Γιατι οι αναίσθητοι περνάνε καλύτερα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142

    Γιατι οι αναίσθητοι περνάνε καλύτερα?

    Πάντα το είχα απορία γιατι όσοι ειναι πιο αναίσθητοι ή συμπεριφέρονται άσχημα έχουν καλύτερη ζωη?
    Είναι το γεγονός ότι δνε τους νοιάζει το τι θα συμβεί και απλα αφήνουν τα πράγματα στην τύχη τους?
    Δηλαδή εμείς οι ευαίσθητοι που μας νοιάζουν και οι άλλοι εκτος του εαυτου μας να πληγωνομαστε απο ατομα και καταστάσεις ενώ άλλοι
    που συμπεριφέρονται άσχημα ίσα ίσα αισθάνονται και καλά με τον εαυτο τους.Το βρίσκω άδικο αλλά θα μου πεις τι είναι δίκαιο στη ζωη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    Πάντα το είχα απορία γιατι όσοι ειναι πιο αναίσθητοι ή συμπεριφέρονται άσχημα έχουν καλύτερη ζωη?
    Είναι το γεγονός ότι δνε τους νοιάζει το τι θα συμβεί και απλα αφήνουν τα πράγματα στην τύχη τους?
    Δηλαδή εμείς οι ευαίσθητοι που μας νοιάζουν και οι άλλοι εκτος του εαυτου μας να πληγωνομαστε απο ατομα και καταστάσεις ενώ άλλοι
    που συμπεριφέρονται άσχημα ίσα ίσα αισθάνονται και καλά με τον εαυτο τους.Το βρίσκω άδικο αλλά θα μου πεις τι είναι δίκαιο στη ζωη?
    απλά κάποιοι είναι πιό ευαίσθητοι.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    H ευαισθησια , η υπερβολικη , ειναι σαφως μειονεκτημα.......βεβαια οι αναισθητοι δεν εχουν πραματικους φιλους , απλως γνωστους . Προσωπικα δεν εχω κανεναν φιλο-η αναισθητο , διοτι μου την σπανε , αλλα ουτε πολυ ευαισθητο-η , διοτι με κουραζουν ........

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1
    συγνώμη , είμαι νέα εδώ και πρόσπαθώ να γράψω μια κατηγόρια αλλα δεν μπορώ μπορεί να με βοηθήσει κάποιος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Οσοι ειναι αισθηματιες την πατανε στη ζωη. Αναισθητος θα γινω αναισθητος, δεν εχει μελλον οποιος ειναι ευαισθητος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by matina83 View Post
    συγνώμη , είμαι νέα εδώ και πρόσπαθώ να γράψω μια κατηγόρια αλλα δεν μπορώ μπορεί να με βοηθήσει κάποιος

    Ματινα καλως ηρθες , θα πας στην ενοτητα που θελεις να δημοσιευσεις κατι , πχ ΓΕΝΙΚΑ . Στο πανω μερος , εχει με κοκκινη επισημανση ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΝΕΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ .
    Το κλικαρεις , κ η συνεχεια ειναι ευκολη .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εδω πιστευω οτι υπαρχει μια παρεξηγηση . Ο ψυχραιμος ενιοτε εκλαμβανεται ως αναισθητος ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    οι αναισθητοι εκφραζονται χωρις να σκεφτουν τις αντιδρασεις των αλλων και πιστευω καλα κανουν οι ευαισθητοι αντιθετα δεν εκφραζουν αυτο που νιωθουν γτ σκεφτονται το πως θα το παρουν οι αλλοι. Αληθεια τι ειναι καλυτερο να εκφραζεις αυτο που νιωθεις χωρις να σε επιρρεαζει η αποψη των αλλων η το να μην εκφραζεσαι εχοντας τον φοβο οτι καποιος δεν θα συμφωνησει μαζι σου???

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    37
    Πιστευω πως υπαρχουν πολλοι που το παιζουν αναισθητοι και θελουν να δειχνουν ασυγκηνητοι και σκληροι σε ορισμενες καταστασεις επειδη κρυβουν τα πραγματικα τους συναισθηματα για να μην τσαλακωσουν τον "σκληρο" χαρακτηρα που εχουν πλασει και μονο οι ιδιοι ξερουν πως αισθανονται μεσα τους. Υπαρχουν και αυτοι που εχουν περασει πολυ δυσκολα στην ζωη τους και αυτο τους εχει δημιουργησει μια μορφη ανοσιας ετσι ωστε οτι συναντουν το αντιμετωπιζουν με ψυχραιμια κανοντας τους να φαινονται αναισθητοι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Οι αναισθητοι περνανε καλυτερα γιατι οτι μακακια και να κανουν που μπορει να επηρεασει την ζωη και αλλων δεν τους καιγεται καρφι. Εδω και μερικα χρονια που δουλευω σε μια μεγαλη δεκο και ειμαι αναγκασμενος να συναναστρεφομαι με αυτους εχω κανει αρκετα μεγαλη αναλυση αυτου του τυπου του ανθρωπου. Κοινως το μονο που τους νοιαζει ειναι καθαρα η παρτη τους και αυτο περα που γ..μαει και τους αλλους στην δουλια τους δινει ενα προσθετο ατου. Οι ευσυνηδειτοι πεστε τους ή ευαισθητοι η οπως αλλιως αποφευγουν να τους δινουν οποιαδηποτε δουλια γιατι θα τα κανουν σκατα οποτε ειναι ολη μερα αραχτοι και λαιτ. Και η κουτοπονηρια τους δεν εχει ορια δηλαδη εκει που τους παιρνει το παιζουν αχρηστοαναισθητοι αν ομως εμφανιστει κανενα "μεγαλο κεφαλι" τους βλεπεις να τρεχουν σαν τρελοι και να προσπαθουν να φανουν οτι ενδιαφερονται για την δουλια κτλ. Πολλοι απο αυτους γινονται συνδικαλιστες και πολιτικοι.
    Για καποιο καιρο τρελενομουν στη δουλια με δαυτους αλλα αφου επαθα και εγω καποια στιγμη το "ψυχοτραλλαλα" μου (βεβαια δεν φταιγαν μονο αυτοι) και αφου πηγα σε ψυχολογο εμαθα πανω κατω το εξης.
    Εισαι ανθρωπος ευαισθητος και θες να βοηθας και τους αλλους ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΟΡΙΑ. Δηλαδη βοηθας μεχρι του σημειου που δεν καταστρεφεται ο εαυτος σου και εκει ειναι το ΚΛΕΙΔΙ. Αν δεν μαθεις να εχεις ορια με την ευαισθητοευσυνηδησια σου την εχεις μαμησει. Αρχα η γρηγορα θα σου βγει σε ψυχολογικα και ψυχοσωματικα.
    Γι αυτο αγαπητοι μου "ευαισθητοι" προσεξτε γιατι οσο πιο νωρις φροντιζεται να βαλετε ορια στην ευαισθησια σας τοσο το καλυτερο για εσας και τον εαυτο σας
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    22
    Οι αναίσθητοι, και οι ναρκισσιστές επίσης...

    (ναρκισσιστές με την έννοια αυτών που δεν έχουν το γνώθι σαυτόν)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    Πάντα το είχα απορία γιατι όσοι ειναι πιο αναίσθητοι ή συμπεριφέρονται άσχημα έχουν καλύτερη ζωη?
    Είναι το γεγονός ότι δνε τους νοιάζει το τι θα συμβεί και απλα αφήνουν τα πράγματα στην τύχη τους?
    Δηλαδή εμείς οι ευαίσθητοι που μας νοιάζουν και οι άλλοι εκτος του εαυτου μας να πληγωνομαστε απο ατομα και καταστάσεις ενώ άλλοι
    που συμπεριφέρονται άσχημα ίσα ίσα αισθάνονται και καλά με τον εαυτο τους.Το βρίσκω άδικο αλλά θα μου πεις τι είναι δίκαιο στη ζωη?
    Γιατί κοιτούν κ νοιάζονται πρώτα για τον εαυτό τους... κ αυτό παιδιά μεταξύ μας, μιας κ εγώ ανήκω στους ευαίσθητους, δεν είναι κακό ούτε ναρκιστικό ούτε αναίσθητο. Τι καταλάβαμε κ εμείς που δίνουμε σημασία στους άλλους τόσα χρόνια? Να μην δίνουμε σημασία σε εμάς τους ίδιους!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Περνανε ολοι οι ψυχωτικοι τα σταδια της ψυχωσης?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-04-2013, 20:04
  2. γιατί κάθε πέρισυ και καλύτερα;
    By sampaul in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-05-2012, 13:02
  3. καλυτερα απο πριν?
    By linda in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2011, 20:04
  4. Ας γνωριστούμε καλύτερα
    By Seduction in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 96
    Last Post: 12-06-2011, 21:24
  5. Για όσους περνάνε δύσκολα...
    By Real_polyfimos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-09-2006, 13:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •