Καμια παρεα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    5

    Καμια παρεα...

    Ηθελα να γραψω καιρο γι αυτο, αλλα δεν ηξερα πως να το περιγραψω. Εχω μπει σε μια περιοδο, οπου, δεν εχω καμια παρεα. Ατομα κοντινα εννοω, παλιοπαρεα αν θελετε. Η παρεα που ειχα απο το σχολειο πλεον εχει διαλυθει, κυριως λογω τσακωμων, ατομα που γνωρισα στη σχολη (1-2) δεν κρατησε, κοπελα, μου ειναι δυσκολο να βρω, οχι επειδη δεν αρεσω, αλλα πεφτω (μεχρι στιγμης) σε διαφορες λιγο περιεργες περιπτωσεις. Πολλες φορες, σκεφτομαι οτι καπου φταιω εγω, αλλα καθε φορα που παιρνω τα γεγονοτα απ την αρχη ή ρωταω γνωμες αλλων, το δικο μου ποσοστο φταιξιματος δεν ειναι τοσο μεγαλο, για να "χωρισει" ατομα. Μια βασικη μου πεποιθηση πλεον, ειναι οτι δεν υπαρχουν φιλοι, ουσιαστικοι ή τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει καποιον. Παντα κραταω πισινη με ολα τα ατομα που συναναστρεφομαι και γενικα, ενω δεν θα με χαρακτηριζε κανεις ως τον αμιλητο μεσα σε μια παρεα (κανω τον σαματα μου η αληθεια να λεγεται) μετα, δεν θα κυνηγησω να κρατησω πολλες επαφες.

    Τωρα η φαση ειναι, πηγαινω σε παρτυ της σχολης χορου (κανω 2 χρονια) μια πεμπτη παραδειγματος χαρη, μετα δυο βδομαδες μεσα και μετα παλι το επομενο παρτυ. Σπουδαζω και σε μια σχολη η οποια απαιτει πολυ δουλεια. Τις εργασιμες μερες (κυριως) ειμαι απο το πρωι μεχρι το βραδυ διαβασμα και εργασιες.

    Πολλες φορες απελπιζομαι με την ολη κατασταση, αλλα διατηρω την ελπιδα οτι θα γυρισει ο τροχος (οπως γινεται στις περισσοτερες των περιπτωσεων). Το θεμα ειναι οτι θελω να βαλω το χερι μου, να τον "βοηθησω" λιγο, γιατι απο το καλοκαιρι ειναι που εχουν ετσι τα πραγματα.

  2. #2
    Με λίγη διάκριση που λένε θα βρεις τις λιγότερο περίεργες οι οποίες θα σου ταιριαζουν. Εσύ επιλέγεις που θα την πέσεις.
    Αμα κραταμε με όλους πισινη δεν κανουμε ποτέ φίλους. Φιλία δεν ειναι ο σαματάς κι ο χαβαλές, ειναι κάτι βαθύτερο στην επικοινωνια. Μες τις καθημερινες σου επαφες θα πρέπει να ψαξεις να βριες τους ανθρωπους που θα μπορουσαν αυτο το κατι βαθυτερο να σου το προσφερουν.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    σου λειπουν μονο οι φιλιες οι αληθινες και αξιοπιστες, η σου λειπουν και οι παρεες?
    αν συμβαινει το δευτερο, υπαρχουν πολλων ειδων γνωριμιες εκτος απο τις κολλητες φιλιες, που λεγονται κοινωνικες γνωριμιες. αν σου λειπει η παρεα, μπορεις να βγαινεις και με λιγοτερο κολλητα και οχι πληρως αξιοπιστα ατομα , που εχετε εναν βαθμο συνεννοησης και κοινων ενδιαφεροντων για να διασκεδαζεις και μεσα στις συναναστροφες θα βρεθουν και οι ταιριαστοι σου που θα εμπιστευθεις και θα γινεις κολλητος, θα βρεθουν και οι καλες ερωτικες σχεσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να εχεις εναν καλο φιλο κολλητο σου και οσες δημοσιες σχεσεις θελεις
    μην προσπαθεις δηλαδη να εχεις 3-5- καλους φιλους δεν γινεται

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Dante πιστευω οτι επειδη θελεις πολυ να κανεις καλους φιλους πιεζεις τον εαυτο σου με σκεψεις τυπου''μηπως μου την ειπε τωρα?''
    ''μηπως εχει ο ταδε το ταδε προβλημα?''΄΄''πως να τους πλησιασω?''
    ''λες να με δουλευουν?'' ''μηπως ειμαι πολυ αντικοινωνικος'' κ .λ. π.

    απλως χαλαρωσε και να εισαι ο εαυτος σου οπως και οταν εισαι στο σπιτι σου
    και δεν ειναι αναγκη να χωθεις με την πρωτη σε μια παρεα..
    αν αφεθεις θα ερθουν φυσικα οι παρεες

  6. #6
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    Dante πιστευω οτι επειδη θελεις πολυ να κανεις καλους φιλους πιεζεις τον εαυτο σου με σκεψεις τυπου''μηπως μου την ειπε τωρα?''
    ''μηπως εχει ο ταδε το ταδε προβλημα?''΄΄''πως να τους πλησιασω?''
    ''λες να με δουλευουν?'' ''μηπως ειμαι πολυ αντικοινωνικος'' κ .λ. π.

    ........
    Οταν κανουμε για καποια ατομα τετοιες σκεψεις αυτό είναι αποδειξη ότι φιλία δεν θα υπάρξει μ αυτους, απλά μια έλξη για το ωραιο του χαρακτηρα τους μας προκαλει την ψευδαίσθηση και φρούδες ελπίδες ότι θα τους κανουμε φιλους. Ήδη ειναι η πρωτη απόδειξη ότι δεν ταιριαζεις μαζι τους στο βαθμο που απαιτειται για να δημιουργηθει φιλία. Και ειναι ψυχοφθορο να μηχανευεσαι τροπους να πλησιασεις και να κερδισεις τετοια ατομα. Γι αυτους που εκανες αληθινους φιλους, στις αρχες της γνωριμίας σου μαζι τους σου περασαν ποτε τετοιες σκέψεις?
    γιάννης

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    Dante πιστευω οτι επειδη θελεις πολυ να κανεις καλους φιλους πιεζεις τον εαυτο σου με σκεψεις τυπου''μηπως μου την ειπε τωρα?''
    ''μηπως εχει ο ταδε το ταδε προβλημα?''΄΄''πως να τους πλησιασω?''
    ''λες να με δουλευουν?'' ''μηπως ειμαι πολυ αντικοινωνικος'' κ .λ. π.

    απλως χαλαρωσε και να εισαι ο εαυτος σου οπως και οταν εισαι στο σπιτι σου
    και δεν ειναι αναγκη να χωθεις με την πρωτη σε μια παρεα..
    αν αφεθεις θα ερθουν φυσικα οι παρεες
    Ακριβως, αυτα που αναφερεις παραπανω μου περνανε απο το μυαλο. Δεν καιγομαι να εχω πολλες και επιφανειακες παρεες, αυτο που χρειαζομαι ειναι ενας, αντε δυο, ουσιαστικοι φιλοι. Ποτε δεν ειχα συναναστροφες με δεκα χιλιαδες ατομα, παντα ημουν με λιγους και "καλους", για αρκετα χρονια, οι οποιοι ομως και παλι μου εδειξαν απαισια συμπεριφορα. Εκει με τσουζει. Τι θα πει αληθινη φιλια στο περασμα των ετων? Οταν μπουμε στο παιχνιδι της ζωης?

    Επισης δεν σκοπευω να ειμαι κολλητος με κανενα. Η γνωμη μου ειναι, αλλο καλος φιλος και αλλο κολλητος. Ο καλος φιλος δεν σημαινει οτι απαραιτητα πρεπει να γινει κολλητος σου και να πηγαινετε παντου μαζι, ουτε να ξερει καθε ανατριχιαστικη λεπτομερεια της ζωης σου. Κατι τετοιο ισως και να αποδειχθει αρνητικο στο μελλον.

    Τωρα οσον αφορα τα κοριτσια, δεν ξερω, το βλεπω και λιγο σαν παιχνιδι της τυχης. Το βλεπω σαν μια παρομοια κατασταση οπως οταν επιλεγεις σχολη, που ενω εχεις μια γενικη εικονα για το τι μαθηματα θα κανεις, στην ουσια δεν ξερεις ακριβως τι εχεις να αντιμετωπισεις. Ενα αρκετα μεγαλο κομματι της επιλογης σου ειναι σκοτεινο. Και δεδομενου του οτι πολλες ερωτικες σχεσεις βασιζονται σε νεες γνωριμιες, παλι δεν μπορεις να ξερεις με τι ατομο εχεις να κανεις. Ειμαι γενικα επιλεκτικος, οσον αφορα αυτο το θεμα, αλλα και παλι τις περισσοτερες φορες την παταω, καποιες με κοροιδευαν μπροστα στη μουρη μου, αλλες αλλαξαν απλα γνωμη (ελεος) κτλ. Οποτε απλα μεχρι στιγμης δεν μου βγαινει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    dante μια απο τα ιδια

    Πολλες φιλες μου που θεωρουσα κολλητες στην πορεια ενδιαφερονταν μονο για τον εαυτο τους και μου φορτωναν τα προβληματα τους θεωροντας δεδομενο οτι εγω θα τρεξω να τις βοηθησω και οταν ειχα τα δικα μου εξεφανιζονταν ή δεν τα παιρνανε στα σοβαρα
    Επισης παρεες που στη αρχη φαινοτανε καλες στην πορεια αποδεικνυονταν φορτικες και με τον τροπο τους μου δειχναν οτι δεν ''χωρας'' αλλο εδω.
    το τελευταιο ηταν με μια κοπελα που καναμε παρεα και τωρα οχι απλως δεν μιλιομαστε αλλα αρχισε και να με σνομπαρει ενω και αυτην την ειχα βοηθησει οταν το ειχε αναγκη.
    τι να πω το μυαλο τους και μια λιρα..δεν ξανασχολουμε με τετοια ατομα
    οι μονες σωστες παρεες που εκανα ηταν οταν μιλουσαμε για ασχετα θεματα περι ανεμων και υδατων,καναμε πλακα και γενικοτερα παρεα που δεν ηξερε και πολλα πολλα ο ενας για τον αλλον

    κοιτα εγω πιστευω οτι οταν ενδιαφερεται καποιος για πραγματικες φιλιες τοτε πιο ευκολα θα απογοητευτει λογικο ειναι γιατι δεν μπορει να συμβιβαστει με κατι λιγοτερο.
    δεν σου λεω οτι δεν υπαρχουν τετοια ατομα ,φυσικα και υπαρχουν απλως ειναι λιγοτερα και πιο δυσκολα τα βρισκεις.
    Εσυ εχεις ηδη απογοητευτει στο παρελθον και τωρα αυτο που σε φοβιζει ειναι ''μην ξαναπεσω στους ιδια ρε γαμωτο,δεν παει αλλο ,,οχι και στην φοιτιτικη μου ζωη''!!
    αλλα αν κρατας τετοια σταση το πιο πιθανον ειναι να μεινεις μονος σου σε ολη την διαρκεια της φοιτητικης σου ζωης.
    προσπαθησε να κινηθεις μεχρι να βρεις με ποιον ταιριαζεις και μην απογοητευεσαι αν σου βγει ξινη η παρεα με πολλους.
    αν δεν εγκληματιστεις πως θα κανεις φιλους?

    και μην ζηλευεις αυτους που εχουν 10000 γνωστους και μιλανε στον καθενα..αυτοι συνηθως ειναι τα πιο μοναχικα ατομα
    εσυ κυνηγας την ουσια και αυτο ειναι καλο

  9. #9
    Το να επιζητας πραγματικες και ειλικρινεις φιλίες, ήτοι έχεις σηκώσει πολύ ψηλά τον πύχη, κινδυευεις στο τελος να μεινεις μονος. Αυτοι απ τους οποιους επιζητας τετοιου επιπεδου φιλιες η δικη τους σταση εναντι σου πιθανον να μην ανταποκρινεται σ' αυτο το επιπεδο και η επιμονη σου να μην συμβιβαζεσαι με κατι λιγοτερο οδηγει στην απομακρυνση απ τα ατομα αυτα. Σε τελικη αναλυση, αμα εξαιρεσουμε αυτους που ειμαστε βεβαιοι πως δεν τους παμε, που η σχεση μαζι τους μονο ψυχοφθορα μπορει να ειναι για μας και αρα ορθα τους αποφευγουμε, απ τους υπολοιπους απλα παιρνουμε τα καλα τους, κοιταμε πως να παιρναμε καλα μαζι τους με τα θετικα που τους βρισκουμε και συναμα κραταμε και λιγο χωρο για μας, καποια εστω επιφυλαξη, για να μην απογοητευτουμε. Προτιμότερο μια όχι και τοσο σπουδαια παρεα παρα μοναξια.
    γιάννης

  10. #10
    Το να επιζητας πραγματικες και ειλικρινεις φιλίες, ήτοι έχεις σηκώσει πολύ ψηλά τον πύχη, κινδυευεις στο τελος να μεινεις μονος. Αυτοι απ τους οποιους επιζητας τετοιου επιπεδου φιλιες η δικη τους σταση εναντι σου πιθανον να μην ανταποκρινεται σ' αυτο το επιπεδο και η επιμονη σου να μην συμβιβαζεσαι με κατι λιγοτερο οδηγει στην απομακρυνση απ τα ατομα αυτα. Σε τελικη αναλυση, αμα εξαιρεσουμε αυτους που ειμαστε βεβαιοι πως δεν τους παμε, που η σχεση μαζι τους μονο ψυχοφθορα μπορει να ειναι για μας και αρα ορθα τους αποφευγουμε, απ τους υπολοιπους απλα παιρνουμε τα καλα τους, κοιταμε πως να παιρναμε καλα μαζι τους με τα θετικα που τους βρισκουμε και συναμα κραταμε και λιγο χωρο για μας, καποια εστω επιφυλαξη, για να μην απογοητευτουμε. Προτιμότερο μια όχι και τοσο σπουδαια παρεα παρα μοναξια.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    γιαννη αυτο που λες ειναι παλι η εσχατη λυση
    φυσικα και υπαρχουν ατομα τα οποια ταιριαζουμε πολυ και κανουμε αληθινη παρεα χωρις απλως να εκμεταλλευομαστε ο ενας τον αλλον για να σκοτωσουμε την μοναξια μας,ή για να γινει η δουλεια μας.
    απλως σε για να τους βρεις πρεπει ειτε να σε εχει ευνοησει η τυχη ειτε να εχεις το ταλεντο να τους εντοπιζεις.
    εμενα παντως προσωπικα θα αν σε ενα ατομο με πειραζε κατι δεν θα εβγαινα μαζι του μονο και μονο για να βγω

  12. #12
    cherrybanana, υπαρχουν ατομα τα οποια μας προσφερουν την παρεα, τον χαβαλε, τα ατομα με τα οποια θα κυκλοφορησουμε το βραδυ στα καφε και στα μπαρακια, κι απ την αλλη τα ατομα τα οποια μας προσφερουν μια βαθυτερη επικοινωνια, τα οποια εμπιστευομαστε και τα οποια ισως βλεπουμε λιγοτερο συχνα σε σχεση με πρωτα. Και τους μεν και τους δε μεσα απο την κοινωνικοποιηση μας συγκυριακα τους εντοπιζουμε και νοουμενου ότι εχουμε το ταλέντο, τη διακριση θα λεγα εγω, να τους ξεχωρισουμε αναμεσα στους πολλους και να κατανοησουμε μεχρι που μπορει να φτασει η επικοινωνια μας μαζι τους. Φτανει να ειμαστε ανοικτοι σε γνωριμιες.
    γιάννης

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    5
    Η αληθεια ειναι οτι τα πολλα "φιλτρα" που βαζουμε μερικες φορες, μπορουν να μας οδηγησουν στο να ψαχνουμε το τελειο, οποτε να μενουμε μονοι. Απο την αλλη ομως οταν μπουχτιζεις απο τις "ελαφριες" παρεες, ψαχνεις το ουσιαστικο. Εκει ειτε θελεις ειτε δεν θελεις πρεπει να βαλεις φιλτρα, διοτι σημαινει οτι εχεις κανει αυτη την επιλογη μεταξυ του ενδεχομενου να μεινεις μονος και του να εισαι με πολλους προσωρινους φιλους. Αυτο εξαρταται απο τον καθενα. Πολυ ανεχονται ακομα και να τους μειωνει ο αλλος μπροστα σε ολους, καποιοι αλλοι δεν θετουν ορια στους γνωστους τους, γιατι ειτε δεν τους νοιαζει, ειτε επειδη φοβουνται να μην τους "χασουν". Ολα αυτα μονο και μονο για να εχουν καποιον διπλα τους Ή για να το παιζουν διασημοι και αρεστοι. Δεν χανεται οι προσωπικοτητα ομως ετσι?

    Επισης μου συνεβη και το αλλο. Ειχα εναν φιλο, ημασταν ας πουμε κολλητοι (δεν μαρεσει να χρησιμοποιω αυτη τη λεξη). Επικοινωνουσαμε ακομα και με το βλεμμα. Οταν αυτος χωρισε, ξαφνικα, αλλαξε τελειως σαν χαρακτηρας, εγινε αλλος ανθρωπος. Αλλαξε σταση απεναντι μου κτλπ. Ε πλεον δεν μιλαμε, λογω αλλεπαλληλων καβγαδων που εγιναν. Θελω να πω οτι λεμε λεμε για κολλητους αλλα και παλι, αν μπει η "ζωη" στη μεση, μπορει να τιναχτουν ολα στον αερα. Βεβαια θα μου πειτε, δεν μπορεις να ζεις με τον "αν". Ναι, οκ, συμφωνω. Αυτος ειναι ομως και ο λογος που ανοιξα το θεμα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    7
    k egw file nomiza oti eixa 2 kalous filous alla me to pou vrhkan gomena ante geia xa8hkan k me grapsan mhn pw pou... kai egw edw kai 1-2 vdomades niw8w kapws monos k oute egw exw kopela k dn eimai k sta kalytera m mono ypomoni mporw na s pw na kaneis k na sai pio aisiodoksos ;)

  15. #15
    Quote Originally Posted by Dante View Post
    Η αληθεια ειναι οτι τα πολλα "φιλτρα" που βαζουμε μερικες φορες, μπορουν να μας οδηγησουν στο να ψαχνουμε το τελειο, οποτε να μενουμε μονοι. Απο την αλλη ομως οταν μπουχτιζεις απο τις "ελαφριες" παρεες, ψαχνεις το ουσιαστικο. Εκει ειτε θελεις ειτε δεν θελεις πρεπει να βαλεις φιλτρα, διοτι σημαινει οτι εχεις κανει αυτη την επιλογη μεταξυ του ενδεχομενου να μεινεις μονος και του να εισαι με πολλους προσωρινους φιλους. Αυτο εξαρταται απο τον καθενα. Πολυ ανεχονται ακομα και να τους μειωνει ο αλλος μπροστα σε ολους, καποιοι αλλοι δεν θετουν ορια στους γνωστους τους, γιατι ειτε δεν τους νοιαζει, ειτε επειδη φοβουνται να μην τους "χασουν". Ολα αυτα μονο και μονο για να εχουν καποιον διπλα τους Ή για να το παιζουν διασημοι και αρεστοι. Δεν χανεται οι προσωπικοτητα ομως ετσι?

    ...
    Αίσθημα μοναξιας εμφανίζεται επίσης όταν οι παρέες σου ειναι αυτό που ονομάζεις "ελαφριές κι εσυ επιζητας μια βαθυτερη ουσιαστική επικοινωνία και δεν την βρισκεις. Ωστοσο αμα βρεθεις σε τετοια κατασταση προτιμας το μαζι τους κι ας ειναι επιφανειακές κι ανουσιες οι σχεσεις παρά το τελείως μόνος, επειδη πάντα το δευτερο ειναι χειροτερο απ το πρωτο.
    Αμα επιμενεις να ανεχεσαι τον αλλο που σε υποτιμα και σε μειωνει τελικά θα μεινεις μόνος. Αυτους που δεν τους σεβονται τελικά τους εγκαταλείπουν ή τους έχουν για να τους εκμεταλλεύονται και να ξεσπουν οταν εχουν απωθημενα. Οταν όμως αντιδρασεις έχεις αρκετες ελπίδες ο αλλος να σε σέβεται και να σε υπολογίζει, έστω κι αν λόγω της αντιδρασης σου ψυχραθουν οι σχεσεις σας ή γινεται εχθροι.
    Μπορει η λύση να ναι να ξέρεις να χειριζεσαι προς οφελος σου τα χαρακτηριστικα του αλλου που σε ενοχλουν δεδομενου ότι δύσκολα βρίσκεις το τελειο στις διαπροσωπικες σχεσεις.
    γιάννης

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θελω παρεα
    By in_flames in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 84
    Last Post: 04-09-2013, 09:37
  2. Με διώξανε από την παρέα.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 21-06-2013, 11:32
  3. προβλημα σε παρεα
    By jet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 18-10-2012, 16:05
  4. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ
    By Nicolas in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 11-11-2011, 15:29
  5. παρέα
    By anasia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-2006, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •