ΑΓΧΟΣ-ΚΑΡΔΙΑ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΦΟΒΟΣ - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 104 of 104
  1. #91
    Εγω οπως εγραψα κι αλλου δε πολυπιστευω οτι ειναι απο το μυαλο μονο, ισως εγω να μη μπορω να το πιστεψω (κι αυτο ειναι το προβλημα μου γιατι τις τελευταιες μερες ειμαι χαλια) αλλα ρε παιδι μου οταν ανεβοκατεβαινει η καρδια και νιωθω να χανεται, αυτο μου φαινεται αρρυθμια καραμπινατη...ισως το ψυχολογικο να επιδεινωνει βεβαια, δε ξερω τι να πω ρε γμτ!!

  2. #92
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by gk72 View Post
    καθησα και διαβασα το μηνυμα σου! καιρο ειχα να περασω απο το φόρουμ αυτο! παει καιρος απο τοτε που ήμουν 'κρισοπανικάκιας' τωρα ειμαι 'καθαρός' εδω και χρόνια:) (πέρασα ομως πολυ πολυ πολυ δυσκολα για 4-5 χρόνια) Βέβαια ενας πρώην 'κρισοπανικάκιας' μπορει να μην ειναι 100% οπως πριν, αλλα κ ενα 80-90% ειναι πολυ καλό!... Το σιγουρο ειναι οτι θα πάρεις πισω την ζωη σου μη μασας. Θα μπορουσα να σου γράψω άπειρα αλλα θα αρκεστώ στα βασικα!

    1: ΔΕΝ ξανα κάνεις εξετάσεις γαι την καρδία! ΔΕΝ θα πεθανεις απο καρδια ξεχασε το!
    2: Δες καλο κακου τον θυροειδή σου και γενικότερα ορμόνες να αποκλείσεις και αυτό.
    3: Αν οι εξετασει ειναι ΟΚ πας σε ΚΑΛΟ ψυχίατρο να τον νιώσεις πρωτα καλα εσυ ΚΑΙ ακολουθεις τις οδηγειες του ΠΡΟΣΟΧΗ:ισως να ειναι αναγκαίο να κανει μια θεραπεια με αντικαταθληπτικα και δεν ειναι καθολου κακο απλα θελει λιγο προσοχη με τα ηρεμιστικά μην φοβασε σε καμια περίπτωση να ακολουθήσεις μια αγωγη θα σε βοηθησει απολυτα! και παραληλα υποστήριζε τον εαυτο σου κανοντας πραγματα που σου αρεσουν (μαζι με τον φοβο σου θα τον παρεις απο το χέρι σε αυτη τη φαση) και βρες και καμια ομαδα ψυχικής υποστήριξης! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!! μη μασας! δεν εισαι μονη σε αυτη την ιστορία! θα περασει! σου ευχομαι το καλυτερο. αν χρειαστει κατι εδω ειμαστε!
    ευχαριστώ πολύ πολύ όλους σας πραγματικά μόνο αν δεις ότι σε όλο αυτό δεν είσαι μόνος παίρνεις μια ανασα...το θέμα είναι να καταλάβουμε πως λειτουργεί όλο αυτό και να το αντιμετωπίζει ο καθένας με οποίο τρόπο μπορεί...οποιοδήποτε!!!!!! Όσο μενει φωλιάζει και μετά θέλει διπλή προσπάθεια....εγώ χωρίς υπερβολές έχω πάει σε ΔΕΚΑ καρδιολόγούς...Ε δεν πάει άλλο...οι εννιά μου είπαν ότι είναι ψυχολογικό μόνο ο ένας το απέδωσε και σε άλλους παράγοντες όλοι όμως δεν μου έδωσαν καμία σημασία, μάλιστα ο τελευταίος μου είπε να του κάνω και μήνυση αν κάνει λάθος...το θέμα τελικά με τις έκτακτες είναι αρκετά περίπλοκο...τις πυροδοτεί όντως το μυαλό;;;είναι σοβαρές αρρυθμίες;;υπάρχει λύση.....;;;;; Είναι τυχαίο που σε πολλούς έχουν ξεκίνησε μετά από κρίση πανικού ή γενικότερα άγχος;;;

  3. #93
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε μπορω να το εξηγισω αλλα μου θυμιζεις τον εαυτο μου με καπιο περιεργο τροπο

  4. #94
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    73
    Παιδιά πώς είστε;;;;

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα Φωτεινη μου,ειμαι το ιδιο εγω καλυτερα απο την καταθλιψη,εσυ πως εισαι?Θα καθυστερησεις να δεις αποτελεσμα αλλα θα δεις με την αναλογη προσπαθεια

  6. #96
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα Φωτεινη μου,ειμαι το ιδιο εγω καλυτερα απο την καταθλιψη,εσυ πως εισαι?Θα καθυστερησεις να δεις αποτελεσμα αλλα θα δεις με την αναλογη προσπαθεια
    Και εγώ τα ίδια, καμία διάφορα έχω έκτακτες καθημερινΑ έχω πελαγωσει να ξανά πάω στο γιατρό;;Δεν ξέρω πραγματικά είμαι τόσο φοβισμένη.........:-((((((

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by sofaih View Post
    Και εγώ τα ίδια, καμία διάφορα έχω έκτακτες καθημερινΑ έχω πελαγωσει να ξανά πάω στο γιατρό;;Δεν ξέρω πραγματικά είμαι τόσο φοβισμένη.........:-((((((
    Εσυ εισαι ακομα στην αρχη εγω ειμαι καιρο ετσι γιαυτο βλεπω προοδο θα δεις κ εσυ με τον καιρο,Νομιζω δεν ειναι καλο να πηγαινεις διαρκως στον γιατρο θα εξελιχθει σε μανια,Ισως απλα να τον ρωτησεις τι να παρεις για το στρες,εγω πηρα ζαναξ κ ηρεμησα ομως δεν ειμαι ειδικος να κρινουμε τι θελεις εσυ,Προσπαθησε εστω να κοιμασαι καλα κ σου συνιστω ροηματα ηρεμηστηκα οπως το τιλιο κ το χαμομηλο

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Εχετε ακουσει για την νευρωση καρδιας?Νομιζω οτι εχει σχεση με τους φοβικους για την καρδια,που τους εμφανιζονται συνεχως διαφορα στο σημειο της καρδιας...πονακια,τσιμπηματ α.....εχει ακουσει καποιος,κατι γι αυτο?

  9. #99
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    73

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ναι,αυτο ακριβως συμβαινει sofaih με τις αρρυθμιες,τις οποιες ολοι οι καρδιολογοι μας τις λενε ακινδυνες αλλα οταν σου παρουσιαζονται σε φοβιζουν γιατι ειναι δυσκολο αυτο που αισθανεσαι!Η καρδιακη νευρωση,διαβασα οτι(θα σας γραψω ακριβως αυτο που διαβασα)ειναι αγχωδης νευρωση με καρδιακες και αγγειοκινητικες αντιδρασεις,χωρις υποκειμενικη οργανικη νοσο.Δηλαδη(αυτο που καταλαβαινω εγω)ειναι οπως λεμε για παραδειγμα οτι καποιος υποφερει απο το στομαχι του γιατι εχει απ το αγχος νευρωση στομαχου,κατι τετοιο μαλλον πρεπει να γινεται στην καρδια,καποιοι να εχουν ευαισθησια εκει & με το παθολογικο αγχος να εμφανιζει διαφορα περιεργα η καρδια.......

  11. #101
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    73
    Ρανη δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς ένα ξέρω μόνο πώς τελικά μπορεί όντως κάτι να αισθανόμαστε αλλά όντας υποχονδριοι το κάνουμε εντελώς χειρότερο...όλοι οι καρδιολόγοι γελάνε μαζί μας και το αποτέλεσμα είναι να μπαίνουμε ξανά και ξανά στην ίδια διαδικασία..εγώ αναρωτιέμαι και λέω μα γαμωτο έχω πάει σε δέκα κανένας δεν μου βρήκε τι έχω και πώς να το ξεπεράσω;;και η απάντηση είναι μια..έχω κάτι το οποιο το δημιουργώ εγώ και όταν πάψω να ασχολούμαι θα πάψει να υπάρχει...γιατί να χάνω τις ωραιότερες μου στιγμές αναλωνοντας τη σκέψη μου εκεί;;γιατί φοβάμαι ναι αλλά με αυτό τι κερδίζω;; Φοβάμαι δε φοβάμαι τα πραγματά είναι έτσι..ίσως αν νοιαζόμασταν πιο πολύ για άλλα πράγματα να μην μας είχαν δημιουργηθει ποτέ...Η ζωή είναι αυτή κανένας όσο βοήθεια και να ζητήσουμε για να είμαστε καλά και να το νιώσουμε πρέπει να το αποβάλλουμε και να το δεχτούμε...Η απλά το πιάνουμε από τα μαλλιά...και το πετάμε στα σκουπίδια!!!!!!!!!!

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298

    Αρρυθμία

    Φίλη sofaih-deleted,καλησπέρα και απο εμένα.Παθαίνω αρρυθμίες οι οποίες μπορεί να κρατήσουν εώς και 10 λεπτά.Είναι οτι πιο τρομακτικό.Έχω κάνει εξετάσεις και μου βρήκαν πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας αλλά δέν είναι απο αυτό οι αρρυθμίες.Εκανα και χόλτερ αλλά δεν βρήκαν τίποτα γιατί εκείνη την ημέρα δέν έπαθα καμία αρρυθμία.Παλιά το πάθαινα περίπου μία φορά στους 5-6 μήνες.Κράταγε απο δευτερόλεπτα(έκτακτες) μέχρι και 10λεπτο.Εχω πάει μερικές φορές στο νοσοκομείο όταν με έπιασαν αλλα μέχρι να πάω είχαν περάσει οπότε έβρισκαν μόνο ταχυπαλμία απο το άγχος το οποίο το προκάλεσαν οι αρρυθμίες.Το μυαλό μου το έχω συνεχώς εκεί.Περιμένω την επόμενη αρρυθμία μου.Το μόνο καλό είναι οτι οι κακοήθεις αρρυθμίες δέν σταματάνε απο μόνες τους.Παλιότερα πήγα και σε ψυχολόγο αλλα δέν άλλαξε κάτι.Για κάποιο διάστημα ήμουν καλά αλλα τώρα πάλια τα ίδια.Αυτό που φοβάμαι είναι μην μείνω στον τόπο καμία μέρα.Δεν ξέρω τί να κάνω.Η ζωή με τον φόβο μην πάθω αρρυθμία είναι άθλια.Εάν έχει περάσει ή περνάει κάποιος τα ίδια ας πεί κάτι.Ευχαριστώ.

    Υ.Γ ξέχασα να γράψω πως παθαίνω αρρυθμίες κυρίως όταν είμαι ξαπλωμένος και όταν πάω να κάνω κάποια δυνατή και απότομη κίνηση.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος τζονκ,Κοινοτυπο το προβλημα σου πιστευω οφειλεται σε ψυχολογικους παραγοντες λογω στρες,τωρα αυτο το προβλημα που λες οτι εχεις στην καρδια δεν φαινεται να ειναι σοβαρο κ εγω εχω φυσημα κ ο περισσοτερος κοσμος,Επισης το γεγονος οτι το σκεφτεσαι ασταματητα επιδεινωνει την ολη φαση γιατι σαν να το προκαλεις εσυ ο ιδιος απο το στρες,Κ εγω νιωθω περιεργα στην καρδια μετα απο τρεξιμο ομως δεν νομιζω οτι ειναι κατι,Αυτο που ειναι το παν ειναι να ηρεμησεις κ προσθεου μην φτασεις σε σημειο να πηγαινεις διαρκως στους γιατρους θα παθεις εμμονη με αυτο το θεμα

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    εχεις δικαιο.τι να πω

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΦΟΒΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-07-2012, 19:55
  3. ΦΟΒΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ ΗΕLΡ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2010, 05:00
  4. ΦΟΒΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 12-01-2010, 21:14
  5. Φόβος-Πανικός
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 26-10-2009, 03:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •