Φοβος>Ανυσηχια>Ασχημες/Αρνητικες σκεψεις ή κατι αλλο;;Τι κανω λαθος;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 1 of 1
  1. #1

    Φοβος>Ανυσηχια>Ασχημες/Αρνητικες σκεψεις ή κατι αλλο;;Τι κανω λαθος;;

    Καλησπερα..θελω να σας πω παλι για το προβλημα μου..Λοιπον η μεγαλυτερη μου φοβια ηταν και ειναι μην φαω καποιο κολλημα..και μαλιστα αυτο ειναι πιο εντονο οταν φοβαμαι μην συμβει με καποιο κοντινο μου ατομο(συνηθως φιλες)..και παντα γενικα αμα εντυπωσιαστω απο καποια κοπελα ή κανω καποιες εντονες σκεψεις..φοβαμαι μην φαω/εχω φαει κολλημα και ξεκιναει ενας φαυλος κυκλος..Χωρις να το αναλυω πολυ θα μπω κατευθειαν στο προβλημα μου..ηταν μια μερα που εκανα τετοιες εντονες σκεψεις με μια φιλη μου..και μετα οπως καταλαβαινετε,αρχισε αυτος ο κυκλος παλι.Και τελος παντων..εκει αρχισαν τα τρυπακια..''ρε μηπως κολλησα και απλα το αρνουμαι λογο φοβιας''..''ρε ξεκολλα επειδη φοβασαι γινεται αυτο''..''και αμα δεν ειναι ετσι και ειναι αλλιως''..αυτο το πραγμα ασταματητα...Συνεχως το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι το ''γιατι νιωθω ετσι''..οτι συναισθημα και αν εχω ειτε θετικο ειτε αρνητικο..σκεφτομαι κατευθειαν αυτο το πραγμα οτι φταιει..γενικα επειδη εχω μπει και στο τρυπακι οτι μπορει να φαγα κολλημα..συνεχως κατηγορω αυτο το πραγμα..γενικα μπαινω στην διαδικασια και βαζω τον εαυτο μου να σκεφτεται σαν να χει φαει κολλημα για να τεσταρει αμα οντως ισχυει..και παντα..επειδη δεν μπορω να συνηδητοποιησω οτι αγχος και πεσμενη ψυχολογια ερχεται απο το σκεπτικο του ''θα με πιασει κατι παλι''..επισης αυτο το πραγμα να αναλυω συνεχως το γιατι νιωθω ετσι..παρολο που σκεφτομαι οτι φταει η φοβια μαζι με αυτες τις σκεψεις που κανω..το μυαλο μου καταλαβαινει οτι φταιει το συγκεκριμενο ατομο και παει παλι στο τρυπακι ''κολλημα''..Οταν βγαινουμε το πρωτο που σκεφτομαι ειναι ''να δω αμα με πιασει κατι''..Εχωντας λοιπον διαβασει ενα σορο πραγματα για το τι εστι κολλημα/καψουρα/ερωτας κλπ..ουτε ποδια ''κοβοντε''..ουτε κατι σχετικο..και μετα ερχοντε τα καταραμενα ''αν'' που λενε ''και αν νιωθεις και απλα το αρνησε''..''και αν χρησιμοποιεις την δικαιολογια του φοβου για να καληψεις αυτο το γεγονος;''..γενικα..ΤΡΕΛΑ..δε� � σταματαει..Πολλες φορες νιωθω οτι πιεζω να παει να γινει κατι τετοιο..και οταν το κανω,κανω σκεψεις σαν κολλημενος..δηλαδη οτι και αν εχω κατηγορω το ατομο αυτο,σκεφτομαι διαφορα σχετικα..γενικα με πιεζει πολυ.''Και το χειροτερο ειναι η σκεψη ''γιατι την σκεφτεσαι συνεχεια τοτε''..ε εκει ειναι που τρελενομαι..γιατι γ@μω το κεφαλι μου επειδη φοβαμαι μηπως και το αναλυω συνεχως (δηλαδη γιατι κανω αυτες τις σκεψεις και με πιανει ''κατι'',γιατι το ενα γιατι το αλλο)..δεν σημαινει οτι σκεφτομαι το συγκεκριμενο ατομο.


    Τωρα τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:
    1)Αμα ειμουν κολλημενος πως πιστευετε οτι θα ενιωθα;..Τι θα εκανα;Ποια θα ταν η συμπεριφορα μου;
    2)Τι να κανω για να βγω απο αυτο το τρυπακι;;..Γιατι οπως ειπα πολλες φορες αυτες οι σκεψεις ειναι κουραστικες.
    Last edited by Μητσάκος; 20-01-2014 at 02:55.

Similar Threads

  1. φοβος η κατι αλλο;
    By φοβισμένη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 20-08-2013, 08:51
  2. FUCK BUDDIES H ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 11-09-2012, 02:38
  3. Ενώ όλα είναι καλά,γιατί κάνω άσχημες σκέψεις και δηλητηριάζω όμορφες στιγμές.;
    By IWTBH. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 24-08-2012, 09:58
  4. φοβος δεσμευσης η κατι αλλο
    By val2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 20-09-2011, 18:20
  5. μήπως κάνω κάτι λάθος?
    By capr7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 135
    Last Post: 25-02-2009, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •