ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ ΡΙΝΙΚΟΥ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656

    ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ ΡΙΝΙΚΟΥ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΣ

    Εδώ και πάρα πολλά χρόνια δεν αναπνέω σωστά. Παλιότερα λόγω παχυσαρκίας και υπνικής άπνοιας τα πράγματα ήταν χειρότερα. Κακή αναπνοή στον ύπνο, άρα συνακόλουθα κακή ποιότητα ύπνου, υπνηλία απερίγραπτη στη διάρκεια της ημέρας,κούραση. Πίστευα πως με την απώλεια του παραπανίσιου βάρους θα απαλλασσόμουν και από το πρόβλημα της υπνηλίας. Όμως αυτό δεν έγινε παρόλο που το βάρος μου πια είναι φυσιολογικό και έτσι καταλήγω ότι συνεχίζω να αναπνέω προβληματικά λόγω στραβού διαφράγματος, έτσι έχω ακόμη υπνηλία και κόπωση.
    Πρέπει προφανώς να την κάνω και αυτή την επέμβαση μήπως και ξαναναπνεύσω καλά.
    Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ μας που έχει ανάλογη εμπειρία σε δημόσιο νοσοκομείο, είτε θετική είτε αρνητική. Πολύ θα με ενδιέφεραν και οι δυο περιπτώσεις ώστε να πάρω μια ιδέα που να απευθυνθώ και που να μην.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Αχ κι εγώ έχω στραβό διάφραγμα το οποίο πρέπει να φτιάξω κάποια στιγμή.....Ολως παραδόξως βεβαια εμένα η μυτούλα μου είναι ολόϊσια :P Πάντως το έχω εκ γεννησιμιού αλλά δεν με επηρεάζει καθόλου σχεδον. Φαντασου κάνω και φωνητική και με τις αναπνοές δεν έχω κανένα θέμα..... είσαι σίγουρη πως φταίει το διάφραγμα για την υπνηλία και δεν είναι κάτι άλλο; Αιματολογικες έχεις κάνει; Εχοντας εδω και χρόοοονια αναιμία μπορω να σου πω με μεγάλη σιγουρια πως εστω και λίγο να πέσει ο σιδηρος σου θα είσαι σαν ζόμπι ολη μέρα! Μου κάνει εντύπωση να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα το διάφραγμα....εμένα αν δεν το βλέπαμε σε μια τυχαία ακτινογραφία χαμπάρι δεν θα έπαιρνα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Τάσο , σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!
    Σκαρλετάκι, αιματολογικές κάνω πολύ συχνά από τότε που έκανα σληβ γιατί είμαι control freak και θέλω να ξέρω κάθε στιγμή που βρίσκονται οι τιμές μου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν εξαιρέσεις τη χαμηλή Β12 που ίσως να έχει σχέση με τη γενικότερη έλλειψη ενέργειας.
    Όμως το στραβό διάφραγμα το έχω τσεκάρει με ΩΡΛ , απλά δεν είχα μπει ως τώρα στη διαδικασία να προχωρήσω στην επέμβαση γιατί ήθελα να συνέλθω από τρία συνεχόμενα χειρουργεία σε διάστημα 1 έτους. Τώρα που νιώθω ξανά έτοιμη για νέες ταλαιπωρίες(!!) λέω να το κάνω και αυτό γιατί δεν παίζεται η υπνηλία μου. Πρέπει να οξυγονοθεί ο εγκέφαλος μου! Απλά τα λεφτά τέλειωσαν και δεν έχω περιθώρια για άλλη επένδυση στους ιδιωτικούς γιατρούς...Έτσι το ψάχνω στο δημόσιο και προσπαθώ να πάρω γνώμες που θα με βοηθήσουν να απευθυνθώ κάπου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Α κατάλαβα :/ Αντε κι ευχομαι οι νέες ταλαιπωρίες να είναι πολύ σύντομες :)
    Πάντως γενικα πιστευω δεν ειναι θεμα νοσοκομειου αλλά γιατρού! Ψάξε να βρεις έναν γιατρό που να εμπιστεύεσαι :) (ναι υπάρχουν και στο δημόσιο κάποιοι :P )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    Εχω κάνει εγώ την επέμβαση σε δημόσιο νοσοκομείο, την έκανα πρωι, έμεινα 2 βράδια μέσα κ το αλλο πρωι μου βγάλαν τα ταμπον κ βγήκα . Η επέμβαση γίνεται με ολική αναισθησία οπότε δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Οι 2 μέρες στο νοσοκομείο είναι λίγο δύσκολες κυρίως γιατί προφανώς πρέπει να αναπνείεις από το στόμα μόνο. Είσαι με ορό, κ κάνεις ανά κάποιες ώρες αλλαγές στις γάζες. Αφού σου βγάλουν τα ταμπον είσαι οκ, αλλά κυρίως την πρώτη βδομάδα θέλει προσοχή, πλύσεις με φυσιολογικο ορό και ανά 3 μέρες περίππου πας και σε κοιτάει ο γιατρός κ σου καθαρίζει τη μύτη. Κι εμενα η μύτη μου ήταν ίσια απέξω κ θεοστραβη από μέσα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Δηλαδή baκlavadaki, έμεινες ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα? Αναπνέεις καλά τώρα? Θα μου το σύστηνες το νοσοκομείο και το γιστρό που σε ανέλαβε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    Έχει βελτιωθεί αρκετά η αναπνοή μου, χωρίς να τη νιώθω τέλεια, αλλά ίσως επειδή έχω κι αλλα προβλήματα στην περιοχή :)
    Πάντως καμία σχέση με πριν, από το ένα ρουθουνι δεν ανεπνεα καθόλου..
    Την έκανα στην επαρχία την εγχείρηση και ήμουνα πολύ ευχαριστημένη από το γιατρό μου,, αλλά έπεσε κ το ανάλογο 'μπόνους', αλλιώς για τέτοια εγχείρηση υπήρχε αρκετή αναμονή την οποία λόγω συνθηκων διαφορων δεν μπορούσα να περιμένω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Mak, το θεμα της υπνικης απνοιας εχει λυθει; εχεις κανει μελετη υπνου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by smart
    Mak, το θεμα της υπνικης απνοιας εχει λυθει; εχεις κανει μελετη υπνου;
    καλημέρα smart, βασικά δεν έχω ξανακάνει μελέτη ύπνου από τότε που διαπιστώθηκε η υπνική άπνοια, δλδ το 2008. Όμως έκτοτε έχω χάσει τα κιλά μου, δε ροχαλίζω και σύμφωνα με το σύντροφό μου που παρακολουθεί αν το βράδυ έχω τις απότομες διακοπές της αναπνοής, δεν κάνω καμία. Το έχω σκεφτεί και εγώ μήπως έχω ακόμη αλλά δεν υπάρχει ένδειξη πως έχω. Οπότε, μένει το διάφραγμα και τα θέματα που δημιουργεί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Δε θα ηταν καλο να κανεις μι μελετη ωστε να αποκλειστει εντελως και εργαστηριακα; μονο κ μονο για να εισαι σιγουρη οτι φταιει μονο το διαφραγμα, μιας και προκειται για επεμβαση. :-)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    εχει κανει ο αντρας μου γιατι ειχε χαλασει η σωστη δομη της περιοχης απο ξυλο σε καυγα.Δεν ειναι τιποτα. Μαλιστα δε ροχαλιζει καθολου!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •