Η μάνα μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    11

    Η μάνα μου...

    Διαβαζω καιρο εδω σε αυτο site και επιτελους πηρα το θαρος να γραψω κι εγω!
    Νομίζω οτι απο τον τιτλο θα εχετε καταλαβει οτι εχει να κανει με την μανα μου...και την συμπεριφορα της δυστυχως σε εμενα.... Παντα ηταν "τυπος" που τα ελεγε εξω απο τα δοντια αλλα τωρα το εχει παρα κανει πιστευω..Την ρωταω κατι και αρχιζει να φωναζει,χαιρεται μονο οταν της μιλαω για το σχολειο (ειμαι 14,5) ή για τους βαθμους που παιρνω και φυσικα αν δεν της μιλησω εγω θα μου μιλαει αυτη....καθε μερα χειμωνα καλοκαιρι διακοπες ΠΑΝΤΑ! οταν παω να αλλαξω θεμα μου λεει τι δεν ενδιαφερομαι...φωναζει με το παραμικρο και με κανει να νιωθω αχρηστη...ειναι πολες οι φορες που εχω σκεφτει υπομονη μα 3,5 χρονια εχουν μεινει και μετα φευγεις...Ακομα και νερο να ριξω καταλαθως θα αρχιζει να μου φωναζει...δεν μπορω να συζητησω τιποτα αλλο μαζι της εκτος σχολειου...καθε μερα θα βρει αφορμη να τσακωθουμε για κατι μα καθε μερα..ακομα και 5 λεπτα πριν ξαπλωσω....και δυστυχως οταν τσακονωμαστε με "βαπτιζει" με πολλα "καλα" ονοματα τα οποια ξερω οτι τα λεει πανω στα νευρα της αλλα κι εγω ανθρωπος ειμαι εχω και τα ορια μου..νιωθω οτι πια δεν μπορω να κανω τιποτα γι αυτο...της μλαω και μου λεει οτι εγω ειμαι υπερβολικη αν και σε εσους το εχω πει ειναι το αντιθετο..δεν θελω να βγαλω τον εαυτο μου απ' εξω ξερω οτι μπορει να την εξοργιζω ορισμενες φορες να κανω την "πατατα" μου αλλα καμμια μαμα καποιας φιλης μου δεν κανει ετσι στην κορη της...θελω κι εγω μια στο τοσο μια στοργικη μαμα...δν λεω να κολλησει απο πανω μου αλλα να μην κανει κιολας λες και την βριζω καθε φορα και να ουρλιαζει...δεν μου αφηνει δικο μου "προσωπικο" χωρο αλλα εγω τον εχω αναγκη οπως και καθε παιδι στην ηλικια μου πιστευω..το εχω πει χιλιαδες φορες,αμετρητες πραγματικα αλλα εγω τα λεω εγω τα ακουω..μπεναλης-βγαινακης....πιστευω οτι πιο πολυ "αγαπαει" τους βαθμους μου και το σχολειο παρα εμενα ωρες-ωρες..περσυ στα γενεθλια μου που θα εβγαινα ουτε ενα καλα να περασεις δεν μου ειπε...μες τα μουτρα επειδη θα βγω να ξεσκασω λιγο.....ειναι σκληρη γυναικα αλλα πιστευω απεναντι μου σε διαφορους παραγοντες το εχει παρακανει...νιωθω αχρηστη,δεν μπορω να σκεφτομαι στο σχολειο οτι θα παω σπιτι και παλι η κατασταση θα γινει χαλια,δεν μπορω καθε μερα να βαζω τα κλαμματα και να αισθανομαι ετσι για τον εαυτο μου..το μονο που της ζηταω ειναι κατανοηση και σεβασμο οπως εγω δεν την βριζω να μην με βριζει κι αυτη κατα τη διαρκεια καβγα...να με εκτιμαει και να με κατανοει οταν της λεω οτι θελω χωρο κλπ.βαζω τα κλαμματα και μου φωναζει να σταματησω οτι και να κανω εγω εδω ειναι ....ενεκτιμητο..[B].Να προσθεσω οτι ειμαι μοναχοπαιδι αλλα οχι κακομαθημενο και δεν ζηταω πληρη προσοχη ουτε καν προσοχη [/B]απλα στοργικοτητα και οχι επιθετικοτητα απεναντι μου...μπορει να φαινεται ακραιο αλλα ποσες φορες εχω σκεφτει οτι ολα θα ηταν καλυτερα χωρις εμενα...τι λετε να κανω; ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη αν σας κουρασα!

  2. #2
    Μάλλον υπάρχει κάτι που αγνοείς η δεν έχεις καταλάβει ακόμα , δεν γίνεται μια μητέρα να συμπεριφέρεται έτσι , σίγουρα η μητέρα σου έχει κάποια προβλήματα που την προβληματίζουν έντονα και γιαυτό σου συμπεριφέρεται έτσι , επειδή είσαι παιδί μπροστά στα μάτια της σου συμπεριφέρεται έτσι και σε αγνοεί και νομίζει οτι εσυ δεν καταλαβαίνεις , αμα νομίζεις οτι μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό τότε κάντο αλλιώς μην κάνεις τίποτα , μπορεί να βλέπεις μια αρνητική πλευρά της μητέρας σου προς εσένα αλλά η ζωή των μεγάλων είναι πολλή δύσκολη και με αβάσταχτα βάρη , αμα είχε την δυνατότητα δεν θα σου συμπεριφέρονταν έτσι , κανείς γονιός δεν μισεί το παιδί του

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ΧωρίςΣκιά View Post
    Μάλλον υπάρχει κάτι που αγνοείς η δεν έχεις καταλάβει ακόμα , δεν γίνεται μια μητέρα να συμπεριφέρεται έτσι , σίγουρα η μητέρα σου έχει κάποια προβλήματα που την προβληματίζουν έντονα και γιαυτό σου συμπεριφέρεται έτσι , επειδή είσαι παιδί μπροστά στα μάτια της σου συμπεριφέρεται έτσι και σε αγνοεί και νομίζει οτι εσυ δεν καταλαβαίνεις , αμα νομίζεις οτι μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό τότε κάντο αλλιώς μην κάνεις τίποτα , μπορεί να βλέπεις μια αρνητική πλευρά της μητέρας σου προς εσένα αλλά η ζωή των μεγάλων είναι πολλή δύσκολη και με αβάσταχτα βάρη , αμα είχε την δυνατότητα δεν θα σου συμπεριφέρονταν έτσι , κανείς γονιός δεν μισεί το παιδί του
    Έχετε δικιο οντως εχει πολλα ζορια και με την δουλεια του πατερα μου και αλλα τετοια..μαλλον ειμαι υπερβολικη..αλλα δεν νομιζω να μπορω να κανω κατι αν της μιλησω εγω θα βγω λαθος και θα ξανατσακωθουμε οποτε θα το αφησω ετσι..σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας το εκτιμω πολυ.

  4. #4
    Και επιεδη εχει προβληματα πρεπει να την πληρωνεις εσυ;Ολοι εχουν προβληματα δεν λεω πως ειναι ευκολα τα πραγματα αλλα ποση κατανοηση μπορει να διεξει ενα παιδι.Απο οσα αναφερεις εγω δεν βλεπω να κανεις κατι υπερβολικο τι ειναι αυτο που θεωρεις υπρβολικο εσυ;Δεν νομιζω να καταλαβει και δεν νομιζω πως θα σταματησει να φωναζει με το παραμικρο το ξερω αυτο απο την γιαγια μου και με την μανα μου επισης αλλα καπως διαφορετικα.Οταν λες θες πρωσοπικο χωρο δηλ δεν εχεις δικο σου δωματιο;Αυτη δουλευει;Δεν ειμαι ειδκος αλλα αν θες την γνωμη μου απλος μην ασχολησε και μην απαντας οταν σε προκαλει η φωναζει.Αν θες μιλα της αλλα εγω δεν θα το εκανα οπως και δεν το εκανα.Πιστευω πως δεν προκειτε να καταλαβει τωρα.Η μανα μου μου εχει πει πως εκανε λαθος πραγματα σε σχεση με εμενα πριν λιγο καιρο μετα απο αρκετα χρονια που μιλησε και με καποιους ειδικους αλλα και παλι εγω δεν νιωθω ενταξει γιατι ο χρονος δεν γυριζει πισω για να μπορεσω να ειμαι σαν τα αλλα παιδια.Τελοσ παντων ομως με τον πατερα σου τι σχεση εχεις;Και τελος εσυ βγαινεις καθολου τουλαχιστον;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Black jack View Post
    Και επιεδη εχει προβληματα πρεπει να την πληρωνεις εσυ;Ολοι εχουν προβληματα δεν λεω πως ειναι ευκολα τα πραγματα αλλα ποση κατανοηση μπορει να διεξει ενα παιδι.Απο οσα αναφερεις εγω δεν βλεπω να κανεις κατι υπερβολικο τι ειναι αυτο που θεωρεις υπρβολικο εσυ;Δεν νομιζω να καταλαβει και δεν νομιζω πως θα σταματησει να φωναζει με το παραμικρο το ξερω αυτο απο την γιαγια μου και με την μανα μου επισης αλλα καπως διαφορετικα.Οταν λες θες πρωσοπικο χωρο δηλ δεν εχεις δικο σου δωματιο;Αυτη δουλευει;Δεν ειμαι ειδκος αλλα αν θες την γνωμη μου απλος μην ασχολησε και μην απαντας οταν σε προκαλει η φωναζει.Αν θες μιλα της αλλα εγω δεν θα το εκανα οπως και δεν το εκανα.Πιστευω πως δεν προκειτε να καταλαβει τωρα.Η μανα μου μου εχει πει πως εκανε λαθος πραγματα σε σχεση με εμενα πριν λιγο καιρο μετα απο αρκετα χρονια που μιλησε και με καποιους ειδικους αλλα και παλι εγω δεν νιωθω ενταξει γιατι ο χρονος δεν γυριζει πισω για να μπορεσω να ειμαι σαν τα αλλα παιδια.Τελοσ παντων ομως με τον πατερα σου τι σχεση εχεις;Και τελος εσυ βγαινεις καθολου τουλαχιστον;
    Έχω το δικο μου δωματιο απλα δεν μπορω να μπαινει οποτε της καπνισει θελω τον χωρο μου...μπορει να χτυπησει...Ισως ειναι και υπερβολη αυτο δεν ξερω αλλα οπως εγω δεν μπουκαρω στο δωματιο τους δεν θελω να μπουκαρει κι αυτη ετσι στο δικο μου!Δεν νομιζω να χρειαζεται ειδικο πιστευω οτι πρεπει να γινει κατι να την "τσουξει" λιγο..π.χ. θυμαμαι μια φορα που τσακονωμασταν της κανω <<Με αυτα που λες το μονο που καταφερνεις ειναι να με στενοχωρεις>> εε εκει σταματησε για πολυ καιρο....Δεν της ριχνω ολο το φταιξιμο απλα εχω κι εγω τα προβληματα μου αλλα δεν της μιλαω κι ετσι...Της μιλησα πριν λιγες μερες αλλα ειπε οτι εγω ειμαι ευαισθητη..τι να πω...με τον πατερα μου τα παμε πολυ καλα! τον λατρευω! και την μανα μου φυσικα ομως ειναι μερικες εως πολλες φορες που με κανει να αισθανομαι αχρηστη η να με φερνει στα ορια μου....Βγαινω καθε Σαββατο αν και ψιλο γκρινιαζει εγω της εχω ξεκαθαρισει οτι σκιζομαι στο διαβασμα βαθμους ικανοποιητικους-τουλαχιστον για εμενα- φερνω εχω το δικαιωμα να βγω κι εγω μια φορα την εβδομαδα και καθομαι μεχρι τις 12...Παντως σας καταλαβαινω...ειναι καπως οταν η μανα σου μερικες φορες σου μιλαει τοσο αποτομα η γενικα υπαρχουν εντασεις...βλεπω και τις φιλες μου με τις μαμαδες του και οσο να'ναι ζηλευω λιγο γιατι ναι μεν κι αυτες εχουν ζορια αλλα δεν κανουν ετσι... Ευχαριστω για την απαντηση σας!

  6. #6
    Σε ειδικο πηγε η μανα μου γενικα για την συμπεριφορα της μπορει να ηταν και χειροτερα απο αυτα που γραφεις δεν μπορω ομως να συγκρινω.Το ξερω πως ζηλευεις και εινα κριμα αλλα οπως σου ειπα δεν νομιζω να αλλαξει κατι.Απλος μην ασχολησε και μπορει να ηρεμησει.Παντως το να συμμετεχεις στους καβγαδες δεν θα βοηθησει.Γιατι δεν μιλας στον πατερα σου ομως;Και το να βγαινεις δεν ειναι κακο.Και περισσοτερες φορες να βγαινεις μπορεις.Μην σκεφτεσε τι θα σου πει η μανα σου καθε φορα που θες να βγεις.Κανε υπομονη ομως και ολα θα αλλαξουν καποτε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    11
    Πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι όταν θα τελειωσω το σχολείο,γιατί δεν θα πιέζεται τόσο....Το έχω πει στον πατέρα μου ότι με πρίζει και ότι δεν μπορώ άλλο της έχει μιλήσει αλλά από τη στιγμή που είναι έτσι ο χαρακτήρας της δεν γίνονται και πολλά..αλλά δεν θέλω να του λέω κι εγώ να της μιλάει για πράγματα δικά μου,διότι μπορεί κάποια στιγμή να τσακωθούν και δεν θέλω να είμαι εγώ η αιτία.Το κακό είναι ότι μένω έξω από την πόλη και θέλουμε κανα 10λεπτο με 15λεπτο για να πάμε με το αμάξι και δεν βοηθάει καθόλου στο να βγαίνω...και η μάνα μου φισικά στηρίζεται σε αυτό και γκρινιαζει.'Εχω την απαίτηση να βγαίνω κάθε Σάββατο και της το έχω εξηγήσει πολλές φόρες μάλιστα,καθώς δεν προλαβαίνω τις άλλες μέρες με φροντηστήρια και ιδιαίτερα...αν μέναμε στην πόλη ίσως και να έθειγα περισσότερο το θέμα εξόδου αλλά όλα αυτα που είπα πιο πριν δεν βοηθάνε και τόσο.Αλλά δυστυχώς κάθε Σάββατο που θα της το πω θα μου απαντησει υφακι τσσ καλα να περιμένεις..Αυτό με χαλάει γιατί σκέφτομαι ότι ίσως και να έχει δουλειες και ότι είναι κουρασμένη αλλά κι εγώ δεν μπορώ να καθομαι συνέχεια μέσα...αν και μετά έχω τύψεις αλλά περνάνε..τι να πώ πια...περίμενω να περάσουν αυτά τα 3,5 χρόνια να τελειώσω το σχολείο,να τελειώσουν και οι καβγάδες...Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την υποστήριξη που μου δίνεται!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    η μανα σου αγχωνεται μην μπλεξεισ με κανενα μεγαλυτερο και σε διπλαρωσει και πεσουν ο βαθμοι σου και καταστραφει το μελλον σου ειναι πολλα που γινονται και γι αυτο φοβαται μη χαραμιστεισ
    το να φυγεισ απο το σπιτι μετα τα 18 δεν θα γινει μονο του εσυ θα πρεπει να διαβαζεισ μεχρι τοτε για να περασεισ σε μια σχολη κι αν χαραμιστεισ θα σε βριζει ακομα περισσοτερο οποτε μη νομιζεισ οτι σταματαει εκει το πραγμα
    ολοι ετσι ζουμε οι γονεισ βοηθανε και γκρινιαζουν ειδικα αμα εχεισ δυνατοτητεσ προσεχε τον εαυτο σου εσυ θα βρεισ μονη σου που αρχιζει το διαβασμα και που τελειωνουν τα γκομενιλικια δε θα στο πει κανενασ αυτο
    ΠΡΟΣΕΧΕ εισαι ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    11
    Δεν ξέρω αν οντως αγχωνεται γι αυτο παντως ειναι πολυ εκνευριστικο ορισμενες φορες..Αλλα διαβαζω κι εχουμε συζητησει και για γκομενικα και μου εχει πει δεν εχω προβλημα αρκει να ειναι το σχολειο πρωτο στο μυαλο σου και μετα ο γκομενος....προσεχω παντως!! Ευχαριστω για την απαντηση!

Similar Threads

  1. Εχω γινει μανα του
    By @miou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2013, 23:18
  2. α ρε μανα!
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 13-02-2012, 15:39
  3. Εχω παντρευτεί τη μάνα μου
    By Betty- in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 06-02-2011, 00:56
  4. ΜΑΝΑ
    By narnia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2010, 02:00
  5. Μανα
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 358
    Last Post: 09-03-2010, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •