ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΥΖΥΓΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4

    ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΥΖΥΓΟ

    Καλησπερα στους κυριους και τις κυριες του φορουμ.Ζητω τη συμβουλη σας και τη βοηθεια σας γιατι εχω πραγματικα παγιδευτει στο προβλημα μου.Ειμαι παντρεμενη δυο χρονια με τον αντρα μου και εχουμε ενα νωρακι ενος ετους.Ο αντρας μου παντα μου μιλουσε πολυ ασχημα(και πριν το γαμο) αλλα μετα το γαμο και τον ερχομο του παιδιου μας το κακο εχει παραγινει.Με βριζει με πολυ πολυ ασχημους χαρακτιρισμους και μια φορα πηγε να σηκωσει χερι,αλλα ευτυχως δεν υο εκανε.Ειναι εξαιρετικος πατερας αλλα πολυ κακος συζυγος.Με εχει βρισει μπροστα σε τριτους και παρολα αυτα δεν αναγνωρισε ποτε υο λαθος του.Επεμενε οτι θα το ξαναεκανε.
    Να προσθεσω οτι εκεινος ειναι ακομα προσκολλημενος στην πατρικη του οικογενεια και δεν δειχνει σεβασμο,εκτιμηση και αγαπη στο προσωπο μου.Θεωρει οτι οι γονεις του κανουν τα παντα για αυτον και εγω τιποτα.Εχω ερθει σε προστριβες με τη μητερα του αλλα οχι επειδη το προκαλλεσα εγω,αλλα επιδη εκεινη θελει να επιβαλλεται συο σπιτι μας και εχω αντιδρασει.Μου λεει συνεχως οτι εχω κομπλεξ απεναντι στους γονεις του.Γρνικα οι γονεις του ειναι ανθρωποι που κανουν τα παντα για τα παιδια τους και δεν τους αφηνουν πρωτοβουλιες.Ο συζυγος εχει ιδιες αντιδρασεις με τη μητερα του.Εκνευριζοντε ευκολα και οταν ανοιξουν το στομα τους χανουν υον ελεγχο.
    Το πτοβλημα μου ειναι οτι μενουμε στην αθηνα,οι γονεις μου ζουν στην επαρχια,δεν εργαζομαι, οι γονεις μου ειναι ανεργοι και δεν μπορω να χωρισω.νομιζω οτι τεινω προς αυτην την κατευθυνση.Κοιταω το παιδι μου και δεν θελω να μεγαλωσει σεμια οικογενεια με εντασεις..Μπορει καποιος να με συμβουλεψει η να με κατευθυνει πως να κινηθω.Ζητω απελπισμενα καποια βοηθεια.Απο που να ξεκινησω..
    Ευχαριστω για το χρονο σας.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    kalhspera Lilitsi...
    Μου λεει συνεχως οτι εχω κομπλεξ
    οπως φαινετε το κομπλεξ το εχει ο ιδος για αυτο κ συμπεριφερετε ετσι οπιος αισθανετε κατωτερος βριζει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου οπωσδηποτε ειναι πανω απο ολα τα παιδι σου κιολας,πιστευω οι ανθρωποι δεν αλλαζουν κ απορω πως παντρευτηκες ενα ανθρωπο που εκ των προτερων φερεται ετσι,Πιστευω οτι η μητερα του ειναι η αιτια του κακου ετσι οπως τον μεγαλωσε τον εκανε να εξαρτηθει απο αυτην κ παραλληλα τον κακομαθε λογικα να μην μπορει να κανει πραγματα μακρυα της,Τωρα ο γιος της επειδη πηγαινω σε ειδικο κ εχουμε μιλησει για τετοιο θεμα επειδη θελουμε μαζι με το αγορι μου κανουμε οικογενεια κ μου ειπε οτι ενας αντρας φερεται ετσι οταν νιωθει οτι ειναι παντρεμενος με την μητερα του κ αρα κ πληρως εξαρτημενος κ νιωθει αδυναμος να κουνησει απο πλαι της,Η ειδικος μου ειπε οτι καθε ανθρωπος οφειλει πανω απο ολα να βαζει τον συζυγο του που ειναι κ η επιλογη του στην ζωη του επειτα τα παιδια του κ ολοι οι υπολοιποι δευτερευοντες ακολουθουν,ο αντρας που βαζει πρωτα απο ολα την μητερα του ειναι καταβαθος ενα εξαρτημενο παιδι κ αδυνατει να φερθει σαν ενηλικας,Η ειδικος μου ειπε οτι ο συζυγος μας αντικατοπτριζει τον εαυτο μας περα απο προσωπικη μας επιλογη,Το γεγονος οτι σου φερεται ασκημα δειχνει οτι ειναι δικο του το προβλημα δεν ειναι δικο σου αυτος δεν μπορει να τα βρει με τον εαυτο του,Οπωσδηποτε η θεση σου ειναι ζορικη ειναι κ το θεμα με το παιδι που χρειαζεται τον πατερα του αλλα μπορεις να κανεις ορισμενα πραγματα,Πρωτον απευθυνσου σε καποιο κεντρο με γυναικες που εχουν υποστει κ αυτες βια για συμπαρασταση προσπαθησε να βρεις μια ομαδα απο γυναικες να μιλησεις τηλεφωνα υπαρχουν αλλα δυστυχως δεν γνωριζω κατι συγκεκριμενο,Ειναι σημαντικο αρχικα να μιλησεις να το βγαλεις απο μεσα σου,Κ να θυμασαι οτι ενας ανθρωπος που παει να κτυπησει μια γυναικα δεν ειναι ποτε η τελευταια φορα,Δευτερον προσπαθησε να βρεις μια δουλεια εστω κ με λιγα χρηματα να νιωσεις εστω κ στο περιπου αυτονομη ειναι ζορικο με την κριση αλλα οφειλεις να προσπαθησεις,Τριτον επισκεψου εναν ειδικο μονη σου μιλησε του για το προβλημα κ πως πρεπει να του φερθεις εστω μην γινονται σκηνες μπροστα στο παιδι,Τεταρτον κ πολυ χρησιμο που εμενα με εσωσε πραγματικα,μετα την κακοποιηση μου απο τον θειο μου πριν χρονια νομισα οτι η ζωη μου διαλυθηκε οτι δεν θα ζουσα ποτε φυσιολογικα,οταν μια φιλη μου με πηρε κ με πηγε σε πνευματικο εκκλησια,αυτος ο ανθρωπος μου προκαλεσε τετοια ψυχικη γαληνη που δεν φανταζομουν ποτε κ με κατευθηνε σωστα για να ειμαι ηρεμη πανω απο ολα μου εδωσε ελπιδα,Τωρα το αγορι μου που παμε να κανουμε οικογενεια κ αυτος ο ανθρωπος ειναι οι παραγοντες που με εχουν βοηθησει οσο κανενας στην ζωη μου κ τους ευγνωμονω απεραντα,Καλη δυναμη τιποτα δεν χαθηκε στασου στα ποδια σου κ ετσι κ δεν μπορεις να αλλαξεις την ζωη σου μπορεις ομως να την βελτιωσεις κ για σενα κ το παιδι σου κιολας

Similar Threads

  1. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΥΖΥΓΟ
    By Lilitsi in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 07-01-2014, 23:36
  2. Ψυχολογική κακοποίηση και πανικοί
    By Γιουστίνα in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 19:09
  3. Ψυχολογικη κακοποιηση...Βοηθεια
    By Kanela in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 02-03-2012, 21:11
  4. Παγιδευμένη με έναν βίαιο σύζυγο
    By melancholy in forum Κακοποίηση
    Replies: 42
    Last Post: 06-01-2012, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •