστον εκεινος το παλευει ισως γιατι ηθελε ενα παιδακι... και προσπαθει να διορθωσει πολλα πραγματα... τωρα αν η αλλη δεν του δινει το διαζυγιο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και ειναι δικο της προβλημα επισης...
    Θα σε συβουλευα να προσπαθησεις να σταθεις στο παιδι σου που σε εχει αναγκη, γιατι ειμαι σιγουρη οτι αν για σενα δεν ειναι ευκολο μια, για εκεινον δεν ειναι ευκολο δυο, γιατι προσπαθει να βρει τροπους να καλυτερεψει τα πραγματα... Μην συγχυζεσαι για την συμπεριφορα
    της πρωην του, γιατι πλεον δεν εχει δυναμη, ουτε διαθεση να διεκδικησει τιποτα... την παρτη της κοιταει και εχει γινει περιγελος και δεν εχει παρει χαμπαρι τιποτα... Να σκεφτεσαι να ειναι το παιδι σου και το εγγονι σου καλα...
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Αν η Μανα δεν ειναι ιεροδουλη η ψυχασθενης ή δεν εχει κανει εγκαταληψη συζηγικης στεγης δεν υπαρχει περιπτωση να παρει επιμελεια και πολυ πιθανον να της δινει και διατροφη :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω tsami; Λες ότι ο γιος σου δεν έχει κάνει ακόμη αίτηση διαζυγίου. Γιατί συμβαίνει αυτό; Το λογικό μετά από όλα αυτά θα ήταν να έχει ξεκινήσει την αίτηση όσο πιο γρήγορα γίνεται. Και το γεγονός ότι η γυναίκα του ήδη είναι έγκυος με άλλον και συγκατοικεί φαντάζομαι θα μετρούσε υπέρ του.

    Πολύ λογικό μου φαίνεται να αισθάνεσαι όπως αισθάνεσαι αλλά το πρόβλημα γεννήθηκε όπως λες από την αδυναμία τους να κανονίσουν τα του διαζυγίου. Και είναι πρόβλημα του ζευγαριού, όχι δικό σου. Πιστεύω ότι πρέπει να προτρέψεις το γιο σου να επισπεύσει τις διαδικασίες για το διαζύγιο. Στην τελική ακόμη και αν πάρει την επιμέλεια αυτός και χρειάζεται τη βοήθειά σου θα είναι μια ξεκάθαρη κατάσταση και θα μπορείτε να τη ρυθμίσετε διαφορετικά. Ίσως να πάρετε και μια γυναίκα να βοηθάει με τον μικρό γιατί κι εσύ εργαζόμενη είσαι και είναι λογικό να κουράζεσαι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10
    melissa, ο γιος μου τα βρησκει ολα ετοιμα προς το παρον....στεγη, φαγητο, μια "παραμανα" για το παιδι του....ποιος ο λογος να αλλαξει κατι; Ισως αυτος ειναι ο λογος που δεν εχει κανει ακομα αιτηση διαζυγιου. Ισως ομως φοβαται οτι θα χασει το παιδι...ισως ο κοστος οταν δεν βγει συνεναιτικο...δεν ξερω.
    Η μαμα του παιδιου δεν ειναι ιεροδουλη ουτε εχει καποιο αλλο προβλημα, απλα κανει παντα λαθος επιλογες...
    Εγω παντα πιστευω οτι το παιδι χρειαζεται και τη μαμα του. Εαν εκεινει θα εκανε τωρα μια σωστη οικογενεια με τον καινουργιο της ανδρα θα ηταν και σωστο να παρει το παιδι μαζι της, αλλα ετσι; Ποιος παιρνει αυτη τη ευθηνη;
    Πως λες οτι το προβλημα δεν ειναι δικο μου; Εγω ημουν μια χαρα στη ζωη μου μεχρι που χωρισανε. Και τωρα ειναι ολα στο κεφαλι μου. Ολοι εχουν βολευτει και εγω "ξεβολευτηκα", και το παιδι δεν ξερει που ειναι το σπιτι του.
    Αν παιρνει αυτη την επιμελεια το παιδι θα το αφησει παλι στη μανα της και απο εκει θα ερθει μονο του στο σπιτι μας. Οπως ειπα μενουμε πολυ κοντα και ερχεται με τα ποδια.
    Και τι θα γινει; Αυτη θα παρει την διατροφη και το παιδι θα ειναι στο σπιτι μας οπως και τωρα.
    Τι γνωμη εχετε για επιμελεια 50 -50%;
    Πιστεψτε με, μονο που μπωρω να το συσητησω με καποιον μου κανει παρα πολυ καλο!!!!....νιωθω πολυ πιεσμενη!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Όταν λέω ότι δεν είναι δικό σου πρόβλημα εννοώ ότι αυτό είναι κάτι που πρέπει να λύσει το ζευγάρι γιατί αυτοί πήραν την απόφαση να κάνουν οικογένεια και τελικά εσύ έχεις φορτωθεί παραπάνω ευθύνες απ'ότι σου αναλογούν. Δεν εννοούσα ότι δεν σε επηρεάζει όλο αυτό ίσα ίσα. Καταλαβαίνω ότι ο γιος σου αγαπάει το παιδί του αλλά το κάνει στα πλαίσια που ορίζει η ελληνική οικογένεια δηλαδή ο πατέρας δεν είναι για πολλά πολλά με τα παιδιά. Λες ότι εσύ το διαβάζεις, εσύ το προσέχεις. Μπορείς να περιγράψεις μια τυπική μέρα του παιδιού; Πόσο χρόνο περνά με τον μπαμπά του και πόσο με σένα; Νομίζω ότι κατά μικρό ή μεγάλο βαθμό ισχύει ότι ο γιος σου έχει βολευτεί με την κατάσταση. Το θέμα είναι εσύ να θέσεις λογικά όρια γιατί είσαι γιαγιά του παιδιού και όχι μαμά του.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10
    μια καθημερινη μερα του παιδιου ειναι: το ξυπναει ο γιος μου το πρωι και το ετοιμαζει για το σχολειο και το παει στο σχολειο, εφοσον ειναι στο σπιτι και οχι στη δουλεια. Οταν ειναι στη δουλεια το κανω εγω αυτο. Το μεσημερι τον παιρνει απο το σχολειο η αλλη του γιαγια και τρωει μεσημεριανο στο καφενειο που εχει αυτη. Μετα απο μια ωρα περιπου ερχεται στο σπιτι μου και τον εχω εγω μεχρι που ερχεται ο πατερας του. Εκεινη την ωρα κανουμε τα μαθηματα. Το βραδυ τρωμε βραδινο και γυρο στης 9 η ωρα τον βαζει ο πατερας του για υπνο. Ο γιος μου δεν εχει σταθερες ωρες εργασιας. Πολλες φορες λειπει και τη νυχτα. Οταν ειναι ο γιος μου στο σπιτι ομως ασχολειται μαζι του, παιζει μαζι του, τον παει βολτα, τον λουζει, τον κοιμιζει τα βραδια και του διαβαζει παραμυθια. Ο γιος μου δουλευει στην επιχειρηση του πατερα του και πολλες φορες απουσιαζει απο τη δουλεια του για να προσεχει το παιδι, οταν εγω δεν μπορω.
    Προσφατα ελειπα απο το σπιτι για τρεις εβδομαδες και τα καταφερε μια χαρα και μονος του... αλλα ειχε αδεια.
    Πως να θεσω ορια χωρις να πληγωσω κανεναν και πανω απο ολα το εγγονι μου που εχει κυριολεκτικα γαντζωθει επανω μου; Δεν θελω να νιωσει παλι την απορριψη που νιωθει συνεχεια και μονο οταν λεω πως πρεπει να παω στη δουλεια και δεν μπορω να τον προσεχω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by tsami View Post
    melissa, ο γιος μου τα βρησκει ολα ετοιμα προς το παρον....στεγη, φαγητο, μια "παραμανα" για το παιδι του....ποιος ο λογος να αλλαξει κατι; Ισως αυτος ειναι ο λογος που δεν εχει κανει ακομα αιτηση διαζυγιου. Ισως ομως φοβαται οτι θα χασει το παιδι...ισως ο κοστος οταν δεν βγει συνεναιτικο...δεν ξερω.
    Η μαμα του παιδιου δεν ειναι ιεροδουλη ουτε εχει καποιο αλλο προβλημα, απλα κανει παντα λαθος επιλογες...
    Εγω παντα πιστευω οτι το παιδι χρειαζεται και τη μαμα του. Εαν εκεινει θα εκανε τωρα μια σωστη οικογενεια με τον καινουργιο της ανδρα θα ηταν και σωστο να παρει το παιδι μαζι της, αλλα ετσι; Ποιος παιρνει αυτη τη ευθηνη;
    Πως λες οτι το προβλημα δεν ειναι δικο μου; Εγω ημουν μια χαρα στη ζωη μου μεχρι που χωρισανε. Και τωρα ειναι ολα στο κεφαλι μου. Ολοι εχουν βολευτει και εγω "ξεβολευτηκα", και το παιδι δεν ξερει που ειναι το σπιτι του.
    Αν παιρνει αυτη την επιμελεια το παιδι θα το αφησει παλι στη μανα της και απο εκει θα ερθει μονο του στο σπιτι μας. Οπως ειπα μενουμε πολυ κοντα και ερχεται με τα ποδια.
    Και τι θα γινει; Αυτη θα παρει την διατροφη και το παιδι θα ειναι στο σπιτι μας οπως και τωρα.
    Τι γνωμη εχετε για επιμελεια 50 -50%;
    Πιστεψτε με, μονο που μπωρω να το συσητησω με καποιον μου κανει παρα πολυ καλο!!!!....νιωθω πολυ πιεσμενη!
    Toτε επιμελεια δεν προκειται να παρει...Θα παρουνε κηδεμονια απο κοινου και αν η εν λογω κυρια το κυνηγησει μπορει να την πληρωνει κι ολας ο γιος σας...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Παρένθεση και θα απαντήσω και στο μήνυμά σου. Υπάρχει περίπτωση ο γιος σου να ελπίζει ότι θα τα ξαναβρουν και δεν ζητάει διαζύγιο;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10
    Οχι, αυτη η περιπτωση δεν υπαρχει!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Ωραία αφού δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλεύσεις το γιο σου να κάνει μία σοβαρή κουβέντα με την (πρώην) γυναίκα του. Μια κουβέντα που θα της πει τί θέλει εκείνος και θα της ζητήσει να περιγράψει τι ακριβώς θέλει και αυτή να γίνει. Το να λέει αυτή δεν δίνω την επιμέλεια είναι πολύ γενικό και αόριστο. Προφανώς και παραπέμπει περισσότερο σε πείσμα παρά σε απόφαση που έχει ληφθεί μετά από σοβαρή σκέψη. Αυτή η κουβέντα θα θέλει προφανώς ηρεμία και υπομονή.

    Πιθανόν ο γιος σου να αποφεύγει τις κουβέντες γιατί θεωρεί ότι δεν θα βγάλει άκρη αλλά όσο το αφήνει τόσο πιο περίπλοκο θα γίνεται το ζήτημα. Ήδη η γυναίκα είναι έγκυος με άλλον. Τί θα γίνει όταν πάει να γεννήσει και είναι ακόμη παντρεμένη με τον γιο σου; Δεν θα δημιουργηθεί και γραφειοκρατικό πρόβλημα; Καλό είναι να συμβουλευτείτε δικηγόρο για το θέμα της επιμέλειας. Μην ρωτάς αριστερά και δεξιά, ο καθένας θα σου λέει το μακρύ και το κοντό του.

    Αν η κατάσταση στο σπίτι της γυναίκας είναι όπως περιγράφεις τότε δύσκολο το βλέπω να φτιάξει μια σωστή οικογένεια ώστε να πάει και ο εγγονός σου εκεί. Προφανώς η κοπέλα συμπεριφέρεται λίγο ανώριμα σαν να μην ήταν έτοιμη να γίνει μητέρα και τώρα θα φέρει στον κόσμο και δεύτερο παιδί. Πολύ κρίμα για αυτά τα παιδάκια που προφανώς θα νιώθουν εγκατάλειψη. Σίγουρα το ιδανικό θα ήταν το παιδάκι να μεγαλώνει με τη μαμά του αλλά αν η μαμά του συμπεριφέρεται σαν να βγάζει βόλτα το σκυλάκι της τότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι το ιδανικό τελικά κάτω από αυτές τις συνθήκες. Άρα πρέπει να ψάξεις ποιό είναι το ιδανικό βάση των δεδομένων που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

    Σαν εξωτερικός παρατηρητής μου φαίνεται πιο υγιές το παιδί να μεγαλώσει με τον γιο σου άρα στη θέση σου θα προέτρεπα το γιο μου να σπρώξει την κατάσταση προς τα εκεί. Αν η γυναίκα του δεν καταλαβαίνει τότε θα μίλαγα και στους γονείς της που θα ήλπιζα να είναι πιο λογικοί από αυτήν. Στην τελική δεν μπορεί να μην βλέπουν πώς έχει η κατάσταση και ότι τελικά το παιδί με εσάς μεγαλώνει.

    Τώρα στην περίπτωση που τελικά καταφέρει ο γιος σου να πάρει την επιμέλεια θα έψαχνα τρόπους ώστε όλο αυτό να λειτουργήσει. Σίγουρα το παιδάκι σε έχει ανάγκη αλλά και εσύ χρειάζεσαι χρόνο για τον εαυτό σου και ηρεμία. Γι'αυτό ίσως θα ήταν καλή λύση να μπείτε σε ένα πρόγραμμα και να βοηθάει και κάποια άλλη γυναίκα στο μεγάλωμά του. Δεν σημαίνει ότι το εγκαταλείπεις αλλά αν έχεις χρόνο για τον εαυτό σου οι ώρες που θα ξοδεύεις με τον μικρό θα είναι πιο ευχάριστες και για τους δυο σας. Και ο γιος σου πρέπει να καταλάβει ότι είσαι γιαγιά και ο ρόλος σου είναι βοηθητικός. Αφού αποφάσισε να κάνει οικογένεια πρέπει τώρα να αναλάβει και τις ευθύνες εφόσον τα πράγματα πήγαν στραβά. Και δυστυχώς τα παιδιά θέλουν να είσαι εκεί 24ωρες/7μερες και δεν τα ενδιαφέρει αν έχεις άδεια ή όχι.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10
    αν παρουν επιμελεια απο κοινου το παιδι π ρ α κ τ ι κ α θα το αφηση στην μανα της που μενει κοντα μας και ετσι θα ειναι παλι συνεχεια στο σπιτι μας. Οταν ερθει βεβαια δεν μπορω να του πω: κοιτα τωρα δεν επρεπε να εισαι εδω. Αλλωστε ποιος δικαστης δινει το παιδι στη μανα, οταν δεν ξερει πως περναει στο καινουργιο σπιτι, και ποιος ειναι ο πατριος του; Το να χωριζει και να τα ξαναφτιαξει απο τωρα με τον αλλο δεν ειναι αποδειξη οτι εχουν ηδη προβληματα. Δεν χρειαζεται το παιδι να περναει για δευτερη φορα το ιδιο σκηνικο.

    Ο γιος μου τον πρωτο χρονο μετα τον χωρισμο της εδωσε διατροφη καθε μηνα, και ας το ειχε εγκαταλειψει στη μανα της. Οταν ομως εφυγε αυτη απο το σπιτι δεν εδωσε πια διατροφη, γιατι το παιδι το εχουμε εμεις περισσοτερο χρονο. Οπως ειπα το βλεπει αυτη περιπου για μια ωρα την εβδομαδα για μια βολτιτσα.

    Εχω μια απορια: ξερω οτι στο εξωτερικο μετραει και η θεληση του παιδιου απο καποια ηλικια. Πως ειναι αυτο στην Ελλαδα; Θα ρωτησουν το παιδι;

    Βασικα εμενα δεν μ'ενδιαφερει ποιος εχει την επιμελει...αυτο που θελω ειναι να περναει το παιδι καλα και να εχει μια σωστη ανατροφη και προπαντων να μην περναει δευτερη φορα αυτα που εχει περασει μεχρι τωρα και να νιωσει ξανα την απορριψη που νιωθει τωρα απο την μανα του.
    Φυσικα θα στηριξουμε τον γιο μας οταν αυτος παρει την κηδεμονια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by tsami View Post

    Εχω μια απορια: ξερω οτι στο εξωτερικο μετραει και η θεληση του παιδιου απο καποια ηλικια. Πως ειναι αυτο στην Ελλαδα; Θα ρωτησουν το παιδι;
    Αυτό νομίζω ότι δεν γίνεται μόνο στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα. Αλλά αφορά παιδιά μεγαλύτερη ηλικίας, νομίζω από 12 ετών και πάνω με τη λογική ότι έχουν συναίσθηση να επιλέξουν με ποιον γονέα προτιμούν να ζήσουν. Αυτά στα λέω χωρίς να έχω σχετικές γνώσεις και με βάση αυτά που έχω ακούσει. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις άμεσα δικηγόρο για αυτά τα θέματα.

Similar Threads

  1. Εχω γινει μανα του
    By @miou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2013, 23:18
  2. Τι θα γίνει με το login;
    By NamelessOne in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 7
    Last Post: 16-07-2013, 09:04
  3. τι έχει γίνει????????
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 18-06-2013, 22:57
  4. Εχει γινει καραμελα
    By σακης in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 27-11-2012, 17:56
  5. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΣΑΤ?
    By mixalakis in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 4
    Last Post: 21-08-2006, 21:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •