αγχώδης διαταραχή αντιμετώπιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239

    αγχώδης διαταραχή αντιμετώπιση

    Gia peite mou ean zeite me auto to anxos kathimerina ti kanete na to kseperasete?
    Giati ego oute apo to spiti den boro na bgw auti ti stigmi...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    13
    βγαινε για αρχη για κανα 15λεπτο εξω απο το σπιτι και κανε βολτα, δες σχετικες ταινιες, ακου σχετικα τραγουδια και διαβασε (μαντεψε τι) σχετικα βιβλια με το θεμα σου. Το πιο αποτελεσματικο ομως πιστευω οτι πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Εμένα τα φάρμακα με βοήθησαν πολύ. Έχω ένα θεματακι ακόμα με τις μακρινές αποστάσεις. Δεν μπορώ να φυγω πολύ μακρυά από το σπίτι μου νιώθω ότι αν μου συμβεί κάτι θέλω να μαι σπίτι μου. Αλλά δεν το βάζω κάτω έστω με το ζόρι και τις δύσκολες μέρες προσπαθώ να βγαίνω έστω για λίγο. Χωρίς τον ψυχίατρο και τα φάρμακα δεν ξέρω πως θα ήμουν. Προσπάθησε να το σνομπαρεις όσο μπορείς αυτό το αίσθημα του αγχους και να κάνεις μικρά βήματα κάθε μέρα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    αγχος!! υπουλο πραγμα δυσκολο πραγμα ζω καθημερινα σχεδον!! με αυτο, μου εχει γινει συνηθεια θα αρχισω να τρομαζω εαν δεν εχω αγχος, υπηρχε παντως μια περιοδο προσφατη που για καποιους μηνες δεν ειχα αγχος το ελεγχα δηλαδη αλλα απο ενα ασημαντο γεγονος το τελευταιο μηνα ξαναβγηκε στην επιφανεια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    αφηστε που για να πας σε ειδικο θελει λεφτα!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    13
    "αφηστε που για να πας σε ειδικο θελει λεφτα!! " μπορει να παει σε καποιο κοινωνικο ιατρειο, σε καποια οργανωμενη κινηση που δεν χρειαζεται να δωσει χρηματα. Προσωπικα, χαπια δεν θα της συνιστουσα να παρει, γιατι δεν ειναι οι παρενεργειες που εχεις οταν τα παιρνεις, αλλα και αυτες που ερχονται στο μελλον και οι περισσοτεροι γιατροι δεν τα λενε αυτα.
    Παντως συμφωνουμε στα μικρα βηματακια καθε φορα και ολα καλα θα πανε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οταν εχετε αγχος νιωθετε παραξενα..αλλοπροσαλα σαν να μη νειστε εσεις..κ ταυτοχρονα ενα εσωτερικο τρεμουλο ειδικα πιο εντονο τις πρωινες ωρες?
    αν ναι..σημαινει οτι το στρες εχει βαρεσει κοκκινα...κ χρειαζεται ειδικος.
    οχι δλδ οτι θα γινει κατι παραπανω..αλλα οτι εχετε φτασει στο στρες το πολυ κακο που παραλυει την ζωη σας.
    μη το αφηνετε..κουραζει κ κουραζεται κ το νευρικο συστημα, υπαρχουν θεραπειες, ψυχοθεραπειες..ομαδες διαχειρισης στρες..
    μη αφηνετε αυτη τη κολαση να σας ξεπερναει ρε παιδια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by anna_kr View Post
    "αφηστε που για να πας σε ειδικο θελει λεφτα!! " μπορει να παει σε καποιο κοινωνικο ιατρειο, σε καποια οργανωμενη κινηση που δεν χρειαζεται να δωσει χρηματα. Προσωπικα, χαπια δεν θα της συνιστουσα να παρει, γιατι δεν ειναι οι παρενεργειες που εχεις οταν τα παιρνεις, αλλα και αυτες που ερχονται στο μελλον και οι περισσοτεροι γιατροι δεν τα λενε αυτα.
    Παντως συμφωνουμε στα μικρα βηματακια καθε φορα και ολα καλα θα πανε.
    θα μπορουσες να μας πεις τι παρενεργειες εχουν μαρκοπροθεσμα"?
    εχω κανει χρηση απειρες φορες ladose κ οχι μονο εγω αλλα κ απειροι γνωστοι κ φιλοι.σχεδον η μιση ελλαδα κ οχι μονο φυσικα..παιρνει αντικαταθλιπτικο..
    τι ειναι αυτο που οι γιατροι δεν λενε?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    θα μπορουσες να μας πεις τι παρενεργειες εχουν μαρκοπροθεσμα"?
    εχω κανει χρηση απειρες φορες ladose κ οχι μονο εγω αλλα κ απειροι γνωστοι κ φιλοι.σχεδον η μιση ελλαδα κ οχι μονο φυσικα..παιρνει αντικαταθλιπτικο..
    τι ειναι αυτο που οι γιατροι δεν λενε?
    Πατερας ενος φιλου μου, επαιρνε ψυχιατρικα φαρμακα για περιπου 8 χρονια που τα συστησε ο γιατρος για καταπολεμηση αγχους και καταθλιψης. Μετα τα σταματαει, με δικη του βουληση αφου το εχει πει και στον γιατρο. 1 μηνα μετα ξεκιναει να αλλαζει η συμπεριφορα του και να κανει αλλοπροσαλλα πραγματα, π.χ. σηκονωταν απο το κρεβατι μες στην νυχτα και αναβοσβηνε τα φωτα. Μετα απο αλλα τετοια σχετικα περιστατικα, τον πανε να μεινει μερικεσ μερες σε ψυχιατρικη κλινικη. Μεχρι να φυγει απο την ζωη 3 χρονια αργοτερα μπαινοεβγαινε στις ψυχιατρικες κλινικες.

    Η πλειοψηφια των γιατρων αυτων των ειδικοτητων γραφει αβερτα φαρμακα με σκοπο το χρημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μμ κατι αλλο θα ειχε βρε..αφου εγω εχω παρει αντικαταθλιπτικο 4 φορες απο πολυ μικρη κ ποτε δεν εμφανισα τετοια συμπτωματα μετα την διακοπη..
    ουτε καν αλλαγη συμπεριφορας ουτε τιποτα..
    πιθανον εχει να κανει με την παθηση, την ηλικια κ τον οργανισμο σιγουρα.
    μπορει να μην επαιρνε καν αντικαταθλιπτικα αλλα μονο αντιψυχωτικα φαρμακα που εχουν απ οτι ξερω καποιες τετοιες παρενεργειες οπως ακαθισιες κλπ..
    αλλο το ενα φαρμακο αλλο το αλλο.
    νομιζω οτι ο macgyver θα επρεπε να συμμετεχει σε αυτη την κουβεντα γιατι ειναι ο πιο εμπειρος απο την ληψη αντικαταθλιπτικων.
    ουτε κ αυτος νομιζω εχει τετοια συμπτωματα κ ειναι ο γερολυκος του αντικταθλιπτικου..χεχε..
    γενικα καλο ειναι να μην ομαδοποιουμε τις καταστασεις.
    αν εχεις κλινικη καταθλιψη δεν γινεται να μην παρεις φαρμακο γιατι κινδυνευεις..
    δεν το δινουν σαν καραμελα..μπορει καποιοι να υπαρχουν κ να τα δινουν σαν καραμελες..
    αλλα οταν εγω πεφτω στο κρεβατι κ τρεμω κ δεν μπορω να κουνησω κ δεν τρωω κ δεν πινω ουτε νερο..ο γιατρος δεν μπορει να κανει αλλιως παρα να με βοηθησει με καποιον τροπο..
    θεωρω οτι εκει ειναι αναγκαιο κακο..
    επιπλεον πολλοι ανθρωποι του περιβαλλοντος μου εχουν ξανανιωσει, ζουν ξανα τη ζωη τους, εγιναν ξανα ανθρωποι γεματοι ενεργεια κ θαρρος εξαιτιας ενος μονο χαπιου..
    ενω πριν ειχαν θαφτει κ ειχα χαθει μεσα στν καταθλιψη..
    πολλοι φιλοι επισης σταματησαν να παιρνουν κ χρονια κιολας, κανεις δεν παρουσιασε τετοια συμπτωματα που περιγραφεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    δυστυχώς τα φάρμακα δεν λειτουργούν για μένα...τελευταία ελπίδα μου είναι ta MAOi's...
    Ελπίζω να με βοηθήσει κάτι...Καλή τύχη σε όλους

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    13
    Δεν ξερω, μια χαρα ηταν ο ανθρωπος πριν.
    Δεν κατακρινω αυτους που παιρνουν χαπια, αλλα το συστημα αυτο και τους καθολου καλους σκοπους του.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Συγγνωμη που πεταγομαι σε αυτο το post αλλα δεν ξερω πως να δημοσιευσω καινουριο θεμα γιατι ειμαι σχετικα καινουριος στο forum αλλα και η περιπτωση μου σχετιζεται με το αγχος. Λοιπον την τελευται εβδομαδα 2 φορες το βραδυ οταν πεφτω για υπνο στην αρχη μεχρι να κοιμηθω ειχα ενα περιεργο αισθημα, οτι χανω το σφυγμο της καρδιας, οτι η καρδια παει να σταματησει δεν μπορω να το εξηγησω, η διαρκεια του 2-3 δευτερολεπτα και να επαναληφτηκε 4-5 φορες μεχρι που αποκοιμηθηκα και τιποτα. ΜΟΝΟ στον υπνο το εχω παρατηρησει, την υπολοιπη μερα σε αλλες δραστηριοτητες απολυτως τπτ. Ειμαι φοιτητης, 23 χρονων..Εχω κοιταξει παλαιτερα ποστ που σχετιζονται με αρρυθμις και εκτακτες συστολες και καπως καθησυχαζομαι αλλα δε ξερω...Να σημειωθει οτι τον τελευταιο 1,5 χρονο ακομη και τωρα περναω μια πολυ αγχωδης περιοδο με stress κτλ ειτε λογω σχολης, ειτε με διαλυση καποιων φιλιων κτλ κτλ..Απλως εχω φοβηθει γιατι το σκεφτομαι και δεν συγκεντρωνομαι στο διαβασμα μου καποιες φορες...Ευχαριστω εκ των προτερων!!! Τελος ν αναφερω οτι καρδιολογικο τσεκ απ κανω καθε χρονο τον Οκτωβρη και δεν μ εχει παρουσιαστει ποτε καποιο θεμα!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    για να παρει την δεουσα σημασια το ποστ σου κ για να διαβαστει..
    θα πας στην ενοτητα "αγχος-φοβιες" κ θα πατησεις πανω αριστερα που λεει "new thread"
    κ κει βαζεις τιτλο κ κανε κοπυ πειστ αυτο που εγραψεσ εδω μεσα στο κουτι.
    ειναι αρκετα ευκολο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Συγγνωμη που πεταγομαι σε αυτο το post αλλα δεν ξερω πως να δημοσιευσω καινουριο θεμα γιατι ειμαι σχετικα καινουριος στο forum αλλα και η περιπτωση μου σχετιζεται με το αγχος. Λοιπον την τελευται εβδομαδα 2 φορες το βραδυ οταν πεφτω για υπνο στην αρχη μεχρι να κοιμηθω ειχα ενα περιεργο αισθημα, οτι χανω το σφυγμο της καρδιας, οτι η καρδια παει να σταματησει δεν μπορω να το εξηγησω, η διαρκεια του 2-3 δευτερολεπτα και να επαναληφτηκε 4-5 φορες μεχρι που αποκοιμηθηκα και τιποτα. ΜΟΝΟ στον υπνο το εχω παρατηρησει, την υπολοιπη μερα σε αλλες δραστηριοτητες απολυτως τπτ. Ειμαι φοιτητης, 23 χρονων..Εχω κοιταξει παλαιτερα ποστ που σχετιζονται με αρρυθμις και εκτακτες συστολες και καπως καθησυχαζομαι αλλα δε ξερω...Να σημειωθει οτι τον τελευταιο 1,5 χρονο ακομη και τωρα περναω μια πολυ αγχωδης περιοδο με stress κτλ ειτε λογω σχολης, ειτε με διαλυση καποιων φιλιων κτλ κτλ..Απλως εχω φοβηθει γιατι το σκεφτομαι και δεν συγκεντρωνομαι στο διαβασμα μου καποιες φορες...Ευχαριστω εκ των προτερων!!! Τελος ν αναφερω οτι καρδιολογικο τσεκ απ κανω καθε χρονο τον Οκτωβρη και δεν μ εχει παρουσιαστει ποτε καποιο θεμα!!!
    Αθωες αρρυθμιες ειναι απο το αγχος σου..αφου καθε χρονο κανεις καρδιολογικο ελεγχο μην φοβασαι...Ειναι σιγουρα κατι που σε φοβιζει και δικαιως αλλα ειναι αθωο, ανευ σημασιας τις περισσοτερες φορες. Ξεχνα το!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2016, 16:34
  2. αγχώδης διαταραχή
    By 29121989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-2012, 01:13
  3. ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ????
    By MARIAVAS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 09-08-2010, 22:21
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 01:59
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •