τι μας εμαθε το 2013..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572

    τι μας εμαθε το 2013..

    Ας μοιραστούμε τα αποστάγματα σοφίας που μας άφησε αυτό το έτος..

    ΕγΩ έμαθα τα εξής:

    1. Καλύτερα να μην εκφράζομαι απότομα, να μη βγάζω στους άλλους τα νεύρα μου, να κάνω λίγη χρύση υπομονή να περάσουν κ να έχω πίστη.

    2. Μπορεί να έχεις πολλά, αλλά στην πραγματικότητα να μην.έχεις τπτ.

    3. Πρέπει να.έχω απαιτήσεις. Σωθηκαμε.

    4. Η ζωή.ειναι κίνηση, αλλαγή.

    5. Αγάπη ειναι ο σεβασμός, η κατανόηση, η υπομονή, η διακριτικότητα. Για αυτό έχει εκλείψει.

    6. Κανείς δεν υπάρχει μόνος του.

    7. Κι όμως ειναι τόσο δύσκολο να συνυπάρχουμε. Ο λόγος βρίσκεται στο νούμερο 5.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Λιλιουμ , Καλη Χρονια ,
    συμφωνω με το 1 , 2 , 4 , 5 , 6 , 7 . Το 3 , εξαρταται τι ειδους απαιτησεις .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ ... ας αρχισω:

    1) Τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα απο οτι νομιζα μεσα στην αισιοδοξια μου αν και παραμενω αισοδοξος.

    2) Δεν εχει σημασια τοσο το ποιος εισαι και τι γνωσεις κουβαλας , αλλα το ποιον ξερεις στο επαγγελματικο τομεα ως εχει γινει η κατασταση.

    3) Η λαμογια δεν παλευεται και τα λαμογια αυτο που προβαλλουν προς εξω ειναι οτι δεν ειναι λαμογια ή οτι δεν το καταλαβαινουν καν οταν κανουν λαμογια (πως το καταφερνουν αυτο?)

    4) Δεν μπορω να αλλαξω αυτο που ειμαι και θα συνεχισω με το σταυρο στο χερι , ουτε να γινω ψευτικα υπερκοινωνικος για να βελτιωσω τη ζωη μου , ειμαι αυτος που ειμαι και θα βελτιωσω αυτα που εχω ακομα περισσοτερο και ας μην ειναι αυτο που μετραει ουσιαστικα ...

    5) Ελπιζω στο τελος του 2014 να επιτυχω καποιους στοχους και να κλεισω μισοτελειωμενες δουλειες , ωστε να οραματιστω καλυτερα το μελλον και το τι πρεπει να κανω.

    6) Το χρημα δεν ειναι το παν , ποτε δεν ηταν .... αλλα οταν δεν εχεις σχεδον καθολου τοτε καταλαβαινεις την σημασια του.

    7) Ελπιζω να βρω κανα ταιρι , ερως α νικατε μαχαν:P

    8) Πιο γερα με τσαμπουκα:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Τα "αποστάγματα σοφίας", όπως τα παραθέσατε και με τα οποία συμφωνώ, δεν μας τα έμαθε το 2013, ήδη τα κατέχαμε μια χαρα. Τους δινουμε εμφαση παραθέτοντας τα εδω επειδη το 2013 ΔΕΝ τα κάναμε πράξη. Η πράξη, άλλως τόλμη, υπέρβαση, θεληση, αυτο που νιωθω να το κάνω γρήγορα πράξη, ειναι που μας λείπουν κι εκει ειναι που πρεπει να επικεντρωθουμε κατα το 2014, αν δεν θελουμε με το τελος του 2014 να ξανακουβεντιαζουμε ολο τα ίδια και τα ίδια.....
    γιάννης

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τι μου εμαθε το κατσικοποδαρο 2013??Οτι τιποτα δεν ειναι δεδομενο..Οι ανθρωποι,η σωματικη μας ακεραιοτητα..Και οτι ολα τελικα τα νικαει η υπομονη και η αγαπη.

    Καλο ειναι να ανοιξει ενα θεμα "στοχοι και ελπιδες για το 2014" Για το 2013,πραγματικα δεν θελω να το συζητησω..Απο τις χειροτερες χρονιες που περασαν απο την ζωη μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τα "αποστάγματα σοφίας", όπως τα παραθέσατε και με τα οποία συμφωνώ, δεν μας τα έμαθε το 2013, ήδη τα κατέχαμε μια χαρα. Τους δινουμε εμφαση παραθέτοντας τα εδω επειδη το 2013 ΔΕΝ τα κάναμε πράξη. Η πράξη, άλλως τόλμη, υπέρβαση, θεληση, αυτο που νιωθω να το κάνω γρήγορα πράξη, ειναι που μας λείπουν κι εκει ειναι που πρεπει να επικεντρωθουμε κατα το 2014, αν δεν θελουμε με το τελος του 2014 να ξανακουβεντιαζουμε ολο τα ίδια και τα ίδια.....

    Διαφωνω ριζικα , εκανα πολλα μεσα στο 2013 και απο τολμη , υπερβαση και θεληση αφθονα ... δεν νομιζω απο τα αποφθεγματα σοφιας να φαινεται οτι μου ελειψαν αυτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Διαφωνω ριζικα , εκανα πολλα μεσα στο 2013 και απο τολμη , υπερβαση και θεληση αφθονα ... δεν νομιζω απο τα αποφθεγματα σοφιας να φαινεται οτι μου ελειψαν αυτα.
    Το αν εκανες κρινεται εκ του αποτελεσματος, αν ειδες πραγματικες αλλαγες στη ζωη σου, οι οποίες προϋπεθεταν ρισκο και θέληση και οι οποίες ήταν αυτα που ποθούσες. Το αν υπηρξαν καποια καλα περιστατικα, μικρες αλλαγες σε καποια θεματα, το οτι εκανες/α και κατι διαφορετικο, καλύτερη διάθεση, απο μονα τους δεν αρκουν. Σημασία εχει στο τελος της χρονιας να λεω πως εγω σαν άτομο, ως όλο, κι ολα οσα πλεον κανω, ατομα και μέρη οπου βρισκομαι ή πραγματα που εχω, κι αυτα ως όλο, διαφερουν απ αυτα που ειχα ενα χρονο πριν και η διαφορά ειναι προφανης. Σ αυτο έγκειται το να λεω μετα βεβαιοτητας "έκανα πολλά". Αλλιως προκαλω στον εαυτο μου ψευδαισθηση για να νιωθω καλα. Μου φαινεται πως κι οι δυο ειμαστε περιπου στον ιδιο παρονομαστη με περσι...
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Ότι οι εξωτερικές συνθήκες και περιστάσεις, μικρό ως αμελητέο ρόλο παίζουν στο πώς αισθανόμαστε μέσα μας.
    Παρόλο που ήταν μια δύσκολη χρονιά, όπως για τους περισσότερους από μας, ένιωθα καλύτερα από ποτέ.
    Τελικά ελάχιστα είναι τα πράγματα που έχουμε ανάγκη για να είμαστε ευτυχισμένοι.
    Εσωτερική γαλήνη και καλούς ανθρώπους γύρω μας.
    Ελπιδοφόρο θα έλεγα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ότι οι εξωτερικές συνθήκες και περιστάσεις, μικρό ως αμελητέο ρόλο παίζουν στο πώς αισθανόμαστε μέσα μας.
    Παρόλο που ήταν μια δύσκολη χρονιά, όπως για τους περισσότερους από μας, ένιωθα καλύτερα από ποτέ.
    Τελικά ελάχιστα είναι τα πράγματα που έχουμε ανάγκη για να είμαστε ευτυχισμένοι.
    Εσωτερική γαλήνη και καλούς ανθρώπους γύρω μας.
    Ελπιδοφόρο θα έλεγα.
    marian, αν και συχνά συμφωνώ μαζί σου, οι εξωτερικές συνθήκες παίζουν μικρό ως αμελητέο ρόλο στο πώς αισθανόμαστε, όταν διατηρούμε
    έναν απαραίτητο βαθμό ελέγχου πάνω τους. Με λίγα λόγια, η δική σου θέση προφανώς είναι θέση προνομίου στον κοινωνικό ιστό, καθώς
    είχες τις κατάλληλες ευκαιρίες να εξασφαλίσεις τον απαραίτητο βαθμό ελέγχου, ώστε το Εγώ σου να μην καταβαραθρώνεται σε αυτό το
    συγκεκριμένο (αυτή η λέξη πάλι παίζει ρόλο) πλαίσιο. Είμαι όμως βέβαιη πως δε θα είχες την ίδια αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία και δε θα έβγαζες
    το ίδιο συμπέρασμα αλλά εντελώς αντίθετο, αν ήσουν για παράδειγμα στη θέση μίας κακοπληρωμένης μετανάστριας διωγμένης για διάφορους λόγους
    από το δικό της χώρο και τρόπο ζωής, ερχόμενη σε ένα αφιλόξενο τοπίο, δίχως πόρους ή κύκλο στήριξης, με ένα παιδί, που το έχασε από τις αναθυμιάσεις ενός γαμομαγκαλιού που είχε ανάψει γιατί δεν είχαν ούτε ρεύμα ούτε θέρμανση σε ένα παγωμένο υπόγειο. Αυτά λοιπόν τα βαθυστόχαστα πλην εύκολα συμπεράσματα, είναι ανούσια.
    Εντελώς υποκειμενικά και δίχως να μπορούν να πιάνουν φλέβα ή να προσφέρουν κάτι ουσιώδες.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    Αυτά λοιπόν τα βαθυστόχαστα πλην εύκολα συμπεράσματα, είναι ανούσια.
    Εντελώς υποκειμενικά και δίχως να μπορούν να πιάνουν φλέβα ή να προσφέρουν κάτι ουσιώδες.
    Φυσικά και είναι υποκειμενική η απάντηση στο ερώτημα "τι μας έμαθε το 2013".
    Είναι μια προσωπική διαπίστωση αυτό που γράφω.
    Για κάποιους σίγουρα μπορεί να φαίνονται ανούσια και εύκολα συμπεράσματα, για μένα είναι πολλά παραπάνω.

  11. #11
    Εμένα πάντως το 2013 μου έμαθε ή μάλλον με διαβεβαίωσε για το εξης: αν δεν κουνήσουμε εμείς τον απαυτό μας δεν γίνεται τίποτα.
    Το πρώτο μισό το πέρασα περιμένοντας να αλλάξουν πράγματα στη ζωή μου, γιατί θεωρούσα ότι κάποιος μου το χρωστούσε. Από το καλοκαίρι και μετά σκίστηκα και έγιναν όλα ακριβώς όπως τα σχεδίασα.
    Για να μην αναφέρω ότι πέρα απ την προσωπική προσπάθεια άρχισαν να σκάνε "δώρα" απ το πουθενά και να μου δίνουν ακόμη περισσότερη ώθηση.
    Ειναι αυτό το "συν Αθηνά και χείρα ....."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Ας μοιραστούμε τα αποστάγματα σοφίας που μας άφησε αυτό το έτος..

    ΕγΩ έμαθα τα εξής:

    1. Καλύτερα να μην εκφράζομαι απότομα, να μη βγάζω στους άλλους τα νεύρα μου, να κάνω λίγη χρύση υπομονή να περάσουν κ να έχω πίστη.

    2. Μπορεί να έχεις πολλά, αλλά στην πραγματικότητα να μην.έχεις τπτ.

    3. Πρέπει να.έχω απαιτήσεις. Σωθηκαμε.

    4. Η ζωή.ειναι κίνηση, αλλαγή.

    5. Αγάπη ειναι ο σεβασμός, η κατανόηση, η υπομονή, η διακριτικότητα. Για αυτό έχει εκλείψει.

    6. Κανείς δεν υπάρχει μόνος του.

    7. Κι όμως ειναι τόσο δύσκολο να συνυπάρχουμε. Ο λόγος βρίσκεται στο νούμερο 5.
    Εξαιρετικό.! Το ευαγγέλιο του ''ευ ζην''

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Εμένα πάντως το 2013 μου έμαθε ή μάλλον με διαβεβαίωσε για το εξης: αν δεν κουνήσουμε εμείς τον απαυτό μας δεν γίνεται τίποτα.
    Το πρώτο μισό το πέρασα περιμένοντας να αλλάξουν πράγματα στη ζωή μου, γιατί θεωρούσα ότι κάποιος μου το χρωστούσε. Από το καλοκαίρι και μετά σκίστηκα και έγιναν όλα ακριβώς όπως τα σχεδίασα.
    Για να μην αναφέρω ότι πέρα απ την προσωπική προσπάθεια άρχισαν να σκάνε "δώρα" απ το πουθενά και να μου δίνουν ακόμη περισσότερη ώθηση.
    Ειναι αυτό το "συν Αθηνά και χείρα ....."
    Χαίρομαι για σένα Θεοφανία και συμφωνώ,αλλά για να κάνει κάποιος κινήσεις πρέπει να έχει σωματική και ψυχική υγεία!
    Εμένα μου έμαθε ότι πλέον πρέπει να ριχτώ στη δουλειά και να κάνω τον εαυτό μου καλύτερα για να σταθώ στα πόδια μου και να πάρω τη ζωή στα χέρια μου.!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το αν εκανες κρινεται εκ του αποτελεσματος, αν ειδες πραγματικες αλλαγες στη ζωη σου, οι οποίες προϋπεθεταν ρισκο και θέληση και οι οποίες ήταν αυτα που ποθούσες. Το αν υπηρξαν καποια καλα περιστατικα, μικρες αλλαγες σε καποια θεματα, το οτι εκανες/α και κατι διαφορετικο, καλύτερη διάθεση, απο μονα τους δεν αρκουν. Σημασία εχει στο τελος της χρονιας να λεω πως εγω σαν άτομο, ως όλο, κι ολα οσα πλεον κανω, ατομα και μέρη οπου βρισκομαι ή πραγματα που εχω, κι αυτα ως όλο, διαφερουν απ αυτα που ειχα ενα χρονο πριν και η διαφορά ειναι προφανης. Σ αυτο έγκειται το να λεω μετα βεβαιοτητας "έκανα πολλά". Αλλιως προκαλω στον εαυτο μου ψευδαισθηση για να νιωθω καλα. Μου φαινεται πως κι οι δυο ειμαστε περιπου στον ιδιο παρονομαστη με περσι...
    Δεν ξερω σε τι παρανομαστη εισαι εσυ , γιατι δεν σε ξερω προσωπικα. Αλλα ουτε εσυ με ξερεις ωστε να πεις τι εχω επιτυχει αυτο το διαστημα και δεν θελω να τα γραφω ολα φορουμ , για λογους ανωνυμιας και για να μην περιαυτολογω. Κανεις απλως μια υποθεση που ειναι ατυχης κατα τη γνωμη μου , σιγουρα ολα οσα γραφουμε δεν ειναι παντα σωστα ... ουτε εγω ουτε κανενας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Το 2013 έμαθα:
    1) να μην βρίζω

    2)όλοι οι άνθρωποι είναι καλοί

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Sos, Panellhnies 2013.
    By zipper in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 16-11-2012, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •