φοβος αγχος ντροπη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752

    φοβος αγχος ντροπη

    καλησπερα σε ολους και σε ολες και χρονια πολλα.
    καταρχην θελω να πω οτι το νικος2 ειναι ψευδωνυμο αλλα μαλλον δεν εχει μεγαλη σημασια....
    τελος παντων θελω να σας γραψω για αυτο που με προβληματιζει και να μου πειτε την γνωμη σας...
    εχω προβλημα με την ομιλια μου δεν μιλαω καθαρα δεν λεω το ρο και ντρεπομαι πολυ για αυτο
    κυριως οταν μιλω σε γυναικες αισθανομαι πολυ ασχημα για αυτη την αδυναμια μου.
    απο οταν ημουν μικρος με ενοχλουσε αυτο τωρα ομως που μεγαλωσα με ενοχλει ακομα περισσοτερο
    αισθανομαι ντροπιασμενος οταν μιλω προσπαθω ματαια να αποφευγω λεξεις που δεν εχουν το ρο....
    αισθανομαι πολυ μειονεκτηκα γιατι οι αλλοι το λενε ενω εγω οχι. αισθανομαι οτι δεν αξιζω ως αντρας και οτι δεν με βλεπουν ως τετοιον οι γυναικες αλλα μαλλον ως απλα εναν γελοιο ψευδο που δεν μπορει να πει ουτε το ονομα του σωστα
    ντρεπομαι πολυ για αυτο αλλα εχω και πολυ αγχος και φοβο για το πως θα μιλησω και τι θα πω σε διαφορες μελοντικες συζητησεις μου πχ με την ρεσεψιονιστ του γυμναστηριου οταν θα πρεπει να πληρωσω την συνδρομη μου και θα με ρωτησει το ονομα μου κτλ
    γενικα με κουραζει παρα πολυ αυτη η αδυναμια μου τωρα τελευταια, εχω κανει καποιες προσπαθειες να το μαθω κατι λεω...οταν ειναι μονο του αλλα ποτε δεν ειμαι σιγουρος για το τι λεω , και σιγουρα δεν μπορω να το ενταξω αναμεσα στους υπολοιπους φθογγους μιας λεξης.
    ακομα θελω να γραψω οτι μαλλον εχω καταθλιψη;; απο τα 16-17 αλλα δεν εχω παει ποτε μου σε ψυχιατρο...αλλωτε ειμαι πολυ χαλια και αλλωτε ουδετερος η και σπανια κυριως παλιοτερα παρα πολυ ανεβασμενος. σε μικρη ηλικια αυτο γινοταν τουλαχιστον 50 φορες μεσα σε μια ημερα αν θυμαμε καλα....εχω απο πολυ παλια αυτοκτονικες τασεις δηλαδη το σκεφτομαι πολυ συχνα αλλα δεν το εχω δοκιμασει γιατι φοβαμαι......και θα φανει λιγο παραξενο, εχω σε ολη μου την ζωη στα σιγουρα δει 5 οραματα τα οποια απο οτι καταλαβαινω ειναι δειγμα σχιζοφρενειας.. τωρα αν ειδα και αλλα που δεν το πηρα ειδηση δεν ξερω.... αλλα θεωρω πως δεν θα χειροτερεψουν.....ακομα ποτε δεν ειχα φιλους και κοινωνικες σχεσεις εκτος απο ενα πολυ μικρο διαστημα περιπου 5 χρονων πχ απο τα 25 ως τα 30. σε ολη ομως την μαθητικη μου ζωη εμεινα εντελως μονος χωρις φιλους φιλες δηλαδη για να καταλαβεται, δεν πηγα ποτε μου βολτα με καποιο αλλο παιδι ολα αυτα τα χρονια......εκτος απο 2-3 φορες με μερικους συμαθητες μου στο λυκειο.....παντα ηθελα να ειμαι αγαπητος σε ολους και κυριως σε ολες, δεν το πετυχα ποτε μου αυτο ειναι κατι πολυ με τυρραναει πολυ και αυτο...τωρα με εχει πιασει μια μανια να κανω διαιτα για να γινω πιο αγαπητος;;αυτο ακριβως...δεν πιστευω οτι θα μου γυρισει σε νευρικη ανορεξια παντως σκοπευω να μην μεινει ιχνος λιπους πανω μου...
    τελος παντων θα ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι η αποψη σας για εναν ψευδο, ειναι δυνατον να περνεται εναν τετοιο ανθρωπο στα σοβαρα, να μην γελατε μαζι του να βρισκεται κατι ενδιαφερον πανω του;; κυριως οι γυναικες θα κανατε ποτε μια σχεση με ενα τετοιο ανθρωπο; οταν υπαρχουν απλα και αλλοι που δεν εχουν ενα τετοιο ελλατωμα;; θελω να ανεβασω και ενα ακουστικο αρχειο να μου πειτε αν το λεω......θα σας φανει παραξενο, αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο να ακουσω αν το λεω καλα αυτο τον φθογγο αλλωστε αν καταλαβαινα κατι περισσοτερο μαλλον θα το ελεγα απο πολυ μικρος. ελπιζω να βοηθησετε, αμα δεν σας κανει κοπο.αυτη την στιγμη ειμαι στο ουδετερο και λιγο προς τα πανω για αυτο εγραψα αλλωστε. παρακολουθω το φορουμ μερικες μερες, αλλα ημουν πολυ πεσμενος και δεν ειχα ορεξη να γραψω...
    αυριο η συνεχεια....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    υπερβολικο σε βρισκω κ γω στο δημοτικο ειχα σπασει 2 μπρωστινα δοντια κ μιλαγα περιεργα μεχρι τα 24 που τα επισκευασα αλλα οταν ειχα γνωρισει τη κοπελα μου δεν τα ειχα κ με ελεγε φαφουτικο μου χιχιχιχιχιχιχι

    νομιζω οτι υπαρχουν συμαντικοτερα πραγματα απο αν θα πεις το ρο αλλα μαλον αυτο σου εμινε επιδη καπιος σε εμπαιζε για αυτο απο μικρος κ σου εγινε κολημα.

  3. #3
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    υπερβολικο σε βρισκω κ γω στο δημοτικο ειχα σπασει 2 μπρωστινα δοντια κ μιλαγα περιεργα μεχρι τα 24 που τα επισκευασα αλλα οταν ειχα γνωρισει τη κοπελα μου δεν τα ειχα κ με ελεγε φαφουτικο μου χιχιχιχιχιχιχι

    νομιζω οτι υπαρχουν συμαντικοτερα πραγματα απο αν θα πεις το ρο αλλα μαλον αυτο σου εμινε επιδη καπιος σε εμπαιζε για αυτο απο μικρος κ σου εγινε κολημα.
    Παναγιά μου!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Παναγιά μου!
    τι παναγια μου αμα σπασεις δοντια στα 10 πχ δε διορθωνετε αν δε πας 18 τουλαχιστον

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    k μαλιστα τα εβαλα στα 18 κ εσπασαν για δευτρη φορα κ μετα τα ξαναβαλα στα 25 αρα εγω δεν εφταιγα σε κατι μια σπροξια εφαγα κ τα εσπασα

    τα παντα εξαρτωνται απο το πως βλεπει κανεις τον εαυτο του οταν μειωνεκτει για κατι ειναι σα να λεει στους αλλους κοληστε σε αυτο το ελλατωμα που εχω

    αν εχει καλη γνωμη για τον εαυτο του τη μεταδιδει κ στους αλλους

    εγω ξερω μοντελα σε εμφανιση να εχουν χιλιες μειονεξιες αντι να πιστευουν οτι ειναι πρωτες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει ενδιαφερον....
    ομως παντα ημουν πολυ βαρετος
    ευχαριστω αλεξανδρε ομως ποτε κανεις δεν με κοροιδεψε για αυτο εκτος απο πολυ σπανιες περιπτωσεις αγνωστων ανδ η γυναικων 5-6 το πολυ
    τωρα τι λεγαν οι υπολοιποι πισω απο την πλατη μου δεν ξερω

  7. #7
    Δεν ειναι το προβλημα με το ρο και τυχον περιττα κιλα που εχεις που σε κρατησαν μακρια απ τους αλλους. Δεν αφησες τον εαυτο σου ελευθερο να ξανοιχθει. Θα θελα να ξερα σε τι βαθμο αυτα τα δυο θεματα λειτουργησαν μεσα σου αποτρεπτικα στο να ξανοιχθεις κι ετσι οδηγησαν στο να αφησεις αναξιοποίητα προτερηματα που εχεις, τα οποια αλλιως θα σου ανοιγαν πολλες πόρτες στη ζωη. Με το που αφηνει κανεις τον εαυτο του ελευθερο να ξανοιχθει στην πορεια ανακαλύπτει και τους τροπους για να γινει αρεστος στους αλλους και να κερδισει φιλίες. Κανεις δεν παιρνει την πρωτοβουλία να μας ξεκλειδωσει σαν χαρακτηρες, να μας βγαλει τα καλα μας στην επιφανεια, απο εμας περιμενει να το κανουμε αυτο κι ετσι να κερδισουμε τη φιλια του. Ειναι οτι χειροτερο για τον ανθρωπο να βαζει στο επικεντρο της σκεψης του τα μειονεκτηματα που εχει όταν οι αλλοι αντικριζουν τα μειονεκτηματα του αυτα ως ασημαναντα.
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Γειά σου, κατ' αρχή θέλω να σε ενημερώσω ότι είμαι από αυτούς που δεν λένε το ρ επίσης. Επίσης να σου πω ότι αφού και εγώ δεν λέω το ρ μπορώ να καταλάβω κάπως καλύτερα από άλλους το θέμα σου.

    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ευχαριστω αλεξανδρε ομως ποτε κανεις δεν με κοροιδεψε για αυτο εκτος απο πολυ σπανιες περιπτωσεις αγνωστων ανδ η γυναικων 5-6 το πολυ
    τωρα τι λεγαν οι υπολοιποι πισω απο την πλατη μου δεν ξερω
    Ας ξεκινήσουμε πρώτα απ' αυτό που λες ότι κανείς δεν σε έχει κοροϊδέψει γενικά. Νομίζω ότι εδώ κάνεις λάθος, δεν θα είχες επίγνωση του θέματος, αν δεν υπήρχαν άνθρωποι να στο πούνε. Άλλωστε το καταλαβαίνεις και εσύ αφού λες: θελω να ανεβασω και ενα ακουστικο αρχειο να μου πειτε αν το λεω......θα σας φανει παραξενο, αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο να ακουσω αν το λεω καλα αυτο τον φθογγο αλλωστε αν καταλαβαινα κατι περισσοτερο μαλλον θα το ελεγα απο πολυ μικρος". Και πραγματικά έτσι είναι, δεν έχουμε ακριβή επίγνωση του ότι δεν λέμε το ρ. Αν ποτέ κανείς δεν μας το είχε πει, δεν θα το γνωρίζαμε. Σωστά?

    Έτσι λοιπόν, σκέφτομαι ότι η ντροπή που έχεις (ή έχουμε) οφείλεται στις απόψεις των άλλων.
    Παρατήρησα αργότερα στη ζωή μου (όχι την εποχή που είχα και εγώ μεγάλη ντροπή με αυτό) ότι οι αντιδράσεις ποικίλουν! Υπάρχουν αυτοί που δεν τους αρέσεις γιατί έχεις αυτό το χαρακτηριστικό, και υπάρχουν κι αυτοί που αυτό το ίδιο τους αρέσει. Για να καταλάβεις, υπήρξε κάποια που την ξετρέλαινε αυτό (σχεδόν ήταν ερωτευμένη με αυτό) και υπήρχε και κάποιος που αν μπορούσε θα μ' έκαιγε στην πυρά γι' αυτό. Ξέρεις οι άνθρωποι, κουβαλάμε πολλές προκαταλήψεις, δεν μπορούμε να πλησιάσουμε τους άλλους εύκολα για αυτό που είναι. Όλοι μας λίγο ή πολύ έχουμε δυσκολία με το διαφορετικό. Αλλά η δυσκολία αυτή μπορεί να ξεκινά από το 0 και να φτάνει ως το 100%. Για το κοντά στο 100%, μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα. Αν παρατηρήσεις, θα δεις ανθρώπους να σιχαίνονται ανθρώπους για τον ένα ή τον άλλο λόγο. Να σιχαίνονται π.χ. τον μαύρο (ή τον λευκό αντίστοιχα), να σιχαίνονται κάποιον που είναι περισσότερο δειλός, να σιχαίνονται κάποιον που δεν είναι τόσο οξυδερκής, να σιχαίνονται κάποιον γιατί έχει κάποια αναπηρία, κλπ. Ή και να σιχαίνονται κάποιον για τις ιδέες του.

    Βιώνοντας όλοι, τη διαφορετικότητά μας και πως οι άλλοι την αντιμετωπίζουν, ντρεπόμαστε. Αν παρατηρήσεις καλά, θα δεις ότι αυτό συμβαίνει καθημερινά, το κάθε δευτερόλεπτο. Και όσοι γίνονται "επιθετικοί" με το να στιγματίζουν τους άλλους, είναι γιατί οι ίδιοι προσπαθούν να ξεφύγουν από τη δική τους ντροπή.

    Δεν ξέρω να σου πω την καλύτερη λύση. Μπορώ να σου πω ότι καλό είναι να διώξεις από γύρω σου όσους δεν σε πάνε και να κρατήσεις όσους σε πάνε, να το πω πολύ απλά. Αυτοί που δεν με πάνε και μένουν μαζί μου για κάποιο λόγο είναι αυτοί που με κάνουν να αισθάνομαι άσχημα. Και παλιότερα και τώρα. Ακριβώς αυτό λέει το τραγούδι "Καθρέφτης" του Αλκίνοου Ιωαννίδη http://www.youtube.com/watch?v=ySL7j2_Q9S0 .

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οσο φοβασαι οτι θα σε κοροιδεψουν τοσο σε κοροιδευουν ειναι απλο οταν τους διχνεις οτι εισαι ντουβαρι κ δε σε νιαζει σταματανε αρα πρεπει να καταλαβεις ποια ειναι η διαφωρα του να νιαζεσε για κατι απο το να μη σε ενδιαφερει δε μπορεις να παρεις σοβαρα τα παντα οταν σου μιλουν απλα διαλεγεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    καλησπερα παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
    ιωαννη μαλλον εχεις δικιο ισως να μην φταιει το ρο για την καταντια μου ομως εγω απο μικρος αισθανομαι ακριβως το αντιθετο. οτι αυτο το μειωνεκτημα με οδηγησε σε ελλειψη κοινωνικων σχεσεων κυριως με το αλλο φυλο.
    John11 πολυ ωραια η τελευταια παραγραφος ειναι πολυ σωστη δεν το ειχα σκεφτει ποτε μου..... παλι ευχαριστω και εσενα Αλεξανδρε αλλα ειναι μαλλον αδυνατον να μην με νοιαζουν οι αποψεις των αλλων για μενα.

    το προβλημα δεν ειναι οτι με κοροιδευουν αυτο συμβαινει σπανια και οπως εγραψα, απο αγνωστους πχ εναν πωλητη που μου απαντησε κοροιδευτικα οπως μιλω και εγω κτλ
    το θεμα ειναι οτι εγω αισθανομαι πολυ ασχημα που δεν μπορω να κανω αυτο που κανουν ολοι οι αλλοι. και μαλιστα δεν συμβαινει λογο μιας πχ σωματικης βλαβης αλλα γιατι το μυαλο μου ουσιαστικα δεν μπορει να το πει αφου δεν το εμαθε σε παιδικη ηλικια. αυτη η σκεψη με κανει να αισθανομαι πολυ μειωνεκτικα οτι δηλαδη εχω ενα σοβαρο ελλατωμα κτλ
    οταν μιλω σε αντρες παλι το σκεφτωμαι αλλα ουσιαστικα δεν με πολυνοιαζει η γνωμη τους. οταν ομως χρειαστει να μιλησω σε μια γυναικα, εκει θα ηθελα καλυτερα να πνιγω να φυγω η να μην μιλησω καθολου. οσο ποιο νεα και ομορφη τοσο το χειροτερο για εμενα.......μπροστα της φανταζομαι οτι ειμαι ενας γελοιος ασημαντος ενας που δεν μπορει σε καμμια περιπτωση να δει ως αντρα για τον οποιο ασφαλως δεν προκειτε ποτε να ενδιαφερθει αφου υπαρχουν και καλυτεροι που τουλαχιστον οτι ελλατωματα και να εχουν μπορουν να μιλανε οπως ολοι.
    κανονικα μπροστα σε μια γυναικα δεν ειμαι αντρας, ουτε προσπαθω για κατι τετοιο, γιατι αισθανομαι οτι δεν αξιζω τιποτα για αυτη ως τετοιος θα μιλησω χαμηλοφονα προσπαθοντας να μην με παρει ειδηση......μονο τα τυπικα και μετα δρομο το συντομοτερο
    σκεφτομαι διαφορα τα οποια μαλλον ανηκουν στον χωρο της ψυχωσης.....αλλα εγω τα πιστευω και τα αποδικνειω μεσα στο μυαλο μου μπορει πχ μια γυναικα να τονισει μια λεξη με ρο και εγω να πω, να το ειπε επιτηδες αφου καταλαβε οτι εγω δεν το λεω γιατι το τονιζει τοσο πολυ;; η να σκεφτω πχ τωρα με το φορουμ δεν απαντησε καμμια γυναικα ενω υπαρχουν αρκετες... αυτο σιγουρα εγινε γιατι καμμια δεν ασχολητε με εναν ψευδο και μαλιστα αχρηστο σαν εμενα αν ομως ασχοληθει τωρα μετα απο αυτο το ποστ οτι και να πει δεν θα πιστεψω τιποτα απο αυτα που θα γραψει εκτος αν πει οτι ετσι μου αξιζει και τιποτα περισσοτερο.
    υπαρχει πολυ μεγαλη ξενογλωσση βιβλιογραφια στο ιντερνετ σχετικα με τα ελλατωματα αρθρωσης.παντου γινεται σαφες οτι ενας ανθρωπος που δεν μιλα καθαρα εχει προβληματα κοινωνικα τις περισσοτερες φορες απο πολυ μικρη ηλικια. σε αυτο συμφωνω, δεν θα μπορουσε να γινει διαφορετικα δηλαδη μου αξιζει αυτο το χαλι και ο πονος...
    πριν λιγο καιρο καταλαβα οτι ανατολικοι λαοι κινεζοι γιαπονεζοι κτλ δεν λενε το ρ ουτε το λ αλλα αμα θελουν να μαθουν μια ευρωπαικη γλωσσα πρεπει να το μαθουν για να την πουνε καλαμ και πολλου το κανουν ανεξαρτητα την ηλικια τους. καταλαβα οτι ειναι δυσκολο να το πουν αναμεσα στους φθογγους αλλα το προσπαθουν κτλ
    απο μικρος θεωρουσα οτι αμα το ελεγα θα λυνονταν ολα μου τα προβληματα τουλαχιστον με τις γυναικες. εχω φαγωθει να το μαθω βλεπωντας βινεο απο το you yube κτλ
    ειναι πολυ κουραστικο γιατι δεν ειναι οπως η γυμναστικη που λες θα σηκωσω 100 κιλα ξεκινας απο τα 20 και δυναμωνεις σιγα σιγα ως τα 100 βλεποντας βελτιωση καθε μερα
    τωρα κατι λεω ομως νομιζω οτι ειναι το λεγομενο λαρυγγικο και οχι το φατνιακο. λαρυγγυκο ειναι το γερμανικο ρ σουηδικο και γενικα οπου εχει πολυ κρυο χρησιμοποιουν αυτο. το φατνιακο το εχουν στην νοτια ευρωπη τις πρωην αποικιες της την αφρικη κτλ. σκεφτομαι οτι αμα μπορω να λεω το ονομα μου και αλλες 20 30 λεξεις με ρο θα ειμαι ενταξει...πρεπει να παω σε κατι σαν λογοθεραπευτη για να μου πει τι λεω. η αδερφη μου λεει οτι μερικες φορες το λεω μονο του αλλα δεν την πολυπιστευω μαλλον δεν γνωριζει την διαφορα μεταξυ λαρρυγικου και φατνιακου ουτε μπορω να την πιεζω συνεχεια τελικα θα μου πει να παω σε εναν ψυχιατρο ασε που σιγουρα στεναχωριεται βλεποντας με να ασχολουμε τοσο με αυτο...
    αυτα......

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενα παρομοιο θεμα αντιμετωπισα κ εγω αφου εχω προφορα απο τη κρητη κ παρατηρω οτι οι αθηναιοι δυσκολευονται να με ακουσουν οστοσο αυτο τελικα δεν ηταν τυχαιο αφου διαπιστωσα οτι εχω σημαντικες διαφωρες μαζι τους αρα το συμπερασμα ειναι οτι οπιος ταιριαζεις μαζι του δε ζοριζεσε κ δεν κουραζεσε μιλας μαζι του αβιαστα κ οπως θες αρα οπιος θελει θα σε αποδεχτει οπως εισαι οπιος δε θελει αντε γεια

    δεν αξιζει να ζοριζεσε κ να ταλαιπωρισαι για κανενα εκτος αν ειναι παθος σου η αγαπη σου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    εχω φαγωθει να το μαθω βλεπωντας βινεο απο το you yube κτλ
    ειναι πολυ κουραστικο γιατι δεν ειναι οπως η γυμναστικη που λες θα σηκωσω 100 κιλα ξεκινας απο τα 20 και δυναμωνεις σιγα σιγα ως τα 100 βλεποντας βελτιωση καθε μερα
    τωρα κατι λεω ομως νομιζω οτι ειναι το λεγομενο λαρυγγικο και οχι το φατνιακο.
    Πριν λίγες μέρες μίλησα με κάποιον στο τηλέφωνο που μου ήταν άγνωστος. Χρειάστηκε να μου πει το επώνυμό του, και, -όπως συνήθως συμβαίνει με τα επώνυμα που είναι τόσο πολλά και πολύπολοκα-, ρώτησα και δεύτερη φορά. Και μου απάντησε με λίγη ντροπή "δεν το κατάλαβες γιατί δεν λέω το ρ". Αντίθετα, εγώ κατάλαβα το επώνυμό του, χωρίς να έχω την αίσθηση ότι δεν λέει το ρ, το άκουσα σαν να το λέει. Μάλιστα με εξέπληξε που μου είπε ότι δεν λέω το ρ, αφού εγώ δεν είχα αυτή την αίσθηση.
    Με αυτό θέλω να σου πω ότι δεν καταλαβαίνουμε αυτούς που δεν λένε το ρ τόσο έντονα, ίσως και καθόλου.
    Και επίσης δεν το ακούμε και στον εαυτό μας, γι' αυτό και δεν το λέμε.
    Οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί. Άλλος πιο παχύς, άλλος πιο λεπτός, πιο ψηλός, πιο κοντός, με ένα δάχτυλο στραβό, ένα μάτι στραβό, ιδιαιτερότητες στο σώμα και στο μυαλό. Άλλοι ζούνε -με την κάθε ιδιαιτερότητά τους- με λιγότερα προβλήματα, και άλλοι ζούνε με αυτή με μεγαλύτερα προβλήματα. Δεν φταίει η κάθε ιδιαιτερότητα. Αλλά το πώς το εισπράτουμε. Και κατά τη γνώμη μου, το πώς το εισπράτουμε καθορίζεται από την κατανόησή μας και τους ανθρώπους που έχουμε γύρω μας. Κάποιοι μας κάνουν να αισθανόμαστε χειρότερα και άλλοι μας κάνουν να αισθανόμαστε καλύτερα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    αυτο το εχω προσεξει και εγω και σε εμενα αλλα και σε ενα αλλο παιδι που καποτε μου ειπε πως δεν λεει το β και το λ αν δεν κανω λαθος. εγω δεν το ειχα παρει ειδηση και νομιζε οτι το κοροιδευα....
    παντως σε πολλες λεξεις ειναι απαισιο πραγμα να μην λεει καποιος το ρ. οχι μονο για τον ιδιο αλλα και για οσους ακουνε....
    ειναι πολυ ασχημο το συναισθημα να μην μπορει καποιος να κανει αυτο που μπορουν ολοι οι αλλοι ανθρωποι. αισθανομαι πολυ αδυναμος βλακας και μισος ανθρωπος.
    νομιζω οτι ετσι σκεφτονται και οι αλλοι οταν ακουνε εναν ψευδο να μιλα. ειναι δυσκολο να πεισεις καποιον οτι εχεις αρκετο μυαλο οταν δεν μπορεις να κανεις κατι τοσο απλο. αλλωστε αντικειμενικα τωρα αυτο ειναι ενα προβλημα του μυαλου και οχι καποιο προβλημα φυσιολογιας του στοματος τουλαχιστον στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων.
    ειναι σωστο αυτο που εγραψες σχετικα με τον τροπο που ο καθε ενας αντιμετωπιζει τα προβληματα του αν εχει βεβαια....... εγω δυσκολευομαι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ειναι πολυ ασχημο το συναισθημα να μην μπορει καποιος να κανει αυτο που μπορουν ολοι οι αλλοι ανθρωποι. αισθανομαι πολυ αδυναμος βλακας και μισος ανθρωπος.
    νομιζω οτι ετσι σκεφτονται και οι αλλοι οταν ακουνε εναν ψευδο να μιλα. ειναι δυσκολο να πεισεις καποιον οτι εχεις αρκετο μυαλο οταν δεν μπορεις να κανεις κατι τοσο απλο. αλλωστε αντικειμενικα τωρα αυτο ειναι ενα προβλημα του μυαλου και οχι καποιο προβλημα φυσιολογιας του στοματος τουλαχιστον στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων.
    Πράγματι, πρέπει αρκετοί να σκέφτονται έτσι όπως λες. Αλλά μην ξεχνάμε σε κάθε πράγμα υπάρχει όλη η κλίμακα από το 0% ως το 100%. Κάποιοι κάπου στο ενδιάμεσο, σωστά? Οφείλεται στις προκαταλήψεις που έχουμε. Προέρχονται από αυτά που έχουμε μάθει, που έχουμε ακούσει. Και εσύ δεν έχεις προκατάληψη ως προς άλλους? Αυτό σκέψου το πολύ. Έχεις προκατάληψη? Φυσικά και έχεις. Αλλά την έχεις δει έστω μια φορά? Αυτή είναι μια πολύ σημαντική ερώτηση, παράκληση απάντησέ την.
    Με τον ίδιο λοιπόν τρόπο, έχουν και άλλοι προκατάληψη ως προς εσένα. Και όπως είπα η κλίμακα είναι μεγάλη. Από το 100%, δηλαδή ως να σε σιχαίνονται, ή δεν ξέρω τι άλλο, κάτι ενδιάμεσο, ή ακόμα και κάτι "ελαφρύτερο". Το σημαντικό δεν είναι αν έχουμε προκατάληψη ή όχι, αλλά αν μπορούμε να το καταλάβουμε και πόσο. Κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν και γίνονται περισσότερο (ας το πω "μαλακά") άκαμπτοι. Μπορεί π.χ. κάποιος να ζήσει και μέχρι να πεθάνει να πιστεύει ότι οι μαύροι είναι κατώτεροι. Και να μην του "βγει" από το μυαλό ποτέ!


    > ειναι σωστο αυτο που εγραψες σχετικα με τον τροπο που ο καθε ενας αντιμετωπιζει τα προβληματα του
    > αν εχει βεβαια....... εγω δυσκολευομαι

    Καταλαβαίνεις όμως, ότι η δυσκολία σου δεν οφείλεται σε εσένα, -σε αυτό που είσαι ή σε αυτά που σκέφτεσαι-, αλλά σε ένα μεγάλο βαθμό στις απόψεις των άλλων. Ίσως όπως λες, να έχεις μεγαλύτερη δυσκολία, (άλλος μπορεί να έχει ακόμα μεγαλύτερη, ή άλλος μικρότερη), αλλά αυτή η δυσκολία δεν πηγάζει από εσένα. Σωστά τα λέω?

    Αφού σκεφτείς πολύ καλά, ξανά και ξανά τα προηγούμενα, θα σου πρότεινα, να δεις ποιοί και με ποιό τρόπο σε έχουν κάνει να αισθάνεσαι περισσότερο προβληματικός και να έχεις μεγαλύτερη δυσκολία. Αλλά αυτό άφησέ το τελευταίο, πρώτα δες τα προηγούμενα.


    > αλλωστε αντικειμενικα τωρα αυτο ειναι ενα προβλημα του μυαλου και οχι καποιο προβλημα φυσιολογιας
    > του στοματος τουλαχιστον στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων.

    Πολλά χρόνια πριν μάλλον πίστευα στη φυσιολογία. Τώρα καταλαβαίνω ότι είναι μάλλον θέμα μυαλού.
    Και να προσθέσω επίσης ότι έχω και εγώ υποφέρει από το θέμα αυτό. Αν γύριζα πίσω το μόνο που θα άλλαζα είναι την αντίληψή μου. Και η αντίληψή μου θα με έκανε να έχω φύγει πολύ γρηγορότερα από κάποιους ανθρώπους και καταστάσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    εχεις πολυ συγκροτημενη σκεψη μου εκανε εντυπωση.....συμφωνω μαζι σου αλλα μονο οταν ειμαι στις καλες μου.στην αντιθετη περιπτωση, δεν καταλαβαινω τιποτα............μαλλον οταν εχω καταθλιψη;; δεν ξερω δεν εχω παει ποτε σε εναν ψυχιατρο. παντως ευχαριστω που μπαινεις στον κοπο και γραφεις

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, φόβος, σίγουρα!!??
    By hollyman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 04-09-2014, 06:01
  2. φόβος και άγχος
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2013, 00:17
  3. Φοβος και αγχος για αρρωστεια!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 07-10-2012, 11:57
  4. Αγχοσ-Φοβος υπερβολικός
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-06-2012, 09:02
  5. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-02-2012, 23:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •