σχέση με άτομο εξαρτημένο!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    3

    σχέση με άτομο εξαρτημένο!!

    Καλησπέρα σε όλους, έχω διαβάσει πολλά θέματα σ'αυτήν την σελίδα κ είπα να μοιραστώ κ την δική μου εμπειρία..
    Είχα σχέση για δύο χρόνια με ένα παιδί 30 χρονών.. από την αρχή που γνωριστήκαμε μου είπε στα ίσα ότι πίνει χόρτο κ μιλάμε για ποσότητα 10 τσιγάρα τη μέρα!! στην αρχή δεν είχα θέμα εφόσον δεν έβλεπα στην συμπεριφορά του αλλαγές!! το μόνο πράγμα που με χαλούσε ήταν η παθολογική ζήλεια που είχε σε όποιον μου μιλάει, ο έλεγχος συνέχεια κ τέτοια.. κάναμε ακραίυς τσακωμούς!! άρχισα να κόβω παρέες κ φίλους!!! όσο περνούσε ο καιρός έβλεπα την συμπεριφορά του αλλάζει κ τον ρωτούσα συνέχεια τι τρέχει μέχρι που έμαθα ότι έπαιρνε xanax κ αυτά του έβγαζαν τον χειρότερο εαυτό του, ειδικά, ο συνδιασμός με αλκοόλ! με έβριζε φερόταν περίεργα κ κατέβαζε κουτιά από xanax!! μετά που χωρίσαμε τα κόψε μαχαίρι για να ξαναγυρίσω να είμαστε μαζί, μετά από καιρό κ κάποιες δυσκολίες που υπήρχαν.. άρχισε να πίνει πρέζα (όταν ήταν πιο πιτσιρικάς έπινε ναρκωτικά αλλά ήταν καθαρός όταν τον είχα γνωρίσει για αρκετά χρόνια) δεν μου έλεγε τι έπινε παρόλο που έβλεπα μια συμπεριφορά από έναν άνθρωπο που δεν ήξερα αν είναι αυτός που αγάπησε... λες κ ήταν άλλος!!!!! δεν μου παραδεχόταν τίποτα μέχρι που έφτασα στα όρια μου κ χωρίσαμε!! κ μετά πό καιρό που μιλάσαμε μου το παραδέχτηκε κ θεωρεί ότι τον παράτησα.. Τον αγαπάω ακόμα αλλά δε νιώθω ότι μπορώ να τον εμπιστευτώ για να ξανα γυρίσω φοβάμαι!! έκανα τα πάντα για να τον κρατάω μακριά από αυτά έδωσα τα πάντα ακόμα κ το έβλεπα να χάνει τον έλεγχο ήμουν εκεί κ τον αγκάλιαζα να ηρεμήσει!! αλλά ότι έκανα μάλλον δεν έβγαλε πουθενά!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    roulini, τα τοξικοεξαρτημένα άτομα, είναι άτομα που χρειάζονται βοήθεια για να απεξαρτηθούν πλήρως και με μεγαλύτερη επιτυχία. Μόνα τους δεν μπορούν, είναι σχεδόν αδύνατο να το καταφέρουν αυτό. Βλέπεις κι ο δικός σου είναι 30 χρονών, κι όμως βρίσκεται συνέχεια να κάνει χρήση κατά περιόδους στην ζωή του κι όλο θα βρίσκει ''δικαιολογίες'' και αφορμές για το γυρίζει εκεί, είτε θα είναι δυσκολίες είτε κάτι άλλο. Κάνει τον ίδιο κύκλο ξανά και ξανά. Δεν φταίει. Είναι ψυχολογικά και οργανικά εξαρτημένος. Σϊγουρα αν είχε την επιλογή να μείνει καθαρός από όλα ή όχι, θα διάλεγε το πρώτο χωρίς δεύτερη σκέψη.

    Να τον φοβάσαι δεν νομίζω ότι πρέπει, αλλά να τον εμπιστευτείς ότι θα τα κόψει αυτή τη φορά... δεν μπορείς να βασιστείς στο λόγο του ή στην επόμενη προσπάθεια του. Το πιθανότερο είναι πως θα ξανακυλήσει. Μακάρι να τα καταφέρει αλλά...
    Φυσικά και σου κρύβει τις χρήσεις που κάνει, καθώς δεν είναι περήφανος γι' αυτές αλλά και γιατί ξέρει πως θα φάει χωρισμό.
    Χρησιμοποιείς τον χωρισμό σαν μέσο πίεσης και το έχει μάθει αυτό οπότε επαναλαμβάνει κι εκείνος το ίδιο μοτίβο συμπεριφοράς: τον χωρίζεις και προκειμένου να έχει κοντά του εσένα που αγαπάει, πιέζεται και καταφέρνει τελικά να μείνει καθαρός. Όταν γυρίζεις, ηρεμεί, παίρνει θάρρος πάλι και παρασύρεται ώστε αρχίζει την χρήση ξανά.

    Δεν θα σου έλεγα να μην γυρίσεις ή να φύγεις μακριά του γιατί θα είναι σκληρό και για εκείνον αλλά και για εσένα απ' ότι βλέπω. Όσο να 'ναι έχετε ζήσει μαζί μια σχέση δύο χρόνων.
    Κι εντάξει, μπορεί να είναι χρήστης αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον παρατάμε μόνο του και να τον αφήνουμε στην τύχη του - χρειάζεται κι έχει μεγάλη ανάγκη από βοήθεια, στήριξη, αγάπη κι αγκαλιά -κάθε άνθρωπος τα έχει αναγκή αυτά- μα εκείνος περισσότερο. Όμως κι εσύ αν είσαι μαζί του θα τα χρειαστείς αυτά.

    Αν δεν αντέχεις την συμπεριφορά του, δικαιολογείσαι που φεύγεις. Δεν πειράζει...
    Μα αν θες να είσαι μαζί του, δεν βλέπω άλλη λύση από το να ζητήσετε κι οι δυο μαζί την βοήθεια ειδικών (μπορεί να ακούγεται τετριμμένο και λες ''που να τρέχουμε τώρα'' ή να διστάζεις αλλά δεν γίνεται αλλιώς ρε συ) που περισσότερο εκείνος την χρειάζεται, γιατί για να κάνει χρήσεις ε .. σίγουρα δεν είναι χαρούμενος, ικανοποιημένος κι ευχαριστημένος μέσα του. Σϊγουρα βασανίζεται από προβλήματα που μόνο ένας ειδικός θα μπορούσε να τον βοηθήσει να τα λύσει ώστε να ξεφύγει στη συνέχεια από την χρήση.
    Είδες πως κι εσύ μόνη σου έκανες τεράστιες προσπάθειες να τον κρατήσεις μακριά - κι εκείνος θα έχει καταβάλει τις ίδιες αλλά δεν είναι αρκετές ούτε φτάνουν.

    Τώρα εσύ το σκέφτεσαι να είσαι μαζί του πάλι ε?
    Είναι σε παρέες με άτομα που κάνουν κι αυτά χρήσεις? Αν ναι, αν προσπαθούσες να τον ξεκόψεις από εκείνες, ίσως κάτι γινόταν γιατί όσο να 'ναι είτε θα το θέλει είτε όχι, θα παρασύρεται.

  3. #3
    ...ρουλίνι, αυτό που μπουμπούναγε δέκα τσιγάρα την αημέρα αλλά η συμπεριφορά του ήταν μια χαρα, με ξεπερνάει :ΡΡΡ

    Αν αγαπάς τον εαυτό σου κοριτσάκι μου, κόψε ρόδα μυρωμένα. Μόνο εφιάλτες και δυστυχία έχει αυτό το έργο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! vodka, το έχω πει πολλές φορές να πάμε σε ειδικό κ να τα ξεπεράσουμε κ δεν θέλει.. λέει ότι μπορεί κ μόνος του κ έχει δυνάμη κ τέτοια!!! αλλά μετά έκανε κρυφά από μένα κ τώρα που χωρίσαμε το παραδέχτηκε... ενώ τον έβλεπα κ τον ρωτούσα με έβγαζε τρελή κ ότι υπερβάλλω.. τον αγαπώ πάρα πολύ κ θέλω να ειναι καλά αλλά νιώθω ότι έχω χάσει τις δυνάμεις μου κ δεν μπορώ να του προσφέρω κάτι αν είμαι έτσι!!!! τα ρίχνει πάνω μου οτι τον παράτησα τώρα!! δεν ξέρω τι να κάνω.. όλοι γύρω με ρωτάνε αν παίρνει κάτι κ ανησυχούν για μένα... την αγκαλιά κ την αγάπη τα είχε πάντα.. αλλά.. δεν άντεχα να βλέπω κάποιον αλλόν στο σώμα του άνθρωπου μου!!!!!δεν έχει παρέες που κάνουν τέτοια χρήση μόνο το χόρτο είναι που κάνουν οι φίλοι του,για το "άλλο" δεν έχει!! γι'αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ ότι μετά από τόσα χρόνια καθαρός να ξανα κύλησει τώρα!!! είμαι χάλια κ σε κανέναν δεν μπορώ να τα πω αυτά κ είναι άσχημο! πάρολο που έχουμε χωρίσει μιλάμε κ δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι αυτό ή κακό!!! θεοφανία μου έχεις δίκιο δεν ξέρω όμως τι με κρατάει μαζί του... όλοι μου λένε ακόμα κ οι δικοί του άνθρωποι (συγγενείς του κιόλας) ότι δεν πρέπει να συνεχίσω μαζί του αλλά εγώ τον σκέφτομαι!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    roulini, τα τοξικοεξαρτημένα άτομα, είναι άτομα που χρειάζονται βοήθεια για να απεξαρτηθούν πλήρως και με μεγαλύτερη επιτυχία. Μόνα τους δεν μπορούν, είναι σχεδόν αδύνατο να το καταφέρουν αυτό. Βλέπεις κι ο δικός σου είναι 30 χρονών, κι όμως βρίσκεται συνέχεια να κάνει χρήση κατά περιόδους στην ζωή του κι όλο θα βρίσκει ''δικαιολογίες'' και αφορμές για το γυρίζει εκεί, είτε θα είναι δυσκολίες είτε κάτι άλλο. Κάνει τον ίδιο κύκλο ξανά και ξανά. Δεν φταίει. Είναι ψυχολογικά και οργανικά εξαρτημένος. Σϊγουρα αν είχε την επιλογή να μείνει καθαρός από όλα ή όχι, θα διάλεγε το πρώτο χωρίς δεύτερη σκέψη.

    Να τον φοβάσαι δεν νομίζω ότι πρέπει, αλλά να τον εμπιστευτείς ότι θα τα κόψει αυτή τη φορά... δεν μπορείς να βασιστείς στο λόγο του ή στην επόμενη προσπάθεια του. Το πιθανότερο είναι πως θα ξανακυλήσει. Μακάρι να τα καταφέρει αλλά...
    Φυσικά και σου κρύβει τις χρήσεις που κάνει, καθώς δεν είναι περήφανος γι' αυτές αλλά και γιατί ξέρει πως θα φάει χωρισμό.
    Χρησιμοποιείς τον χωρισμό σαν μέσο πίεσης και το έχει μάθει αυτό οπότε επαναλαμβάνει κι εκείνος το ίδιο μοτίβο συμπεριφοράς: τον χωρίζεις και προκειμένου να έχει κοντά του εσένα που αγαπάει, πιέζεται και καταφέρνει τελικά να μείνει καθαρός. Όταν γυρίζεις, ηρεμεί, παίρνει θάρρος πάλι και παρασύρεται ώστε αρχίζει την χρήση ξανά.

    Δεν θα σου έλεγα να μην γυρίσεις ή να φύγεις μακριά του γιατί θα είναι σκληρό και για εκείνον αλλά και για εσένα απ' ότι βλέπω. Όσο να 'ναι έχετε ζήσει μαζί μια σχέση δύο χρόνων.
    Κι εντάξει, μπορεί να είναι χρήστης αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον παρατάμε μόνο του και να τον αφήνουμε στην τύχη του - χρειάζεται κι έχει μεγάλη ανάγκη από βοήθεια, στήριξη, αγάπη κι αγκαλιά -κάθε άνθρωπος τα έχει αναγκή αυτά- μα εκείνος περισσότερο. Όμως κι εσύ αν είσαι μαζί του θα τα χρειαστείς αυτά.

    Αν δεν αντέχεις την συμπεριφορά του, δικαιολογείσαι που φεύγεις. Δεν πειράζει...
    Μα αν θες να είσαι μαζί του, δεν βλέπω άλλη λύση από το να ζητήσετε κι οι δυο μαζί την βοήθεια ειδικών (μπορεί να ακούγεται τετριμμένο και λες ''που να τρέχουμε τώρα'' ή να διστάζεις αλλά δεν γίνεται αλλιώς ρε συ) που περισσότερο εκείνος την χρειάζεται, γιατί για να κάνει χρήσεις ε .. σίγουρα δεν είναι χαρούμενος, ικανοποιημένος κι ευχαριστημένος μέσα του. Σϊγουρα βασανίζεται από προβλήματα που μόνο ένας ειδικός θα μπορούσε να τον βοηθήσει να τα λύσει ώστε να ξεφύγει στη συνέχεια από την χρήση.
    Είδες πως κι εσύ μόνη σου έκανες τεράστιες προσπάθειες να τον κρατήσεις μακριά - κι εκείνος θα έχει καταβάλει τις ίδιες αλλά δεν είναι αρκετές ούτε φτάνουν.

    Τώρα εσύ το σκέφτεσαι να είσαι μαζί του πάλι ε?
    Είναι σε παρέες με άτομα που κάνουν κι αυτά χρήσεις? Αν ναι, αν προσπαθούσες να τον ξεκόψεις από εκείνες, ίσως κάτι γινόταν γιατί όσο να 'ναι είτε θα το θέλει είτε όχι, θα παρασύρεται.
    δεν συμφωνω..εχω ακουσει απειρες τετοιες ιστοριες και σε ολες την πληρωναν οι κοπελες που ειχαν σχεσεις με τετοιους τυπους.
    σε καμια περιπτωση δεν αλλαζαν για χαρη της κοπελας τους οποτε καλυτερα να ξεκοψει τελειως.
    δεν φταιει που τον ερωτευτηκε ,αλλα ειναι να μην σου τυχει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by roulini View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! vodka, το έχω πει πολλές φορές να πάμε σε ειδικό κ να τα ξεπεράσουμε κ δεν θέλει.. λέει ότι μπορεί κ μόνος του κ έχει δυνάμη κ τέτοια!!! αλλά μετά έκανε κρυφά από μένα κ τώρα που χωρίσαμε το παραδέχτηκε... ενώ τον έβλεπα κ τον ρωτούσα με έβγαζε τρελή κ ότι υπερβάλλω.. τον αγαπώ πάρα πολύ κ θέλω να ειναι καλά αλλά νιώθω ότι έχω χάσει τις δυνάμεις μου κ δεν μπορώ να του προσφέρω κάτι αν είμαι έτσι!!!! τα ρίχνει πάνω μου οτι τον παράτησα τώρα!! δεν ξέρω τι να κάνω.. όλοι γύρω με ρωτάνε αν παίρνει κάτι κ ανησυχούν για μένα... την αγκαλιά κ την αγάπη τα είχε πάντα.. αλλά.. δεν άντεχα να βλέπω κάποιον αλλόν στο σώμα του άνθρωπου μου!!!!!δεν έχει παρέες που κάνουν τέτοια χρήση μόνο το χόρτο είναι που κάνουν οι φίλοι του,για το "άλλο" δεν έχει!! γι'αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ ότι μετά από τόσα χρόνια καθαρός να ξανα κύλησει τώρα!!! είμαι χάλια κ σε κανέναν δεν μπορώ να τα πω αυτά κ είναι άσχημο! πάρολο που έχουμε χωρίσει μιλάμε κ δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι αυτό ή κακό!!! θεοφανία μου έχεις δίκιο δεν ξέρω όμως τι με κρατάει μαζί του... όλοι μου λένε ακόμα κ οι δικοί του άνθρωποι (συγγενείς του κιόλας) ότι δεν πρέπει να συνεχίσω μαζί του αλλά εγώ τον σκέφτομαι!!
    Λυπάμαι που θα στο πω, αλλά μόνο θα παιδεύεσαι αν παραμείνεις. Αν δεν το αποφασίσει να κάνει κάτι ουσιαστικό, εννοώ να ζητήσει βοήθεια από ειδικό, δεν υπάρχει σωτηρία. Και όπως φαίνεται, δεν το αποφασίζει.
    Ακόμη και αν το αποφασίσει, πάλι οι πιθανότητες να ξανακυλήσει είναι περισσότερες από το να ξεκόψει.
    Δυστυχώς, αυτή είναι η αλήθεια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    3
    Το ξέρω!! έχετε απόλυτο δίκιο σ'αυτά που λέτε!! σημασία έχει να βρει αυτός τη δύναμη κ να πάρει τα χαμπάρια του, ότι χάνει τη ζωή του έτσι!! τα έχω πει τόσες φορές τον έχω βοηθήσει να ηρεμεί σε διάφορες περιπτώσεις, ήμουν εκεί αλλά ήταν σαν να μην έκανα τίποτα,... τα κόβει για λίγο κ μετά κάτι βρίσκει για να "ηρεμεί" είτε ηρεμιστικά είτε τώρα αυτόν τον "δίαολο"!! πόσους τσακωμούς κ ζήλειες έχω να θυμάμαι.... πάντα κάποιος την πλήρωνε είτε εγώ είτε οι γονεις του!! το μόνο που θα ήθελα είναι να γίνει καλά!!!

  8. #8
    Quote Originally Posted by roulini View Post
    .... πάντα κάποιος την πλήρωνε είτε εγώ είτε οι γονεις του!! το μόνο που θα ήθελα είναι να γίνει καλά!!!
    ..που σημαίνει ότι κάποιοι γίνονται θύματα στην ουσία, ενώ αυτός πασάρει τον εαυτό ως θυμα μέσω του εθισμού που είναι 100% επιλογή του.
    ρουλίνι, ότι και να σου πούμε εμείς εσύ θα κάνεις αυτό που θες και όσο θεωρείς ότι εκείνος είναι θύμα, τόσο θα βουλιάζεις περισσότερο χάνοντας πολύτιμο χρόνο απ τη ζωή σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    δεν συμφωνω..εχω ακουσει απειρες τετοιες ιστοριες και σε ολες την πληρωναν οι κοπελες που ειχαν σχεσεις με τετοιους τυπους.
    σε καμια περιπτωση δεν αλλαζαν για χαρη της κοπελας τους οποτε καλυτερα να ξεκοψει τελειως.
    δεν φταιει που τον ερωτευτηκε ,αλλα ειναι να μην σου τυχει
    Κοίτα, εμένα προσωπικά δεν μου πάει το χέρι να γράψω ''τρέξε φύγε μακριά καν'την μ' ελαφρά'' επειδή έχουμε να κάνουμε με εξαρτημένο άτομο.
    Δεν είμαι της άποψης πως πρέπει να διώχνουμε αυτόματα όλον τον κόσμο από δίπλα τους, γι' αυτό και της έγραψα πως ''δεν θα σου έλεγα να μην γυρίσεις ή να φύγεις μακριά του κτλ''.
    Δεν της λέω όμως και ''Μείνε''.

    Το αν θα μείνει μαζί του ή όχι, εξαρτάται αποκλειστικά από την κοπέλα, την διάθεση της και την αντοχή της, είναι δική της επιλογή και φυσικά πρέπει να έχει απόλυτη συνείδηση και μυαλό για την σοβαρότητα της κατάστασης ώστε να επιλέξει σωστά.
    Αλλιώς, την πατάει και βουλιάζει μαζί του, όπως οι κοπέλες που περιγράφεις που έκαναν σχέση με τέτοιους τύπους έχοντας ρομαντικές ελπίδες.
    Last edited by HarleyQuinn; 19-01-2014 at 05:53.

  10. #10
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Κοίτα, εμένα προσωπικά δεν μου πάει το χέρι να γράψω ''τρέξε φύγε μακριά καν'την μ' ελαφρά'' επειδή έχουμε να κάνουμε με εξαρτημένο άτομο.
    Δεν είμαι της άποψης πως πρέπει να διώχνουμε αυτόματα όλον τον κόσμο από δίπλα τους, γι' αυτό και της έγραψα πως ''δεν θα σου έλεγα να μην γυρίσεις ή να φύγεις μακριά του κτλ''.
    Δεν της λέω όμως και ''Μείνε''.

    Το αν θα μείνει μαζί του ή όχι, εξαρτάται αποκλειστικά από την κοπέλα και την διάθεση της, είναι δική της επιλογή και φυσικά πρέπει να έχει απόλυτη συνείδηση και μυαλό για την σοβαρότητα της κατάστασης ώστε να επιλέξει σωστά.
    Αλλιώς την πατάει και βουλιάζει μαζί του, όπως οι κοπέλες που περιγράφεις.
    ....βοτκα να σε ρωτησω κατι?
    Αντρας εισαι ή γυναικα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ....βοτκα να σε ρωτησω κατι?
    Αντρας εισαι ή γυναικα?
    Γυναίκα είμαι, Θεοφανία.
    Και περιμένω το επόμενο σχόλιο σου, να δω πού θα το πας...

  12. #12
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Γυναίκα είμαι, Θεοφανία.
    Και περιμένω το επόμενο σχόλιο σου, να δω πού θα το πας...
    ...αυτο μου εκανε εντυπωση.
    Εχεις γυναικειο νικ, αλλα μου βγαζεις αντρικη αποψη.
    Δεν το παω πουθενα, απλα μπερδευτηκα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...αυτο μου εκανε εντυπωση.
    Εχεις γυναικειο νικ, αλλα μου βγαζεις αντρικη αποψη.
    Δεν το παω πουθενα, απλα μπερδευτηκα.
    Ευαίσθητη άποψη και κατανόηση στο θέμα της τοξικομανίας βγάζω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ....βοτκα να σε ρωτησω κατι?
    Αντρας εισαι ή γυναικα?
    Πρόσεχε, θα σου κάνει αναφορά!:p

  15. #15
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Πρόσεχε, θα σου κάνει αναφορά!:p

    ....γιατι? Επειδή κάνουν ....αντράκια τα μάτια μου; :rolleyes: :rolleyes: :p

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σχέση με κυκλοθυμικό άτομο
    By pantzos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 16-03-2018, 18:21
  2. Θα κάνατε σχέση/εμπιστευόσασταν αμφισεξουαλικό άτομο;
    By Φώτης in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 16-05-2015, 18:38
  3. σχεση με οροθετικο ατομο
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 23:26
  4. σχεση με ατομο με ψυχολογικα
    By rouva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-06-2011, 14:42
  5. Σχέση ωραιοπαθή με άτομο χαμηλής αυτοεκτίμησης?
    By vgiann26 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-05-2011, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •