Γνώμες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Γνώμες

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Γνώμες

    Στην εποχή της τεχνολογίας και των σπουδαίων ιατρικών ανακαλύψεων αλλα και των γνωματικών αντιφάσεων, η σχιζοφρένεια συνεχίζει να διχάζει τις γνώμες για το εαν επρόκειτε περι βιολογικής αρρώστιας η εμπειρικής κατάληξης.

    Η πρώτη θέση συνεπάγει τη σχιζοφρένεια ως γονιδιακή κατάρα. Το γονίδιο της σχιζοφρένειας που υπερνικά όλα τα άλλα εγκεφαλικά γονίδια και καταστρέφει την παραγωγική εγκεφαλική δραστηριότητα. Σε πολλές περιπτώσεις ίσως να παίζει ρόλο και η διατροφή του εμβρύου.

    Η δεύτερη θέση καταρίπτει τον γονιδιακό μύθο και συνοψίζει τα αίτια σε εμπειρικά τραύματα. Δηλαδή το πρόβλημα έρχεται στη πορεία και δεν είναι τόσο κληρονομικό όσο κοινωνικό.

    Σε μια ακόμα ρίψη των βασικών θεωριών ερχεται να προστεθεί η στατιστική παρατήρηση και την μια στιγμή να επαληθεύει το γονιδιακό σκεπτικό, την άλλη στιγμη το αντίθετο. Με απλά λόγια περιπλέκει περισσότερο παρα εκφράζει με σαφήνεια μια πιο κατατοπιστική θέση.

    Αρκετοί, αν όχι η πλειοψηφία, θέτουν ως παράγοντα ένα συνδιασμό των δύο παραπάνω γνωμικών.

    Αισθάνομαι αδύναμος μπροστά στην ασάφεια και την ασυμφωνία όσον αφορά τα αίτια της ασθένιας μου. Ποια είναι η αλήθεια τελικά; Πρόσφατα διάβασα σε εφημερίδα πως οι επιστήμονες εντόπισαν το γονίδιο της παράνοιας. Μήπως όμως όλοι έχουμε αυτο το γονίδιο; Μήπως η άρτια εκπάίδευση είναι και η καλύτερη πρόσληψη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Και πιο συγκεκριμένα, η άρτια κοινωνική εκπαίδευση. Δεν μου αρέσει η λογική του 1 στους 100. Αλλά βέβαια έτσι αισθάνονται ωραία οι υπόλοιποι 99.

    Το ίδιο ισχυεί και για κάθε ασθένεια, δεν θέλω να σκέφτομαι απόλυτα σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    vince νομιζω οτι νιωθεις ή βλέπεις μια αντιπαράθεση. εσύ εναντιον των άλλων. αν οι άλλοι αισθανονται καλύτερα με οποιον εχει ενα προβλημα, ειναι δικό τους θέμα, δικο τους κομπλεξ, δική τους μιζέρια. οχι δική σου.

    Αν ήξερες πώς προκύπτει και γιατί η σχιζοφρένεια, πως θα σε βοηθούσε? θα σε έκανε πράγματι να αισθανθεις καλύτερα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Απο τον τρόπο σκέψεις σου και απο τα λεγόμενα μου μπορώ να υποθέσω τα εξής:

    Όταν ξέρουμε απόλυτα τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε είμαστε και απόλυτοι στον τρόπο αντιμετώπισης.

    Είμαστε έρμεα των ασθενιών μας.

    Θέλω επίσης να συμπεράνω πως βοηθούμαστε μόνο όταν το θέλουμε και οι ίδιοι.


    Δέν ξέρω αν θα αισθανόμουνα καλύτερα εξαιτίας μιας \"απόλυτης\" αλήθειας αλλα θα αισθανόμουνα καλύτερα αν ποτέ δεν είχα πάθει ψυχωτικό σοκ και δεν το είχε ανακαλύψει ο περίγυρος μου. Επειδή η δεύτερη επιλογή είναι αδύνατη με φυσιολογικούς τρόπους στέκομαι στο κυνήγι της πρώτης. Και επειδή ίσως να μην μάθω ποτέ θα συνεχίζω να ρωτάω......και για να πω και την προσωπική μου αλήθεια....φοβάμαι την ημέρα που θα σταματήσω να ρωτάω γιατι και πώς.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Προσωπικα δεν ειμαι απολυτη σε τίποτα. Η τουλάχιστον αυτο προσπαθώ να ειμαι.

    Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει απολυτη γνωση. Αρά ως προς αυτο κ απόλυτοι ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης. Ειδικα εδώ δεν ειμαι καθολου σίγουρη αν υπάρχουν απόλυτα.

    Ως προς το βοηθούμαστε μονο αν το θέλουμε οι ιδιοι εκει με βρίσκεις σύμφωνη.

    Τέλος, στο πως κ το γιατί κολλάω και εγώ.Ομως ακομα κι οταν πέρνω τις απαντήσεις δεν οδηγούμαι κ πολυ μακρυα...Η γνωση ειναι μια δύναμη, αλλα πολλες φορές δεν φτάνει απο μόνη της.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Vince,

    Είναι αλήθεια ότι κάθε πλευρά δε λέει πράγματα στον αέρα, εξού και η δυσκολία να δεις τελικά ποιος \"έχει δίκιο\".
    Κι εδώ θα συμφωνήσω με τη Sofia: δεν υπάρχει απόλυτη γνώση - η επιστήμη δεν είναι δόγμα.
    Είναι πώς επιλέγεις εσύ να βλέπεις τα πράγματα και ό,τι βιώνεις.

    Αισθάνονται λες καλύτερα οι 99 στους 100....η κοινωνία νομίζω \"έχει ανάγκη\" να θέτει ανθρώπους στο περιθώριο, κι αυτό ενισχύεται πολύ
    μέσω παρεξηγήσεων που προκαλούν ταινίες και ΜΜΕ, αλλά είναι θέμα χρόνου και εκπαίδευσης να αλλάξει αυτή η στάση.

    Σχετικά με το ότι είμαστε έρμαια των \"ασθενειών\" μας. Διαφωνώ. Ακριβώς επειδή πιστεύω στο ρόλο του περιβάλλοντος και των εμπειριών στη διαμόρφωση της συμπεριφοράς
    κι ακριβώς επειδή για διάφορους λόγους δε συμφωνώ με την απόδοσή της σε γονίδια,
    ο άνθρωπος έχει τη ζωή του στα χέρια του και μπορεί να αλλάξει τα πάντα αρκεί να το θελήσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Παλαιότερα πίστευα πως η αλήθεια είναι στο μάτι του παρατηρητή. Το απόλυτο δεν υπάρχει γιατι κάποιος βλέπει την πραγματικότητα απο την δική του πλευρα και εαν προκύπτει κάποια κοινωνική γνώση αυτη επέρχετε μετα απο συμφωνία απόψεων.

    Ψυχίατρο δεν έχω αλλάξει απο την αρχή της ασθένειας μου. ΄

    Μικρός είχα διαβάσει ένα τεύχος του αστεριξ. Σε μια εικόνα έδειχνε τον άρρωστο και αρκετούς γιατρούς απο πάνω του. Ο κάθε γιατρός έλεγε την δική του γνώμη. Τελικά ο ασθενής διάλεξε τον Πανοραμίξ έναν γιατρό της εξοχής και όχι της πόλης.

    Μπορεί να μην έχει απομείνει πολύ εξοχή στο φυσικό περιβάλον αλλα ποτέ δεν είναι αργά. Μακάρι όταν γεράσω για τα καλά να έχει μείνει έστω και λίγη οσμή παραδείσου.


    Ελπίζω να καταλάβατε την συσχέτηση των σκέψεων μου με το κεντρικό θέμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Βασικά πολύ το φιλοσοφώ και ίσως να μην βγάλω άκρη έτσι......

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Το θέμα των αιτιών (βιολογικών, περιβαλλοντικών, ή συνδυασμός αυτών) αποτελεί αντικείμενο επιστημονικής έρευνας και γενικά υπάρχει πρόοδος. Η λίγη έστω γνώση των αιτιών και του μηχανισμού δημιουργίας της σχιζοφρένειας σίγουρα θα είναι είναι κάτι χρήσιμο και για την αντιμετώπισή της. Καλά κάνεις vince που θέτεις απορίες κι ερωτήματα, αλλά νομίζω αυτό που είπε ο John Nash (τι κάνεις μετά τη σχιζοφρένεια) είναι αυτό που μας καίει.

    @paprika
    Νομίζω, όλοι οι σχιζοφρενείς και οι γιατροί μας, θα διαφωνούσαν ότι με μια ισχυρή βούληση/θέληση μπορείς να κάνεις τα πάντα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Έτσι είναι φίλε μου και λέω να σταματήσω το ψάξιμο. Έτσι και αλλιώς ότι και να πώ είναι λίγο σε σχέση με αυτό που κάνω. Καιρός λοιπόν να κρίνω και λίγο τον εαυτό μου και να αφήσω ησυχη τη κοινωνιά γιατι αν ο γυαλός είναι στραβός τότε όπου και να αρμενίζει στραβά θα είναι........................................ .................................................. .............................

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Πολύ σωστά.
    Από ένα σημείο και μετά, δεν έχει νόημα το ψάξιμο.
    Και εμείς (υποκειμενικά) και η κοινωνία (συλλογικά) κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε με τις πληροφορίες που έχουμε.
    Ελπίζω τα επόμενα 5-10 χρόνια, πρώτα ο Θεός, να γίνει κάτι \"επαναστατικό\", γιατί πολλοί άνθρωποι (σχεδόν το 1% του πληθυσμού) υποφέρουν πολύ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •