Απωλεια βαρους.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88

    Απωλεια βαρους.

    Γεια σας και καλη χρονια!

    Ειμαι 17 χρονων και εχω παπαπανω βαρος απ'οσο πρεπει να εχω. Το θεμα ειναι οτι το καλοκαιρι εχασα λιγο αλλα τωρα γραφω πανελλαδικες και δεν εχω χρονο για γυμναστηρια (ουτε λεφτα για διαιτολογους). Ποτε δεν υπηρξα θυμα λεκτικης βιας ή διαφορετικης αντιμετωπισης και χαιρομαι γι'αυτο αλλα για εμενα θελω να τα χασω.

    Εχει κανεις να μου προτεινει κατι με σοβαροτητα παρακαλω?

    Ευχαριστω.
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Quote Originally Posted by Νικος Κ. View Post
    Γεια σας και καλη χρονια!

    Ειμαι 17 χρονων και εχω παπαπανω βαρος απ'οσο πρεπει να εχω. Το θεμα ειναι οτι το καλοκαιρι εχασα λιγο αλλα τωρα γραφω πανελλαδικες και δεν εχω χρονο για γυμναστηρια (ουτε λεφτα για διαιτολογους). Ποτε δεν υπηρξα θυμα λεκτικης βιας ή διαφορετικης αντιμετωπισης και χαιρομαι γι'αυτο αλλα για εμενα θελω να τα χασω.

    Εχει κανεις να μου προτεινει κατι με σοβαροτητα παρακαλω?

    Ευχαριστω.
    Αυτό με την υποχρεωτική παράθεση είναι πολύ κουραστικό. Πότε θα λυθεί?
    Τελοσπάντων. Για πόσα κιλά παραπάνω μιλάμε? 10,20,30, παραπάνω? Γιατί παίζει ρόλο. Αν είναι λίγα, αρκεί να μειώσεις την ημερήσια πρόσληψη θερμίδων,
    δίχως υπερβολές. Ένα κιλό την εβδομάδα είναι μία καλή και λογική απώλεια, που δεν καταπονεί τον οργανισμό σου. Μην ξεχνάς ότι δεν είσαι για σοκαρίσματα, ήδη
    είσαι επιφορτισμένος με άγχος και κούραση λόγω του προγράμματος που ακολουθείς. Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα είδος άσκησης στην καθημερινότητά σου,
    δε χρειάζεται γυμναστήριο, μπορείς για παράδειγμα να περπατάς κάνα μισάωρο την ημέρα, επιλέγοντας μάλιστα την ώρα που σε βολεύει. Όχι αμέσως μετά τα γεύματα.
    Η πρωινή άσκηση έχει καλύτερα αποτελέσματα καθώς γίνεται σε πεδίο χαμηλού γλυκογόνου, μπορείς να ξυπνάς κάπως νωρίτερα και να κάνεις την άσκησή σου πριν ξεκινήσεις τις υποχρεώσεις της ημέρας. Μη στρεσάρεσαι και μην βιάζεσαι, και να μην τα χάνεις όπως προγραμμάτισες δεν τρέχει και κάτι. Η ηλικία σου είναι μικρή, και μπορείς να χάνεις ευκολότερα. Αφαίρεσε από τη διατροφή σου τις πολλές επεξεργασμένες τροφές, φρόντιζε να τρως σαλάτες, φρούτα, στίβε κάναν χυμούλι, χρησιμοποίησε ωμό λάδι, αντί για επεξεργασμένα και κορεσμένα λίπη, αν δε μπορείς χωρίς γλυκό, ένα ή δύο κομμάτια σοκολάτα υγείας ή λίγο γλυκό κουταλιού είναι σίγουρα προτιμότερο από πάστες και οτιδήποτε έχει τα χίλια μύρια μέσα. Μην σου απαγορεύεις τίποτε, άλλαξε λίγο τον τρόπο που χρησιμοποιείς το φαγητό.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    αχ βρε καρδούλα μου τι γλυκός που είσαι..τελοσπάντων!δεν χρειάζεται να δώσεις λεφτά για απώλεια βάρους θα κάνεις τα εξής απλά...θα μειώσεις την ποσότητα του φαγητού,θα βελτιώσεις λίγο την ποιότητα και θα τρέχεις κάθε μέρα για μια ωρίτσα με τα σκυλιά σου..αν δεν έχεις σκυλιά πάρε ένα και αν δεν μπορείς τρέξε μόνος σου δεν πειράζει..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Ειναι και το αγχος. Εμενα απο το αγχος μου δημιουργηθηκε προβλημα. Στο στομαχι μου δημιουργηται κενο με αποτελεσμα να γουργουριζει και να γινομαι ρεζιλι. Προσπαθησα να το αποδεχτω και το αντιμετωπισα με χιουμορ για να το καλυψω. Ο γαστρεντερολογος ειπε οχι γαλα σε υγρη μορφη και εδωσε κατι χαπια που μειωνουν την κινηση του γαστρενετρικου σωληνα αλλα υωρα εχουν και απεργια. Σας ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε.

    Για πόσα κιλά παραπάνω μιλάμε? 10,20,30, παραπάνω?
    τωρα με τις γιορτες εφτασα στα 20 παραπανω!
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    [θα τρέχεις κάθε μέρα για μια ωρίτσα με τα σκυλιά σου..αν δεν έχεις σκυλιά πάρε ένα και αν δεν μπορείς τρέξε μόνος σου δεν πειράζει..]
    Σκυλια δεν εχω. Αυριο με τον φιλο μου ξεκιναω ομως :) ! Ευχαριστω πολυ μια αποφαση ειναι!
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Νικος Κ. View Post
    Γεια σας και καλη χρονια!

    Ειμαι 17 χρονων και εχω παπαπανω βαρος απ'οσο πρεπει να εχω. Το θεμα ειναι οτι το καλοκαιρι εχασα λιγο αλλα τωρα γραφω πανελλαδικες και δεν εχω χρονο για γυμναστηρια (ουτε λεφτα για διαιτολογους). Ποτε δεν υπηρξα θυμα λεκτικης βιας ή διαφορετικης αντιμετωπισης και χαιρομαι γι'αυτο αλλα για εμενα θελω να τα χασω.

    Εχει κανεις να μου προτεινει κατι με σοβαροτητα παρακαλω?

    Ευχαριστω.
    Τι ύψος έχεις και τι βάρος αν επιτρέπετε ?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Τι ύψος έχεις και τι βάρος αν επιτρέπετε ?
    1.67cm 90kg
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Νικος Κ. View Post
    Γεια σας και καλη χρονια!

    Ειμαι 17 χρονων και εχω παπαπανω βαρος απ'οσο πρεπει να εχω. Το θεμα ειναι οτι το καλοκαιρι εχασα λιγο αλλα τωρα γραφω πανελλαδικες και δεν εχω χρονο για γυμναστηρια (ουτε λεφτα για διαιτολογους). Ποτε δεν υπηρξα θυμα λεκτικης βιας ή διαφορετικης αντιμετωπισης και χαιρομαι γι'αυτο αλλα για εμενα θελω να τα χασω.

    Εχει κανεις να μου προτεινει κατι με σοβαροτητα παρακαλω?

    Ευχαριστω.
    Καλα φιλε μου εφοσον δεν υπαρχει ελευθερος χρονος για να γυμναστεις τοτε ειναι θεμα διατροφης περιορισε το ψωμι ειδικα οταν το βουτας σε διαφορες σαλτσες κ τα γλυκα προτιμησε οσπρια κ λαχανικα κ ελλατωσε το πολυ κρεας,Λογικα θα πηγαινοερχεσαι κ στο φροντηστηριο μπορεις να ενταξεις μιας μορφης ασκησης στην καθημερινοτητα σου ετσι κ περπατας εως το φροντηστηριο κ αποφευγεις το αυτοκινητο προτιμησε σκαλες κ οχι ασανσερ εκμεταλλευσου κ την ωρα της γυμναστικης στο σχολειο κ μην καθεσαι κ τα διαλλειματα παιξε μπαλα με τα αλλα παιδια κ με λιγη καλη θεληση θα εισαι ετσι σε κινηση κανα μισαωρο μεσα στην μερα διαδρομη για φροντηστηριο κ διαλλειματα σχολειου που θα ειναι καταλυτικη για την απωλεια βαρους κ παραλληλα δεν θα χασεις κ καμμια ωρα διαβασματος

  9. #9
    Quote Originally Posted by Νικος Κ. View Post
    1.67cm 90kg
    Σίγουρα έχεις 10+ παραπάνω απο το όριο , 20 κιλά δεν παίρνονται τόσο εύκολα , σίγουρα δεν έχεις καμία διαταραχή του θηριωδώς η βρίσκεσαι σε πολύ στρες ? άμα δεν έχεις απλά χρειάζεσαι ένα διαιτολόγιο τίποτα παραπάνω , τα παραπανίσια κιλά φεύγουν εύκολα αλλά τόσο εύκολα τα ξαναπέρνεις , η πείνα σαν αίσθημα δεν καταπολεμείτε εύκολα , πρέπει να προτιμάς τροφές χορταστικές με λίγες θερμίδες και το κυριότερο ! το βράδυ δεν θα τρως ολοκληρωμένο γεύμα , μόνο μια σαλάτα τίποτα άλλο , μεσημεριανο και πρωινό να τρως και με ψωμί και με ότι θες , αλλά το βράδυ με τίποτα .Τα λαχανικά , το γιαούρτι , τα δημητριακά , τα φρουτα είναι πολύ χορταστικά και με πολύ λίγες θερμίδες ,έχουν όλες τι βιταμίνες και δεν παχαίνουν , αυτά να προτιμάς σε κύρια βάση .Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ένα διαιτολόγο , δεν είναι τόσο ακριβά , μιά φορα τον μήνα πας και δινεις το πολυ 20 ευρο , αξίζει να πας

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Εχω πολυ στρες λογω πανελλαδικων! Θυροειδη δεν εχω!
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  11. #11
    Καλησπέρα και καλη χρονια! Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι! αφου απο τη φυση τους οι ανδρες δεν ειναι προγραμματισμενοι να αποθηκευουν λιπος, τοσο ευκολα οσο οι γυναικες λογο μιας πιθανης εγκυμοσυνης. Οι ανδρες εχουν πολυ πιο γρηγορο μεταβολισμο και το οτι δεν εχετε προβληματα με την κατακρατηση υγρων και ολα τα υπολοιπα,
    το θεμα των κιλων θα φυγει γρηγορα. απλα αν μπορεις κοψε το βραδινο. παιρνεις καθολου αντικαταθλιπτικα;

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Οχι αντικαταθληπτικα. Ενα μπουκαλι με βιταμινες παιρνω γιατι ξυπναω πρωι και κοιμαμαι αργα και τετοια. Αλλα ειναι ελαφριες δηλαδη επιρρεαζουν μονο πνευματικα δεν δινουν υπερενεργεια.
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  13. #13
    Σε ρωταω γιατι ορισμενα αντικαταθλιπτικα τεινουν να ειναι ορεξιογονα και ορισμενα να κανουν κατακρατηση υγρων. Αφου δεν εχεις τετοια θεματα λοιπον, μην αγχωνεσαι με την απωλεια βαρους. Θα δεις, θα χασεις γρηγορα! :)

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Νικος Κ. View Post
    Εχει κανεις να μου προτεινει κατι με σοβαροτητα παρακαλω?
    Η λύση είναι μια! Σταμάτα να τρως!!! Όλα τ' άλλα είναι μπαρούφες. Το μόνο που χρειάζεται είναι να τρως πολλές (ελεγχόμενες) φορές μέσα στην μέρα, να περιορίσεις την ποσότητα του φαγητού σου όπως πολύ σωστά ειπώθηκε και να αφαιρέσεις τελείως από την διατροφή σου τα γλυκά! Κάνε αυτά που σου είπα και σε έξι μήνες θα είσαι άλλος άνθρωπος. Δεν χρειάζονται ούτε διαιτολόγοι αλλά ούτε γυμναστικές! Η γυμναστική βοηθά πολύ αλλά δεν είναι απαραίτητη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να το πάρεις απόφαση!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! :)
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

Similar Threads

  1. Απότομη απώλεια βάρους
    By birmin in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 22-12-2016, 13:27
  2. LADOSE και απωλεια βαρους- εμπειριες
    By the_downward_spiral in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 18:55
  3. Πρόβλημα στην απώλεια βάρους
    By Demmie_88 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 23-03-2011, 19:22
  4. απώλεια βάρους
    By chr1986 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 57
    Last Post: 25-04-2010, 02:19
  5. Απωλεια βαρους
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 26-10-2009, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •