Αγχώδης διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Αγχώδης διαταραχή

    Καλησπέρα κ χρόνια πολλά.Είμαι άνδρας 29 ετών.Για 2η φορά στη ζωή μου βιώνω πολύ άγχος.Η 1η φορά ήταν στο στρατό,πριν 8 χρόνια όπου πάθαινα καθημερινά κρίσεις πανικού.Δεν ακολούθησα κάποια αγωγή τότε,είμαι ενάντια στα φάρμακα λόγω παρενεργειών στο σώμα.Η όλη κατάσταση διήρκησε περίπου 2 χρόνια.Από τότε είχα κρίσεις πολύ αραιά σε πραγματικά αγχωτικές καταστάσεις.Να μην τα πολυλογώ αυτό που βιώνω τώρα είναι διαφορετικό.Πέρυσι το καλοκαίρι είχα μιά τραυματική σχέση λίγων μηνών.Με πάτησε κάτω,με έκανε σκουπίδι.Εκτός του ότι απ' όταν χώρισα ανέπτυξα αρρωστοφοβία,επανασυνδέθη� �α με μιά παλιά μου σχέση όπου ζει στο εξωτερικό κ μέχρι τώρα είμαστε μαζί εξ' αποστάσεως.Τη βλέπω μόνο τις γιορτές κ το καλοκαίρι αλλά η κατάστασή μου έχει ξεφύγει.Ανησυχώ μονίμως για το μέλλον μου,σκέφτομαι να πάω να ζήσω μαζί της έξω αλλά φοβάμαι,η αρρωστοφοβία υποχώρησε μεν αλλά όχι τελείως.Αυτό που με πιάνει τώρα δεν είναι πανικός,είναι διαφορετικό.Τα συμπτώματά μου είναι τα εξής:Γενικευμένο άγχος σχεδόν όλη τη μέρα,αίσθημα παλμών χωρίς ταχυπαλμία,νευρικότητα,έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για πράγματα που αγαπούσα (είμαι τραγουδιστής),φοβάμαι να ταξιδέψω πολύ έστω κ αν είναι κοντινός προορισμός.Θέλω να έχω το όχημα μου ώστε να μπορώ να φύγω αν χρειαστεί.Δόξα τω Θεό έχω πρωινή δουλειά,έχω μετακομίσει,βγαίνω με τους φίλους μου με το ζόρι πολλές φορές κ πάω γυμναστήριο κ έχω hobbies αλλά όπως είπα...με το ζόρι.Ακούω απόψεις...

  2. #2
    θηκα με μιά παλιά μου σχέση όπου ζει στο εξωτερικό κ μέχρι τώρα είμαστε μαζί εξ' αποστάσεως.Τη βλέπω μόνο τις γιορτές κ το καλοκαίρι αλλά η κατάστασή μου έχει ξεφύγει.Ανησυχώ μονίμως για το μέλλον μου,σκέφτομαι να πάω να ζήσω μαζί της έξω αλλά φοβάμαι,η αρρωστοφοβία υποχώρησε μεν αλλά όχι τελείως.Αυτό που με πιάνει τώρα δεν είναι πανικός,είναι διαφορετικό.Τα συμπτώματά μου είναι τα εξής:Γενικευμένο άγχος σχεδόν όλη τη μέρα,αίσθημα παλμών χωρίς ταχυπαλμία,νευρικότητα,έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για πράγματα που αγαπούσα (είμαι τραγουδιστής),φοβάμαι να ταξιδέψω πολύ έστω κ αν είναι κοντινός προορισμός.Θέλω να έχω το όχημα μου ώστε να μπορώ να φύγω αν χρειαστεί.Δόξα τω Θεό έχω πρωινή δουλειά,έχω μετακομίσει,βγαίνω με τους φίλους μου με το ζόρι πολλές φορές κ πάω γυμναστήριο κ έχω hobbies αλλά όπως είπα...με το ζόρι.Ακούω απόψεις...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    29
    προσπαθησε να μην καθεσαι πολλες ωρες στο σπιτι μονος! αυτο ειναι το φαρμακο! να βγαινεις οσο μπορεις με φιλους, να συνεχισεις να πηγαινεις γυμναστηριο και να κανεις κοντινες εκδρομες για να αλλαζεις παραστασεις. Δυστυχως οι αγχωδεις και υποχονδριακες διαταραχες έχουν εξάρσεις και υφέσεις..Εγω ταλαιπωρήθηκα πολύ στα 20-22 με ταχυκαρδίες και κρίσεις πανικού και τωρα στα 33 μου που περναω ζορικη φαση αρχισαν παλι τα ιδια συμπτωματα..Δεν εχω παει ποτε σε ψυχολογο ή ψυχιατρο, αλλα μαλλον δεν το γλιτωνω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    γεια σου εχεις σκεφτει να πας σε καποιον ψυχολογο?
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by Sfardaklas View Post
    θηκα με μιά παλιά μου σχέση όπου ζει στο εξωτερικό κ μέχρι τώρα είμαστε μαζί εξ' αποστάσεως.Τη βλέπω μόνο τις γιορτές κ το καλοκαίρι αλλά η κατάστασή μου έχει ξεφύγει.Ανησυχώ μονίμως για το μέλλον μου,σκέφτομαι να πάω να ζήσω μαζί της έξω αλλά φοβάμαι,η αρρωστοφοβία υποχώρησε μεν αλλά όχι τελείως.Αυτό που με πιάνει τώρα δεν είναι πανικός,είναι διαφορετικό.Τα συμπτώματά μου είναι τα εξής:Γενικευμένο άγχος σχεδόν όλη τη μέρα,αίσθημα παλμών χωρίς ταχυπαλμία,νευρικότητα,έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για πράγματα που αγαπούσα (είμαι τραγουδιστής),φοβάμαι να ταξιδέψω πολύ έστω κ αν είναι κοντινός προορισμός.Θέλω να έχω το όχημα μου ώστε να μπορώ να φύγω αν χρειαστεί.Δόξα τω Θεό έχω πρωινή δουλειά,έχω μετακομίσει,βγαίνω με τους φίλους μου με το ζόρι πολλές φορές κ πάω γυμναστήριο κ έχω hobbies αλλά όπως είπα...με το ζόρι.Ακούω απόψεις...
    Pos eisai tora

Similar Threads

  1. αγχώδης διαταραχή
    By 29121989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-2012, 02:13
  2. ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ????
    By MARIAVAS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 09-08-2010, 23:21
  3. Αγχωδης διαταραχη επειγον.
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-04-2010, 14:43
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 02:59
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •