SOS..Δεν ξερω τι μου συμβαινει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Exclamation SOS..Δεν ξερω τι μου συμβαινει.

    Καλησπερα παιδια!!Καταρχας πριν ξεκινησω να ζητησω συγγνωμη για τα πολλα και να ευχαριστησω αυτους που θα το διαβασουν..αλλα ειμαι ατομο κλειστο και ολο αυτο που θα αναφερω το κραταω τοσο καιρο μεσα μου και το περναω μονος μου και θελω καπου να ξεσπασω και να ακουσω αλλες γνωμες.Δεν ξερω γιατι αλλα ο χρονος μου μπηκε χαλια...Επανήλθε κατι που χα ξεχασει εδω και εναν χρονο..μιλαω για την φοβια του ερωτα ή ακομα και του απλου κολλήματος..Θα σας εξηγησω πως το εννοω αυτο.Λοιπόν,ας υποθεσουμε οτι γνωριζω μια κοπελα..η οποια ξερω εγω μου αρεσει..με το που παω σπιτι και δω οτι ακομα κανω σκεψεις του στυλ ''ποπο τι ομορφη κοπελα ηταν αυτη που γνωρισα''..θα με πιασει η φοβια μην εφαγα κολλημα..(ειδικα αμα νιωσω και αγχος οταν μου ρθει αυτη η σκεψη θα γινει πολυ εντονοτερο)..και μετα ακολουθουν συνηθως σκεψεις το πως θα ταν να ειχα σχεση με αυτη την κοπελα το οποιο κανει το πραγμα πιο εντονο και φτανει το αγχος σε υψηλα επιπεδα (να φανταστειτε το ποσο πολυ με τρομαζει..αυτη την στιγμη που τα γραφω αυτα,εχω πολυ αγχος..αλλα οπως και να χει..πρεπει να βγαλω μια ακρη).Επισης αυτο θα με πιασει ακομα και αν περναω καλα με καποια κοπελα,εαν μαθω οτι αρεσω σε καποια κοπελα.Το χειροτερο ειναι οταν το παθαινω με φιλες μου..οπου ειμαι απομακρος και νομιζουν οτι εχω κατι μαζι τους..(και αντε σε αυτη την περιπτωση να τους εξηγησεις τι σου συμβαινει)..Και αυτο μου συμβαινει για δυο λογους..Ο πρωτος και κυριοτερος ειναι επειδη αυτο το καταραμενο συναισθημα σε χτυπαει εκει που δεν το περιμενεις με ακυρα ατομα..πιστευω οτι αμα μπορουσα να το ελενξω το ποτε θα ρθει αυτο το συναισθημα θα ταν πολυ καλυτερα τα πραγματα.Και 2ον επειδη συνολικα κολλημα ερωτικο εχω φαει 2 φορες..την μια φορα με μια κοπελα που δεν ηξερα καν με την οποια δεν εγινε ποτε τιποτα επειδη εγινε μια βλακεια και αναγκαστικα να της πω τι μαρεσει χωρις καν να με ξερει..και γενικα περασα 6,5-7 μηνες χαλια)..και η 2η (η οποια μου προκαλεσε και την φοβια)..ηταν με μια φιλη μου..οπου μολις συνηδητοποιησα οτι εφαγα κολλημα επεσα σε καταθλιψη,δεν ετρωγα..γενικα χαλια..Μετα λοιπον απο εκεινο το κολλημα..ο ερωτας για εμενα ειναι η δευτερη ονομασια της καταθλιψης..Γιατι δεν φτανει μονο οτι εφαγα κολλημα..μετα μου προκαλεσε και αλλο ενα σορο προβληματα(ειχα καταληξει σε ψυχολογο)..Και δεν φτανουν ολα αυτα..βλεπεις και τους αλλους που τρωνε κολλημα ποσο ''καλα'' περνανε..αλλο ενα συν για την φοβια μου.Επισης φοβαμαι να πω ''σαγαπαω'' στο οποιονδηποτε αυτο παλι μου θυμιζει ερωτομα***ιες..και προκαλει σκεψεις.
    Γενικα αυτο ειναι το προβλημα μου.Και τωρα θα σας πω τι μου συμβαινει τωρα.Έχοντας ξεφυγει απο ολο αυτο το πραγμα εδω και 7 μηνες..Πρωτοχρονια μαζευτηκαμε σε ενα σπιτι φιλοι φιλες..και εμενα για μια φιλη μου περασαν καποιες σκεψεις..και μαντεψτε τι εγινε....Ναι,μου ξαναρθε η φοβια.Και ειναι το ολο πραγμα πολυ εντονο..μολις συνηδητοποιησα οτι παω να κανω την ιδια βλακεια που εκανα παλια..ηταν πολυ αργα για να πω οτι πρεπει να σταματησω..καθως το ολο πραγμα ειχε παρει μεγαλες διαστασεις..Τις 2 πρωτες μερες θυμαμαι ειχα απιστευτα πεσμενη ψυχολογια,δεν ειχα ορεξη να φαω πολυ(ενω ξερω γω πιο πριν ετρωγα τον αγλεορα) και μου δημιουργησα παλι προβλημα υπνου..Προσπαθωντας λοιπον να εξηγησω τι μου συμβαινει..απο τα τοσα ασχημα συναισθηματα που ειχα..σκεφτηκα μηπως εφαγα κολλημα και απλα νιωθω ετσι επειδη το αρνουμαι;;...Μολις λοιπον το σκεφτηκα αυτο,τα πραγματα χειροτερεψαν..Η διαθεση μου ειχε πεσει πολυ..ειχα απιστευτα πολυ αγχος καθως δεν μπορουσα να καταλαβω τι μου συμβαινει..και δεν φτανει ολο αυτο..αρχισα να θυμαμαι το ασχημο παρελθον που ειχα προβλημα με το αγχος..και αρχισα να αγχωνομαι και για το μηπως ξαναπερασω κατι παρομοιο..Απο την μια λοιπον συμβαινει αυτο..απο την αλλη..οταν περναω καλα ή δεν εχω αυτα τα ασχημα συναισθηματα και το ξανασκεφτομαι λεω μια χαρα ειμαι..απλα μπαινω σε αυτο το τρυπακι και τα περναω ολα αυτα.Μετα ομως κατι συνεβη..στεναχωριεμαι και χαλαει τα παντα.(Μου πεφτει η ψυχολογια το βραδυ και μην βιαστειτε να πειτε οτι το παθαινω επειδη και καλα μου λειπει ή κατι τετοιο,απο τις σκεψεις που κανω το παθαινω.) και μετα ΦΤΟΥ παλι απο την αρχη.Κανω κυκλους και δεν σταματαει..και δεν μπορειτε να φανταστείτε ποσο ενοχλητικο και κουραστικο ειναι..Να σκεφτομαι και εικονες οτι ειμαστε και καλα μαζι,σκεφτομαι πως θα ταν να δοκιμασω και αλλα σχετικα..και αυτο κανει τα πραγματα χειροτερα γιατι μου ρχετε παλι η σκεψη κολλημα..Αλλα ρε παιδια γαμω την τυχη μου.οταν μιλαμε δεν νιωθω καποιο ενθουσιασμο ή οτιδηποτε(μαλιστα ηρεμω λιγοεπειδη λεω να βλεπεις δεν σε πιανει κατι αρα δεν εισαι κολλημενος ξεκολλα τωρα),δεν ακουω καψουροτραγουδα..γενικα δεν νιωθω ερωτευμενος(με βαση αυτα που διαβασα οτι ειναι ο ερωτας)..Αλλα αυτες οι καταραμενες-ενοχλητικες σκεψεις του στυλ ''εισαι απλα το αρνησε'' κλπ..μου ξαναπροκαλουν αγχος...Μερικες φορες νιωθω οτι παω να προκαλεσω εγω να γινει κατι χωρις την θεληση μου..Μπορειτε να με βοηθησετε να βγαλω μια ακρη..γιατι πραγματικα δεν μπορω αλλο..Ειδικα οταν εισβαλουν και οι σκεψεις οτι μπορει να περναω κατι οπως παλια..αυτο με καταστρεφει..+ του οτι δεν κοιμαμαι ευκολα τα βραδυα λογο αγχους..Τι λετε να μου συμβαινει;;(Και παλι συγγνωμη για τα πολλα).

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    73
    Καλησπερα...διαβασα τυχαια το μηνυμα σου και μπορω να πω οτι δεν με προβληματησε καθολου γιατι ειχα και εγω το ιδιο με την ιδεα του οτι θα τρελαθω η θα αυτοκτονησω...κριση πανικου εγω το ονομαζω μιας και οταν μου ερχοταν αμεσως το αψηφουσα και ελεγα...μμμ παλι αυτη η βλακεια με επιασε...δεν ειναι τιποτα προσπαθησε να μην βαζεις τον εαυτο σου σε αυτη τη διαδικασια και χαλαρωσε...να ξερεις πως ειναι απλα σκεψεις και δεν προκειτε να κανεις κατι αν δεν το θελεις πραγματικα...το μυαλο παιζει πολλα παιχνιδια!!

  3. #3
    Quote Originally Posted by sofaih View Post
    Καλησπερα...διαβασα τυχαια το μηνυμα σου και μπορω να πω οτι δεν με προβληματησε καθολου γιατι ειχα και εγω το ιδιο με την ιδεα του οτι θα τρελαθω η θα αυτοκτονησω...κριση πανικου εγω το ονομαζω μιας και οταν μου ερχοταν αμεσως το αψηφουσα και ελεγα...μμμ παλι αυτη η βλακεια με επιασε...δεν ειναι τιποτα προσπαθησε να μην βαζεις τον εαυτο σου σε αυτη τη διαδικασια και χαλαρωσε...να ξερεις πως ειναι απλα σκεψεις και δεν προκειτε να κανεις κατι αν δεν το θελεις πραγματικα...το μυαλο παιζει πολλα παιχνιδια!!
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ..Ξερω οτι ειναι απλα σκεψεις αλλα ολα αυτα τα συναισθηματα..μου προκαλουν πολλα ερωτηματικα..και εγω αμα δεν ξερω τι μου γινεται και γενικα δεν νιωθω οτι εχω τον ελεγχο τρελενομαι..Ολο αυτο που περναω ειναι τοσο εντονο οσο ηταν οταν ειχα εντονα την φοβια αλλα και οταν ειχα κολλημα με κοπελα πιο παλια..και για αυτο ψαχνω να βρω τι γινεται...Τωρα ειμαι σε φαση οτι μπορει να ναι κολλημα..και νιωθω ετσι επειδη προσπαθω να το διωξω ή επειδη δεν ελω να πλεξω με συναισθηματα..αμα καταφερω να ξεχαστω..θα πω οτι ειναι απλα ενα εντονο τρυπακι..που μολις μπω σε αυτο..δυσκολα θα βγω..κλπ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    73
    Να ξερεις πως κανεις δεν μπορει να εχει τον ελεγχο σε τιποτα στη ζωη του...και εγω εχω φοβο για την καρδια μου επειδη εχω καποιες ενοχλησεις αλλα δεν μπορω να την ελεγξω οτι θελει κανει...το μυαλο ομως μπορουμε να το ελεγξουμε αρκει να πιστεψουμε σε αυτο....το αγχος τρωει τον ανθρωπο και τον φτανει σε ασχημα σημεια οπως εχει φτασει και μενα...να κανεις αυτο που κανω εγω..εμενα δεν με βοηθαει παντα αλλα εσενα σιγουρα θα σε βοηθησει...μιλα στο μυαλο σου και μολις παει να σκευτει ετσι πες...δεν θα με τρελανεις εσυ αλλα εγω!!! εισαι ενα ψεμμα που προσπαθει να μου αλλαξει τη ζωη! και παρε τηλεφωνο ενα φιλο σου η βγες μια βολτα...κανε κατι που σου αρεσει και αμεσως θα το ξεχασεις...μια δυο τρεις ε θα συνηθησεις και η λογικη θα παρει παλι τη θεση του ψεμματος!!!!

  5. #5
    Κοιτα..εχωντας και καποια αλλα κολληματακια..ξερω τεχνικες να αντιμετωπιζω τα τρυπακια..βασικα για να το αντιμετωπιζω γραφω καποιες φορες σε χαρτι (τα εκλογικευω ή τα αντικαθιστω με θετικες σκεψεις)..και μετα κανω κατι αλλο για να ξεχαστω..και μολις το καταφερω..προσπαθω να κραταω τον εαυτο μου απασχολημενο μεχρι να ξεχαστω τελειως οτι μπηκα στο τρυπακι..και καπως ετσι φευγει..γενικα ξερω να το αντιμετωπιζω..αλλα οπως ειπα και στο κειμενο..το ολο πραγμα ειναι πολυ εντονο..ισως πιο εντονο απο αλλα...δηλαδη αυτο το ακυρο αγχος που με ''χτυπαει'' στο ακυρο δεν με κανει να σκεφτω κατι αλλο..Και παρατηρησα οτι με πιανει οταν ξεκιναω και το αναλυω..αλλα δεν μπορω να το βγαλω απο το κεφαλι μου..ειδικα η σκεψη ''και αμα νιωθω κατι και απλα το αγνοω και για αυτο νιωθω χαλια;;'' με τρελενει..Μπορει να φταιει το γεγονος οτι το αναλυω...αλλα υπαρχει αυτο το αλλα...:/

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    73
    Το αναλυεις παααρα πολυ!!!! δεν ειναι αναγκη με το που σκευτεις κατι αμεσως να το ριξεις στις ερωτησεις με τον εαυτο σου....οσο αναλυουμε τοσο χειροτερα γεινομαστε...σταματα να αναρωτιεσαι και βαλε μπροστα τη λογικη....

  7. #7
    Ε τι να κανω δηλαδη;;μονο αν το αναλυσω μπορει να βγαλω ακρη..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω για να σου πω την αληθεια δε πολυκαταλαβα τι ενοεις αλλα καταλαβα τι σου φταιει κ ειναι αυτο..
    αλλα ειμαι ατομο κλειστο και ολο αυτο που θα αναφερω το κραταω τοσο καιρο μεσα μου και το περναω μονος μου και θελω καπου να ξεσπασω και να ακουσω αλλες γνωμες.
    αλλα πιστευω οτι το προβλημα σου εχει καπια σχεση με αυτο επισης http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BA%CE%BB%CF%80

  9. #9
    Εννοω πιο απλα οτι φοβαμαι το ερωτικο κολλημα..και δεν ξερω αμα αυτο που μου συμβαινει ειναι απλα η φοβια ή ειναι οντως κατι..Και το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βγαλω ακρη..Μου συμβαινει ολο αυτο επειδη σκεφτομαι υπερβολικα αυτο το πραγμα ή οντως κατι εγινε;;Τα σκεφτομαι ολα αυτα επειδη εφαγα κολλημα ή επειδη φοβαμαι μην φαω;..Γενικα το ολο αυτο το κατεβατο το γραψα γιατι χρειαζομαι βοηθεια να καταλαβω αν το αγχος ή θλιψη και γενικα η ολη η ασχημη φαση..με πιανει επειδη μπορει να φαγα κολλημα ή επειδη φοβαμαι απιστευτα πολυ να μην φαω κολλημα..Παντως..οτι και να συμβαινει..εγω ερωτευμενος δεν νιωθω..αλλα οταν με πιανουν ολα αυτα..καταληγω στο να κατηγορω αυτο το πραγμα και να στεναχωριεμαι περισσοτερο γιατι πρωτον ..δεν θελω σχεσεις,ερωτες και τα σχετικα(επειδη τα φοβαμαι κυριοτερα) και 2ον..ακομα και οταν κατηγορω αυτο παλι δεν νιωθω ετσι(ερωτευμενος δηλαδη)..οι σκεψεις το κρατανε το ολο πραγμα.
    Περα απο αυτο ναι θα συμφωνησω οτι το γεγονος οτι απομονωνομαι παιζει σημαντικο ρολο σε οτι μου συμβαινει τωρα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Quote Originally Posted by elis View Post

    ???????????

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Μητσάκο χρυσό μου είσαι τόσο γλυκός..θέλεις να σου πω κάτι;υπάρχουν άνθρωποι που δεν είχαν την τύχη να ερωτευτούν,να φάνε κόλλημα,να τρελαθούν γενικότερα και απλά ζουν τη μίζερη ζωή τους αποφεύγοντας όλη αυτή την τρέλα του έρωτα..θα σου συνιστούσα να μην γίνεις σαν αυτούς...

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
    By bikex in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-06-2012, 18:45
  2. Δεν ξερω τι μου συμβαινει...
    By elena60 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 16-06-2012, 00:34
  3. Δεν ξέρω τι μου συμβαινει..
    By Giannis1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-03-2012, 14:21
  4. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει
    By maria_gja in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 09-11-2011, 09:35
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!!!!
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-2011, 02:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •